Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SOLICITARE
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
semil
Am 10 000 euro, vreau sa-mi vand Loganul 1,6 full, din 2005 si sa-mi cumpar un Tucson - cel mai ieftin.
Va rog sa ma sfatuiti daca fac bine sau daca ar trebui sa ma orientez spre un Kia Sportage sau Fiat sedici.
Astept cu nerabdare sfaturile voastre binevoitoare. LA MULTI ANI TUTUROR !!!!!!
T u d o r
Bine ai venit.

Din cate stiu eu, Tucson cel mai ieftin e cu tractiune 2X4, nu 4X4. Asta pentru mine ar insemna ca nu merita, dar important e ce vrei tu. Din punctul meu de vedere, un SUV fara tractiune integrala e ceva inutil, care doar consuma mai mult, merge mai prost si costa mai mult decat o berlina.
Idem pentru Sportage. LA ambele marci, masinile interesante pleaca de la 25000 euro DDP, cu un diesel si tractiune integrala.

De Sedici nu prea stiu nimic, decat ca e frate de sange cu Suzuki SX4. Nu am vazut prea multe, dar imi pare ca Sedici/SX4 nu sunt din categoria din care fac parte Tucson/Sportage, mi se par mai mici. Oricum, si la pret sunt sub.

Pentru un SUV serios ar cam trebui sa dispui de 25-30 mii euro, iar la banii astia mai indicate ar fi CR-V, RAV4, Outlander, Forester.

Tinand cont de banii de care dispui tu, mai bine te orientezi spre clasa compacta, unde cam toti producatorii ofera masini bune, la preturi "comestibile". smile.gif
AlexTM
Deci vrei sa-ti iei un 4x4, din cite vad in lista ta.
Tucson-ul cel mai ieftin e, asa cum a zis si Tudor, 4x2 si in plus e pe benzina. Eu unul nu vad nici un motiv pentru care cineva ar putea cumpara asa ceva.
Deci, mai pune un pic si ia-ti pe cel 4x4 diesel, care cred ca se apropie de 20000 (cel mai ieftin)

Daca nu dispui de banii astia atunci si Sedici e o optiune interesanta. Vezi doar ca e cam mic (nu ca Tucson-ul ar fi foarte mare, dar e oricum mai mare decit Fiat-ul)
Daniumfcv
CITAT( T u d o r @ Dec 30 2007, 02:51 PM) *
Din cate stiu eu, Tucson cel mai ieftin e cu tractiune 2X4, nu 4X4. Asta pentru mine ar insemna ca nu merita, dar important e ce vrei tu. Din punctul meu de vedere, un SUV fara tractiune integrala e ceva inutil, care doar consuma mai mult, merge mai prost si costa mai mult decat o berlina.



tudor are dreptate, un SUV este cu mult mai greu decat o berlina si nu vei face decat sa te adancesti mai mult cu ea in namol sau zapada. Tractiune 2x4 este potrivita doar daca il tii numai pe asfalt si vrei sa treci peste obstacole mari(borduri).

Numai bine,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.