Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi a2 vs smart forfour vs vw polo
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mariusel86
ce sa aleg dintre audi a2 an 2001-2002 ,120.000-150.000km max,smart forfour 2004-2005 30.000-60.000 km max, vw polo 2004-2005 max 100.000 km ? Toate motoare pe motorina(1.4tdi 75cp/1.5cdi 70cp/1.4tdi 75cp) dotari apropiate, iar pretul difera f putin in configuratia in care le am pus.....asadar astept pareri despre care ar fi cea mai buna varianta...ms
Baby Blues
Pot eu sa zic altceva decat Audi? biggrin.gif
Legionaru'
Mie imi place Smart!
mariusel86
dar avand in vedere costurile de intretinere , care ar fi cea mai rentabila ?
Mircea109037
Eu preconizez ca Polo...
James Kilowatt
Eu as merge pe smart smile.gif In plus, in nici un caz nu as lua o masina de 150.000km in detrimentul alteia de 30.000
cod
Avand in vedere ca toate 3 sunt din gama de varf a clasei, mi se pare suspect faptul ca smartul e la acelasi pret la doar 1/4 km parcursi.

O intrebare: A2 se mai fabrica?
Hoinar
QUOTE(Daniel104187 @ Jan 10 2008, 04:50 PM) *
O intrebare: A2 se mai fabrica?


Din cate stiu eu nu...n-a avut succes la public smile.gif.
toreadoru
Scuze de Offtopic

Cine vinde Smart in Romania?
As vrea sa vad si eu ofertele pentru un Forfour nou
HalbaSus
Nu se mai fabrica din motive obiective: e urat cu spume biggrin.gif
Hoinar
QUOTE(toreadoru @ Jan 10 2008, 05:37 PM) *
Scuze de Offtopic

Cine vinde Smart in Romania?
As vrea sa vad si eu ofertele pentru un Forfour nou


vezi aci ceva detalii: http://www.masini.ro/masini_noi/model/951/smart-forfour.htm
mariusel86
din cate stiu eu nici una nu se mai fabrica, doar polo dar acum are acel face-lift...dar asta nu ar fi o problema pt mine....poate posesorii a vreunui tip de masini ca acestea pot sa spuna mai multe.....
Bianca81932
A2 si eu stiam ca nu se mai fabrica, smartul...parca nici el (iar din cate stiu nu e tocmai o masina fiabila, are un prieten si a stat cu el mai mult prin service)...Iar polo, ar parea o optiune. Insa ce te-a facut sa le alegi tocmai pe cele 3?

Ma gandesc ca daca ne-ai daca ceva mai multe detalii poate pot sa vina si colegii de forum cu ceva propuneri smile.gif
Paul46623
Nici Forfour nu se mai fabrica (de prin 2006). Se fabrica in continuare Mitsu Colt, masina sora.
bebelacus
dar n-ai spus nimic de pret. poate mai venim cu o idee pe care nu ai luat-o in considerare.
si care ar fi scopul in care o iei? adica ceva superieftin pt oras, o a 2-a masina cit mai ieftina etc.
cod
Smat for Two nu te tenteaza? Cu criza asta a locurilor de parcare mie imi face din ce in ce mai tare cu ochiul wink.gif
mariusel86
..momentan am un Vw lupo, si as vrea sa il schimb cu una din cele 3 enumerate...in suma de 8000euro aprox.....probabil polo e cea mai buna alegere ca si intretinere, pret fiabilitate. km cat de cat ok.....dar dintre toate ma tenteaza cel mai putin...le am ales pe acestea pt ca vreau in continuare o masina nu f mare, din clasa mica mai bine zis...pt mine ar fi audi a2 pe primu loc(caliatea cea mai buna a materialelor, consumul cel mai mic la diesel, si cu dotarile cele mai multe, gen climatronic, asr, esp, scaune sport, geamuri el, comp bord..etc., ...dotari standard...apoi smart..si polo), dar daca aveti altceva in minte care sa se incadresze in banii astia si sa fie o alternativa mai buna astept raspunsuri...
R o b e r t
QUOTE(mariusel86 @ Jan 11 2008, 01:10 PM) *
..momentan am un Vw lupo, si as vrea sa il schimb cu una din cele 3 enumerate...in suma de 8000euro aprox.....probabil polo e cea mai buna alegere ca si intretinere, pret fiabilitate. km cat de cat ok.....dar dintre toate ma tenteaza cel mai putin...le am ales pe acestea pt ca vreau in continuare o masina nu f mare, din clasa mica mai bine zis...pt mine ar fi audi a2 pe primu loc(caliatea cea mai buna a materialelor, consumul cel mai mic la diesel, si cu dotarile cele mai multe, gen climatronic, asr, esp, scaune sport, geamuri el, comp bord..etc., ...dotari standard...apoi smart..si polo), dar daca aveti altceva in minte care sa se incadresze in banii astia si sa fie o alternativa mai buna astept raspunsuri...


A2 o fi el bun, dar e una din cele mai urate masini din lume.
smart-ul e si frumos (dar prea tineresc). motoarele sunt fiabile
polo-ul e ok
HalbaSus
O masina de clasa mica diesel e ca o domnisoara migniona, draguta si sexy dar care mananca ciolan cu fasole si scoate flatulatii la interval de 5 minute. Iar TDI-ul de 1.4 este... no no no... e adevarat ca nu consuma mult (defapt consuma ridicol de putin), dar e un motor puturos si zgomotos, total nepotrivit unei masini mici de oras. Avand in vedere ca un motor 1.4 benzina pe polo/A2/smart nu consuma mai mult de 8 litrii in oras, sa cumperi un diesel de cilindree mica mi se pare (imi pare rau ca trebuie sa o spun dar nu gasesc alta modalitate de a o spune): un gest care subliniaza zgarcenia absoluta a proprietarului. Mai bine un 1.2 benzina care consuma aproape cat un diesel (un prieten avea un polo 1.2 si avea consumuri ridicole in oras, e drept ca in afara orasului consuma mai mult pentru ca vitezele de peste 100 km/h solicitau destul de tare motorul).
Daca nu te intereseaza absolut deloc aspectul masinii atunci A2-ul nu ar fi o varianta foarte proasta (probabil va fi masina cea mai bine finisata si insonorizata dintre cele 3... desi n-am avut niciodata curiozitatea sa intru in asa ceva), dar intretinerea nu va fi tocmai cea mai ieftina.
Eu as mai adauga la lista si Fiat GrandePunto, dar nu stiu daca intra in pret.
mariusel86
la smart forfour motorul e 1.5cdi de 70 si 95 de cai......iar pt a2 varianta pe benzina ar fi 1.4 de 75 cai...varianta pe benzina as putea sa o gasesc la mai putini km ca cea diesel..are cineva a2 sa imi spuna ceva legat de costuri de intretinere ?
James Kilowatt
Eu revin la ce spuneam mai devreme.... n-as da in nici un caz 8000 pe o masina de 7 ani si 150.000km, fie ea si A2. La banii astia fie as lua o mini aproape noua (de asta am recomandat Smartul de 30-60k) fie una ceva mai veche insa cu km putini si cu ceva mai multe pretentii.

Rabla mea din semnatura e 8500 euro, e diesel, e de oras, si e aproape noua. Si are garantie mai mare decat dau masinile frantuzesti noi biggrin.gif. Si e mai puternica decat 1.4 TDI, si muuult mai silentioasa si mai lipsita de sunetul de diesel.. Iar la fiabilitate gurile rele spun ca ar fi cea mai tare la clasa ei.

Ce naiba, la banii aia poti avea pretentii mai mari deca o masina veche si hartanita. Daca aveai un buget de 4000 euro intelegeam, insa asa...

PS
Eu n-as exclude nici o masina noua. Romaneasca. Evident, pusa pe GPL biggrin.gif
mariusel86
probabil smart e cea mai rentabila ca pret/km/an de fabircatie....cel putin un smart pe benzina l as gasi pe la 30-40 km, an2005 . Unii imi spuneau ca o revizie la smart e f scumpa in comparatie cu celalate ...stie cineva ceva concret sau sunt doar vorbe
T u d o r
Eu cu 8000 euro as lua fara sa ma mai gandesc un 107/C1/Aygo nou. Garantie, masina fiabila, motor 1.0 Toyota.

Sau, daca nu iti "pute", Logan. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.