Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Albea vs Accent, Accent vs Albea
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Horia49540
salut
ce ati alege? albea 1.4 sau accent 1.4 (sau chiar 1.6 fara airbag pasager insa)
cu de toate pe ele amandoua, si cam la acelasi pret...
cum e Hyundai la revizii, seriozitate? auzisem niste chetii mai putin bune despre ei mai demult...
astept raspunsuri cat mai obiective rolleyes.gif
multumesc anticipat thumbsup.gif
T u d o r
Pe site-ul Hyundai Accent era un tabel cu costurile de revizii, nu prea aratau bine smile.gif . Acum vad ca nu mai e deloc, sau poate nu l-am mai gasit eu... asta nu e un semn bun. wink.gif Si 6 ani garantie.. sa te tii plati peste plati la service...

Ambele masini sunt din clasa Logan, poate ar fi mai bine sa te reorientezi... retea mare de service, costuri mult mai mici la revizii, poti lua cu banii de un Albea sau Accent un Logan mai bine echipat si cu motor mai bun.
Horia49540
multumesc de raspuns
poate ai dreptate...mio-am schimbat parerea despre logan - la inceput eram vehement impotriva lui rolleyes.gif
dar: la hyundai si fait am fost sunat pt drive test la 5 minute dupa ce am datmail
la logan am dat 3 mailuri + o vizita la dealer cu promisiune de drive test si inca mai astept sa ma contacteze:))))))))))
daca acum fac asa, dipa ce mi-or lua banii ce-o sa fie? pinch.gif

dar de hyundai sunt si eu speriat in ceea ce priveste serviceul...la fiat am auzit mai mult de bine...
eu vad lucrurile asa:
Fiat
+mai ieftin putin, revizii mult mai accesibile, nu se plange lumea de el, mai inalt - important pentru mine ca merg des pe drumuri de munte, si oricum nici in buc nu strica sa fie mai inalt:)
-ma inalt deci poate mai instabil

Hyundai
+putin mai dotat, mai jos deci mai stabil, mai puternic
-jos deci nu pot intra chiar pe orice strada din buc:)))), service scum si am inteles ca nu intotdeauna foarte serios...

un posibil + la hyundai - o fi mult mai de calitate ca Fiat???aici as astepta un raspuns:)
T u d o r
Accentul si Kalos au fost batute destul de clar de Logan pe un circuit de karting, am citit un test comparativ in AMS acum vreo 2-3 ani, cand aparuse Loganul. De Albea nu zic nimic, ca nu stiu.

In privinta dealerilor... vezi sa nu te trateze frumos pana cumperi si apoi... smile.gif Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur smile.gif
Horia49540
asa e si asta...smile.gif
dar sincer, Logan iese din discutie
pana acum era clar Albea , dar au si astia la Hyundai super-oferta asta...
mie mi-au placut amandoua la test
si mai e o chestie (o sa ziceti ca sunt nebun da' asta e): imi iau fiat nu ca n-am ce altceva, ci pt ca IMI PLACELA NEBUNIE, in Fiat m-am nascut, de un Fiat 600 din '64 ma leaga unele din cele mai frumoase momente

dar lasand la o parte subiectivismul, de hyundai nu ma auzit intotdeauna de bine...
T u d o r
Pai Horia... ce naiba mai astepti atunci? biggrin.gif Ia-ti Fiatul.. o sa-l regreti de fiecare data, indiferent ce ti-ai lua altceva.

Dar la GrandePunto nu te incadrezi cu banii?
Horia49540
nici nu ma incadrez - as putea face un super-efort, dar merita oare?

si nici nu vreau - ziceam ca garda la sol e importanta pentru mine

n-o sa mai trec cu fiatul prin rau si n-o sa escladez Parangul cum am facut cu Lada, dar e mai bine asa totusi:)
Tarabostes
diferentele de garda la sol intre modelele de care zici sunt semnificative?
T u d o r
Sunt ceva cm in plus. Logan si Albea sunt mai inalte. de altfel, se si vede, cand te uiti la masini, ca par mai "pe papainoage". smile.gif
Horia49540
da, sunt
hyundai e cam ca orice alta masina occidentala, ca un golf 3 sa zicem, daca-l si incarci cu cinci grasi adio macadam:)))))))))))))))))

la albea m-am uitat in amanunt si in unele puncte e cat lada de inalt!
nu asta e criteriul cel mai important totusi, service-ul ar fi...si inca adun info:)
georgehitch
Daca esti interesat de garda inalta uita-te putin si pe la Suzuki SX4 e pe la 12500E,sau varianta Fiat a aceeasi masini care e un pic mai scumputa.
Cu genul ala de masina sigur intri pe strazi desfundate klumea.
Desi eu cred ca nici cu Accentul nu o sa ai probleme in abordarea drumurilor mai proaste,vorba aia merg eu cu Audi A3 care e mult mai jos pe fata apoi tu cu modelele respective.
ionut_marius
accent are o reducere de 1000e insa costurile reviziilor sunt ceva mai ridicate si partea cea mai proasta este ca au probleme cu directia

la clio symbol nu te-ai gandit,stiu ca are o reducere de 1800e
Horia49540
multumesc de sfaturi:)
pana la uma va fi albea
de celelalte modele nu comentez...hyundai intrase in discutie, dar a ramas albea thumbsup.gif
f1anatic
QUOTE(Horia49540 @ Dec 12 2007, 02:58 AM) *
salut
ce ati alege? albea 1.4 sau accent 1.4 (sau chiar 1.6 fara airbag pasager insa)

astept raspunsuri cat mai obiective rolleyes.gif
multumesc anticipat thumbsup.gif



Clar...as alege-o pe cea fara airbaguri complet. teehee.gif Chiar si fara ABS. Vai ce pret pune lumea pe siguranta ! Pretzul a 200 mL capacitate cilindrica !!!
C Z R
Horia tata daca vrei o masina fiabila in care sa nu bagi bani, sa te coste putin reviziile, sa nu ai probleme cu ea de nici un fel, cumpara-ti fiat albea vechi de 1.2 16v. Stiu ca pare reclama si subiectivism, dar nu-ti relatez decat adevarul. E o masina fara mari pretentii, dar extrem de onesta cu cel care o conduce, oricine ar fi el.

Nota: Eu de aceea nu am dat-o inca, pentru ca imi este fidela si ascultatoare la toate toanele mele.
Horia49540
multumesc:)
dar va fi totusi cea noua...nu ca cea veche ar fi mai rea, sunt convins ca e la fel de placuta si buna, dar...daca nu mai e noua...de data asta va fi masina noua-noutsa yes.gif
C Z R
QUOTE(Horia49540 @ Dec 18 2007, 05:58 PM) *
multumesc:)
dar va fi totusi cea noua...nu ca cea veche ar fi mai rea, sunt convins ca e la fel de placuta si buna, dar...daca nu mai e noua...de data asta va fi masina noua-noutsa yes.gif


In cazul asta felicitari pentru alegerea facuta si sper sa nu ai probleme cu ea si nici vreun accident cu ea, never. Sarbatori fericite!
Horia49540
multumesc:)
sper sa ma felicit si eu dupa ce o iau in primire thumbsup.gif

fiat este masina mea preferata, ma bucur ca voi avea un Fietsel thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.