Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lumini colorate pe/sub masina!!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Alex26444
Are careva din voi asa ceva pe masina? Ce ziceti de chestiile astea? Ma refer la tot felul de neoane/leduri colorate instalate in diverse locuri! Cum e treaba cu GARCEA in situatia asta? Eu am un neon albastru instalat intre faruri, in spatele grilajului de aerisire a motorului si se vede cool (noaptea bineinteles) prin grilaj :cheers: Mai am acasa si 2 leduri albastre f. puternice (unidirectionale cu lupa) de pe masina veche (le-am dat jos inainte de a o vinde) si intentionez sa le montez tot in acelasi loc ca inainte (in interior sus pe mijlocul parbrizului, la o distanta de ~ 13 cm unul de altul, in spatele oglinzii retrovizoare, bineinteles orientate spre inainte)! :bounce: Astea aproape ca "te orbesc" daca te uiti fix din dreptul lor, de pe linia de mijloc a masinii, dar m-am asigurat ca le-am orientat in asa fel incat sa nu-i deranjeze pe cei din sens opus!!!!!! Astept parerile voastre despre acest subiect......

Cu bine
ALEX
f1anatic
That's gay !
Echo
:laughing3: RICING IT, HEH?
f1anatic
QUOTE(Alex26444)
Eu am un neon albastru instalat intre faruri, in spatele grilajului de aerisire a motorului si se vede cool (noaptea bineinteles) prin grilaj :cheers: Mai am acasa si 2 leduri albastre f. puternice (unidirectionale cu lupa) de pe masina veche (le-am dat jos inainte de a o vinde) si intentionez sa le montez tot in acelasi loc ca inainte (in interior sus pe mijlocul parbrizului, la o distanta de ~ 13 cm unul de altul, in spatele oglinzii retrovizoare, bineinteles orientate spre inainte)!


Uite mah ca si noi avem mania becurilor la parbriz si la radiator !







Asa ca nu te mai da meseriash. Daca chiar esti curajos, punetzi lumini albastre si rosii AICI. Stii ce repede ajungi intr-una cu becuri rosii si albastre oficiale ? Cit ai zice "SHIT" !!!
Echo
Chestia cu stikerele ce-ti dau brusc 50 de cai in plus dupa ce le lipesti strabate continentele thank you too fast/too stoopid. Si pe aici circula intr-o vreme moda ledurilor pe diuzele de la stergatoare sau montate pe bord. Cand vad unu dintr-asta mai ca-mi doresc sa am xenoane sa le dau cu faza lunga. :evil: Dar nu am decat becuri halogene de 85 de wati si proiectoare de ceata. smile.gif
f1anatic
am eu 4 bucatzi de 140 W si nu orbesc suficient ! Isi pun baietzii (kokalarii) si rosii si albastre sau chiar si verzi...la stergatoare etc. Si am vazut si neoane sub masina...albe, albastre... Mie mi se pare foarte "gay" care s-ar traduce si si "anormal dpdv biologic"
HalbaSus
Ce-aveti mah cu oamenii care vor sa-si puna neoane sub masina ?... Cu ledurile si neoanele montaten PE masina (radiator, stergatoare etc) nici eu nu sunt de acord... dar niste neoane sub masina chiar arata fain... singurul motiv pt care nu imi pun e ca mi-e frica sa nu se sparga cand dau intr-o groapa mioritica mai adanca smile.gif...
Alex26444
Mr. "Schumi stole it like I drive it", deocamdata eu sunt in Romania, nu in America si sunt convins ca acolo politia nu sta la discutii cu tine pt. faze de astea, dar aici la salariul de nici 300$/luna al unui agent de politie, e spre binele lor sa stea la discutii cu tine.......daca intelegi ce vreau sa spun! laugh.gif Si in plus eu am niste persoane din familie in functii de conducere in domeniu, asa ca daca vreau pot sa merg si cu spatele pe strada ca nu voi lua niciodata vreo amenda sau altceva de genul asta......dar of course ca nu exagerez si nici nu profit de asta dacat in situatii limita :evil:
Si eu as fi vrut sa-mi pun neoane sub masina, dar nefiind in America, am renuntat din cel putin 3 motive:
1 - se pot sparge usor pe drumurile noastre (cum zicea si Halba-2)
2 - se pot fura imediat (nu am garaj)
3 - fiind chestii "made in China sau Turkey", nu garantez ca nu se strica daca ajunge apa la ele (cand ploua sau e ud pe jos)
........asa ca am ales locuri unde motivele de mai sus sunt eliminate! :cheers: Parerea mea......

Hai pa
ALEX
James Kilowatt
Fratilor, de unde ati gasit halogene asa de puternice? 85W? In UE puterea standard e 55/65 si nu gasesti nimic mai puternic... Daca stiti cumva vre-un locusor in Ro unde se vand din alea mai puternice, zice-ti-mi si mie...
Andrei Suzuki
MR28673 la ci&ci ai cautat?mi-am luat eu..acu un an parca niste becuri..da-lea albastre philips...foarte misto.Da nu mai stiu ce putere aveau.Oricum...am dat o carutza de bani pe ele
James Kilowatt
Alea pe care scrie 30% mai multa lumina? Din alea am acum, daca vorbim de acelasi model, sunt de 65/55 .
Insa aveam inainte unele Tesla, de 95W... erau si mai bune, insa nu mai gasesc :cry: Le-am dat ca fraierul cu tot cu masina :cry:
f1anatic
QUOTE(Alex26444)
...


Vezi tu Alex, este vorba si de respectul si intelegerea rostului lor pe care diferitele noastre popoare au pentru organele de fortza si ordine. Daca toata lumea si-ar pune asa ceva si ar imita masinile de interventzie rapida, reactia dupa ceva timp ar fi ca lumea sa devina imuna la lumini albastre si rosii si in loc sa traga pe dreapta, si-ar vedea de drum. Iar salvarea, pompierii, politzia nu ar mai ajunge la tine in 5 minute (asta-i timpul) (politzia chiar mai repede pentru ca astia patruleaza tot timpul) si dupa juma de ora. Intelegi tu ? Prin a nu-tzi pune asa ceva, nu numai ca nu incalci legea...itzi faci un bine singur. Si asta nu mai tine de salariul omului aici sau acolo ci de mentalitatea romanului mioritic fatza de cea a americanului intre Pacific si Atlantic.
HalbaSus
f1anatic... nu vreau sa iau apararea ledurilor si beculetzelor rosii, albastre, verzi care se monteasa pe capota, parbriz, grila radiatorului... etc.... Mie nu imi plac pentru ca le consider inestetice... DAR... Cat de tampit trebuie sa fii sa confunzi un led albastru (fie el si puternic) cu un girofar ? acum pe bune... e oare posibil ? plus ca daca e o urgenta atunci isi pun si sirene deci nu se mai pune problema "imunitatii la lumini albastre/rosii"...

Neoanele imi plac dar nu o sa imi pun pe masina din ratiuni practice enumerate mai sus...

Cat despre respectul/intelegerea fata de fortele de ordine... mhm... cred ca in nici o tzara din lume politia nu e iubita... este tolerata pentru ca existenta ei este necesara functionarii normale a societatii... pe de alta parte in mai toate tarile din lume (including romania and usa) nu cred ca e vorba neaparat de "respect" fata de politistul care intocmeste procese verbale ci mai mult e FRICA (amenda/suspendare permis/etc...)

Deci cand vei vedea un girofar in spatele tau vei trage pe dreapta DE FRICA, nu din respect fata de lumina respectiva sau fata de misiunea fortei de ordine...

Si sa stii ca politia din Ro nu difera foarte mult de cea din state (ma refer aici la mentalitate, nu la dotari, pregatire, numar, timp de interventie, etc). Si din pacate nu e cum zice zice Alex ca "sta la discutii cu tine"... poate daca ai pile... dar pe pielea mea am aflat ca sunt o gramada de politisti care NU iau mita (ori dau eu numai peste din astia, ori sunt chiar foarte multi care sunt asa)... politistii au un complex de inferioritate/ superioritate oferit de uniforma... si asta nu e doar in romania ci e un complex generalizat, pentru ca el (politistul) e constient ca poate tu ai terminat o facultate si el nu, sau tu conduci o masina mai buna ca el, sau ai mai multi bani, mai multi prieteni, etc... chestii care il fac sa se simta inferior... asta pana cand te trage pe dreapta si atunci lucrurile se schimba.
Alex26444
.....mhai "Schumfanatic"......ce sa zic eu......bine ca esti tu destept.....daca tu ai confunda asa de usor masina mea (cu un biet neon albastru montat intre faruri) cu o masina de interventie, :shock: atunci e clar...... nu prea mai avem ce discuta..... :evil: Observ din posturilor tale ca te tii tare destept si asta nu e nimik rau, dar nu incerca sa-i faci pe altii sa se simta inferiori/prosti, fiindca tu nu cunosti in adevaratul sens al cuvantului pe nimeni de pe acest forum si nici nu ai habar cine este si ce poate de fapt cel cu care vorbesti si sa nu-mi spui ca tu-ti faci o imagine a omului dupa posturile lui pe forum, fiindca asta nu inseamna nimik! :evil: Asa ca mai ho, ia-o mai domol cu atacurile la persoana, ca eu sunt o persoana sensibila laugh.gif By the way, could you tell me cati ani ai, daca nu e cu suparare? :roll: - doar asa, sunt curios! :oops:
......cu mentalitatea romanului fata de cea a americanului I agree 100% cu tine, dar asta e si va fi till the end of times tongue.gif ...... n-ai ce-i face, tie ti-e usor acum sa vorbesti de-acolo.......de ce n-ai ramas aici, sa vezi cum nu te mai dadeai tu asa de ciumeg? Hai ca mai vorbim? Be good!

Drive carefully
ALEX
HalbaSus
mhm... apropo de mentalitate fatza de politie... mi se pare ca expresia "F__K THE POLICE" nu e de origine romana... smile.gif

Si ca sa raspund la topic (suntem totusi cam OFF TOPIC in ultima vreme smile.gif):

Alex, am fost astazi intr-un magzin de tuning si am vazut neoane (rosii, albastre, verzi, etc) care se puneau in interior (fara sa se vada in exterior prea mult... doar daca vroiai)... care pulsau in ritmul muzicii din masina (mai ales la basi)... in jur de 650 de mii lei... mi s-au parut o chestie misto... (ti-ai putea pune in spatele scaunelor din fata si atunci noaptea, daca ai da muzica tare ar parea ca pulseaza lumina in intreaga masina (nu doar dintr-un neon), o alta chestie interesanta (ca efect... eu nu mi-as pune asa ceva pe masina) era o chestie care o infiletai pe supapa de la roata si cand se invartea roata pe intuneric (avea senzor de lumina si miscare) atunci se aprindea un led iar din cauza miscarii rotilor parea ca un cerc luminos in jurul jentii... misto ideea...
James Kilowatt
Are dreptate f1anatic
Totally gay :bounce: Ca si cum ai pune ornamentele de craciun in iulie tongue.gif
alex29105
Am si eu neoane albastre su masina si in masina ,dar atat,pe capota si mai stiu eu unde e chiar prea impopotonata,apropo am si de vanzare .
Dragos1
QUOTE(Halba-2)
f1anatic... nu vreau sa iau apararea ledurilor si beculetzelor rosii, albastre, verzi care se monteasa pe capota, parbriz, grila radiatorului... etc.... Mie nu imi plac pentru ca le consider inestetice... DAR... Cat de tampit trebuie sa fii sa confunzi un led albastru (fie el si puternic) cu un girofar ? acum pe bune... e oare posibil ? plus ca daca e o urgenta atunci isi pun si sirene deci nu se mai pune problema "imunitatii la lumini albastre/rosii"...

Deci cand vei vedea un girofar in spatele tau vei trage pe dreapta DE FRICA, nu din respect fata de lumina respectiva sau fata de misiunea fortei de ordine...

.


Aici te contrazic....
Salvarea Politia shi Pompierii trec cu prioritate....

Dar cred ca la romanicircula mai multe coloane oficiale decat cele 3 categorii mantionate mai devreme la un loc... :idea:

Tot imi pun NEON albastru sau Verde sub mashina....shi neon in jurul numarului pe spate... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.