Help - Search - Members - Calendar
Full Version: piese de schimb-corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
hc robert75
Salut!
Sunt un proaspat posesor de Toyota Corolla(decembrie 2007),iar dupa o luna de zile, am avut neplacerea sa constat ca cineva a vrut sa-mi fure capacul de la oglinda exterioara.Acum chiar nu mai conteaza ca am casco, ci faptul ca o javra de om mi-a facut un rau la noua masinuta.Vreau sa va intreb, daca ati mai avut asemenea probleme:
- cat timp dureaza pana se aduce respectiva componenta?
- trebuie schimbata toata oglinda, in conditiile in care mecanismul de reglare merge perfect, doar ca se aude un slab zgomot metalic, la trecerea peste denivelari...?
- vopsirea capacului in nuanta caroseriei se face inainte de montajul pe masina sau ulterior?
Va multumesc si va doresc UN AN NOU FERICIT si fara evenimente neplacute!
XofinB
Naspa, da chiar in halu asta sa ajungi sa rupi oglinzile din placere, ca doar ce era sa faca cu un capac. Cu siguranta un rauvoitor.
Maine o sa-ti raspunda poate cineva de la Toyota mai sigur in legatura cu timpul de asteptare, din cate stiu eu teoretic ar trebui sa fie cate 2 componente in stoc la Bucuresti.Acuma culorea cred ca e problema.

In rest, care sunt primele impresii cu masinuta. Motorizare, dotari? nu de alta da luna asta trebuie sa apara si a mea si cam ard de nerabdare.
vio
dupa cate stiu eu vine oglinda cu tot .
Caraba
Am avut si eu un caz din acesta, recunosc nu la Toyota, si s-a rezolvat pe casco si da a venit oglinda cu totul. De durat nu a durat mult cam o saptamana sau ceva de genul.

Si ca sa dau un raspuns si pentru XofinB la intrebarea cu parerile despre masina eu zic ca ar trebui deschis un nou topic pentru noua corolla ca vad ca in Topicul Corollei nu se mai prea poarta discutii.
Dar o sa spun aici ce am de spus referitor la noua Corolla, a mea e Corolla 2.0 D-4D Luna Neagra, masina o am de 3 zile si am facut 210 km cu ea. In rest prime impresii despre masina: plusuri - confortul pe care il ofera scaunele si cele din fata cat si cele din spate si silentiozitatea motorului diesel (nu ma asteptam sa fie asa silentios avand in vedere ca e de 2 litri); spatiile de depozitare (foarte multe si utile zic eu); tinuta de drum ; vizibilitatea de la volan (excelenta fata de Auris si alte masini pe care le-am avut; stalpul fata stanga nu deranjeaza ca la Auris ) calitatea finisajelor; cuplul excelent; si treapta a 6-a si ar mai fi multe de spus dar o sa va mai spun pe parcurs si acum sa trecem si la minusuri: lipsa unui ecran central multifunctional care sa aduca si informatiile computerului de bord si cele de la sistemul audio; butoanele pentru computerul de bord foarte incomod de accesat; comenzile de pe volan facute pentru oameni cu degetele lungi, si la mine nu e cazu, lipsa unui buton pe cheie care sa deschida portbagajul, ar fi fost minunat sa il poti deschide din telecomanda mai ales ca el se ridica singur, asa e putin incomod sa deschizi portbagajul daca ai bagaje in mana. Per general sunt foarte multumit de masina si nu regret nici un pic alegerea facuta.

Bafta si un An Nou Fericit!
hc robert75
Salut!
Multumesc pentru informatii!
Azi am dat un telefon la cei de la Inchcape Motors si am aflat ca programul pentru constatari este:LUNI-JOI intre orele 14-17.
O sa merg maine sa vad ce pot rezolva si sa-mi spuna cat dureaza; voi reveni cu informatii utile si pentru ceilalti.
Ca motorizare este 1.6/124cp si varianta LUNA,am 1300 km facuti intr-o luna si sunt foarte multumit de ea. Singura problema ce s-a ivit acum cu venirea zapezii este aderenta foarte proasta a cauciucurilor DUNLOP SPORT 2000 si sper ca in momentul cand voi achizitiona pneurile all seasons VREDESTEIN Quatrac 2, sa fie eliminat acest minus.
guerilla
uita de gume all season. cumpara vara respectiv iarna.
OvidiuH
Îți recomand să-ți cumperi niște anvelope de iarnă. Renunță la all season. Sunt mai bune vara ca unele de iarnă și mai bune iarna ca unele de vară, însă niciodata nu vor avea calitățile unor anvelope dedicate de vară sau iarnă. Păstrează Dunlop-urile pentru vară și i-ați neapărat ceva pentru iarnă.
hc robert75
Am fost la service pentru constatare si mi-au spus ca se inlocuieste doar capacul.Pentru a fi adus dureaza 14-15 zile lucratoare,apoi il vopsesc in nuanta caroseriei si il monteaza pe loc.Din ce am inteles de la asigurari si de la service, se pare ca cineva a vrut sa-l fure...Se pare ca romanul, cand are o problema la masina, apeleaza la furaciune si nu rezolva la service, chiar daca face rau altuia...Nu ma mira ce mi s-a intamplat, am vazut ce specimene de proprietari erau la revizie.Se pare ca usor, usor intra pe ''poarta TOYOTA'' tiganii care s-au saturat de Mercedes, BMW si VW.Au aflat si ei de fiabilitatea japonezelor.
M A R I A N
QUOTE(Caraba @ Jan 7 2008, 05:42 AM) *
...lipsa unui buton pe cheie care sa deschida portbagajul, ar fi fost minunat sa il poti deschide din telecomanda mai ales ca el se ridica singur, asa e putin incomod sa deschizi portbagajul daca ai bagaje in mana.


Varianta Sol cu smart entry are pe telecomanda originala buton pentru deschis portbagajul.
Caraba

Varianta Sol cu smart entry are pe telecomanda originala buton pentru deschis portbagajul.
[/quote]

Da, stiam, insa parca nu era asa de greu de facut asa ceva si ar fi putut fi un standard. Oricum acelasi sistem de deschidere il am si pe corolla din '87 deci m-as fi asteptat sa evolueze putin de atunci si in varianta standard.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.