Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Piese pt VW Broscutza
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
none
Ce motor s-ar potrivi pe o broscutza din 65-70 ?
Sau unde as putea gasi piese de schimb pt broscutza ?
ok

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-10 11:51 ]
Alex4
Vai ce noroc esthi ca ai o broscutza ...... hmmmm planul pe viitor este sa imi cumpar o broscutza shi io dar vreau so schimb total doar caroseria sa ramana. Merge motor de care vrei tu. Am inteles ca merge shi de porche. Pana in 2000 cmc merge cam orice motor. Merg toate. Dute la dezmembrari shi in limita stocului tau itzi iei un motor bun. Norocosule ..... ))))
none
Hai ma ... 'Alex' sa nu ne aberam asa de tare
Am auzit si eu de broscutza cu motor de porsche....
dar la buzunarul romanului nu prea merge....
kozma
Am o broasca din 73"! piese gasesti noi in Ungaria in Nyiregyhaza (asa se numeste orasul) aproximativ 120 km de Satu Mare!Acolo exista un magazin de piese de Bubu doar noi!nu gasesti nimic din dezmembrari!E de preferat sa pui piese noi deoarece vechimea masinilor e destul de mare.Poti sa cumperi absolut orice,se poate face si tunung pe ele .Personal nu recomand motoare mai mari de 1600 cm deoarece nu rezista sasiul.ptr. motoare mai mari sint necesare foarte multe modificari.Piesele care le gasesti pot fii si braziliene, mult mai ieftine fata de cele nemtesti!De exemplu, setul complet de ornamente cromate ,Chederele ptr. geamuri ,capace de roti cromate si masca cromata de la faruri au costat cam 40.000.de forinti!asta inseamna cam 6 milioane de lei!Masina mea,e la modificat acolo ,urmeaza sa devina cabrio si toata distractia asta costa cam 20 de milioane de lei.Asta numai caroseria.Oricum,multa bafta!
dan5
am o broscuta din 74 reconditionata...adica galben cu negru , jante de bmw....arata super bine...vreau sa o vand sau eventual sa o fac cabrio.
Catalin7
Este un site specializat pe VW. Cu un topic special pentru broscute.
www.vwforum.ro
Topicul se numeste air-cooled
Alex4
none sincer nu aberez fiindca am zis ce se poate pune .... shi pe la urma urmei daca vreau o mashina belea shi care la o intersectzie unu cu un bmw sa nu ma vada as baga bani.
KOZMA Io peste 2 ani vreau sa imi cumpar o broasca shi vreau so fac cu un buget de 4000$. Apropo cat tea costat so faci cabrio???? Imi dai shi mie nr tau de tel sa te sun sa vb cu tine de broaste???? nu merge pe forum. Multzam

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-12 22:10 ]
kozma
Alex! 4000 de euro ar trebui sa fie mai mult decit suficient.eu am lasat masina la reparat acum si nu am toti banii sa o repar.oricum,decapotabil,cu toata carosreia reconditionata(asta inseamna schimbat absolut tot) plus alt bord,aripi largite(sint noi dar mai largi,din fibra de carbon)suspensii,genti Sparco,tobe de esapament, instalatie de sonorizare VDO am ajuns la 2500 si motorul nu e nicaieri.Aici apare o alta problema.Motorul se pune in spate si sint putine motoare care se pot adapta in spate in primul rind din cauza spatiului si al doilea din cauza sistemului de racire.Mi s-a sugrat un motor de golf 1 GTI care are sistem de racie modificat pe ulei dar care e infiorator de scump.Are injctie monopunct si scoate in conditiile astea cam 120 CP.Mai mult decit suficient.Asa ca sint la faza de motor si tapiterie interioara+scaune care as vrea Recaro -200 euro bucata-,volan Momo-100 euro-in pretul volanului mai primesti si un claxon de aceeasi firma.Dar acum am o jena financiara si bat pasul pe loc.Am un Astra din 97 caravan,diesel in stare foarte buna pe care l-as vinde dar vreau cel putin 6000 pe el si nu m-am agitat deloc sa il vind.In iarna mi-am luat un Clio simbol DCI si nu pot tine atitea masini.Plus ca vreau neaparat sa termin bubu pina in vara.Oricum,bafta si nervi de otel.
Alexandru9
salutari la toti
pentru cei nce vor sa afle mai multe despre broscute avem deja site-uri specializate:
www.vwbroscuta.go.ro
cit despre tuning trecerea de la 1300 la 1600 necesita modificari si la cutie: volanta de 180 la 1300 si 200 la 1500-1600...asa ca nu va aruncati inainte de studierea problemei....plus frine pe disc pe fata ca e mai sigur
none
Mersi kozma pt raspuns.
none
kozma , poti sa-mi zici ceva nume de magazin din orasul ala ?
FLORIN2
Alex prietene ne-am reintalnit. Stai pe-aproape urmeaza distractia, continuarea ta.
FLORIN2
Oameni buni, inclusiv KOZMA pe broscuta puteti pune si V8-uri nu glumesc cat despre ranforsari la caroserie oricum trebuie ca si cu 100CP nu vrei sa te faci praf pe drum. Pt cei care nu au spatiu cica!! vedeti daca nu stiti ca puteti decupa portbagajul din spate(in spatele banchetei) si atunci intra un ENGINE mai mare sau un radiator cu ventilator mai ales daca faceti un BUBU decapotabil ca si KOZMA, mai usor va fi sa faceti niste fante de aerisire deasupra fostului loc de bagaje ptr radiator.
Cat despre BUBU sport eu zic ca daca tot bagati bani in ele atunci faceti-le cu 2 locuri si astfel rezulta spatiu enorm pt forta bruta si raciri/ventilari.
FLORIN2
KOZMA cum esti rugat si mai sus poti spune un nume de oras din Ungaria?? pt tuning de broscute. Eventual poti afla/confirma unele lucruri ce le-am spus eu aici si altele mai interesante pt ca e un subiect vast de tot. Nu stiu daca alta masina este in lume mai modificata si bricolata ca vechiul BUG. Spor la munca tuturor eu ma chinui cu antichitatile mele ........si dupa aia imi iau si eu vre-o 2-3 buburuze sa le fac clasice si cine stie ce vise imi vin si le fac LUPI in blani de OI
Cristian25181
Salut
Pe un motor de 1600 cc de brosca cu 50 cai se pot face multe ajungand cu el la 2300 cc si aproape 200 cai.Acum depinde de buget.
Oricum motorul de pe Karmann-ul meu are acum 1600 cc si tunat ( adica axa cu came sport, aprindere electronica, doua carburatoare dublu corp Dellorto 40 sistem de racire suplimentar la ulei cu radiator in fata ) are acum cam 95 cai. Peste o luna ii montez un set motor nou de 2 l care impreuna cu tuningul enumerat mai sus plus o turbo suflanta de pe un porsche 911 in locul vechiului ventilator de broscuta va duce motorul pe la 125 cai. Arhii suficient sa fac cu mana la multe masini chiar daca a mea este din 1960.
Cam asa arata Karmann-ul meu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.