Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 116i sh vs Mercedes A150 sh
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
alina73
Care sa fie? Imi plac amandoua, bugetul e de 15000 euro. Am gasit oferte pe autovit, masini din 2005 si chiar din 2006 la pretul asta. Sa am incredere?
Parca Bmw-ul imi place mai mult, dar si consuma mai mult la 116 CP...
Care-i mai potrivita pentru Bucuresti, pentru o femeie?
Thanks

PS: uite cu ce ma ocup eu de Craciun! Dar trebuie sa ma hotarasc rapid! Craciun fericit si un an nou bun tuturor! Sper sa se gaseasca cineva sa-mi raspunda si mie...
BRAC
116i
Otto73
tot BMW 116i zic si eu thumbsup.gif
alina73
Multumesc. Cateva argumente imi puteti da? De ex eu ma gandesc ca A150 e mai spatioasa si consuma mai putin. pe de alta parte aspectul sportiv al lui BMW116i ma atrage mult. Dezavantaje ar fi lipsa spatiului in spate, garda la sol si consumul...Si pretul, bineinteles. Daca as avea bani mi le-as lua e amandoua, mertul pt oras si bmw-ul pt calatorii. dar n-am!
Paul46623
Conform datelor oficiale, 116i consuma mai putin decat A150 in oras.
HalbaSus
Desi nu imi place in mod special bmw-ul seria 1 nu vad nici un motiv pentru care cineva ar lua A-klass... e o masina mica, scumpa, instabila, lenta, si nu foarte frumoasa (asta ca sa nu zic ca e urata), in plus in ultimii ani mercedesul nu a stat foarte bine nici la capitolul fiabilitate... iar daca mai adaugam si intretinerea scumpa (ce-i drept nu cu mult mai scumpa decat la bmw) atunci lucrurile stau destul de nasol.
BMW-ul e mic si el, e scump si el... dar e rapid, stabil si arata mai bine decat A-klassul, de asemenea am o vaga banuiala ca va avea o valoare de revanzare mai buna decat A-klassul.
Dar de ce nu te gandesti si la alte masini similare:
- A3
- VW Golf (GTI)
- Alfa 147
Paul46623
Motoarele pe benzina de la Alfa sunt absolut dezastrofale in ceea ce priveste consumul urban. E drept insa ca pentru aceiasi bani cu care ar lua un 116i ar putea lua o 147 diesel mai noua si mai dotata.
mike.omega
Voi spuneti ca A Class nu e fiabil dar e 147? dry.gif
Pana la alegerea masinii eu as fi foarte atent de unde se cumpara aceasta. Evita pe cat posibil samsarii!!!
Legionaru'
De sa evite samsarii?
Am auzit ca au un lot de masini de la niste bunicute din Germania! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
R o b e r t
gandeste-te ca mergi la o receptie, unde toate personalitatile orasului isi lauda masinile. la un moment dat, te intreba si pe tine. ce masina ai? mercedes. wooow... hai s-o vedem. si tu vii cu caruta aia ... eu cand ma gandesc la mercedes vreau sa vad o masina mare, lunga si foarte luxoasa. bmw-ul, pe de alta parte, ramane tot bmw. grila frontala, rotile, alura... intimideaza.
ca si informatie, motoarele de pe A-Klasse sunt aproape la fel cu cele de pe Mitsubishi Colt. Sasiul e la fel, caroseria seamana. De ce sa dai atatia bani pe o masina care, desi se numeste mercedes, are performantele unei masini de 12.000 euro?
ia-ti bmw-ul. e stilat, putin mai feminin, dar pastreaza o nota de agresivitate. atata tot ca e cam joasa.
HalbaSus
QUOTE(mike.omega @ Dec 27 2007, 01:18 PM) *
Voi spuneti ca A Class nu e fiabil dar e 147? dry.gif
Pana la alegerea masinii eu as fi foarte atent de unde se cumpara aceasta. Evita pe cat posibil samsarii!!!


Pai daca e sa ne luam dupa sondaje (si dupa altceva nu ne prea putem lua) atunci Alfa 147 e mai fiabil decat A-klassul, conform Top Gear survey 2006:

Alfa 147 e pe locul 82 din 152 (3 stele la fiabilitate)
Mercedes A-klass e pe locul 145 din 152 (2 stele la fiabilitate)

In plus, chiar daca ambele sunt la fel de nefiabile macar alfa e o masina frumoasa si mai ieftina (atat la achizitionare cat si la intretinere).

E drept ca spre exemplu BMW seria 1 si Audi A3 stau mult mai bine (BMW pe locul 53 si Audi pe locul 56).
mike.omega
Halba, sigur exista o doza de subiectivism in topul ala smile.gif
HalbaSus
Sunt convins ca exista, si am afirmat si eu in repetate randuri ca topurile astea sunt bazate pe opiniile utilizatorilor deci sunt pline de subiectivism, dar putem extrage anumite concluzii: alfa 147 si mercedes A-klass au o fiabilitate slabuta si exista probabilitatea ca A-klassul sa fie mai slab decat alfa la acest capitol. Oricum intre doua masini cu fiabilitate indoielnica eu as alege-o pe cea mai ieftina, mai frumoasa, si cu costuri de service mai reduse.
ionut_marius
intre 116i si 118d e dif de aprox 2000e,intre 116i si 120i la fel e dif de aprox 2000e,nu merita 116i
florin55503
as alege seria 1 fara sa clipesc. A-ul oricat de mert ar fi el tot senzatia de masina non premuim are. in plus pozitia la condus e dezastruasa. si vorba lui halba: e o masina instabila (sa nu uitam testul elanului pe care l-a picat cu brio ajungand cu rotile in sus, problema care a fost rezovata zic ei prin adaugarea esp=ului standard), urata (aduce mai mult a minivan)

diferenta de bani zic eu ca se va pastra si la revanzare
Daniumfcv
Si ca tot vb lumea de subiectivism smile.gif hai sa arat si eu unul


BMW wub.gif iluvff.gif yes.gif

Mercedes pastreaza ( sa imi fie cu iertare ) imaginea de snob ! Bmw se apropie de latura sportiva si dezinvolta smile.gif Numai bine
James Kilowatt
Eu la banii astia as merge pe o masina noua.... Sau un SH recent luat de la o sursa verificata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.