Help - Search - Members - Calendar
Full Version: costuri intretinere seat ibita 1,2 benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
giulai007
Salut
Intentionez sa imi iau o Ibiza Rider / Benzina / 1.2 litri / 51 kW / 70 CP / cutie manuala-5 viteze / 5 usi
este acum la oferta 8500 E cip
Stie cineva care sunt costurile de intretinere la 10.000 , la 20.000 km, etc ?
Bancheta din spate este rabatabila fractionat? (sau se rabateaza toata)?
faceti va rog o comparatie cu fiat panda 1,2 Dinamic /benzina/ 1.2 litri/ 60 cp / cutie manuala 5 si ibita rider. sunt cam la acelasi pret = maxim 10.000 euro cu tva
amandoua au abs , aer conditionat, cd+boxe.....ganditiva ca dotarile sunt la fel.
Ce avantaje si dezavantaje vedetiintre cele 2 masini.
Nu uitati sa imi spuneti de costurile de intretinere, si service-ul care dupa parerea mea sunt de multe ori mai importante decat masina aleasa.
Alex89698
Am eu o Ibiza exact cum vrei sa o cumperi tu (ma rog, am dat pe ea 11.000 cu toate taxele, dar are aproximativ aceleasi dotari banuiesc - era oferta All inlcusive). Am cu ea 16.500km. Am facut revizia la 15.000 si m-a costat ~550 RON (filtru ulei, polen, aer, benzina, ulei motor si manopera). Mi s-a parut rezonabil. Alti bani nu am bagat in ea de cand o am (26.10.2006) in afara de benzina si lichid spalare parbriz.

Bancheta se rabateaza fractionat 1/3 si 2/3. Se poate, normal, rabata si toata.

La comparatie nu ma bag. As fi subiectiv. Cum de fapt cred ca sunt toti cei de aici care stiu cu ce se mananca Ibiza biggrin.gif In locul tau as lua Ibiza. Macar ca este la baza masina nemteasca.

Bafta la alegere!
Hoinar
Alex, din pacate Ibiza Rider e cea mai cheala versiune posibila smile.gif.
Fara ABS, fara inchidere centralizata, fara geamuri electrice, fara proiectoare de ceata, fara scaun reglabil pe inaltime...

Si eu i-as fi recomandat Ibiza cu cea mai mare placere, ca e super masina, dar in conditiile astea nu pot...pur si simplu nu pot. E prea cheala pt anul 2007 (acusi 2008).
Ai sa-mi spui ca inchiderea, proiectoarele si geamurile reprezinta mofturi, si se pot pune si after market la dorinta.. Dar ABS si scaun nu poti pune, iar pt unii e important sa regleze scaunu si sa-i ajute sistemele electronice wink.gif.

ps: revizia la panda la 10000 a costat 1.5 mil (are un coleg). Bani de bere....

edit: mici greseli.
Alex89698
In acest caz retrag ce am spus: am mea are tot ce ai mentionat ca nu are versiunea Rider: ABS+DSR, inchidere centralizata pe telecomanda, faruri ceata, geamuri electrice fata, scaun sofer reglabil inaltime, 2 airbaguri. Nu stiam ca Rider este in asa hal de cheala. Sa isi ia atunci Fever. Este 11.100 euro Oferta Alto Sincro

Modelul in sine se merita. Dar sa aiba niste minime dotari de siguranta si confort. Eu as mai pune 1.000 de euro si as avea o masina super.




QUOTE(Hoinar @ Dec 15 2007, 04:26 PM) *
Alex, din pacate Ibiza Rider nu e tot cea mai cheala versiune posibila smile.gif.
Fara ABS, fara inchidere centralizata, fara geamuri electrice, fara proiectoare de ceata, fara scaun reglabil pe inaltime...

Si eu i-as fi recomandat Ibiza cu cea mai mare placere, ca e super masina, dar in conditiile astea nu pot...pur si simplu nu pot. E prea cheala pt anul 2007 (acusi 2008).
Ai sa-mi spui ca inchiderea, proiectoarele si geamurile reprezinta mofturi, si se pot pune si after market la dorinta.. Dar ABS si scaun nu poti pune, iar pt unii e important sa regleze scaunu si sa-i ajute sistemele electronice wink.gif.

ps: revizia la panda la 10000 a costat 1.5 mil (are un coleg). Bani de bere....

Hoinar
QUOTE(Alex89698 @ Dec 16 2007, 09:03 AM) *
In acest caz retrag ce am spus: am mea are tot ce ai mentionat ca nu are versiunea Rider: ABS+DSR, inchidere centralizata pe telecomanda, faruri ceata, geamuri electrice fata, scaun sofer reglabil inaltime, 2 airbaguri. Nu stiam ca Rider este in asa hal de cheala. Sa isi ia atunci Fever. Este 11.100 euro Oferta Alto Sincro

Modelul in sine se merita. Dar sa aiba niste minime dotari de siguranta si confort. Eu as mai pune 1.000 de euro si as avea o masina super.


Aici sunt de acord cu tine smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.