Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Destinul - exista sau nu?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
f1anatic
Sumar: Un miliardar american, clasificat pe locul 91 in topul averilor din USA, seful celei mai mari companii americane de materiale de constructii pt. acoperisuri de case, garaje etc; a murit cazind prin acoperisul garajului sau.


The 91st richest man in the U.S., a roofing company billionaire, has died after falling through his home garage's roof




QUOTE
Roofing billionaire dies after fall through roof
Wisconsin mogul had net worth of $3.5 billion, according to Forbes
The Associated Press
updated 12:25 p.m. CT, Fri., Dec. 21, 2007

BELOIT, Wis. - The 91st richest man in the U.S., a roofing company billionaire, has died after falling through his home garage's roof, local authorities said Friday.

Ken Hendricks, 66, was checking on construction on the roof over his garage at his home in the town of Rock Thursday night when he fell through, Rock County Sheriff's Department commander Troy Knudson said. He suffered massive head injuries, according to his company, ABC Supply Co.

Hendricks' wife called authorities and attempted CPR on her husband, he said. Hendricks was taken first to a Beloit hospital and then transferred to Rockford Memorial Hospital in Winnebago County, Ill.

He was pronounced dead there early Friday morning, Winnebago County coroner Sue Fiduccia said. An autopsy is planned for Friday.

Hendricks was the founder, chairman and chief executive officer of the company, the self-described nation's largest wholesale distributor of roofing. The Beloit-based company does about $3 billion in business a year.

Hendricks had a net worth of $3.5 billion in September, according to Forbes magazine. That made him the country's 91st richest person, according to the magazine's ranking of American billionaires.

But he seemed unfazed by his wealth.

"It doesn't make any difference to me: I can't spend it," Hendricks said in an interview with Inc.com in September 2006. "I'd have to sell the company, and I'll sell the company over my dead body."

Hendricks, the son of a Janesville roofer, worked side-by-side with his father growing up. A high school dropout, he started his own roofing business at age 21, according to his biography on ABC Supply's Web site.

Tired of having to deal with multiple suppliers scattered around the country, he and his wife, Diane, started a national supply distribution chain in 1982.

The company celebrated its 25th anniversary this year, with 6,000 employees in 390 locations nationwide.

"This is an enormous tragedy and a great loss to the family, associates and the community," ABC Supply said in a statement.

Hendricks and his wife also owned a variety of companies through the Hendricks Holding Co. and a property development group with more than 25 million square feet of industrial and commercial real estate.

The couple had seven children, according to their biographies.

© 2007 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

URL: http://www.msnbc.msn.com/id/22360485/
MSN Privacy . Legal
© 2007 MSNBC.com
petre 1
ce pot sa zic......"ghinion",sau sti cum e cismarul n-are pantofi
AMP
Saracu'!Cred ca nici in cel mai negru cosmar al lui nu si-ar fi vazut astfel sfarsitul.
DRAGOS
Cine sapa groapa altuia pica singur in ea...cine stie cate acoperisuri proaste o fi vandut ala... teehee.gif
Hoinar
in aceeasi tema..
socru'meu, dumnezeu sa-l ierte, a fost acu vreo trei - patru ani la un control cardiac, ca avea probleme cu inima, si dupa consult ii spune seful clinicii de cardiologie din Iasi ca mai are de trait vreo 2-3 luni...se intoarce omu' la controlul regulat dupa juma' de an...ca sa afle ca doctorul tocmai murise de stop cardiac...om care nu se stia cu probleme de inima. Si socrul meu a mai avut aproape doi ani de viata dupa controlul ala...
Ce sa zic...viata are multe surprize pentru noi smile.gif.
Alex-F1
Ce tare, tocmai cand ma gandeam si io sa deschid prezentul topic, mi-a luat fatza fratele meu de peste mari si tari cu topicul lui cu destinul si bietul om cazut prin acoperis biggrin.gif Deci.....destinul.....o problema care a framantat, framanta si cred ca va mai framanta mult timp omenirea.....exista sau nu? Sau cu alte cuvinte: destinul ne e scris undeva (a.k.a. in stele) sau ni-l facem singuri? Ca de obicei banuiesc ca parerile vor fi impartite, dar sa vedem cum sunt impartite! Io unu sincer va spun ca nu stiu ce sa cred.....mi-e greu sa cred ca exista, dar mi-e la fel de greu sa cred si ca nu exista.....sunt intr-o ceatza totala.....poate raspunsurile din acest topic vor mai risipi cat de cat ceatza asta, ca nu vad nici la 10m in fata.... blink.gif
f1anatic
QUOTE(Alex-F1 @ Dec 28 2007, 04:04 PM) *
Ce tare, tocmai cand ma gandeam si io sa deschid prezentul topic, mi-a luat fatza fratele meu de peste mari si tari cu topicul lui cu destinul si bietul om cazut prin acoperis biggrin.gif Deci.....destinul.....o problema care a framantat, framanta si cred ca va mai framanta mult timp omenirea.....exista sau nu? Sau cu alte cuvinte: destinul ne e scris undeva (a.k.a. in stele) sau ni-l facem singuri? Ca de obicei banuiesc ca parerile vor fi impartite, dar sa vedem cum sunt impartite! Io unu sincer va spun ca nu stiu ce sa cred.....mi-e greu sa cred ca exista, dar mi-e la fel de greu sa cred si ca nu exista.....sunt intr-o ceatza totala.....poate raspunsurile din acest topic vor mai risipi cat de cat ceatza asta, ca nu vad nici la 10m in fata.... blink.gif


Si daca frate-tu ti-a luat-o in fata...tot el va uni cele 2 thread-uri. Ca in timp ce trebe' discutat...2 topicuri deschise la o zi diferenta pe acelasi forum...
Alex-F1
Ma rog, e bine si-asa bro.....mi-a venit si mie in gand sa postez aici in topicul tau, dar am decis sa fac totusi unul nou, crezand ca va fi remarcat mai bine, subiectul topicului tau fiind unul f. banal si singular......acuma subiectul meu va depinde de audienta topicului tau.....nu prea-i ok, dar treaca de la mine.... ninja.gif
f1anatic
QUOTE(Alex-F1 @ Dec 29 2007, 05:27 AM) *
Ma rog, e bine si-asa bro.....mi-a venit si mie in gand sa postez aici in topicul tau, dar am decis sa fac totusi unul nou, crezand ca va fi remarcat mai bine, subiectul topicului tau fiind unul f. banal si singular......acuma subiectul meu va depinde de audienta topicului tau.....nu prea-i ok, dar treaca de la mine.... ninja.gif



Sa stii ca mie imi era indiferent care topic la care se unea. Pe pagina principala a forumului Off Topic (in dreapta) sint niste casute in dreptul fiecarui topic pe care le marchezi si pe urma te duci in dreapta jos si dai Merge Topics. Nu te fortza - ca tu nu ai optiunile alea. Am ales cele doua mesaje despre destin si am dat click pe merge topics. Uite ca le-a unit in ordine cronologica - al meu fiind mai vechi cu o zi probabil a fost pus primul. Zi ce vrei sa fac ca sa fii si tu multumit si sa ai audiente nebanuite numai de la gagicutze intre 18 si 28 de ani.
Alex-F1
laugh.gif ....hehe, nu vreau bre audienta doar de la gagicute, ca alea nu stiu {inca} cu ce se mananca destinul... biggrin.gif E bine man asa cum ai facut acuma, sunt multumit thanks.gif ....si imi place faza cu "by Alex-F1 & f1anatic".....parca ar fi nush ce coproductie.... drunk.gif Hai sa traiesti!!!
Mariustom
Ce ți-e și cu destinul ăsta ... sad.gif sad.gif sad.gif
http://www.adevarul.ro/articole/ultima-dor...sen-animat.html
Lexy
Exista destin..si poate este scris in stele sau in zat de cafea. Dar el este decat un checkpoint mai degraba, pe unde o iei depinde de sofer.
Sunt convinsa ca vi s-a intamplat sa aveti o "presimtire" si sa se adevereasca.Acum degeaba e scris in stele ca x va fi milionar, ca daca nu-si face o cariera sau nu fura suficient,nu va ajunge unde "trebuie".Dumnezeu iti da, da nu-ti baga si'n sac.

Acum vreo 9 ani unchiul si matusa mea se intorceau de la niste prieteni de undeva de la munte.Unchiul meu avea sute de mii de km la activ Ro-Gr, un sofer experimentat si cumpatat.Era dimineata deci erau fresh si odihniti. La un moment dat pe serpentine s-au "trezit" pe contrasens.O sa intrebati cum asa...pur si simplu. La care matusa mea a zis "iti dai seama ca daca venea un autocar,intram in el?"... si chiar asta s-a intamplat, ceva mai tarziu.Si unchiul meu a murit.Asa sa fi fost destinul unui om cu atatia km in spate?O sa-mi dati exemplul femeii sau barbatului,nu mai stiu sexul, care a pierdut avionul si a murit in accident de masina.In cazuri din acestea poti spune ca asa i-a fost scris.Morala este ca inceputul si sfarsitul nu depind de noi, dar ce se intampla pe parcurs da.

Destinul ni-l facem si singuri prin alegerile care le luam.De multe ori stim ca ceva este gresit, insa ne ducem pe drumul ala.Este destinul de vina pentru ca am facut alegeri proaste?Nu cred.Din pct. meu de vedere destinul nostru este ca un concurs de sport.Toti putem fi invingatori, dar depinde de cum ne antrenam fiecare si cum ne dam silinta in ziua concursului.(da stiu, in sport doar unul castiga, da ati prins ideea sper:) )
klm
CITAT(Lexy @ Jun 24 2009, 09:24 AM) *
In cazuri din acestea poti spune ca asa i-a fost scris.Morala este ca inceputul si sfarsitul nu depind de noi, dar ce se intampla pe parcurs da.

Nu ti se pare ca exista o contradictie de termeni?!
Daca te apuci de fumat inseamna ca ai ales s-o faci (asta reprezinta ceea ce se intampla pe parcursul vietii); momentul sfarsitului (in cazul in care nu are loc niciun accident) este strans legat de starea sanatatii iar cum fumatul deterioreaza sanatatea inseamna ca momentul finalul depinde de faptul ca fumezi sau nu adica de o alegere pe care o faci pe parcursul vietii (alegere care ai spus ca depinde de noi) deci momentul final nu poate fi determinat in acelasi timp de noi si de destin.
T u d o r
Destinul exista.

El alege sa te nasti in casa unui maharajah sau a unui boschetar. Si bineinteles toate variantele intermediare. biggrin.gif

El alege sa fii sanatos sau sa te nasti cu probleme de sanatate.

Dupa ce te-ai nascut insa cred ca destinul nu mai joaca un rol asa important.
Lexy
Ma refeream ca nu te nasti si nici nu mori cand vrei tu.
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Jun 24 2009, 07:23 AM) *
El alege sa fii sanatos sau sa te nasti cu probleme de sanatate.


La ce nivel de dezvoltare a ajuns medicina ... incep sa cred ca nu mai e nici asta la mana destinului.
Concret, stiu un caz la care copilul inca nu este venit pe lume, si i s-a spus dupa analize cam de ce va suferi si ce probleme majore de sanatate va avea la maturitate.
Si asta pe baza analizelor facute lichidului amiotic si ale parintilor. Evident .. raspunsul va fi aflat peste macar 20 ani.. dar asta reiese din ADN...

Destinul eu il vad altfel...il vad ca ceva implacabil ce nu poate fi schimbat oricate decizii am alua noi.
klm
CITAT(Lexy @ Jun 24 2009, 10:23 AM) *
Ma refeream ca nu te nasti si nici nu mori cand vrei tu.

Dar poti sa influentezi acele momente?
Lexy
Nope, adica ma indoiesc f.f.tare.(vezi ex cu accidentul avion-masina)
klm
Pai nu citisi ce scrisai?
CITAT(klm @ Jun 24 2009, 09:47 AM) *
momentul sfarsitului (in cazul in care nu are loc niciun accident) este strans legat de starea sanatatii iar cum fumatul deterioreaza sanatatea inseamna ca momentul finalul depinde de faptul ca fumezi sau nu adica de o alegere pe care o faci pe parcursul vietii (alegere care ai spus ca depinde de noi)

Atunci sinucigasii nu isi aleg (cu aproximatie) momentul in care mor?
Lexy
AAAAhhhh esti culmea:)...aia's distrusi.Noi vorbim de oameni normali.
klm
Ce urat!!!
Vorbim despre oameni (punct) sau "distrusii" nu tin cont de legile universal valabile?
Lexy
Vorbim de distrusi=oameni lasi care nu pretuiesc viata si care nu au fost in stare se lupte cu greutatile cum o fac ceilalti.Nu am pic de respect ptr sinucigasi..mai ales ca unii mai lasa o gramada de oameni indurerati in urma lor.
klm
Iti respect parerea insa vad ca iar refuzi sa raspunzi la intrebare verymad.gif : pentru cei pe care ii consideri "distrusi" nu exista destin?
Lexy
Mai stii cum e..ti-o mai faci si cu mana ta;La o adica daca merg cu 300km pe magheru si scapi prima data...nu inseamna ca o sa-ti mearga de 10 ori!!!
James Kilowatt
Ce-i aia destin mai exact? Lipsa liberului arbitru? whistling.gif
Lexy
Destin..este ceea ce-ti ureaza cele 3 ursitoare in prima noapte...(zic bine?)
klm
Lexy, esti cumva om politic sau purtator de cuvant/consilier pentru vre-una din institutiile statului?
Cat de greu poate fi sa raspunzi cu "da" sau "nu" la o intrebare simpla: exista destin pentru "distrusi"?
pmhoria
Destinul ce este? hm greu de explicat...
In 2006, 3 fosti colegi de ai mei de facultate.....au murit intr-un accident nashpa in Tm. Am fost la unul la inmormantare si am vazut cand l-au bagat in pamant ca era cripta familiei cu numele bunicilor si al parintilor, care toti traiau!! Si il ingropau pe cel mai tanar... Asta eu numesc destin. Si culmea e ca la aceasta inmormantare am mers mai multi colegi printre care si cel care a terminat-o cu viata anul trecut sub un Ferrari. Si asta tot destin numesc...
Sa va spun prin ce tari au umblat oamenii astia? Nigeria, kosovo,Vietnam,India, Cambogia etc..si au sfarsit-o asa de urat in Timisoara. Primul dintre ei a plecat inainte de Tsunami-ul din 2004 din Thailanda cu cateva ore... iarasi destin... tot lui i s-a oferit o misiune in Asia pe 5 ianuarie 2006 pe care a refuzat-o.... numai bine ca in data de 6 ianuarie a murit. Din nou destin ...
Nu stiu cum sa-l explic mai bine..
Lexy
QUOTE (klm @ Jun 24 2009, 01:36 PM) *
Lexy, esti cumva om politic sau purtator de cuvant/consilier pentru vre-una din institutiile statului?
Cat de greu poate fi sa raspunzi cu "da" sau "nu" la o intrebare simpla: exista destin pentru "distrusi"?

Nu e greu si nici nu fac intentionat.Da, destinul este scris,da's asa de distrusi ca nu tin cont de nimic.
vali44
QUOTE (pmhoria @ Jun 24 2009, 02:37 PM) *
Destinul ce este? hm greu de explicat...
In 2006, 3 fosti colegi de ai mei de facultate.....au murit intr-un accident nashpa in Tm. Am fost la unul la inmormantare si am vazut cand l-au bagat in pamant ca era cripta familiei cu numele bunicilor si al parintilor, care toti traiau!! Si il ingropau pe cel mai tanar... Asta eu numesc destin. Si culmea e ca la aceasta inmormantare am mers mai multi colegi printre care si cel care a terminat-o cu viata anul trecut sub un Ferrari. Si asta tot destin numesc...
Sa va spun prin ce tari au umblat oamenii astia? Nigeria, kosovo,Vietnam,India, Cambogia etc..si au sfarsit-o asa de urat in Timisoara. Primul dintre ei a plecat inainte de Tsunami-ul din 2004 din Thailanda cu cateva ore... iarasi destin... tot lui i s-a oferit o misiune in Asia pe 5 ianuarie 2006 pe care a refuzat-o.... numai bine ca in data de 6 ianuarie a murit. Din nou destin ...
Nu stiu cum sa-l explic mai bine..


Destinul , pentru mine , a fost cand in anul 1994 ma indreptam catre avionul de vanatoare pentru a pleca in zbor si am fost intors de langa el ... a plecat un alt pilot intr-o misiune de zbor in formatie .... l-am asteptat 55 de minute , cel ce zbura *cap de formatie* a aterizat si a spus ca nu stie unde e ... l-am adunat bucati mici de pe un camp de langa Alexandria ... era de aceeasi varsta cu mine , eram colegi , prieteni ... Trusca Adrian ... si va pot vorbi despre alte cateva cazuri din acestea , unul petrecut in fata noastra , la 2.5 km de pista ....
DA , DESTINUL EXISTA ... dar am invatat ca nu trebuie fortat prosteste !!!!
Scuze pentru ca am dat buzna peste voi ...
f1anatic
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 24 2009, 07:25 AM) *
Ce-i aia destin mai exact? Lipsa liberului arbitru? whistling.gif


Cred ca prin destin majoritatea inteleg predeterminarea viitorului.
Cred ca anumite legi ale stiintelor exacte (mate, fizica, medicina) au o putere de explicatie foarte mare.

Imi aduc aminte despre povestea cu drobul de sare din copilarie. Cred ca era undeva sus pe soba si putea pica peste copil. Pe asta o explica fizica. Ca a iesit copilul handicapat cu sindrom Down, pe asta o explica genetica cu Trisomy 21 si mutatiile de rigoare la cromozomul 21. Majoritatea lucrurilor legate de sanatate pot fi explicate foarte usor de Sir Bradford Hill (Principles of Medical Statistics).

Cit priveste restul, daca ai un borcan cu 15 bile, de 3 culori diferite (rosu, galben si albastru, cite 5 bucati de caciula), care este sansa ca daca bagi mina de 3 ori consecutiv, sa scoti 3 bile de 3 culori diferite ?

1 (adica 15/15) x 5/14 x 5/13 = 0.137 adica cam 14%

klm
CITAT(Lexy @ Jun 24 2009, 03:47 PM) *
Da, destinul este scris,da's asa de distrusi ca nu tin cont de nimic.

Atunci vreau sa pot sa fiu considerat un "distrus".
Sincer sa fiu mie mi se par mai demni de dispret cei care incearca dar nu reusesc; dupa ce ca ajungi sa fii praf iti dai seama ca esti si mai praf pentru ca nu reusesti nici macar sa te omori.

vali, vezi ce simplu e? te apuci sa fii "distrus" si iti modelezi viata asa cum vrei.
vali44
QUOTE (klm @ Jun 24 2009, 04:04 PM) *
QUOTE (Lexy @ Jun 24 2009, 03:47 PM) *
Da, destinul este scris,da's asa de distrusi ca nu tin cont de nimic.

Atunci vreau sa pot sa fiu considerat un "distrus".
Sincer sa fiu mie mi se par mai demni de dispret cei care incearca dar nu reusesc; dupa ce ca ajungi sa fii praf iti dai seama ca esti si mai praf pentru ca nu reusesti nici macar sa te omori.

vali, vezi ce simplu e? te apuci sa fii "distrus" si iti modelezi viata asa cum vrei.

Fiecare om este propriul sau stapan ... el decide daca sa fie sau nu *distrus* . Asta cred ca depinde foarte mult de nivelul de educatie pe care l-a primit . In rest , e doar destin ....
pmhoria
F corect Vali si f adevarat.
Cred ca fiecare are macar asa un exemplu in jurul lui, care ar trebui sa-i dea de banuit.
Lexy
QUOTE (klm @ Jun 24 2009, 02:04 PM) *
QUOTE (Lexy @ Jun 24 2009, 03:47 PM) *
Da, destinul este scris,da's asa de distrusi ca nu tin cont de nimic.

Atunci vreau sa pot sa fiu considerat un "distrus".
Sincer sa fiu mie mi se par mai demni de dispret cei care incearca dar nu reusesc; dupa ce ca ajungi sa fii praf iti dai seama ca esti si mai praf pentru ca nu reusesti nici macar sa te omori.

vali, vezi ce simplu e? te apuci sa fii "distrus" si iti modelezi viata asa cum vrei.

Nu-ti inteleg ironia...
M_A_R_I_U_S
QUOTE (vali44 @ Jun 24 2009, 05:12 PM) *
Fiecare om este propriul sau stapan ... el decide daca sa fie sau nu *distrus* . Asta cred ca depinde foarte mult de nivelul de educatie pe care l-a primit . ....

perfect de acord cu tine. thumbsup.gif




si acum la capitolul "destin"...
tot citesc exemple de intamplari nefericite... de ce preferati sa numiti "destin" ceea ce se intampla in viata unei persoane? ...de ce daca moare la 25 de ani e mana destinului? ..de ce nu e ghinion? ..sau, de ce nu e noroc ca n-a murit la 15?
de ce daca un copil se naste intr-o familie de milionari, nu e doar noroc? ...sau, daca s-a nascut in Somalia, de ce nu se cheama ca respectivul copil a avut ghinion?
vali44
Hai sa incerc acum un alt mod de abordare ... un *distrus* care nu stie ca trebuie sa se asigure cand trece strada, sau nu vrea sa o faca , este facut praf la a N-a traversare .... noi care stim ca era ca inteligenta capatata la stadiul de parazit intestinal vom spune ca a capatat ce a meritat , cei ce nu il conosc vor spune - DESTINUL , ce sa-i faci ...
Ploua si chiar merge sa facem filozofie ....
guerilla
eu n-am inteles ce e ala un "distrus" ?!
eu tocmai vin dupa 20km de pedalat prin bucuresti, din care 10km "fugind" din calea furtunii. sint distrus fizic la ora asta. ma incadrez la destin sau nu? unsure.gif
sau mai bine beau o bere si ma duc la culcare?!
vali44
QUOTE (guerilla @ Jun 24 2009, 09:31 PM) *
eu n-am inteles ce e ala un "distrus" ?!
eu tocmai vin dupa 20km de pedalat prin bucuresti, din care 10km "fugind" din calea furtunii. sint distrus fizic la ora asta. ma incadrez la destin sau nu? unsure.gif
sau mai bine beau o bere si ma duc la culcare?!

Uite despre ce *distrusi* vorbeam ... Lexy da o explicatie ...
Vorbim de distrusi=oameni lasi care nu pretuiesc viata si care nu au fost in stare se lupte cu greutatile cum o fac ceilalti.Nu am pic de respect ptr sinucigasi..mai ales ca unii mai lasa o gramada de oameni indurerati in urma lor.
Cat despre tine .... te-a ajutat destinul sa scapi de furtuna , asa ca bucura-te de bere ... yes.gif
guerilla
QUOTE (vali44 @ Jun 24 2009, 10:07 PM) *
te-a ajutat destinul sa scapi de furtuna , asa ca bucura-te de bere ... yes.gif


multam. drunk.gif destinu asta... 36182451.gif alb si nefiltrat. numa bun biggrin.gif
vali44
QUOTE (guerilla @ Jun 24 2009, 10:12 PM) *
QUOTE (vali44 @ Jun 24 2009, 10:07 PM) *
te-a ajutat destinul sa scapi de furtuna , asa ca bucura-te de bere ... yes.gif


multam. drunk.gif destinu asta... 36182451.gif alb si nefiltrat. numa bun biggrin.gif


Asa e ....alb si nefiltrat ... beer.gif ... eu *lupt* cu o Feteasca alba ... DESTINUL ASTA !? 36182451.gif
StefanVVTi
QUOTE (vali44 @ Jun 24 2009, 04:12 PM) *
QUOTE (klm @ Jun 24 2009, 04:04 PM) *
QUOTE (Lexy @ Jun 24 2009, 03:47 PM) *
Da, destinul este scris,da's asa de distrusi ca nu tin cont de nimic.

Atunci vreau sa pot sa fiu considerat un "distrus".
Sincer sa fiu mie mi se par mai demni de dispret cei care incearca dar nu reusesc; dupa ce ca ajungi sa fii praf iti dai seama ca esti si mai praf pentru ca nu reusesti nici macar sa te omori.

vali, vezi ce simplu e? te apuci sa fii "distrus" si iti modelezi viata asa cum vrei.

Fiecare om este propriul sau stapan ... el decide daca sa fie sau nu *distrus* . Asta cred ca depinde foarte mult de nivelul de educatie pe care l-a primit . In rest , e doar destin ....

+1! De acord 100%!
James Kilowatt
Toate exemplele de "destin" de pana acum au fost date a-posteriori. Din ce s-a scris pana acum, eu pot spune ca in trecut destinul asta sigur a existat. Lucrurile s-au intamplat, unii oameni au avut noroc, altii ghinion, curat destin.
Da' pe mine ma intereseaza mai tare daca exista un destin d-asta si pentru viitor....


Pana la urma raspunsul la intrebarea "exista destin?" schimba ceva pentru cineva?

Da exista.
Nu, nu exista.
Ei, si? Care-i diferenta?
klm
Destinul si religia nu pot coexista.
M_A_R_I_U_S
in urma cu doua zile am formulat o serie de intrebari, vad ca nimeni nu s-a hazardat sa dea un raspuns. ok, revin cu aceiasi idee.. cei care argumentati ca o intamplare a avut loc datorita "mainii destinului", ce va face sa afirmati lucrul acesta? ...cine e "destinul" asta? ...cum a facut el sa ii cada lu unu caramida in cap sau cum a facut el (destinul) sa castige unu din Galati la loto 6/49? ..cum?
vad ca James il asocieaza putin cu norocul/ghinionul dar cum face destinul asta cand alege pe care sa-l puna la "aia buni" si pe altul la "cei rai"? ..cine e destinul asta, Dumnezeu? ...ups, am spus alt mare cuvant... "Dumnezeu" ...nenea asta cine e, este cumva persoana care are o jucarie in brate si cu care se joaca? ...si daca tot nu a stiut cum s-o numeasca cand a primit-o, i-a zis "destin"? ...sau cine? ...cum? ...de ce?
cine e de vina pentru insiruirea de intamplari din viata noastra, a tuturor? ...este cineva?
vali44
QUOTE (M_A_R_I_U_S @ Jun 26 2009, 05:33 PM) *
in urma cu doua zile am formulat o serie de intrebari, vad ca nimeni nu s-a hazardat sa dea un raspuns. ok, revin cu aceiasi idee.. cei care argumentati ca o intamplare a avut loc datorita "mainii destinului", ce va face sa afirmati lucrul acesta? ...cine e "destinul" asta? ...cum a facut el sa ii cada lu unu caramida in cap sau cum a facut el (destinul) sa castige unu din Galati la loto 6/49? ..cum?
vad ca James il asocieaza putin cu norocul/ghinionul dar cum face destinul asta cand alege pe care sa-l puna la "aia buni" si pe altul la "cei rai"? ..cine e destinul asta, Dumnezeu? ...ups, am spus alt mare cuvant... "Dumnezeu" ...nenea asta cine e, este cumva persoana care are o jucarie in brate si cu care se joaca? ...si daca tot nu a stiut cum s-o numeasca cand a primit-o, i-a zis "destin"? ...sau cine? ...cum? ...de ce?
cine e de vina pentru insiruirea de intamplari din viata noastra, a tuturor? ...este cineva?

Marius , ADEVARUL ESTE DINCOLO DE NOI ..... 39110506.gif
James Kilowatt
@Marius
Eu nu am asociat nimic, am comentat doar ce au scris cei dinaintea mea. smile.gif Antevorbitorii mei au dat exemple de observatie directa a "mainii destinului" prin norocul unora sau ghinionul altora.
Nu am asociat nimic, eu caut inca definitia smile.gif

@Klm
E normal ca religiile sa nu accepte destinul, pentru ca nu te-ar mai putea invinovati apoi pentru ceva care a fost decis fara voia ta la alt nivel. Desi crestinii incearca, vezi pacatul originar....
Hai sa nu amestecam religiile in discutia asta, putem face eventual un topic separat. Putem amesteca filozofia, chiar credinta, insa daca incepem sa vb de religie sigur ajungem la papi, cruciade, jihad, pedofili si alte alea.
20krpm
exista sau nu exista, si-asa n-are importanta, atita vreme cit nu-l stii dinainte. si si-asa n-ai cum sa demonstrezi nici ca exista nici ca nu. am avut discutia asta azi cu un coleg, indian, la ei destinul e o componenta a ceea ce numesc ei "karma". ei sint mai priceputi ca noi europenii la asa ceva (au scris kama sutra, ce naiba... smile.gif ), si toti zic ca exista un fel de preprogramare a vietii tale. el zice ca utilitatea destinului e ca ti-e mai usor sa treci peste intimplarile naspa din viata. eu zic whatever. smile.gif am intrebat daca in cultura lor exista vreo speranta ca iti poti cunoaste la un moment dat destinul, poate ca asta ar merita un interes. (desi e ca si cum ai sti deja rezultatul meciului pe care-l privesti.) cica nu. am intrebat daca e cumva posibil sa cunosti destinul altora, poate reusesti sa monetizezi ceva in felu asta. cica nu. mpf. bine. destinu. mare chestie.
getodac
QUOTE (klm @ Jun 26 2009, 02:31 PM) *
Destinul si religia nu pot coexista.


Atunci cand unuia dintre noi i se intampla ceva mai deosebit (de bine sau de rau) ceilalti in general spun "asa a vrut Dumnezeu" sau "asa i-a fost soarta (destinul)", cumva se completeaza nicidecum nu se exclud.
O sa va povestesc prin ce am trecut in '97 si sa imi spune-ti voi daca a fost destin sau asa a vrut Dumnezeu, daca am avut ghinion sau am platit pentru pacatele mele sau ale parintilor, bunicilor...
Am avut 3 accidente de masina in 3 luni, de fiecare data ca pasager si de fiecare data am scapat doar cu zgarieturi si contuzii usoare desi cel putin unul dintre ele a fost foarte grav, nici nu mai aveam curajul sa ma urc intr-o masina, dupa o perioada linistita de vreo 4 luni cand incepusem sa cred ca ca tot ce a fost mai rau in viata mea a trecut, intr-o mare masura imi trecuse si frica de a merge cu masina, o clipa de neatentie la o coborare in rapel si intr-o secunda viata mea s-a schimbat total din cauza fracturi de coloana.
Cum sa interpretez toate astea habar nu am, incerc sa le trec la "fapte diverse" din viata mea, dar credeti ca am fost ghinonist sau norocos? A fost destinul sau asa a vrut Dumnezeu?
Cand am avut accidentele de masina parintii mei spuneau ca am fost ghinionist si ca asa mi-a fost destinul, iar mai tarziu cand am avut accidentul de alpinism au spus ca am avut noroc cu carul si ca Dumnezeu a avut grija de mine, altii au spus exact invers. Eu privesc putin mai simplu, ghinion ca s-a intamplat si noroc ca sunt in viata, diferenta dintre ghinion/noroc sau destin/voia lui Dumnezeu o da doar unghiul din care privesti problema si de implicarea ta directa sau statutul de observator la intamplarea respectiva si spun asta pentru ca alta e perceptia ta cand esti direct implicat, poti deveni "distrus" (Lexy: distrusi=oameni lasi care nu pretuiesc viata si care nu au fost in stare se lupte cu greutatile cum o fac ceilalti) dar poti condamna un om ca a devenit asa ?
vali44
QUOTE (getodac @ Jun 27 2009, 11:15 AM) *
QUOTE (klm @ Jun 26 2009, 02:31 PM) *
Destinul si religia nu pot coexista.


Atunci cand unuia dintre noi i se intampla ceva mai deosebit (de bine sau de rau) ceilalti in general spun "asa a vrut Dumnezeu" sau "asa i-a fost soarta (destinul)", cumva se completeaza nicidecum nu se exclud.
O sa va povestesc prin ce am trecut in '97 si sa imi spune-ti voi daca a fost destin sau asa a vrut Dumnezeu, daca am avut ghinion sau am platit pentru pacatele mele sau ale parintilor, bunicilor...
Am avut 3 accidente de masina in 3 luni, de fiecare data ca pasager si de fiecare data am scapat doar cu zgarieturi si contuzii usoare desi cel putin unul dintre ele a fost foarte grav, nici nu mai aveam curajul sa ma urc intr-o masina, dupa o perioada linistita de vreo 4 luni cand incepusem sa cred ca ca tot ce a fost mai rau in viata mea a trecut, intr-o mare masura imi trecuse si frica de a merge cu masina, o clipa de neatentie la o coborare in rapel si intr-o secunda viata mea s-a schimbat total din cauza fracturi de coloana.
Cum sa interpretez toate astea habar nu am, incerc sa le trec la "fapte diverse" din viata mea, dar credeti ca am fost ghinonist sau norocos? A fost destinul sau asa a vrut Dumnezeu?
Cand am avut accidentele de masina parintii mei spuneau ca am fost ghinionist si ca asa mi-a fost destinul, iar mai tarziu cand am avut accidentul de alpinism au spus ca am avut noroc cu carul si ca Dumnezeu a avut grija de mine, altii au spus exact invers. Eu privesc putin mai simplu, ghinion ca s-a intamplat si noroc ca sunt in viata, diferenta dintre ghinion/noroc sau destin/voia lui Dumnezeu o da doar unghiul din care privesti problema si de implicarea ta directa sau statutul de observator la intamplarea respectiva si spun asta pentru ca alta e perceptia ta cand esti direct implicat, poti deveni "distrus" (Lexy: distrusi=oameni lasi care nu pretuiesc viata si care nu au fost in stare se lupte cu greutatile cum o fac ceilalti) dar poti condamna un om ca a devenit asa ?

Hai sa stabilim odata ce inseamna *distrusi* , vad ca sunt multi deranjati de aceasta titulatura
- Lexy ii numeste *distrusi* pe cei ce cu buna stiinta isi iau viata , nefiind in stare sa lupte cu aceasta ! Personal subscriu la aceasta afirmatie .
- Getodac , nu stiu daca tu ai vrut sa t-i se intample accidentul nefericit despre care vorbesti ... daca a fost un accident cu intentie putem vorbi urat despre tine ... ma indoiesc de asta si te asigur de toata compasiunea mea dar te admir si te felicit ca iti vezi de viata mai departe .
- Cat priveste nebunia acestui subiect , consider ca este o pierdere de timp cu dezvoltarea lui ... cine a fost primul -OUL SAU GAINA ??!!
- Ducerea catre misticism a acestei discutii nu cred ca se potriveste intelectului oamenilor care posteaza pe acest forum ... totusi , ca o observatie personala va spun ca sunt foarte mirat vazand ca , cu cat saracia este mai mare cu atat curtile bisericilor sunt mai pline ...
Hai sa discutam despre lucruri ceva mai logice , lucruri care ne fac sa zambim , sa uitam chiar si pentru moment de situatia grea in care suntem siliti sa traim ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.