Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis vs Ford Fusion
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
giulai007
Ce ati alege dintre cele 2 masini in conditiile de : masi noi , acelasi pret, acelesi dotari.
Ma intereseaza fiablilitate si costuri de inretinere (revizii, etc)
f1anatic
Nu stiou cum arata Ford Fusion la voi;


dar o ex colaboratoare de-a mea are o asemenea masina - Ford Fusion (pozata mai sus). Am avut ocazia sa o conduc de citeva ori si am fost placut impresionat. Da, materialele de bord erau un plastic mai tare si mai "ieftin" dar masina era solid asamblata, statea bine pe sosea, si in ciuda cutiei automate si a unui motor invechit technologic (3.0 V6) tragea binisor. Pentru o masina americana, Ford Fusion mi se pare o oferta decenta de la Ford. Masina era dotata cu MP3 player, scaune incalzite, este spatioasa, ca sa zic asa mi-a placut si mie (iar eu sint mai pretentios si mai pro Japonez).

Dar sincer, tot nu cred ca Fordul Fusion de la noi e la fel cu ala de la voi.
mike.omega
@F1anatic: Din pacate pentru voi, la noi Fusion-ul e altceva teehee.gif

http://www.netcarshow.com/ford/2006-fusion_eur/
vio
dap aia e varianta hamericaneasca .. biggrin.gif la noi exista varianta cotetz .biggrin.gif
xamez
QUOTE(mike.omega @ Jan 8 2008, 06:26 AM) *
@F1anatic: Din pacate pentru voi, la noi Fusion-ul e altceva teehee.gif

http://www.netcarshow.com/ford/2006-fusion_eur/
asta vroiam si eu sa spun
giulai007
Cum ramane cu comparatia?
R o b e r t
ignis. fusion-ul e urat. adica nu. nu e urat. dar e mai urat decat ignis-ul.
in plus, service-ul ford e renumit (in sensul rau), interiorul e groaznic, motoarele nu sunt deloc fiabile, pe scaun stai ca pe un cosciug si nici garda la sol nu e cine stie ce. si am impresia ca nici 4x4 nu are. pe cand ignis-ul are si 4x4.
Cornel001
"motoarele nu sunt deloc fiabile"
zise marmota,

"pe scaun stai ca pe un cosciug"
curios da parca nu-mi aduc aminte sa fi citit la nimeni cu fusion sa se planga de asta, desi e posibil, s-au plans eventual de altele

"service-ul ford e renumit (in sensul rau)"
la cel suzuki curge lapte si miere (serios intreb) ?
R o b e r t
daca tot o tinem asa, iar ajungem la clasicul duel in care proprietarii de ford isi vor apara masina, iar toti ceilalti vor fi impotriva.
si apoi nu poti nega ca motoarele ford sunt tocmai in topul fiabilitatii si ca service-ul ford e foarte scump... si ca interiorul la ford e plin de plastice care scartaie. oricat de obiectiv poti fi, trebuie sa fii ipocrit ca sa negi chestiile astea.
adi.mitrea
Ignis are avantajul unor motoare mai puternice (1.3 95 cp vs. 1.4 80 cp) și avantajul tracțiunii 4x4 pentru motorul de 1.5 VVTI ce dezvoltă 109 cai.

Fusion e mai scump.

Nici Ford și Nici Suzuki nu excelează la capitolul service, doar că reprezentanțele Ford sunt mai multe.

Dacă nu vrei neapărat 4x4, atunci oricare dintre mașini te va mulțumi. Dacă 4x4 e un "must" atunci Ignis e singura variantă.

Fusion nu scârțâie așa rău, am în familie un 1.4 TDCI 68 cai cu 130.000 km la bord și se ține bine. Poziția de condus e înaltă, dar nu incomodă.

Despre Ignis citește la totul despre mașina mea topicul lui andrei.suzuki care are o astfel de mașină.

Baftă! thumbsup.gif
Andrei Suzuki
O mica corectie: motorul de 1.5 de pe Ignis are 99cp,cel de 1,3 are 93cp,iar 4x4 este disponibil atat pe 1,3 cat si pe 1.5.
adrian_r5
"Modelul Ignis a iesit din productie incepand cu luna noiembrie a anului trecut,iar ultimele stocuri au fost epuizate inca de la jumatatea acestei luni." - asa "suna" raspunsul primit in 25.01.2008 de la B&S la intrebarea mea "Deoarece pe site-ul B&S Motors nu mai apare la oferta Suzuki Ignis , va rog sa-mi spuneti daca acest model a fost scos din fabricatie" sad.gif
adi.mitrea
Accept corectiile Andrei, stiam eu ca esti pe faza.

Oricum, daca ce spune Adrian e adevarat, atunci singura varianta pentru omul nostru pare a fi Fusion... confused.gif
adrian_r5
QUOTE(adi.mitrea @ Jan 31 2008, 02:21 PM) *
Oricum, daca ce spune Adrian e adevarat, atunci singura varianta pentru omul nostru pare a fi Fusion... confused.gif


.... "ce spune Adrian e adevarat" ... in masura in care dealerii nu m-au mintit wink.gif

Mai sint ceva Ignis pe stoc (si la Timisoara si la Oradea): Ignis 1.3 GS si Ignis 1.5 4WD GS

Daca ar fi sa aleg intre Fusion si Ignis-ul care nu se mai gaseste ... as alege fara discutie SX4 wink.gif
giulai007
QUOTE(adi.mitrea @ Jan 31 2008, 12:21 PM) *
Accept corectiile Andrei, stiam eu ca esti pe faza.

Oricum, daca ce spune Adrian e adevarat, atunci singura varianta pentru omul nostru pare a fi Fusion... confused.gif


Intrucat cel mai apropiat dealer Suzuki de Tulcea este la Constanta, iar acolo aduc masinile numai pe comanda (nu au masini expuse in showroom), vand poze... teehee.gif , Ignisul nu mai este de vanzare; iar de Ford nu sunt deloc convins, am hotarat sa imi cumpar cu 10.000 Euro un Fiat Panda 1,2 Dinamyc, Benzina , cu multe optiuni (inclusiv controlul tractiunii )
Am ajuns la concluzia ca pentru 2 persoane e suficient Panda, mai ales ca merg 75% din timp in oras.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.