Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane 1.6 16V
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Alinn
Buna ziua. Nu prea le am cu masinile dar a venit timpul sa imi achizitionez o masina. Am vazut una in oras care m-ar tenta dar nu stiu daca merita. Asadar masina este un Renault Megane Combi , motor de 1.6 benzina 16 V , an fabricatie 1999 , jante din aluminiu , aer conditionat ( vanzatorul a scris clima dar nu prea as crede ca are clima. cred ca doar aer conditionat are) , ABS , 2 airbaguri , geamuri electrice, computer de bord , geamuri cu tenta verde si cam atat. Sincer nici nu ma prea intereseaza mai multe dotari . Sunt ok si astea. Masina este adusa din Germania , si deabia este inmatriculata ( are numere rosii). Cum m-am uitat putin la ea , am observat ca usa dreapta spate a fost putin inadoita. Adica nu are o linie perfecta. Sincer nu stiu cati KM are la bord dar cred ca are vreo 150.000 km ( totusi sunt 8 ani de uzura. nu includ si anul 2008). Pretul este de 5300 E , dar presimt ca as putea da jos din pret pana la 5000. Vreau sa va intreb daca merita atatia bani modelul asta , si cum sta cu fiabilitatea . Si prin fiabilitate ma refer la motor , cutie de viteze etc..piesele importante. Nu ma intereseaza daca se rupe o clema pe undeva sau chestii de genul acesta. Ma intereseaza daca va tine masina inca vreo 4-5 ani fara investitii majore in ea ( fac aproximativ 20.000-25.000 km anual). Acuma stiu ca ce va cer eu este cam greu de zis fiindca fiabilitatea depinde mult si de cum a fost condusa masina aceea , daca s-au facut reviziile la timp , daca a fost tinuta in garaj etc. Eu sunt optimist si cred ca masina a avut un proprietar care a avut grija cat de cat de ea. Asadar va rog sa luati in considerare cazul in care posesorul anterior ( sau posesorii) au avut grija de ea. In acest caz ar merita investitia ? Multumesc anticipat si as dori seriozitate si sinceritate.
treno
Salut,dupa cate stiu Meganul Combi este fabricat in Franta ,deci,e foarte bine.Ca dotari ...ce-ti mai trebuie ? Ca pret tot OK dar numerele rosii nu inseamna neaparat ca masina este inmatriculata . confused.gif Uzura ? Daca masina are doar 150 mii nu-i bai dar...unde-i cartea service...? si daca o are vezi cand i sau facut reviziile si UNDE ...Cartile service se pot cumpara si "smenui" pe cativa euro... unsure.gif Dar,la motor poti sa-i faci o proba simpla ca sa-i "vezi" uzura thumbsup.gif ...Fiecare motor are un circuit de reaspirare a vaporilor de ulei si acesta este "confectionat" dintr-un furtun prin care trec gazele + vaporii de ulei din blocul motor spre filtrul de aer (carcasa lui) .Furtunul pleaca (de regula) din chiulasa spre filtru .Daca pe acel furtun ies gaze cam multe (mai precis fum ) motorul este cam uzat daca nu... thumbsup.gif Daca o cumperi sa o stapanesti sanatos !Numai bine !
Alinn
O intrebare as mai avea. Acest model de masina are caroserie galvanizata ?
eddie
Am intrebat un coleg care are unul la fel,doar ca e diesel,fabricat in 2000.Raspunsul este ca are tabla galvanizata si are 10 ani garantie la tabla,nu doar 6 ca astea noi...Si este fabricat totusi in Turcia,nu in Franta,poate ala adus din Germania o fi fabricat in Franta,dar nu e obligatoriu ca break-urile sunt facute numai in Franta.
treno
Si totusi...ai cumparat masina ? Si daca ai cumparato ...?
Alinn
Buna ziua. Multumesc pentru seriozitatea si promptitudinea voastra. Nu am cumparat masina deoarece m-am gandit mai bine , si am ajuns la concluzia ca , varsta masinii este totusi destul de mare. Nu zic ca pretul nu ar fi unul potrivit pentru ea dar dupa 4 ani , daca o voi vinde la 1500 E , m-as declara fericit. Acest lucru nu prea imi convine ( sa pierd aproximativ 1000 E / an din valoarea ei). Asadar , am decis sa astept inca putin. Poate voi prinde o oferta mai buna chiar daca va trebui sa mai pun niste banuti pe langa astia. Multumesc inca o data tuturor care si-au dat interesul pentru acest topic. La revedere.
treno
thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.