Help - Search - Members - Calendar
Full Version: videanu e pregatit sa opreasca circulatia pt non 4x4
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
G e o r g e
Videanu vrea sa opreasca circulatia in Bucuresti


Primarul Capitalei este pregatit sa opreasca circulatia in oras, in cazul in care serviciul de deszapezire nu reuseste sa asigure luni dimineata conditii rezonabile de trafic. "Primarul astepta, la ora 5 dimineata, un raport al firmelor de deszapezire si, daca situatia o va impune, va dispune oprirea pentru 24 de ore a circulatiei masinilor mici in oras. Documentul este deja redactat si asteapta pe birou semnatura domnului Videanu", au declarat surse ale municipalitatii pentru cotidianul Gandul. "Am discutat cu domnul Videanu si aceasta solutie si pot sa va spun ca, daca situatia o va impune, conducerea primariei va recurge si la aceasta varianta", a declarat, la randul lui, viceprimarul Razvan Murgeanu. Astfel pe strazile Capitalei ar putea fi permisa numai circulatia masinilor de interventie (Pompieri, Salvare etc.), a celor care se ocupa de aprovizionare, a celor cu tractiune integrala (4X4), precum si a mijloacelor de transport public. Restul soferilor, care vor fi prinsi ca circula prin oras cu masini care nu se incadreaza in aceste categorii, risca amenzi si chiar sa ramana fara permis.

http://www.presaonline.com/stire/videanu-v...sti,167825.html
_________________
cod
banuiesc ca nu a oprit-o. Oricum, ca si masura mi se pare ok, dar sa aplici contraventii pentru nerespectare e de-a dreptul idiot.
vio
la cat de retardat este si la cat de pe dinafara este cu ce se intampla in orash daca il ducea cat de putin capul ala , oprea circulatia atunci cand a nins. noptea atunci cand nu era nimeni pe strazi sa facea curat imediat ...

oricum pt shmecheri si cefalopozi nu or sa existe amenzi va inchiputzi decat pt prostu de rand ... ce nu a zis el sau sa specifice ce patzesc cei care vor sa plece din bucuresti ??? le anuleaza el concedii ? sau cei care vin in buc ..ii opreste pe totzi la baneasa ??? sau la Europa??? la Carfur militari ??? e cel putin zis inconstient ....
mike.omega
Topicul de bancuri si glume e in alta arie smile.gif
Dupa tot balamucu creat de zapada si de lipsa utilajelor de deszapezit vine Videanu si ne spune ca daca n-avem 4x4 nu mai putem circula in buc. Trebuia sa specifice 4x4 minim si trebuia sa se gandeasca ca 90% din masini nu au 4x4 dar deja cerem prea multe confused.gif
Marius99090
Baiat bun videanu ca nu ne-a dat inca zona interzisa in acest oras pe care il distruge... curioasa rezolvare... ninge... nu deszapezim strada... dar ne gandim sa interzicem oamenilor sa mai circule...

Pe principiul asta care mai aveti pe acasa nevasta si copii... va propun sa beti toti banii... si cand va vor cere de mancare... sa ii dati afara din casa!! Si poate daca facem din NESIMTIRE o filosofie de viata, vom ajunge si noi intr-o zi Primari..
t99959
ca la noi la nimeni>nu stii la ce sa te mai astepti de la mai marii tarii>
drabisan
Idea in sine mi se pare atit de "revolutionara" incit nu cred ca videanu ar fi putut sa o scoata din el! Sau poate a reusit chiar el, o fi facut insolatie in Dubai si cine stie ce neuron a creat idei...

Eu ma gindeam sa impunem bull-bar-urile in Bucuresti! Ar ajuta la descongestionarea intersectiilor, la eliberarea benzilor de mers de masinile oprite, la micsorarea numarului de pietoni care au trecere pe unde vor ei...

Astia au anulat Dakarul ca a vrut muskiul frantuzesc imputit, de ce am mai circula noi daca primaria nu mai ne vrea?
Laurentiu_007
Aseara cand am auzit ce are de gand am crezut ca glumeste. Dupa ce ca in orasul asta daca nu ai masina esti terminat, el mai vine cu ideea de a opri circulatia. Mi se pare o masura aiurea. no.gif Si hai sa fim seriosi, credeti ca echipele de deszapezire nu ar face fata? Nu asta e problema, ci ii prinde, ca in fiecare an, "nepregatiti" no.gif
gabi4
mai bine si-ar da demisia pentru situatia din oras
ncristi
Solutia data de videanu este o idiotenie. Dar stau si ma intreb cum ar fi trebuit sa actioneze?
Voi ce ati fi facut in locul lui?

Idei...?
Sa care zapada afara din oras?

Paul46623
Din cate am auzit, parca mai demult o aruncau in Dambovita.
Luka
1. Inchis circulatia complet pe strazi, pe rand; curatat, dat drumul, urmatoarea strada si tot asa
Watcher
Ideea suna bine, daca nu ar fi masini pe strazile alea.
Dar cum sunt masini pe orice strada, e nevoie de o alta propunere.
cod
Am auzit astazi la radio pe drumul spre servici, in masina cu tractiune pe fata (sper sa nu ma trezesc cu vre-o amenda), ca operatia de dezapezire a capitalei ar costa aproximativ 100 milioane euro.

Ei bine oameni buni: Bucurestiul are 228 kmp (cu tot cu strazi, cu parcuri, cu tot), asta inseamna un pret de aprox 0.4386 euro pe metru patrat. Dar banuniesc ca, totusi, pretul este dat pentru strazi si trotoare, nu pentru acoperisurile blocurilor, parcuri, terenuri virane, etc... Poate cineva sa estimeze un pret mai aproape de adevar pentru metru patrat? Deoarece am impresia ca la suma la care se ajunge mi-ar conveni si mie sa scot lopata de zapada si sa degajez vre-o 3-4mp de strada in spatele blocului.
Daniel Bogdan
Cred ca am putea aproxima la 30% suprafata care trebuie deszapezita.
marius68582
Incredibil.In lumea larga e din ce in ce mai trendy sa fii anti SUV,chiar primarul Londrei vorbea despre interzicerea accesului acestui tip de automobile in centrul orasului.La noi- in prima urbe a tarii ca sa zic asa - SUV-ul se dovedeste a fi o masina indispensabila. laugh.gif
Daniel Bogdan
Eu am o berlina de clasa medie, absolut clasica, care are tractiune integrala.

De unde ai scos-o p-asta cu SUVurile?
Arheopterix
O masura asemanatoare a fost luata in buc in iarna 92-93.
O zi sau 2 nu au avut voie sa circule masinile fara tractiune integrala etc etc.
Nu stiu cine era primar.
A K U
De la niste oameni care au afaceri de milioane de euro (cum e si cazul lui Adriean), te-ai astepta sa fie niste buni manageri si sa se abtina de la a baga mana pana la cot in borcanul cu miere care e bugetul capitalei asteia pe care nu mai stiu cum s-o supuna la tot felul de perversiuni. Nu e asa. Daca-l alegi pe unul cu foamea in gat, n-ai cum sa te astepti sa fie cinstit, chiar daca ar sti ce si cum sa faca. Atunci pe cine ma-sa sa mai votezi, fratilor, ca eu unu m-am saturat? De ce nu poate si orasul asta sa fie frumos, ca potential are slava domnului? De ce nu alegem dracului odata un GOSPODAR cinstit si pus pe treaba? Unde este, unde se ascunde?
vio
mie unu mi ar place sa fir Prigoana ,,, e dus cu pluta si e pus pe treaba , vezi cum arata sectorul 3 pe care il are Rosal ...
Arheopterix
Nu mai merg la vot,cate zile o sa am.
marius68582
CITAT(Daniel Bogdan @ Jan 8 2008, 11:01 AM) *
De unde ai scos-o p-asta cu SUVurile?

Extra-tele-fantastic.Din buzunar,d-acolo am scos-o.
Cand vad la stiri ca Bucurestiul e ingropat sub nameti (se prea poate ca respectivii nameti sa nu fie mai mari decat in restul tari,dar deh...) si apoi aud ca Videaunu vrea sa permita circulatia doar autovehicolelor 4x4,nu ma gandesc la Passat 4Motion,ma gandesc la SUV-uri.Da,exista si Panda 4x4,dar nu cred ca primarul capitalei s-a gandit la acest tip de masina.
Baby Blues
Iar suntem noi de vina! Noi si cerul! Ei nu. Ei si-au facut treaba dar noi suntem vinovati. Apropos de S.U.V-uri. Azi un prieten si-a luat un Santa Fe. L-am intrebat pentru ce si l-a luat. El mi-a raspuns ca i-a luat sotiei o masina... asa mai mica ... de oras. laugh.gif blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.