Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope de iarna, jante
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4
pukimanu
Salutare tuturor ,este prima mea interventie pe un forum,mai bine mai tarziu...,a venit iarna.Pana acum nu mi-am pus niciodata problema anvelopelor,sofez din 81,dar o data cu varsta probabil se petrec oarecare schimbari la nivel superior,as dori sa aud pareri de la cei care au in dotare anvelope de iarna, de unde si bineinteles la ce bani si le-au procurat. M-am documentat oarecum si am ajuns la concluzia ca la rotile aurisului de 16" cu gume de 205/55 se recomanda janta cu un tol mai mica pe care se pune o anvelopa mai ingusta dar mai inalta de 195/65.Sa auzim comentarii daca sunt..
Hoinar
Eu nu mi-am schimbat jantele de 16' pt iarna, le-am folosit pe alea standard, ca-s de tabla. Asa ca mi-am luat cauciucuri de iarna de 205/55/16. Si masina merge perfect. Oricum pe mine ma bate gandu sa-i pun jante de 17 la primavara pt cauciucurile de vara smile.gif.

ps: eu mi-am luat de la o vulcanizare 4 sh-uri Pirelli Snowsport care merg tzutz. Daca ai de gand sa mergi mult iarna asta cred ca e mai bine sa iei cauciucuri noi.
_Constantin_
Dunlop Winter M3 ... la 340 ron dar dimensiunea 205/55/R16 si sunt foarte satisfacut de ele. N-am avut nici o problema cu zapada din ultima saptamana. Zgomotul produs de ele este aproape insesizabil. Recomand.
Simulatu
Incerc sa cumpar niste jante de tabla de 15 inch si nu gasesc nicicum specificatiile despre dimensiunile jantei si alti parametrii.
La magazine am sunat si pentru Avensis nu au decat de 16. La dealerul toyota, preturile sunt astronomice.

Masina este Avensis 1.8 si a venit cu jante de aliaj de 16, dar eu vreau neaparat sa pun jante de tabla si de 15, pentru ca sunt mult mai ieftine cauciucurile.

Ma intereseaza latimea, profilul jantei, specificatorul ET si distanta dintre prezoane sau diametrul (PCB), etc, ca sa pot cauta jante compatibile.
Ma poate ajuta cineva?

Am gasit pana acum dimensiuni de genul: 6Jx15 (in alte locuri am gasit 6.5Jx15, probabil merg amandoua), 5x100, ET35 sau ET45, dimensiune alezaj 54.04 (asta nu stiu daca conteaza asa de mult). Nu sunt insa sigur daca erau pt. Avensis II sau Avensis I.

Multumesc.
OCTAN_95
Va rog sa va uitati in talon sau in cartea de identitate si acolo gasiti dimensiunile anvelopelor cu care puteti echipa masina.
Trebuie tinut cont de faptul ca diametrul exterior la rotii cu tot cu anvelopa va trebui sa ramana acelasi

intra aici si ai sa gasesti un calculator pentru aceasta
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html
Simulatu
Stiu despre cauciucuri, am dimensiunea in talon si am calculat si diametrul.. sunt la un click de a comanda cauciucurile ... doar dimensiunile jantei imi mai trebuie. Sunt o gramada de parametrii la janta si ma gandeam ca si-a mai montat careva jante si cauciucuri de 15 inci pentru iarna.
ZORRO
CITAT(Simulatu @ Dec 20 2007, 12:43 PM) *
Stiu despre cauciucuri, am dimensiunea in talon si am calculat si diametrul.. sunt la un click de a comanda cauciucurile ... doar dimensiunile jantei imi mai trebuie. Sunt o gramada de parametrii la janta si ma gandeam ca si-a mai montat careva jante si cauciucuri de 15 inci pentru iarna.
Ce avensis ai ,ca difera jantele functie de motorizare??
la 1.8 VVT-i janta este:
6 1/2Jx16H2 ET45 prezoane 5x100.
Pe celalalt forum gasise cineva jante pe 15 la Sibiu la 200 si ceva lei bucata !!


ZORRO
Vezi ca se potrivesc si jantele de 15 de la octavia 1, leon, jetta(golf4), A2, A3.. trebuie sa fie 5x100, offset 38-48, si ai nevoie de inele de centrare care sa compenseze diferenta intre diametrul gaurii centrale si diametrul butucului la roata (54.1 la mine)
R_A_D_U
Una peste alta daca cumperi si jante de 15 in loc de 16 si mai cumperi si gumi gumi tot pe acolo esti...ashe ca... Nu stiu ce-i cu astia din Cj dar au niste scoruri la gume de te iau toti dracii...
ZORRO
CITAT(R_A_D_U @ Dec 20 2007, 03:15 PM) *
Una peste alta daca cumperi si jante de 15 in loc de 16 si mai cumperi si gumi gumi tot pe acolo esti...ashe ca... Nu stiu ce-i cu astia din Cj dar au niste scoruri la gume de te iau toti dracii...

La pret esti tot pe acolo, dar scapi de schimbat cauciucuri la fiecare 6 luni, echilibrat , montat... care costa ! Si asa protejezi si jantele de aliaj de solutiile sarate folosite de drumari si de eventualele zgarieturi de la gheata !
pukimanu
Mda,grea alegere,oricum ar fi tot bati la fro 25 de bastoane vechi si in prag de sarbatori...E greu, la fel ca si amicul Simulatul, problema e cu jantele(sau jentile ?),probabil cei de la Toyo te vor lasa,daca indraznesti sa intrebi de pret,cu falcile inclestate.Cred ca o sa-mi asum riscul si in iarna asta si o sa circul mai mult cu credincioasa mea Supernova si la vara o sa incercam sa ne facem o sanie cu frane pentru iarna urmatoare. Eh, vara e frumos sa ai niste incaltari din aliaj de 17 ,poate castigam la loto ,daca jucam,altfel suntem obisnuiti sa ne uitam poze.
pukimanu
Asta-i Matrixul american, parca tot Aurelia e mai frumoasa.
leuldemare
Salutare .
Eu am michelin pilot alpine 205/55/16 pe noua corolla
Se comporta incredibil.
Dan Andrei80532
Atentie la dimesiunile franelor de pe fata!!S-ar putea sa nu incapa janta de 15".La avensis 2.2 nu poti pune 15" deoarece si asa cu 16" nu poti baga degetul intre etrier si janta.Parerea mea ca nu se mai preteaza 15" la masinile astea mai noi plus ca arata si mai urat.
_Constantin_
In certificat e trecuta si dimensiunea de 15" deci se poate. Ca arata urat ... e alta discutie dar daca vrei neaparat poti sa pui 15" pe Avensis. thumbsup.gif
kataman
Atasez un tabel cu dimensiunile jentilor pentru diverse modele de Toyota. Nu garantez pentru corectitudinea informatiilor - e preluat de pe un forum care a "disparut". Bafta la cautari!
vlademir
Eu am gasit in ultimul moment, in Ajunul Craciunului, ultima pereche de anvelope de iarna din Iasi! 205/55/16, GT Champiro, 380. Nu am mai avut timp sa compar preturi si calitati, sper sa fie bune. Despre jenti de otel... poate iarna urmatoare.
La multi ani tuturor!
OvidiuH
Eu am cumpărat de la Tireshop.ro un set de 4 anvelope de iarnă Bridgestone Blizzak LM-25 205/55/R16 91H. M-au costat cu tot cu transportul la domiciliu (trebuie menționat că firma e din Budapesta) 1418 RON (66 RON fiind costul transportului). Prima dată am fost destul de circumspect în priviința prețurilor, însă toate îndoielile mi-au fost eliminate la primirea produselor. Marfa e de calitate, produsele au venit în 3 zile ambalate frumos, însoțite de factură și certificat de garanție. Cauciucurile sunt fabricate în Spania undeva la mijlocul lui 2007 (săptămâna 24). Revin cu păreri despre ele după ce apuc să le testez puțin. Oricum nota bene pentru Tireshop, prețuri excelente și promptitudine maximă comparativ cu ce e pe la noi.
hc robert75
Un site foarte bun pentru cei care vor sa se documenteze ianinte de achizitionarea anvelopelor:
http://www.neumaticos-online.com/start.html
Dupa ce va alegeti modelul, intrati si la testul site-ului: testoneumatico.com.Sunt prezentate conditiile de rulare/franare in anumite situatii ale carosabilului+ numarul de km. parcursi in conditii acceptabile.
OvidiuH
QUOTE(hc robert75 @ Jan 8 2008, 05:34 PM) *
Un site foarte bun pentru cei care vor sa se documenteze ianinte de achizitionarea anvelopelor:
http://www.neumaticos-online.com/start.html
Dupa ce va alegeti modelul, intrati si la testul site-ului: testoneumatico.com.Sunt prezentate conditiile de rulare/franare in anumite situatii ale carosabilului+ numarul de km. parcursi in conditii acceptabile.

Sau pentru cei cărora le place limba română -> http://www.cauciucuridirect.ro/start.html whistling.gif
E același site.
22nst
stie cineva care sunt dimensiunile jatelor de pe avensis 2.0 vvt-i si 2.0 d4d ?
stiu ca avensis 1.8 are janta de 16'' prinderea 5x100 si et 45
pukimanu
Poate astea
22nst
nu ma prea ajuta cu mare lucru tabelul ala...
stiam si eu ca toyota are jante cu prinderea 5x100 si 5x114,3 dar nu si ce model... (2.0 vvt-i si 2.0 d4d)
Colonelu'
Conform brosurii Avensis, echiparea e urmatoarea:

- Terra: 205/55 R16 - jante de otel cu capace
- Luna/Sol - 205/55 R16 - jante de aliaj
- Executive - 215/50 R17 - jante de aliaj

Eu am 2.0D-4D Luna si am jante de 16"
OCTAN_95
QUOTE(23nst @ Jan 9 2008, 04:55 PM) *
nu ma prea ajuta cu mare lucru tabelul ala...
stiam si eu ca toyota are jante cu prinderea 5x100 si 5x114,3 dar nu si ce model... (2.0 vvt-i si 2.0 d4d)


Aici gasesti (din pacate in maghiara), tipul de jenti de tabla pt toyota, daca doresti de aliaj intra pe pagina lor.
Preturile sunt in forinti (rata de schimb aprox 250 forinti/euro)
drabisan
QUOTE(Colonelu' @ Jan 9 2008, 05:57 PM) *
Conform brosurii Avensis, echiparea e urmatoarea:

- Terra: 205/55 R16 - jante de otel cu capace
- Luna/Sol - 205/55 R16 - jante de aliaj
- Executive - 215/50 R17 - jante de aliaj

Eu am 2.0D-4D Luna si am jante de 16"


La Sol-Plus si la Executive nu erau gume 215/45/17? S-a schimbat, pun de 50? Atunci sint mindru de gumitele mele whistling.gif
22nst
pe mine ma interesa prinderea jantelor (pcd) si et-ul
stiu ca avensisul de 1,8 are janta cu pcd 5x100 si et 45
cel de 2.0 vvti si 2.0 d4d ma intereseaza pe mine smile.gif
Colonelu'
Pagina 20, sus:

http://www.toyota.ro/Images/Brosura%20Aven...m420-584295.pdf
drabisan
QUOTE(Colonelu' @ Jan 9 2008, 08:27 PM) *



Taci ca acum inteleg eu de ce a facut Maniaku ochii mari la gumele mele pe drumul spre Iasi!
Colonelu'
De tacut, as tacea, dar omul tot nu e lamurit.

Daca s-ar corobora datele de pana acum, adica acel tabel si cu datele mele, atunci situatia ar fi foarte repede inteleasa si clara: in prezent, masinile sunt echipate cu jante de 16" sau 17", in functie de echiparea interioara si nu de motorizare. Deci, nu conteaza daca e 2.0 benzina sau diesel.
In tabel spune clar, ca pt janta de 16" ai 5x100 si Offset (ET) de 45mm. Nu era prezentat pentru janta de 17, dar puteti gasi mai jos datele pentru 16", 17" si 18":
http://newata.toyota-europe.com/ata/access.../quickSearch.do

Atentie in partea din dreapta (sub poza) la: "Applicable to" si "Not applicable to"
22nst
nu prea ne intelegem noi, dar...

avensisul meu 1.8 benzina are jante de 16'' cu prinderea 5x100 si et 45 (jante aliaj)
mi-am cumparat 4 jante de tabla pe care am pus cauciucuri de iarna si le folosesc pe avensis 1.8 (jante 5x100 si et 45 biggrin.gif)

avensisul 2.2 d4d (al unui prieten) are jante tot de 16'' dar cu prinderea 5x114.3 si et 45

ce vreau sa stiu este daca voi primi dauna totala si imi cumpar un avensis 2.0 vvt-i sau 2.0 d4d se mai potrivesc rotile de iarna?
Colonelu'
Ne intelegem noi intr-un final, totul este sa iti dai si tu silinta, ca cel putin eu mi-am dat toata silinta, numai tu nu vrei sa pui umarul de loc. teehee.gif

Pe de alta parte, dace expuneai de la inceput dilema ta, poate ca ai fi primit mai repede un raspuns direct si nu unul indirect, ca pana acum.

Din cate mi-aduc aminte de pe recent raposatul forum, tu ai Avensis model 2007, la fel ca si a mea. Deci jantele sunt la fel. Masina la care faci referire mai mult ca sigur ca face parte din lotul de 2.2D de dinainte de 04/2006, data la care s-a facut face-lift si care aveau alte specificatii la jante.
Daca te-ai fi jucat putin prin catalogul newata, ai fi vazut ca la selectia masinii iti cere si data de fabricatie, iar cand selectezi un model de janta iti zice pe langa datele de prindere si exact pentru ce model merge sau nu merge acea janta.


Concluzii:
1. Pastreaza jantele caci se vor potrivi la ce vei lua.
2. Prezinta de la inceput toate datele problemei, caci raspunsul se primeste in directa legatura cu cat ne prezinti.


Bafta cu dauna, ca masina buna nu mai iese aia veche. thumbsup.gif
22nst
acum sunt lamurit smile.gif
multumesc biggrin.gif
ZORRO
Cine si-a montat de curand jante de tabla sa-mi zica si mie, pls ,de unde si cu cat a luat piulitele de roata??
drive.gif
jucausul
salut..si LA MUlti Ani pe anul asta....

Eu mi-am luat 2 gume YOKOHAMA AVS WINTER....240 ron/ buc....sincer nu stiu daca am facut o alegere buna.....nu prea am auzit multe despre aceasta marca...tot ce stiu este ca sunt japoneze dar peste tot unde ma uit vad numai Michelin Alpine, Dunlop Winter..etc....

Intrebarea este mi-am luat teapa sau nu ? unsure.gif
OvidiuH
QUOTE(jucausul @ Jan 11 2008, 11:18 AM) *
salut..si LA MUlti Ani pe anul asta....

Eu mi-am luat 2 gume YOKOHAMA AVS WINTER....240 ron/ buc....sincer nu stiu daca am facut o alegere buna.....nu prea am auzit multe despre aceasta marca...tot ce stiu este ca sunt japoneze dar peste tot unde ma uit vad numai Michelin Alpine, Dunlop Winter..etc....

Intrebarea este mi-am luat teapa sau nu ? unsure.gif

Pe ce dimensiune ai dat 240 RON? Și de ce ai luat doar două ?
jucausul
QUOTE(OvidiuH @ Jan 11 2008, 09:21 AM) *
QUOTE(jucausul @ Jan 11 2008, 11:18 AM) *
salut..si LA MUlti Ani pe anul asta....

Eu mi-am luat 2 gume YOKOHAMA AVS WINTER....240 ron/ buc....sincer nu stiu daca am facut o alegere buna.....nu prea am auzit multe despre aceasta marca...tot ce stiu este ca sunt japoneze dar peste tot unde ma uit vad numai Michelin Alpine, Dunlop Winter..etc....

Intrebarea este mi-am luat teapa sau nu ? unsure.gif

Pe ce dimensiune ai dat 240 RON? Și de ce ai luat doar două ?





Dimensiunea 195/60/15 corolla sedan....am luat 2 pentru ca nu imi trebuie 4..merg doar in Buc si nu am nevoie decat sa ma ajute pe tractiune.Mersi de ajutor asa rapid
OvidiuH
La banii ăia puteai lua Dunlop Winter Sport M3 -> http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...155&dsco=39. Chiar și pentru oraș, nu e indicat să mergi doar cu două cauciucuri de iarnă, fie ele și pe puntea de tracțiune. Vei avea tendința de subviraj, iar mai ales la curbe, când e alunecos pe jos, "fundul" o să înceapă să-ți danseze.

Mai multe detalii mai jos:

Why Four Winter Tires? I Thought I Would Only Need Two.

Today's winter tires are better at providing ice and snow traction than ever before. The technology used to develop the tread designs and tread compounds has evolved beyond what you may have used previously. Every one of our tire manufacturers and 7 out of 10 vehicle manufacturers recommend four winter tires be used on rear wheel, front wheel or four wheel drive vehicles. This is because if you use two dissimilar types of tires on your vehicle, you'll have a vehicle that has a "split" personality. One end of the vehicle won't react and perform the same as the other in the dry, wet, slush and snow conditions you'll encounter before the end of winter. Especially in emergency situations, you'll find that your vehicle will probably understeer in one condition and oversteer in another. It is preferable to keep your vehicles handling as consistently as possible by "matching" all four tires.
jucausul
QUOTE(OvidiuH @ Jan 11 2008, 09:49 AM) *
La banii ăia puteai lua Dunlop Winter Sport M3 -> http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...155&dsco=39. Chiar și pentru oraș, nu e indicat să mergi doar cu două cauciucuri de iarnă, fie ele și pe puntea de tracțiune. Vei avea tendința de subviraj, iar mai ales la curbe, când e alunecos pe jos, "fundul" o să înceapă să-ți danseze.

Mai multe detalii mai jos:

Why Four Winter Tires? I Thought I Would Only Need Two.

Today's winter tires are better at providing ice and snow traction than ever before. The technology used to develop the tread designs and tread compounds has evolved beyond what you may have used previously. Every one of our tire manufacturers and 7 out of 10 vehicle manufacturers recommend four winter tires be used on rear wheel, front wheel or four wheel drive vehicles. This is because if you use two dissimilar types of tires on your vehicle, you'll have a vehicle that has a "split" personality. One end of the vehicle won't react and perform the same as the other in the dry, wet, slush and snow conditions you'll encounter before the end of winter. Especially in emergency situations, you'll find that your vehicle will probably understeer in one condition and oversteer in another. It is preferable to keep your vehicles handling as consistently as possible by "matching" all four tires.



Ok partea cu dansatul spatelui o stiu si mi-am asumat riscul.Am consultat si eu catalogul de pe site si am vazut oferta..dar sincer nu am avut incredere sa platesc inainte si apoi sa astept sa vina marfa...operatiune care dura de la 10 zile in sus.
Intrebarea mea a fost si este..merita aceste cauciucuri ...chiar si in comparatie cu Dunlop M3?...sau hai sa fie mai simplu....sunt bune de ceva....raportul calitate/ pret este ok la ce am cumparat eu?
OvidiuH
Par bune -> http://www.1010tires.com/tire.asp?tirebran...AVS+Winter+V901
jucausul
deci pana la urma nu mi-am luat teapa prea mare.... thumbsup.gif

Mersi mult de info si de ajutor cu link-ul....daca mai e cineva care stie cate ceva despre aceste anvelope, astept pareri.

22nst
QUOTE(ZORRO @ Jan 10 2008, 03:05 PM) *
Cine si-a montat de curand jante de tabla sa-mi zica si mie, pls ,de unde si cu cat a luat piulitele de roata??
drive.gif

eu mi-am pus jante de tabla iar o piulita costa ~10 lei la toyota
jucausul
QUOTE(23nst @ Jan 11 2008, 10:25 AM) *
QUOTE(ZORRO @ Jan 10 2008, 03:05 PM) *
Cine si-a montat de curand jante de tabla sa-mi zica si mie, pls ,de unde si cu cat a luat piulitele de roata??
drive.gif

eu mi-am pus jante de tabla iar o piulita costa ~10 lei la toyota



Incearca si la auto-soft...stiu ca ei au piulite ptr mai multe tipuri si sunt mai ieftine ca la toyota...
ZORRO
La toyota craiova am sunat si ma chemau la service sa vada ce piulite am nevoie (dupa VIN), si apoi comanda si asteptare de minim 3 saptamani. Pana iau de la ei trece iarna.
O sa caut aftermarket !
Merci de raspunsuri
lucian14
Cum Yarisul are garda joasa 14cm maxim, m-am aruncat la 2 anvelope putin mai inalte decat originalele cred ca am crescut 1 cm in inaltime pe fata (acolo e problema) 185/65 R15 Dunlop winter SPort M3. Sper sa nu ma rastorn acum sau sa raman fara talon whistling.gif
lucian14
Daca o sa ma deranjeze spatele (care a ramas de vara)...ulterior ii iau inca 2 bucati...vedem unsure.gif
StefanVVTi
QUOTE (lucian14 @ Oct 25 2008, 10:14 AM) *
Cum Yarisul are garda joasa 14cm maxim...

...merg de minune niste arcuri sport -30mm! biggrin.gif
M A R I A N
Yarisul nu are deloc garda joasa. Nici macar TS-ul nu are garda joasa, sa vedeti pe ce borduri urc cu masina.
Corolla are in schimb garda foarte joasa.
Mazda 6 e un alt exemplu de masina cu garda joasa.
OvidiuH
Yaris are 14 cm garda la sol, iar Corolla la fel din ce-am vazut in specificatii.
bebelacus
CITAT(lucian14 @ Oct 25 2008, 03:22 AM) *
Daca o sa ma deranjeze spatele (care a ramas de vara)...ulterior ii iau inca 2 bucati...vedem unsure.gif

cel mai bine e sa ai pe toate rotile de iarna. sint diferente mari la frinare si la evitare, curbe etc. din cite imi aduc aminte, era un test acum ceva timp in ams, e chiar periculos sa ai 2 tipuri diferite pe cele 2 axe. apar manifestari imprevizbile in situatii limita, adiica atunci cind ar trebui sa faca diferenta. probleme nu o sa ai atunci cind vei pleca de pe loc, caci vei avea suficienta tractiune, normal, ci doar atunic cind vei frina puternic ca sa eviti un accident sau cind vei vira mai brusc sau la viteze mai mari. testele si performantele masinilor dotate ci cauciucuri d eiarna sint masurate pt o masina echipata cu set complet. doar pe puntea fata diferentle vor fi mari.
eu am facut un efort si mi-am luat un set de iarna. diferenta a fost fantastica iarna trecuta, chiar si nevasta-mea a simtit. pe deasupra, din noiembrie pina in martie merg cu cele de iarna, deci cam 5 luni, apoi trec pe cele de vara. durata lor de viata se dubleaza. oricum, schimbi rotile de vara cu altele noi cam la 50,000km daca conduci foarte ponderat. alternindu-le cu cele de iarna le vei schimba mai tarziu si vei ajunge la aceleasi costuri dar in conditii de siguranta sporita. pe deasupra, si setul de iarna si cel de vara le marchez atunci cind le schimb iar daa viitoare le rotesc rotile aceluiarsi set intre ele, conform instructiunilor pt o uzura uniforma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.