Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Accord vs Toyota Avensis
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
tebi_tan
Am mai postat intr-un alt topic dar as vrea sa deschid unul nou, cred ca ar putea iesi o discutie interesanta.

Am afirmat acolo ca Honda e pentru cei "tineri" iar Toyota pentru "bosorogi". De fapt vroiam sa spun ca Toyota se preteaza mult mai bine celor care le place sa mearga mai tihnit, fara stres si nu sunt interesati de viteza cu care se poate lua o curba, de modul de depasire etc.

Cei cu Accord pot sa faca un drive-test cu Avensis si vor observa clar diferentele. Cei cu Avensis in daca conduc Accordul la fel ca Avensis probabil ca nu isi vor da seama de nimic.

Si acum sa punctez diferentele:

1. Directia lui Accord este clar mai scurta decit Avensis si mai directa. Da mult mai bine informatii despre sosea. In curbe in special si pe trasee lungi cu viraje multe, Avensis datorita directiei mai lungi multiplicate este mai obositoare, deoarece trebuie mai mult rotit volanul.
2. Avensis este mai "barca". Accord sta clar mai bine pe sosea, ceea ce se vede si prin viteza mult mai mare cu care se pot lua curbele. Avensis in nici un caz nu poate fi condus in acelasi mod ca Accord.
3. Motorizarea lui Avensis este dupa parerea mea mai slaba decit Accord. 2.4 benzine 190 cai Avensis nu are cu ce sa i se impotriveasca. Discutia ar putea fi la diesel. Toate recenziile spun ca dieselul "mare" al lui Avensis se simte in realitate mult mai slab si ca e lenes ca reactii si deloc impresionant. Pe de alta parte Accord are un diesel care a luat si premiul de motor al anului si este recunoscut de toti ca se simte foarte sportiv si ca un motor mult mai mare.
4. Interiorul - si aici probabil ca voi fi cel mai tare infierat - la Avensis mi se pare anost si plictisitor, ceva ca pentru tata de familie fara imaginatie. Accord este mult mai tineresc si daca Honda nu ar fi asa de idioata sa asocieze pielea neagra cu lemn albastru!!! sau pielea deschisa cu lemn deschis, ar fi chiar foarte frumos.

Cam atit pe moment.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.