Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Panda 1,2 Dinamic vs Ibiza Rider 1.2 benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
giulai007
Salut
Intentionez sa imi iau Fiat panda 1,2 Dinamic /benzina/ 1.2 litri/ 60 cp / cutie manuala 5


faceti va rog o comparatie cu Ibiza Rider / Benzina / 1.2 litri / 51 kW / 70 CP / cutie manuala-5 viteze / 5 usi
sunt cam la acelasi pret = maxim 10.000 euro cu tva
amandoua au abs , aer conditionat, cd+boxe.....ganditiva ca dotarile sunt la fel.
Ce avantaje si dezavantaje vedetiintre cele 2 masini.
Nu uitati sa imi spuneti de costurile de intretinere, si service-ul care dupa parerea mea sunt de multe ori mai importante decat masina aleasa.
Hoinar
QUOTE(giulai007 @ Dec 14 2007, 11:27 AM) *
Salut
Intentionez sa imi iau Fiat panda 1,2 Dinamic /benzina/ 1.2 litri/ 60 cp / cutie manuala 5


faceti va rog o comparatie cu Ibiza Rider / Benzina / 1.2 litri / 51 kW / 70 CP / cutie manuala-5 viteze / 5 usi
sunt cam la acelasi pret = maxim 10.000 euro cu tva
amandoua au abs , aer conditionat, cd+boxe.....ganditiva ca dotarile sunt la fel.
Ce avantaje si dezavantaje vedetiintre cele 2 masini.
Nu uitati sa imi spuneti de costurile de intretinere, si service-ul care dupa parerea mea sunt de multe ori mai importante decat masina aleasa.


Conform configuratorului de pe www.seat.ro, Ibiza Rider nu detine:

ABS
Geamuri electrice fata
Inchidere centralizata cu telecomanda
Proiectoare ceata
Scaun sofer reglabil manual pe inaltime

Si din ce vad din lista de optionale posibile nici nu exista vreo posibilitate de a le adauga.

Esti sigur ca se merita? ...
No offense intended.

Am mers cu ambele masini la drumuri lungi si scurte (ca pasager), iar masinile sunt total diferite, Panda e faina in oras (suspensii moi, poate chiar prea moi), acolo unde Ibiza e ...tare (are suspensii prea tari pt drumurile proaste de la Iasi). Sa iei niste gropi/denivelari cu suspensiile de la Ibiza ...is not fun at all..
In schimb in exterior Ibiza e mai faina, ca avand suspensiile tari, poti intra in curbe cu viteze ceva mai mari si e mai distractiv.

Oricum ambele masinute sunt mici, 2 persoane stau destul de confortabil in spate, dar n-au loc mult pt picioare.
Vezi sa ai grija la Panda, daca te intereseaza, ca vine f. slab dotata din standard (la unele versiuni n-are nici macar manere pt pasageri deasupra usilor, si nici tetiere spate).

In cazul de fata Panda pare sa aiba in plus:

Volan reglabil pe inaltime
Geamuri fata actionate electric si inchidere centralizata
Tablou bord "Medio" = Tablou bord "Base" + urmatoarele functii: turometru, display mai mare pt. afisaj info trip computer si pozitia inchis / deschis a usilor
Sistem Follow me home
ABS+EBD

Daca tu circuli mai mult prin oras, iti recomand Panduta, daca mergi mai mult in exterior, iti recomand Ibiza.
giulai007
Am gasit pe WWW.WHATCAR.CO.UK urmatoarea comparatie. comparatia este cu stele (maximul posibil este 5 stele)

ATENTIE!= am facut comparatia DOAR pentru motorizare 1,2 benzina cu echipare aproape identica

Panda , total general = ****
/Pret intre 6995-10250 lire
Da = Are un look funky si e usor de condus.Este ieftina
Nu = locurile pentru picioare nu sunt grozave(mai ales in spate), condusul este un pic ferm si unele versiuni de baza sunt slab echipate

Seat Ibiza , total general =****
/ Pret = 8195-15595 lire
DA = un excelent control si condus sportiv.E bine construita si usor de condus
NU = condusul in oras este un pic cam ferm si rafinamentul putea fi un pic mai bun

COMPORTAMENT PE STRADA

a) Condusul si manevrabilitatea
1)FIAT Panda (60 cp) = ****
un control bun al masinii.Pe drumuri mai putin grozave se descurca excelent
2)Seat Ibiza (70 cp)= ***
Suspensiile ferme ii dau un excelent control pe drumuri denivelate si cursa buna in viraje, in schimb nu exceleaza la capitolul viteza

Comentariu personal" motorul panda este de 4 L cu 1242 cm ; Ibiza este de 3 L cu 1198 cm. Panda are o greutate 860 kg - Ibiza 1027 kg)
deci Panda are motor mai puternic pe un corp mai usor decat Ibiza care e mai grea cu un motor mai mic."

cool.gif Rafinament
1) FP (Fiat Panda) = ***
Motorul Panda devine mai degraba zgomotos cand trage din greu.
Vantul, motorul si zgomotul soselei devin usor suparatoare la viteze mari, dar una peste alta nivelul de zgomot nu este rau, considerand marimea si costul lui Panda
2) SI (Seat Ibiza )= ***
usor zomot la viteze mari datorita oglinzilor laterale. Nivelul de zgomot al motorului este bun, la viteza de croaziera.


PUNCTUL DE VEDERE AL PROPRIETARILOR

a) Cumpararea
Fiat Panda = ****
Pretul este foarte competitiv cand il comparam cu rivalii lui Panda.Economie decenta, modesta poluare, asigurarea (evident Casco) si service-ul relativ mica.
Seat Ibiza = ***
Are un pret competitiv.Nu consuma mult, service-ul si asigurarea sunt abordabile ca pret
cool.gif Calitatea
Panda = ****
Majoritatea plasticelor folosite in interior au o calitate rezonabila
Ibiza = ****
Fata de celelalte automobile din VW group , inetrioarele sunt materiale ieftine
c) Siguranta si securitatea
Panda = ***
Ibiza = ***

IN MASINA
a) In spatele volanului
Panda = **
Pozitia inalta, nu avantajeaza soferii inalti, in schimb da o vizibilitate excelenta
Ibiza = ****
Cei mai multi soferi o gasesc confortabila si cu vizibilitate foarte buna
cool.gif Spatiul interior
Panda = ***
Caroseria inalta si spatiul de la picioare ( partea din fata ) ofera suficient loc
In spate in schimb spatiul pentru picioare este stramt
Completare personala ?Canapeaua se poate rabata fractionat, spatiul din Panda fiind suficient pentru 3 persoane cu bagaje ?
Ibiza = ***
Spatiu suficient pentru pasagerii din fata.
In spate , datorita plafonului curbat spre spatele masinii un adult mai inaltaflat pe bancheta din spate se poate se lovi la cap.
Rabatare fractionata a banchetei ....spatiu decent dar nu suficient ?

c) Echipare
Panda = ***
Ibiza = ***

RUNNING COSTS (nu e nevoie de traducere)

Panda = 0,25 Lire /mila
Ibiza = 0,28 Lire/mila
?Se intelege ca la fiecare mila parcursa din momentul in care a iesit din fabrica, masina papa niste bani cu intretinerea.
Nu am facut eu calculul, e facut de profesionisti.?

Costuri de service dupa 3 ani

Panda = 688 Lire
Ibiza = 701 Lire

Emisii de CO2 (Pentru ecologisti si nu numai)
Panda =133 g/km
Ibiza = 140 g/km

Consumul : Urban/extraurban/mixt. Putere maxima
Panda =7,1/4,8/5,6 60 cp
Ibiza=7,9/5,1/6 70 cp
giulai007
Hoinar arigato.gif
Multumesc

Imi place panda foarte mult, sotiei mele la fel
In momentul in care cumpar masina vreau sa fac un test drive la 2-3 masini care sunt apropiate ca pret si ca dotari.
prin ceea ce mi-ai spus tu , ce am descoperit si eu...., cu atat mai mult optiunile mele se indreapta catre panda.

Am consus multe dacii, logan,solenta, cielo, citroen xsara (are tata), audi A4 (eleganta masina)
Daca iti spun ce masina m-a impresionat cel mai mult cand am condus-o mori de ras laugh.gif
Matiz..., da am fost impresionat de cum se misca in oras, plus ca am facut un drum Tulcea-Craiova fara escala , masina comportandu-se excelent si pe autostrada.

Intentionz sa cumpar un Panda Dinamic in primavara
Nu ma grabesc....nici macar nu ma deranjeaza sa astept 3 luni dupa ce dau comanda (o personalizez cum vreau)
Ce parere ai de optiunea cu jante de 14 "?
La Panda 100 HP am impresia ca din dotare vin cu jante de 15", dar nu se comercializeaza la noi. Oricum arata mishto cu jenti mai late.
Ce avantaj/dezavantaj ar fi cu jenti mai late?
Hoinar
Mi-am adus aminte de un lucru care m-a deranjat la Panda, faptul ca oglinzile laterale sunt f mici...sunt sigur ca te obisnuiesti cu ele, dar la inceput imi pareau a naibii de greu de orientat smile.gif.

Jantele alea de 14 de la Panda arata dragut, chiar ii shade mai bine masinii cu ele. Ca avantaje ar fi look-ul, ca arata mai bine si doar sa-ti para ceva mai dura suspensia..pt ca se reduce talonul si se mareste latimea cauciucului.

Intre cele doua prezentate de tine, eu as alege Panda, pentru ca e mai bine dotata...dar la exterior mie imi place f mult Ibiza..Pe Ibiza as merge daca ar fi mai multi bani, pt ca versiunea asta Rider e ...mai bine n-ar fi biggrin.gif.

La revizii stiu ca la Panda, prima revizie, aia de 10mii km, a fost 1.5 mil, la Ibiza nu stiu.

Oricum ambele masini cu motoarele astea sunt destul de lente, ce sa zic, n-ai sa faci raliu cu ele.
Panda aia 100 e interesanta, pacat ca nu se importa si la noi smile.gif.

Ca masina mica eu as vrea sa vad Fiat 500 asta nou smile.gif, ca din poze e super...
Paul46623
Nu stiu altii cum sunt, dar eu personal n-as cumpara o masina noua fara ABS nici sa ma bati cu ciocanul de snitele. Iar Ibiza Rider n-are.
tractorulM
Nu se pot compara asa usor,sunt din clase diferite.
Pt oras clar Panda castiga dar in rest Ibiza e mult mai mare.
Apoi e vorba de siguranta cate stele are fiecare...????
Deci daca mergi singur sau max 2 persoane in oras ...alegrea corecta e Panda ,daca nu....sti ce ai de facut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.