Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
anca.maria
Detin rezidenta in Spania si pot inmatricula masini.
Dar intrebarile mele sunt : Cate masini pot inmatricula pe numele meu ? E legal sa vinzi masini din Spania in Ro ?
As putea sa cumpar 2-3 si sa le vand in Ro mai scumpe.
M-as axa doar pe Vw Golf,Passat si Seat.


Cum as putea aduce masinile ? Pe tir cat costa fiecare masina ?

Le-as putea cumpara eu aici pe numele meu si apoi vinde..Nu vad nimic ilegal ..dar nu sunt sigura daca e ok.

Si inca ceva : Pot conduce din Spania in Ro o masina,daca am sub 1 an de conducere?

Astept raspunsurile voastre. rolleyes.gif
Alinn
La ultima intrebare iti pot raspunde. Da. Poti trece granitele daca ai sub un an de cand ai permisul auto. Cel putin asa e legea la noi. S-a scos de mult chestia cu " incepatorii nu au voie sa treaca frontierele daca ei sunt soferi". De cel putin 3 ani s-a scos chestia asta. Acuma nu stiu in Spania care sunt legile. Trebuie sa te interesezi acolo cum sta treaba. Cu Romania nu vei avea probleme.
george73315
Poti cumpara masini din Spania si sa la vinzi in Romania,numai daca le cumperi mai ieftin si le vinzi mai scump biggrin.gif (scuze,nu m-am putut abtine)
OvidiuH
QUOTE(george73315 @ Feb 8 2008, 04:48 AM) *
Poti cumpara masini din Spania si sa la vinzi in Romania,numai daca le cumperi mai ieftin si le vinzi mai scump biggrin.gif (scuze,nu m-am putut abtine)

Cred că aia e și ideea. smile.gif
clau_lcf
Salut. Am o probleme ca o masina cumparata din Spania. Nu ma acte de nici un fel in Spania. Am venit sa cumpar o masina, am cumparat-o, am act de vanzare cumparare,si de tranzit, dar nu pot sa ii fac asigurare ca sa vin cu ea in tara. De ce? Pentru ca nu am acte. Nici nu pot sa o inmatriculez pe spania, ca iarasi nu am acte. Stie cineva cum as putea sa o rezolv? Multumesc mult.
daniel88712
QUOTE (clau_lcf @ May 16 2008, 02:59 PM) *
Salut. Am o probleme ca o masina cumparata din Spania. Nu ma acte de nici un fel in Spania. Am venit sa cumpar o masina, am cumparat-o, am act de vanzare cumparare,si de tranzit, dar nu pot sa ii fac asigurare ca sa vin cu ea in tara. De ce? Pentru ca nu am acte. Nici nu pot sa o inmatriculez pe spania, ca iarasi nu am acte. Stie cineva cum as putea sa o rezolv? Multumesc mult.


ai reusit ceva,ca si tu tot astea vreau sa fac, am masina pe numele altcuiva, care are acte, si vreau sa o aduc in ro sa inscriu, si astia sunt cam cu capul in nori, adica habar n'au
daniel88712
va spun cum e treaba cu spania;
daca nu ai rezidenta in spania nu poti face asigurare la masina, deci practic un roman din romania nu se poate duce in spania sa-si aduca masina
si e destlu de naspa si cu placile verzi, ca ti le da a doua zi, dar au avantaj ca permisul de circulatie provizoriu este valabil 60 de zile (daca ai asigurare, bineinteles)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.