salut.
n-am mai postat de ceva vreme pe forum.
sa va zic ciudatenii la spanioli.
mi-am luat de aici un ford mondeo din 97 1.8 td ful. imi expira itp-ul. stiam ca am farurile care bateau aiurea, un stop de frana spate dreapta nu mergea, si ca pierd ulei de la motor pe undeva, pe la vreun semering ceva si o masca de la unul din farurile de ceata.
nu m-am sinchisit sa remediez problemele.
bun.
ajung acolo
merg la birou
platesc 50e, imi da niste foi, care se completau cum se completeaza la noi la loto, si apoi aveau niste cititoare, ca niste scannere.
bun.
ma duc aparate
incepe procedura: verificat joja la ulei, faruri, claxon, stergatore fata spate, lumini, avarii, frane; angajatul nu zice nimic nimic. merg la proba2: se baga altul pe un canal, si ia la puricat pe sub masina. M-a pus sa misc de volan stanga dreapta, usor vreo jumatate de minut. Apoi ca in ro, pune masina sa vada jocuri la directie. Nici asta nu zice nimic.
Bun, eu bucuros ca astia n-au comentat, ma duc cu rezultatul la birou
Asta scaneaza foaia.
Si imi pune stampila pe buletinul itp: defavorabil, si intreb de ce:
Asta zice: pentru ca e problema la farurile anticeata: e posibil sa cada in timpul mersului; bine, dom’le, ce sa fac? Pai ori le dai jos pe amandoua, ori le pui pe amandoua noi.
Bun
Ma duc la magazine de chinezi, dau 1 euro pe 2 surubelnite, ma duc intr-o parcare cu cumnatu’meu si ma apuc de reparat. Dam jos amadoua farurile de ceata
Mergem inapoi la itp.
Se uita ala acolo la bancul de probe, semneaza, ma duc la birou, si imi pune din nou stampila ITV favorabil. Si uite asa, am luat ITP-ul la masina.
Cred ca nu e cazul sa mentionez ca n-ai cu cine discuta de dat vreo “atentie”. celelalte defectiuni, cu reglajul farurilor, stopul pe spate si scurgerea de ulei au ramas trecute ca "defectiuni usoare", nici acum nu le-am remediat
inca ceva interesant:
a doua oara cand m-am dus, era in fata unul cu un opel corsa, arata mai rau. la ala s-a uitat aia la usi, au tras de centurile de siguranta. la mine n-au facut asta, oricum, fordul meu e impecabil.
aici itp-ul la masini mai vechi de 10 ani e doar pe un an, la celelalte mai noi au pe 2 ani.