Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce stiti despre motoarele fsi?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
mao_ais2004
Am gasit si vreau sa cumpar un seat ibiza din 2003 de 1390 cc si 75 cp, cu motor fsi. Avand in vedere ca majoritatea ofertelor care se potrivesc cu ce vreau eu sunt cu motoare mpi, as dori sa va intreb daca e riscant sa iau fsi, in conditiile in care sunt asa de rare? E un motor cu probleme? Multumesc!
James Kilowatt
Eu cred ca e gresit anuntul, in 2003 nu era fsi pe Ibiza. Nici acum nu-s sigur ca este.... Era doar MPI.
Cipp
Daca nu am insel cred ca e vorba de motoare turbo pe benzina. La VW se numesc FSI, la FIAT se numesc T(urbo)-Jet. E o tehnologie asemanatoare cu motoarele turbo-diesel. Par example: un motor de 1.4Litri 8V poate scoate in jur de 75CP (cazul Ibizei tale). Acelasi motor de 1.4Litri, dar cu 16V poate scoate intre 90-109CP - vezi Kia+Hyundai. In schimb, un motor 1.4Litri cu turbina ajunge undeva la 120-150 CP - vezi Fiat Bravo. Ideea este ca performantele cresc spectaculos, in timp ce consumul ( si, mai nou la noi, taxele) raman scazute! Sper sa nu fi spus tampenii!
Marius99090
Din pacate te inseli Cipp ... motorul FSI nu este turbo ci normal aspirat... cel turbo se cheama TFSI.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.