Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 3 vs Toyota
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Lexy
Merita cea mai slaba varianta Mazda 3 1,4 84cp in favoarea Toyota Corolla 1,6 SOL?
G e o r g e
aaaaaahhhhhhhahahahahahahahhahahahah

acum ca am tipat de disperare :
nu merita ! ce naiba faci cu 85 cp pe o masina de 1.2 tone ? huh?
Lexy
Nu stiu, dar am vazut azi o Mazda in oras de mi s-au scurs ochii..pretzurile sunt de neam prost la ei..bine adika te omoara taxele...
Dar la designul exterior nu cred ca ai ce obiecta,nu?Mica,sexy , sportiva...ehh:)
G e o r g e
corect , de acord cu tine . dar mie nu-mi place nici fordul iar mazda e facuta in cooperare cu fordul . :compress:
Andrei Suzuki
Mazda 3 e muult mai frumoasa decat Corolla.Si daca o iei in leasing nu mai trebuie sa te gandesti la taxe.Acum am si eu o intrebare pt tine Lexy.O SA TE HOTARASTI VREODATA? smile.gif smile.gif
admin
QUOTE(Lexy)
Nu stiu, dar am vazut azi o Mazda in oras de mi s-au scurs ochii..pretzurile sunt de neam prost la ei..bine adika te omoara taxele...
Dar la designul exterior nu cred ca ai ce obiecta,nu?Mica,sexy , sportiva...ehh:)



La ce-ti trebuie o masina de genul celei de mai sus cand tu esti sexy si intr-un trabant? tongue.gif
Lexy
Anrei:1: N-am cum s-o iau in lesing din pacate ...

Admin..nu cred ca aceata afirmatie poate fi 100%adevarata:)
Iulian HondaFan
daca iei un motor mai tare mazda 3 este mult mai meseriasa decat toyota corolla.
platforma mazda3 este ultimul sughit si este perfectionarea platformei actualului focus. pe toate site-urile de testeri profesionisti de masini din US si UK pe care m-am uitat, focusul este compactul cu cel mai bun handling, astea inseamna ca sta plantata in curbe si in caz ca trebuie sa eviti biciclistul sau caruta aia in ultimul moment fara sa ajungi in pom.

ford focus este compactul numarul unu in recomandarile consumer reports cea mai mare organizatie de protectie a consumatorilor din USA si din lume ( nu au testat inca mazda3) care testeaza metodic si minutios aceste masini inclusiv ca fiabilitate prin surveys a cumparatorilor ( sute de mii de consumatori intrebati anual).

corolla este insa cea mai fiabila urmata aproape de honda civic.

uite aici un link:
http://www.usatoday.com/money/autos/2004-0...r-reports_x.htm

si inca unul
http://www.consumerreports.org/main/home.j...fv=7&bhqs=1
Lexy
Thx Iulian ptr linkuri...stiu de fiabilitatea Corollei asta a fost un aspect important ptr care m-am orit la Toyota
madalina
Lexy, eu am o mazda 626 si o toyota yaris. Eu ti-as recomanda corolla cu urmatoarele argumente:
- performante mai bune
- taxe 0% - ma rog exista TVA, dar nu cred ca merita sa dai8 statului 30% taxe cand banii aceia ii poti investi in masina
- serviceul Romacar este groaznic (am de vreo 6 luni un bec de proiector ars si de fiecare data cand am mers la revizie nu-l aveau, iar acum mi-au cerut seria sasiului pentru a cauta in stoc becul respectiv, plus ca a trebuit sa vorbesc cu 5 persoane pana am aflat ceva concret), mi-au stricat ambreiajul cand am dus masina la revizie, piesele sunt groaznic de scumpe - (vrea cineva un telescop de la hayonul unei 323 si il costa 6 milioane), manopera la fel, fordul a concediat oamenii pregatiti pentru mazda in strainatate
- apropo de comparatia cu Focus, am vorbit cu cineva care are la firma 10 Focusuri noi si din ele 8 au cedat in prima mie de kilometrii (bordul complet nefunctional la 2, probleme la motor, etc)
Andrei Suzuki
Lexy...da de ce nu poti sa iei in leasing?ti-e rusine? smile.gif Daca e vorba de numar (dar ma indoiesc ca despre asta e vorba;oricum zic si eu) sa stii ca mai nou se dau si nr normale: b00xyz
Iulian HondaFan
asta e problema la ford, dar pariez ca focusurile astea au fost produse cu 2-3 ani in urma.

cand sunt spre sfarsitul ciclului de fabricatie toate modelele sunt mai probabil ca vor fi mai fiabile pentru ca producatorul a avut timp sa le repare bubele ( debuged cum zic astia).

focusul a avut aceleasi probleme si in state, abia in 2003 survey-urile de fiabilitate s-au imbunatatit la nivelul mediu.

mazda 3 e produsa insa in Japonia, din cate stiu, si desi mazda este tributar ford ( ford controleaza 40% din actiuni) are relativa autonomie iar calitatea a fost la nivel japonez, adica stelara.

service-ul este insa o problema.

daca nu stii ce vrei sa cumperi, sau daca nu ai timp sa te uiti cine cumpara toyota sau honda nu poate da gres. cel putin in cazul modelelor consacrate.

si tot ca chestie: corolla este compactul cel mai bine vandut din lume, iar civicul cel mai bine vandut din USA.
madalina
Focusurile au fost cumparate -toate- in luna mai 2004!
Iulian HondaFan
intrebarea este cand au fost fabricate ca se poate sa fi zacut pe la vreun dealership occidental vreun an doi si dupa aceea trimise de bune in Romania.
Am observat ca dealerii din Romania vand multe masini noi dar depasite moral( adica generatia precedenta) pen' ca in Vest nu le-ar mai lua nimeni.
Lexy
Parerea mea binenteles ca ma gandeam la Corolla dar si Mazda arata super..asa ca ramane Corolla:)..sedan sau hatchback:P

Ptr Madalina, thx for the tip
Ptr Andrei..de ce sa dau 9%dobanda pe an?Si sa dau avans doar 50%?
madalina
E o chestie de gust! Eu puteam lua corolla cand am luat Yarisul, nu aveau pe stoc hatchback, ci numai sedan, iar mie nu-mi place deloc sedanul pentru ca este o masina banala, in timp ce hatchbackul pare mai sportiv, mai tineresc. Dar este o parere subiectiva.

.
Andrei Suzuki
Madalina pana la urma care iti place mai mult? Hatchback-ul sau sedanu?
G e o r g e
cred ca a vrut sa zica despre sedan ca e o masina banala si ca ii palce hatch ul
Andrei Suzuki
Lol.Ma gandeam io.Am zis ca nu stiu sa citesc...asa ca am intrebat si eu :oops:
razvan27834
lexy, in sfarsit...

corolla e o alegere buna. cum ziceam, eu am una de o vreme, si sunt super incantat.

iti recomand hatchback - are personalitate.

razvan
Iulian HondaFan
amandoua sunt o alegere buna, dar mazda 3 cred ca este masina de entuziast.
corolla este alegerea economica si utilitariana.
alegerea depinde de scopul pentru care iti iei masina.
stefan_ieu
Despre Mazda nemtii spun ca e masina care nu se strica niciodata. De asemenea Toyota e o marca renumita pentru fiabilitate. Asa ca, din punctul asta de vedere, nici o diferenta (poate doar ideea ca Toyota Corolla sedan e facuta in Turcia).
In rest drive test - de baza. Vezi si tinuta de drum a masinii si calitatea materialelor din interior. Plus impresia pe care ti-o lasa masina. E cu totul si tu totul altceva sa te sui in masina si sa o conduci putin decat sa te uit la ea pe geam si sa iti dai cu parerea. Dupa mine nimeni nu ar trebui sa isi cumpere masina fara drive test.

Personal am o slabiciune pentru Toyota, asa ca iti recomand Corolla, dar e doar o parere subiectiva.
ICE52463
am vazut M3 in showroom... are design super. am zis da hai sa vad oferta ... si :bash: am luat una te costa de nu te vezi .... fara suparare dar ash fi cam bolovan sa dau atatia bani pe ea ... mai ales daca banii astea ii fac chiar eu wink.gif pentru femei ce nu duc lipsa banilor sau in alte conditii avantajoase M3 !!!
G e o r g e
nenea ICE , micul nostru nou arheolog ... vezi ca ai descoperit topicuri prafuite mai bine de 1 an . tu chiar crezi ca oamenii astia mai au nevoie de sfaturile tale ? blink.gif :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.