Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina sh sa aleg de 6500 de euro? Kalos, fabia, ibiza .... altceva?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mao_ais2004
Tocmai mi-am luat permisul si sunt in cautarea unei masini. Problema este ca am doar 6500 de euro si nu vreau sa fac leasing, deci o masina noua iese din discutie. Raportat la nevoile mele si ale familiei, mi s-ar potrivi un model sedan, iar consumul de carburant sa fie decent (Kalosul, din cate am aflat are un consum destul de mare, insa informatiile pe care le am sunt contradictorii, fiecare laudandu-si marfa). Cel mai mult voi merge prin oras, mai putin in afara...poate doar in concedii. Nu cred ca voi merge mai mult de 10.000 de km pe an. Ma intereseza o masina fiabila ... deci costurile de intretinere, piesele de schimb etc sa fie in limite suportabile pentru o familie cu venituri nu prea mari. Va multumesc!
vio
ce masina sh sa aleg de 6500 de euro? Kalos, fabia, ibiza .... altceva?..............Ia ti altceva smile.gif
george73315
QUOTE(vio @ Dec 15 2007, 05:56 PM) *
ce masina sh sa aleg de 6500 de euro? Kalos, fabia, ibiza .... altceva?..............Ia ti altceva smile.gif

unsure.gif
::::AL3X::::
Punto, Ibiza, Fabia
James Kilowatt
Daca vrei o masina ieftin de rulat si la intretinut, ia Nubira pe GPL. Scoate consum de diesel iar la intretinere e probabil cea mai ieftina masina de pe piata romaneasca (comparabila doar cu Cielo si Matiz).
xamez
un opel corsa 1.3cdti sau 1.7 este destul de bun ptr nevoile tale
george73315
salut ! eu am fabia sedan diesel si sunt multumit de intretinerea ei.Am luat-o la 50mii km si acum am 125mii si am schimbat asa:distributia la 90 mii -vreo 850 ron cu tot cu pompa de apa,o pereche de bucse pe fata -320ron(ele costau 70 ron restul a fost manopera+bracaj -asa ca data viitoare sigur le schimb mai ieftin),un claxon care m-a costat 200 ron(aici iar am luat tzaca ca m-am dus la reprezentanta si mi-a luat scump),freon pt aerul conditionat-200 ron si schimburile de ulei,filtre etc cam 300 ron media la 15 mii km,deci in 75 mii km si 2ani jumate am bagat cam 3000 ron-nu mi se pare asa mult la o masina sh
A,si cauciucuri inca vreo 900 ron
Nu cred ca un punto e mai fiabil si nici el sau kalos sau ibiza nu au acelasi spatiu ca un sedan.
Vezi si tu ce mai auzi ,dar nu exista masina sh sa o tii fara sa bagi nici un ban in ea drive.gif numai bine!
adi.mitrea
Da George, dar uiți că mao_ais a spus că are vreo 6.500 euro. Ori eu nu prea știu Fabia la banii ăștia. Poate una de prin 2002 cu kilometri pe care îi are a ta acum. Problema Fabiei este că e prea scumpă ca achiziție, atât nouă cât și sh.

Pe lângă acei 6.500 euro mai e nevoie de măcar 100 de euro pentru înmatricularea pe numele noului proprietar și alți 400 de euro puși deoparte în caz că pică ceva.

Sfatul meu este să să cumperi o mașină cât mai nouă ca an de fabricație și cu cât mai puțini kilometri. Nubira pe GPL e greu de găsit la 6.500 euro și să fie în stare bună. Cred că un Logan 1.4 MPI sau 1.6 MPI, undeva la 40.000 km - 60.000 km, cu aer condiționat, este cea mai bună alegere.
mao_ais2004
La Logan nu m-am gandit pana acum....cred ca am si ceva prejudecati in legatura cu masinile romanesti, insa voi lua si Loganul in considerare. Am sa rog o cunostinta sa mi-l imprumute pentru un mic drive test.
Am gasit la cineva un Kalos din 2004 cu 75.000 km, costa 6.300 euro. Tipul mi-e cunoscut, deci nu mi-ar vinde masina mie daca ar avea probleme; ma sperie insa consumul, ce trece de 10 in oras, deci mai "studiez" si alte oferte. Va multumesc la toti pentru sugestii!!!
adi.mitrea
Prejudecățile nu te ajută cu nimic când vrei să cumperi o mașină. Kalos nu e mai sigur ori mai fiabil decât un Logan. La aceeași bani ai putea cumpăra un Logan cu mai puțini kilometri.

Unde mai pui că piese pentru Dacia găsești peste tot și REPEDE.

Dacă vrei să-ți satisfaci capriciul de a avea mașină "străină", gândeștete la costuri și timp. Dacă Logan ți se pare prea românească, atunci încearcă un Clio Symbol turcesc... (oricum la aceeași km și dotări e mai scump cu cel puțin 300-400 euro decât un Logan similar)

Calitatea fabricației la mașinile de până în 10.000 euro, noi, nu diferă foarte mult. Măcar Logan a dovedit că-i fiabil și nici performanțele nu sunt de lepădat atunci când îl compari cu mașini străine cu motoare jenante (1.2 cmc și ~ 60 de cai) și chiar similare (1.4 cu 75 de cai de la Volkswagen).

Baftă și să ne spui la ce te-ai decis! thumbsup.gif
xamez
daca esti din bucuresti vezi ca este un logan alb de vanzare 1.4 langa primaria sect 1 cu 7300 de e este nou nepipait .
gabi4
pejo 206?
pe la 6500-7000 poti gasi logan de 1.6
pe la 5700 logan 1.4 cam cu 20 de mii km
xamez
in afis scria ca are 0 km si poate merita la dotarile pe care le are .

emanoeladrian
Pai am eu masina pe care o cauti, un Passat intermediar adus de mine din Germania si inmatriculat.Masina e impecabila si ti-o las si la 5800 Euro.Are 109.000 de km originali,ultimul service si schimbul de distributie facut in Germania(platit de mine,eu acolo lucrez).Iti dau si garantie 6 luni,orice cade la masina eu iti trimit piesa.Pozele sunt pe 2 site-uri renumite de vanzare auto,pretul e la 5990Euro acolo. Daca vrei sa o vezi,probezi etc. da-mi mesaj pe PM sau tel.0744311041. A.. nu a suferit niciodata nici un accident si nu are nici o problema tehnica sau de caroserie.
Alex-F1
Passatu asta intermediar din ce an e? Diesel sau benzina? Iar cu aia 109.000 km "originali" cred ca ai gresit prima cifra.... whistling.gif
mao_ais2004
Iti spun eu din ce an e .... din 1995 unsure.gif . El nu a inteles ce vreau eu.
TDiFan
Opel Astra 1.6i 84-101CP 2001-2002. Isi merita si ultimul banut.
emanoeladrian
QUOTE(mao_ais2004 @ Dec 20 2007, 11:13 AM) *
Iti spun eu din ce an e .... din 1995 unsure.gif . El nu a inteles ce vreau eu.


Salut !, Ba am inteles foarte bine, dar, masina mai fiabila si mai putin costisitoare ca modelul asta nu prea ai sa gasesti , intreaba posesorii de Passat !!.
Oricum,bafta la cumparat !!
A!... pentru carcotasul de F1 ii dau o intalnire sa vada masina si actele,daca am dreptate isi cere scuze pe forum ??.

CRACIUN FERICIT !!.
mao_ais2004
SARBATORI IMBELSUGATE SI UN AN NOU IN CARE TOATE DORINTELE SA VI SE IMPLINEASCA!!! LA MULTI ANI!!! band.gif
mao_ais2004
SALUT!!! DILEMA REZOLVATA....DE MULT... DE PE 16 IAN. SUNT PROPRIETARUL UNUI GOLF 1,4, DIN 2001. M-A COSTAT 7.000. DECI NU M-AM INSCRIS IN BUGETUL INITIAL, DAR ASTA E... SUNT FOARTE MULTUMIT...ORICUM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.