Help - Search - Members - Calendar
Full Version: emag.ro m-au tepuit si mi-au furat 3 milioane
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
sarbu_robert
Sa incep" cu inceputul" am comandat de la ei un sistem RPC plasma 5200+ care continea urmatoarele:

proc 5200+ amd 64 x2, placa video 2xsli geForce 7300 GS, ram 1 gb hdd 250

Mi-au adus un sistem cu procesorul la 4000+ care costa cu aproximativ 2-3 mil mai putin. Tin sa precizes ca am dat 1625 RON pe sistem.

I-am sunat sa le explic problema( acum vine partea interesanta).
" da ne scuzati am vazut ca am gresit acum trimitem pe cineva la dumneavoastra sa vina cu sistemul corect". De unde au trecut 3 ore si nimic. Ii sun iar. Si imi raspunde o operatoare asa in scarba: " ne pare rau dar nu gasim nici o comanda inregistrata pe numele dumneavoastra". eu faceam spume la telefon. intr-un final gaseste. si imi zice. daca vreti sa va luati sistemul corect trebuie sa veniti dumneavoastra personal cu cel prost si sa schimbati.( e posibil asa ceva e vina mea). ca sa nu mai zic ca nici nu a venit cu el acasa. eu eram pe drum prin Bucuresti si m-a sunat sa ne intalnim prin Unirii.

Asa ma duc cu calculatorul la ei si surpriza. nu aveau pe stoc sistemul bun. dar un domn f.f. ingaduitor de acolo respectiv PR manager a vrut sa ma tepuiasca a doua oara. cu un alt sistem cu o singura placa video. se facea ca nu stie ce e aia SLI .
Drept urmare le-am cerut banii "mei" pe care i-am dat.NIMIC NU PUTEM SA VA DAM BANII DECAT DACA NE DATI CHITANTA.


cum sa dau eu chitanta pe banii mei??
daca nu ma pricepeam la calculatoare ramaneam tepuit?
de ce a vrut sa ma pacaleasca si a doua oara?
si-au batut joc de mine m-au tintu acolo la ei 3 ore. contabilul a zis ca nu se ridica el de pe scaun pentru asa ceva.


Vreau si eu alte pareri? de unde atata nesimtire? de ce atata hotie? pentru ce pentru 3 milioane.

Aaaaa era sa uit. Mi-au furat si bonul de la casa de marcat. bon pe care eu l-am capsat pe factura. l-au furat si l-au facut pierdut


Si uite asa am ramas eu tepuit de emagICIENII care fac banii si lucrurile sa dispara.


Vreau sa zic ca am sunat la OPC si ghici ce mi-au zis: ne pare rau dar nu putem sa ne bagam ca ati cumparat sistemul pe firma.

Postez aici ca sa vada toata lumea ce se intampla cu emag.ro
sarbu_robert
Asa am informatii noi. istoria se repeta.
Am pus un prieten sa sune sa se intereseze de sistemul asta.

rapsunusl lor" da avem pe stoc 1 bucata"( aia cu placa video furata).
Inca nu se invata minte si tot vor sa fure si sa tepuiasca
C Z R
Imi pare rau de problema ta, mi se pare inadmisibila situatia asta de nesimtire si furt pe fata. Suntem in Romania unde este patria tepelor asa ca nu te astepta vreodata la dreptate...
Pe de alta parte si am cumparat de la ei de mai multe ori si nu am avut niciodata probleme, asa ca inseamna ca s-a stricat si la ei firma si multumim pentru acest semnal de alarma, dar cred ca de oriunde ai cumpara ceva, orisice din Romania exista un grad maxim de a fi tepuit absolut in orice domeniu de activitate, din pacate.
20krpm
robert, tot regretul pentru ce s-a intimplat, si multumim de avertisment. doar vroiam sa spun insa ca, de vreo doua zile incoace, felul prescurtat in care numele topicului tau se vede de pe prima pagina a forumului e "emag.ro m-au tepuit si mi-au f...", la care eu adaug mental, involuntar, de cite ori imi pica ochii acolo "...utut capra". smile.gif
22nst
imi pare rau... sad.gif eu sunt client fidel emag si nu am fost pacalit niciodata... sper sa fie un caz izolat ce ai patit tu...
pana la urma ti-a schimbat sistemul?
daca nu, da-i in judecata... nu poti?
T u d o r
Si eu am luat de la ei si n-am ce reprosa. Se intampla la toate casele sa mai dea si chix...
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Dec 15 2007, 10:12 PM) *
Si eu am luat de la ei si n-am ce reprosa. Se intampla la toate casele sa mai dea si chix...


Asta nu e chix Tudore...asta e minciuna si furt pe fata....Chix e cand iti greseste comanda si ti-o schimba! Ca se mai intampla. Ce zice omul asta intra in alta categorie.
Eu, daca retin bine, conform legii parca reclama are valoare de contract. Ceea ce inseamna ca omul ar putea face foarte rapid un printscreen la reclama lor de pe site, la actele de plata si sa-i dea in judecata..Iar cu emag-ul am avut probleme si noi la firma, cu un server...asa ca zero barat incredere in ei.
sarbu_robert
Tin sa va anunt ca nici azi dupa aproape o saptamana nu vor sa-mi dea sistemul corect sau banii toti sau diferenta in produse sau bani. pur si simplu ma plimba si imi fac legatura de la un telefon la altu. dupa care imi zic sec ne pare rau greseala noastra nu avem ce sa va facem.

Maine o sa postez si poze la factura si la ce au scris ei prin care recunosc ca nu mi-au dat ce trebuie.


sarbu_robert
Ghici ce vad eu astazi la stiri pe realitatea?
Faceau o stire despre magazine online si despre siguranta cumparaturilor online. Invitat special era chiar PR manager de la emag. adica cel care mi-a raspuns sec ca nu mai conteaza asta e teapa mea.care spunea asa cu "sinceritatea lui" ca lumea sa fie atenta de unde cumpara pt. ca exista sanse ca produsele sa nu fie cele comandate. etc etc. etc.

Nu inteleg de unde atata nesimtire. Pur si simplu imi venea sa sparg tv-ul. Sper ca se uita si cineva de pe la OPC ANPC pe aici. Oricum din pct. meu de vedere as desfiinta OPC-ul. oficiul pentru protectia consumatorului. Eu unu prin consumator inteleg consumator nu persoana fizica sau juridica. o tampenie.

Asa ca imi aduc aminte incet incet discutia cu xxxx ca sa nu-i zic pe nume.

eu: domnule, daca nu ma pricepeam la calculatoare ramaneam cu sistemul asta?
el: nu
eu: cum nu?
el: nu ca nu" jur asta a fost raspunsul lui" nu ca nu

Ca sa raspund pentru: 23nst si T u d o r. NU eram singurul acolo cu probleme. Sa nu mai vorbim de service. Era un om acolo caruia i-au pierdut laptop-ul. si il trimeteau de la Ana la Caiafa de 2 saptamani.Sper ca a cumparat pe, persoana fizica. ca sa isi miste curu OPC-ul din birouri. verymad.gif
sarbu_robert
hai ca eu nu am somn. Am cautat pe internet alte cazuri: whoo si cate am gasit:))

le gasiti pe google.ro cu cautarea tepari emag si sa vedeti ce gasiti::

am selectat un citat din multele pe care le-am gasit si atentie.

Citez:"Teparii au o firma Emag International care detine situl www.emag.ro, ca sa fie totul curat si sa gaseasca niste fraieri de afara care sa il cumpere ca bun si o firma Dante International pe care isi tot plimba angajatii, nu platesc taxele si impozitele la stat (da, evaziune fiscala se cheama) si dau tepe la furnizorii mai mici de care nu au nevoie.
Iata si exemple de tepe, doar cateva …
<a href="http://www.tmb.ro/dosare_ecris.php?id_dosar=300000000133032" target="_blank">exemplu 1</a>
<a href="http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=303&d=MzAzMDAwMDAwMDAwNDQ0MDc*" target="_blank">exemplu 2</a>
" inchid citat

20krpm
robert, material vorbind degeaba te plingi la noi, amatori de masini, motoare si alte cele. putem doar sa oftam si sa spunem ca sintem alaturi de tine, sa facem o nota mentala sa nu care cumva sa cumparam vreodata de la emag astia. dar asta nu te ajuta pe tine sa-ti refaci sistemul.

io sint foarte pacifist de felu meu. mie-mi ies mai bine chestiile astea de obicei cu "vorba dulce". in loc sa te iei la cearta cu ei de fiecare data, incearca sa lucrezi impreuna cu ei ca sa reparati o gresala. gresala lor, e drept, dar o gresala. "ok, inteleg, n-aveti acum procesoare 5200, mi-ati dat ceva in schimb, vreau sa stiti ca in continuare vreau sa primesc ce mi-ati promis. trimiteti-mi un email in care-mi spuneti ca o sa mi-l schimbati cind il aveti in stoc pe cel care l-am comandat." sugereaza-le ca ai aprecia, din cauza deranjului, sa se recompenseze cumva fata de tine. vorbeste calm, cere sa vorbesti cu altcineva daca e cazul, gaseste pin la urma o persoana care sa recunoasca gresala si sa fie dispusa sa o repare. oamenii aia sint la serviciu si sint acolo ca sa repare chestii exceptionale cum e asta a ta - daca exceptiile astea n-ar exista, businessu ar merge singur. ei apreciaza mai mult si sint mult mai dispusi sa ajute o persoana calma, decit una care spala cu ei pe jos. nu uita ca nu persoana cu care vorbesti e vinovata, si ca probabil ca nu e placut pentru ea (ca pentru nici unul dintre noi de altfel) sa rezolve prostiile altora.

e o varianta asta, ca sa obtii lucrul pentru care ai platit. cealata varianta e sa te duci la politie, la un ziar, sau la mai stiu io ce. e la alegerea ta cea care ti se pare mai rapida.
sarbu_robert
Jur ca am incercat. De fapt cand am ajuns la ei asta am si facut. Dar mi-au raspuns clar nu pot sa-mi dea ce am cumparat.De recunoscut greseala au recunoscut si in scris" asta ca sa vezi ce tupeu au". Ba mai mult respectivul. care am inteles ca e un fel de sef pe acolo Pr manager. a zis clar si raspicat. daca vreau sa le dau calculatorul inapoi. Dar fara sa-mi dea vre-un ban ca asta nu se poate. Sau mi-au mai oferit o varianta. Sa cumpar un sistem mai scump, adica cu vre-o 6 mil mai scump.

Deja am vb cu avocatul si pregatesc procesul. Asta e singura solutie. care proces o sa dureze 13412312 ani dar nu conteaza. asta e. oricum de acum inainte. am sa fac o mare campanie anti emag. pe toate site-urile mele si pe unde gasesc. chiar si la tv si ziar. chit ca platesc 100 mil. nu ma las pana nu le intorc moneda. la felul cum au vorbit cu mine cum s-au purtat.
T u d o r
Robert, daca ti-=au recunoscut si in scris greseala, de ce nu te duci frumos la OPC? Pana la urma, e nerespectarea contractului cu un consumator, cred ca e de competenta lor. Incearca sa faci o plangere la ei si vezi ce se rezolva. Pe la Valcea, asta CHIAR rezolva problemele.
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Dec 16 2007, 03:17 PM) *
Robert, daca ti-=au recunoscut si in scris greseala, de ce nu te duci frumos la OPC? Pana la urma, e nerespectarea contractului cu un consumator, cred ca e de competenta lor. Incearca sa faci o plangere la ei si vezi ce se rezolva. Pe la Valcea, asta CHIAR rezolva problemele.


citat: "Vreau sa zic ca am sunat la OPC si ghici ce mi-au zis: ne pare rau dar nu putem sa ne bagam ca ati cumparat sistemul pe firma." - OPC-ul nu actioneaza pt firme...singura varianta sa-si obtina banii sau sistemul corect e sa-i dea in judecata. Sau cine stie...plangere la politie pt inselaciune ..ceva de genul asta.
T u d o r
Scuze, am citit pe sarite. blush.gif
sarbu_robert
Asa ca tot mai apar probleme. Ca sa fie tacamul complet. testez azi sistemul cu programul test my hardware si surpriza o placuta ram este defecta. Daia imi iese din aplicatii mai mari. jocuri etc. super tare
DORU
Si eu am fost afectat de E-MAG. Am cumparat un laptop de 3000RON care are defect - dupa modul de manifestare - un DIMM de memorie...si ma cam seaca la inima cum se blocheaza aiurea...mi-au spus ca e posibil sa-l trimita la furnizorul extern pt vreo 2 luni. In fine, coada la returnari echipamente defecte iesea din cladire...Asadar, nu cumparati lucruri scumpe de la ei ca riscati sa stati in frig sa-l dati inapoi la reparat...
A K U
Mie mi-au fost de ajuns 2 cazuri, cele ale lui sarbu_robert si DORU, ca sa ma faca sa nu cumpar vreodata de la ei, daca asta va ajuta cu ceva. Magari, ce poti sa zici. Sunt multe momente cand iti vine sa apelezi la prietenii cu 3 cefe...
C Z R
Culmea e ca am cumparat de la ei numai obiecte cu valoare mare si nu am avut probleme niciodata, si mi s-au parut extrem de promti si corecti: uite ca aparentele inseala teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.