Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ignis - cauciucuri de iarna
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
bogdan.buga
Salutare oameni buni,

Am avut un drum recent in afara orasului si am observat ca la 120 - 130 k/h la ora exista un joc in volan si o vibratie in mashina, destul de deranjante. Sub 120, respectiv peste 130 acestea nu exista. Asta mi s'a intamplat de cand am incaltat'o cu caciucuri de iarna, poate fii asta cauza sau ar trebui sa imi fac probleme ? Precizez ca pana acum, adica cu cele de vara, vibratiile nu existau.

Astept raspunsul vostru !

Mersi,
B.
Mircea109037
Salut!
Problema ta s-ar putea sa fie cauzata de echilibrarea rotilor. Cand ti-au montat cauciucurile de iarna, ti-au echilibrat si rotile sau nu ? Mai exista varianta ca dupa parcurgerea catorva sute de km sa fie necesara o noua echilibrare a rotilor... De obicei trepidatiile intre anumite intervale de viteza sunt cauzate de acest lucru.
Bafta!
bogdan.buga
QUOTE(Mircea109037 @ Jan 4 2008, 02:21 PM) *
Salut!
Problema ta s-ar putea sa fie cauzata de echilibrarea rotilor. Cand ti-au montat cauciucurile de iarna, ti-au echilibrat si rotile sau nu ? Mai exista varianta ca dupa parcurgerea catorva sute de km sa fie necesara o noua echilibrare a rotilor... De obicei trepidatiile intre anumite intervale de viteza sunt cauzate de acest lucru.
Bafta!


cand mi'am montat cauciucurile de iarna au fost echilibrate si rotile... alte posibile cauze care ar fii ?
yir
Ce cauciucuri ti-ai luat? Mai exista varianta sa nu fi fost bine prinsi plumbii si de la ceva gropi sau de la viteza sa fi sarit. Daca esti din Buc iti recomand o echilibrare la AutoSoft (langa pod Fundeni).
bogdan.buga
QUOTE(yir @ Jan 4 2008, 05:18 PM) *
Ce cauciucuri ti-ai luat? Mai exista varianta sa nu fi fost bine prinsi plumbii si de la ceva gropi sau de la viteza sa fi sarit. Daca esti din Buc iti recomand o echilibrare la AutoSoft (langa pod Fundeni).



mersi mult de raspunsuri,am sa ma duc azi la o noua reechilibrare(recomandata si de mecanicu meu de altfel). Sunt din Timisoara, deci Buc e cam de parte :-), In caz ca nu se rezolva asa problema revin !
Mircea109037
Salut!
Si eu mi le-am luat de la Ralsi, 2 Dunlop pe fata si 2 Sava pe spate (se terminasera Dunlop-urile) si le-au echilibrat la montare, dar din ce am auzit echilibrarea se reface dupa un anumit numar de km parcursi...
In alta ordine de idei, ai cumva un Ignis cu BBC la numarul de inmatriculare?!
bogdan.buga
TM 81 BBC, de ce ?
tractorulM
Cand ai pus cauciucurile de iarna ,ai folosit aceleasi dimensiuni ca cele care erau inainte???Si le-ai echilibrat ???
sprite
Merg echilibrate foarte bine si din prima. Esti sigur ca nu aveai zapada/gheata sau pamant/noroi pe jante cand iti vibreaza? Poti avea surprize, pe interiorul rotii.
bogdan.buga
QUOTE(sprite @ Jan 8 2008, 11:24 PM) *
Merg echilibrate foarte bine si din prima. Esti sigur ca nu aveai zapada/gheata sau pamant/noroi pe jante cand iti vibreaza? Poti avea surprize, pe interiorul rotii.



am folosit tot 175 / 65 / R14, si da, le'am echilibrat. Cat despre gheatza pe interior,......nush ce sa zic. Din pacate nu am apucat inca sa ma duc la reechilibrare si retestare....shame on me. Revin cu noutati dupa weekend
laszdav
Ce tip de anveloape de iarna recomandati ?
Pe http://www.anvelonet.ro/ am vazut:Barum, Falken, Pirelli, Continental. Barum este cel mai ieftin 130 lei, merita cumparata acest cauciuc ?
OvidiuH
Barum și Falken sunt niște no name. Orientează-te spre Bridgestone, Michelin, Dunlop, Pirelli, Continental, Vredestein etc.
cobra21
Incearca BF Goodrich care ii produs tot de Michelin la un pret mai mic
ntire2002
eu am nokian, sunt pe la 210 ron bucata, sunt de-a dreptul extraordinare.....
cobra21
Ale mele erau pe la 170 / buc nu mai stiu exact dar is multumit cu ele thumbsup.gif
sandor-csaba
buna tuturor!mi-am montat cauciucuri de iarna.le-am cumparat second de la cineva care aduce din germania.toata afacerea m-a costat 240 ron(jenti+anvelope).erau gata montate si au dimensiunea de 165/70/r14 81T HANKOOK ICEBEAR W440.cred ca o iarna sau chiar doua o sa tina.pe cele de vara le-am pus la hibernat!
xplicit
misto ca ti-au dat cauciucuri cu tot cu janta de tabla, mie mi-au cerut pe 4 jenti de tabla la silnef 120 lei. erau asa si asa ca si calitate.....am renuntat la ele. inseamna ca tie 4 cauciucuri la 120 lei iti iese aproape pomana. supertare...
sandor-csaba
QUOTE (xplicit @ Dec 4 2008, 12:57 PM) *
misto ca ti-au dat cauciucuri cu tot cu janta de tabla, mie mi-au cerut pe 4 jenti de tabla la silnef 120 lei. erau asa si asa ca si calitate.....am renuntat la ele. inseamna ca tie 4 cauciucuri la 120 lei iti iese aproape pomana. supertare...

da ! a meritat la pretul de 6o lei /janta+anvelopa e super.de schimbat m-am ocupat chiar eu .le-am si incercat la viteza de120km/h mergeau perfect nu bat deloc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.