Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BALAMUC
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Distractii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
klm
Atunci se pune problema ca si eu, care nu le consum, sa nu platesc; ori eu cam sunt obligat s-o fac.
Mariustom
O porcărie de videoclip




Și aici ceva, cel puțin interesant ...
http://www.wired.com/wiredscience/2011/10/...tum-levitation/
laurentiu
Daca iti dau o sapca-n freza...



36182451.gif 36182451.gif
Mariustom
Mariustom
Cum traversezi pe trecerea de pietoni în Vietnam


http://www.vplay.ro/watch/tkwbfib2/
Mariustom
Ceva ... impresionant !!!




http://www.videobash.com/video_show/a-brav...-cheetahs-21744
Mariustom
Mariustom
Se bagă cineva să-l depășească ???

Seri
Carnagiu pe o autostrada din Japonia: accident in lant cu 8 Ferrari-uri.
AlexTM
N-am inteles bine ce ziceau comentatorii smile.gif dar am vazut doar 4 Ferrari si un Porsche.
klm
Accident auto in Japonia in care au fost implicate... multe masini scumpe (va las sa descoperiti singuri); observati ca autostrada respectiva nu are 100 de benzi pe sensul de mers ci doar doua.
Seri
Numarul din titlu se pare ca a fost exagerat in scopuri jurnalistice. Alte surse zic 14 masini. dry.gif
Eu am vazut: 2x355 + 2x360 + 512 + 430 + Prius-ul lui Dinpoplaca. laugh.gif
getodac
Intrebare: Care este cea mai adevarată definiție a globalizării?
Răspuns: Moartea prințesei Diana !
Întrebare: Cum așa ?
Răspuns: O prințesa engleză cu un amant egiptean are un accident într-un tunel francez.... într-o mașina germană cu motor olandez, condusă de un belgian, beat cu whiskey scoțian, urmarită fiind de paparazzi italieni pe motociclete japoneze. Prințesa era tratată de un doctor amer...ican cu medicamente braziliene, iar chestia asta iți este trimisă de un român, iar tu o citești pe un monitor corean sau chinezesc, asamblat de muncitori din Bangladesh într-o fabrică din Singapore , transportat cu vapoare de indieni și descărcat de sicilieni, transportat din nou în camioane conduse de șoferi turci și în final vandut ție de evrei
AlexTM
motor olandez la S-Klasse?
getodac
Copy/paste biggrin.gif Dar... e balamuc, deci conteaza mai putin smile.gif
Mariustom
Ce înseamnă să ai baftă ...

Mariustom
CITAT(Mariustom @ Apr 17 2011, 05:54 PM) *
CITAT(Mariustom @ Oct 14 2010, 10:14 PM) *
CITAT(Mariustom @ Oct 13 2010, 01:53 PM) *
...
Și încă ceva ... interesant, cel puțin:
http://www.ziare.com/mcdonalds/stiri-mcdon...mparare-1048102

Și răspunsul:
http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/stiri...mucegai-1048670

Ceva de genul de mai sus:
http://www.ziare.com/afaceri/stiri-afaceri...la-alta-1088417

Și răspunsul Coca-Cola:
http://www.ziare.com/afaceri/firma/coca-co...-europa-1088640

Ceva asemănător:
http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/un-e...dupa-3-ani.html
Cartofi prăjiți după 3 ani ...
Titi1988
nu am mai mancat de la KFC sau Mac de cativa ani si nici nu am de gand sa mai mananc vreodata! In schimb o pizza Hut din cand in cand mmmmmmm thumbsup.gif
Mariustom
Un clip frumooooos


RUE
de 8 martie
solmar
Am incercat sa deschid un topic la vanzari/cumparari dar vad ca nu pot asa ca am ajuns la balamuc.

Cine se ocupa de pe forum cu instalatii de ridicat? Lucrez la un proiect si as avea nevoie de o mana de ajutor - am nevoie de o automacara, instalatie frontala de incarcat - gen wolla, moto/electro stivuitoare si un bobcat. Idei?
Seri
Oricine poata sa deschida topic la bazar, dar acesta nu apare imediat, ci doar dupa ce este aprobat de un moderator.
solmar
QUOTE (Seri @ Jan 27 2012, 01:31 PM) *
Oricine poata sa deschida topic la bazar, dar acesta nu apare imediat, ci doar dupa ce este aprobat de un moderator.

Cool whistling.gif ... 2 topics pending in acest caz. Aflu si eu lucruri noi dupa 3 ani pe forum...
Mariustom
CITAT(solmar @ Jan 27 2012, 02:38 PM) *
... Aflu si eu lucruri noi dupa 3 ani pe forum...

offtopic.gif Asa e si cu Base ... whistling.gif
ninja.gif
Mariustom
Despre cuiul dacic ...
http://dacia.8m.net/Diverse/Cuiul_dacic/cuiul_dacic.html
Mariustom
Aducere aminte ...

faannnyyyy
Cine are rabdare pana la capat nu va fi dezamagit:

solmar
Vezi ca iti lipseste ceva din link... Chiar daca incerci sa cauti hY4MnpzG5Sqc pe iutub nu ai nici un rezultat.
Mariustom
Ceva chiar de ... balamuc unsure.gif

http://www.lupamea.ro/player.php?id=5263
azazel1
am gasit si eu un...artist:

Mariustom
Oscilam să postez filmulețul între funny și aici, până la urmă cred că aici se potrivește mai bine

Mariustom
E mai vechi și nu știu dacă a mai fost, dar merită să-l (re)vedeți

Mariustom
Atenție !!!
Imagini ce pot fi considerate șocante de către iubitorii de animale

http://ultrabun.blogspot.com/2012/03/rusin...errari.html?m=0
former_ozz
N-am vazut nimic socant dar nici n-am avut prea multa rabdare.
Mariustom
O "chestie" faină



PS: ozz, înseamnă că nu ești iubitor de animale unsure.gif confused.gif
ninja.gif
HalbaSus
Honda CRV meets Nordshleife:



Mircea104901
2 Harti globale de maxim interes thumbsup.gif whistling.gif

Harta mondiala a marimii sanilor
si
Harta mondiala a marimii penisurilor
20krpm
n-am stiut unde e mai bine sa pun articolul asta, la noutati, la motociclete, la patratzele, sau aici?... in fine, atita vreme cit pentru orice acuzatie se gaseste si un avocat, de preferinta din california, e bine ca oamenii isi cauta dreptate. chiar daca dreptatea asta e (intr-o anumita masura) impotriva propriei lor persoane.

un barbat da in judecata bmw pentru discomfortul creat de o motocicleta

HalbaSus
Everybody chill the fuck down... Rebel is on the case !
Mariustom
Pt cine vrea să știe ora exactă
http://clock.msurma.net/
Mariustom
Ceva șocant ...
http://www.220.ro/accident/A-Filmat-Fara-S...tia/RV2cfGP8NU/

M-a cutremurat ...
Ce ți-e soarta ... unsure.gif

PS: am găsit și știrea ...
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/v...sia-398875.html
Mariustom
Știre + video impresionante ...

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/i...nci-412899.html
James Kilowatt
"Aceasta are un motor de 4 litri care atinge sute de kilometri în 3.4 secunde"

Asta inseamna cam asa, ceva de genul a minim 1000Mach, mult mai rapida decat naveta spatiala, si un G-force de ceva gen 3.000G 36182451.gif La balamuc cu jurnalistii romani!
Cu un BMW d-asta ajungi fara probleme pe luna si inapoi in doua ore biggrin.gif
HalbaSus
Evident, doar e bemveu, cum crezi ca a ajuns pe varful muntelui ? tocmai se intorcea de pe luna !
Mariustom
Un site interesant:
http://www.solarsystemscope.com/scope.swf
solmar
Am gasit-o pe FB la o prietena... Halba & Doru rog traduceti-ne!

Ești din Oradea, daca:
…folosești „no” și „ioi” ca semne de punctuație;
...mergi la Felix de maxim 3-4 ori pe an;
…știi că „Crișul” poate avea mai multe înțelesuri, evidente din context, dar numai când nu e articulat e sigur vorba despre râu;
...știi că Ciuperca nu-i o ciupercă, Nufărul nu e o floare, Rogerius nu-i un simplu călugăr medieval, Grigorescu nu e doar un pictor, Ioșia nu-i vreun profet uitat la transcrierea Bibliei, iar Velența nu-i un nume de țigancă;
...nu ești nedumerit când cineva îți spune că locuiește „în Europa”;
...respecți așa cum se cuvine un bogracs făcut la ceaun, un deț de pălincă adevărată (nu din comerț!) și o varză toros;
...pentru tine Casa Armatei și Tropicana au o semnificație foarte apropiată, care îți trezește multe nostalgii ;
...știi tot felul de povești ciudate despre tunelele care leagă Cetatea de diverse locuri din oraș sau despre casele „cu felinar roșu” dinainte de 1948 de pe actuala Cuza Vodă;
...știi cine era de fapt Ali-Baba și, mai mult decât atât, chiar l-ai văzut în copilărie;
...trăiești într-un oraș cosmopolit: tramvaiele sunt nemțești, autobuzele suedeze, oamenii in centru se ceartă în italiană, la piață ți se vorbește amestecat: ungurește și românește;
...ajungi mult mai repede și mai ușor la Budapesta sau la Viena decât la București;
...știi înjura la fel de bine, atât în română, cât și în maghiară;
...știi unde e Ártánd, Biharkeresztes, Berettyóújfalu și nu doar că le știi dar îți sunt aproape la fel de cunoscute ca Aleșd, Tileagd sau Oșorhei
...ai fost cel puțin odată atunci când erai mic la Silvaș (sau cel puțin mai știi ce era);
...faci diferența dintre gabori și țigani;
...știi ce este un mitic și un sudist;
...eviți mașinile cu numerele IF, IL, TR, GJ, GR și știi că mașinile cu număr de București sunt, de fapt, luate în leasing (dar îți dai repede seama și când una nu e);
…depășești repede în trafic mașinile cu inscripția „H” pentru că de regulă șoferii lor admiră tot timpul câte ceva atunci când conduc…
…dacă ți se spune să aștepți în Lotus... știi bine că nu trebuie să te pregătești pentru o ședință de yoga;
...te întâlnești cu prietenii „la Nuiele” sau „sub pasaj”;
...știi ce înseamnă cosoș, a duhăni, beteșig, mintenaș și a țuca;
...când erai mic, te dădeai în „hintă”, trăgeai linii drepte cu un „liniar” și jucai „mâță” fără să știi ce-i aia „leapșă" ; te dădeai „cu bița”, nu „cu bicla” (nici nu știai ce e) și aveai jucării din plastic și colecții de abțibilduri de la Viitorul;
...ai avut cel puțin un cunoscut care să lucreze in vamă;
...recunoști „boactării” înainte să se suie în autobuz;
...faci diferența dintre „servus” și „servustoc”, știi ce înseamnă „Szia!” și te uiți un pic ciudat dacă cineva te salută cu „Bună!” sau mai ales cu „Pa-pa!”;
...ai fost la Festivalul Berii, la al Vinului și la Târgul Pălincarilor;
...știi cel puțin 5 moduri de ajunge de la Primărie la Crișul;
...știi că Cetatea Oradea e cea mai frumoasă cetate pentagonală din România, dar există ceva ce nu știi deși te-ai întrebat uneori: câte clase avea cel ce a hotarât amplasamentul Centrului Civic;
...rostești cu ușurință „oa” într-un singur sunet;
...îți amintești când Lord’s era singurul bar nou din centru, iar Metro singurul magazin mare de lângă oraș;
...schimbi trenul cu avionul la Budapesta ;
...când spui de unde ești, lumea te întreabă de Tökés sau de Felix;
...ai ascultat Floricile Bihorului și-ți pare rău că nu mai sunt toate în viață;
…te întâlnești tot timpul cu cineva cunoscut pe centru;
…te-ai intrebat de foarte multe ori cine a fost mai beat: proiectantul sau executantul actualului Corso...
…te-ai dat cu scările rulante de la Crișul când erai mic;
...„îți iei palme” dacă trimiți o fată pe Borșului;
…ai fost cel puțin o dată la film la Patria, apoi la Libertatea... sau măcar la Hollywood Multiplex;
…chiar dacă nu ai ajuns la Scala din Milano știi perfect unde se puteau comanda ani la rând cele mai bune torturi din Oradea;
…poate că nu știi cine e Ciuraru din Aștileu, dar sigur ai ascultat cel puțin odată zâmbind: ”Viață ca-n Bihor nu găsești niciunde. Din Bihor poți fugi dar nu te poți ascunde!”:
AlexTM
smile.gif smile.gif

Nu e "varza toros" ci simplu "toros", sau "toros káposzta"
Sunt impresionat cat de corect e scris Beretyoujfalu (eu n-am mai cautat accentele)
"La Nuiele" ... ce drac mai e acolo? Ca nuiele nu mai is.
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Oct 22 2012, 11:37 PM) *
Am gasit-o pe FB la o prietena... Halba & Doru rog traduceti-ne!

Ești din Oradea, daca:
…folosești „no” și „ioi” ca semne de punctuație;

no asta nu e adevărat biggrin.gif ... Deși sunt răspândite în Bihor sunt mai specifice mediului rural (sau celor care s-au mutat în Oradea din satele vecine).


...mergi la Felix de maxim 3-4 ori pe an;

Cred că anul ăsta am fost mai des, dar eu am copil mic, deci nu se pune.

…știi că „Crișul” poate avea mai multe înțelesuri, evidente din context, dar numai când nu e articulat e sigur vorba despre râu;

În afară de magazin nu știu la ce s-ar mai putea referi... A mai fost o fabrică de pantofi cu același nume, dar nu mai e, am participat la lichidarea ei.
...știi că Ciuperca nu-i o ciupercă, Nufărul nu e o floare, Rogerius nu-i un simplu călugăr medieval, Grigorescu nu e doar un pictor, Ioșia nu-i vreun profet uitat la transcrierea Bibliei, iar Velența nu-i un nume de țigancă;

Ciuperca e restaurant, restul sunt cartiere...

...nu ești nedumerit când cineva îți spune că locuiește „în Europa”;

Ba da, ești un pic nedumerit de ce s-ar muta cineva în acel "cartier rezidențial"... eu nu m-aș muta acolo.

...respecți așa cum se cuvine un bogracs făcut la ceaun, un deț de pălincă adevărată (nu din comerț!) și o varză toros;

Cred că avem vreo 4 ceaune din diferite materiale și mărimi.

...pentru tine Casa Armatei și Tropicana au o semnificație foarte apropiată, care îți trezește multe nostalgii ;

Discotecă... sincer nu o frecventam prea des.

...știi tot felul de povești ciudate despre tunelele care leagă Cetatea de diverse locuri din oraș sau despre casele „cu felinar roșu” dinainte de 1948 de pe actuala Cuza Vodă;

sincer nu...

...știi cine era de fapt Ali-Baba și, mai mult decât atât, chiar l-ai văzut în copilărie;

sunt prea tânăr... sau amnezic... nu știu...

...trăiești într-un oraș cosmopolit: tramvaiele sunt nemțești, autobuzele suedeze, oamenii in centru se ceartă în italiană, la piață ți se vorbește amestecat: ungurește și românește;

Autobuzele (cel puțin o parte) sunt mercedes... deci tot nemțești...


...ajungi mult mai repede și mai ușor la Budapesta sau la Viena decât la București;
...știi înjura la fel de bine, atât în română, cât și în maghiară;
...știi unde e Ártánd, Biharkeresztes, Berettyóújfalu și nu doar că le știi dar îți sunt aproape la fel de cunoscute ca Aleșd, Tileagd sau Oșorhei

True

...faci diferența dintre gabori și țigani;

Gaborii sunt țiganii cu pălărie... țiganii sunt ăia fără pălărie... nu e răspândit termenul de "gabor = politist"

...știi ce este un mitic și un sudist;

cred că nu doar orădenii știu asta...

...eviți mașinile cu numerele IF, IL, TR, GJ, GR și știi că mașinile cu număr de București sunt, de fapt, luate în leasing (dar îți dai repede seama și când una nu e);
…depășești repede în trafic mașinile cu inscripția „H” pentru că de regulă șoferii lor admiră tot timpul câte ceva atunci când conduc…

Mneah... eu le depășesc pe toate indiferent de ce număr au...

…dacă ți se spune să aștepți în Lotus... știi bine că nu trebuie să te pregătești pentru o ședință de yoga;

Lotus e mall...

...te întâlnești cu prietenii „la Nuiele” sau „sub pasaj”;
...știi ce înseamnă cosoș, a duhăni, beteșig, mintenaș și a țuca;
...când erai mic, te dădeai în „hintă”, trăgeai linii drepte cu un „liniar” și jucai „mâță” fără să știi ce-i aia „leapșă" ; te dădeai „cu bița”, nu „cu bicla” (nici nu știai ce e) și aveai jucării din plastic și colecții de abțibilduri de la Viitorul;
...ai avut cel puțin un cunoscut care să lucreze in vamă;

Mda...

...recunoști „boactării” înainte să se suie în autobuz;

Nu am mers niciodată cu autobuzul... am fost de câteva ori cu tramvaiul, dar în general am circulat pe jos... ah și pt cine nu era evident se referă la controlori...

...faci diferența dintre „servus” și „servustoc”, știi ce înseamnă „Szia!” și te uiți un pic ciudat dacă cineva te salută cu „Bună!” sau mai ales cu „Pa-pa!”;

Servustoc e pluralul de la servus (saluti mai multe persoane simultan)... szia e un salut preluat din maghiara, care la rândul lui a fost preluat din engleză (see ya)... Forma clasică de salut între prieteni e "Ceau" iar "Bună" e folosit deseori ca o formă de salut impersonal.


...ai fost la Festivalul Berii, la al Vinului și la Târgul Pălincarilor;

Mda, acum s-au contopit în niște chestii pe care nu le mai recunoști... și clima din octombrie a sabotat crunt în ultima perioadă "Toamna orădeană" cu cele 3 manifestări...

...știi cel puțin 5 moduri de ajunge de la Primărie la Crișul;

Eu știu 2, unul pe jos și unul cu mașina, restul sunt variații pe aceleași teme...

...îți amintești când Lord’s era singurul bar nou din centru, iar Metro singurul magazin mare de lângă oraș;

Înainte de Lord's a fost Mirage, apoi Heat... și posibil să fie și altele...


…te întâlnești tot timpul cu cineva cunoscut pe centru;

Mda, ca la țară așa...


...„îți iei palme” dacă trimiți o fată pe Borșului;

E loc pentru traseiste, nu singurul, sunt și pe calea aradului și pe centură...


…chiar dacă nu ai ajuns la Scala din Milano știi perfect unde se puteau comanda ani la rând cele mai bune torturi din Oradea;

Nu sunt amator de prajituri, dar știu de cofetăria Scala...

…poate că nu știi cine e Ciuraru din Aștileu, dar sigur ai ascultat cel puțin odată zâmbind: ”Viață ca-n Bihor nu găsești niciunde. Din Bihor poți fugi dar nu te poți ascunde!”:

Citatul corect e "Viață ca-n Bihor nu găsești niciunde. De Bihor poți fugi dar nu te poți ascunde!”
James Kilowatt
"Tropicana" are o semnificatie aparte si pe partea ailalta a muntilor si a Romaniei... pe undeva pe langa frontiera cu Republica Moldova... inseamna buda (aka toaleta) liceului unde fumeaza lumea buna.

Apropo, voi zicei "buda" la "toaleta"?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.