Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Furt sau Comert Cinstit
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
f1anatic
http://www.autoblog.com/2007/12/09/gas-sta...ce-at-0-33-gal/

An attendant at a Minocqua, WI Shell station made a small data entry error when setting the pump price before closing time, and it clearly had an adverse affect on the day's receipts. The worker meant to drop the per-gallon price one cent from the $3.299 it had been set at. Instead, the trailing 9 was removed, which changed the price to $0.329. Even though the station was closed, the pumps were still on for credit card purchases, and it didn't take too long for drivers to take advantage and spread the word. Some 586 gallons were purchased by 42 people in the hour and forty-five minutes the erroneous pricing was in play. The feeding frenzy came to an end after police, noticing an unusual amount of traffic at the rural station, called the owner, who returned and shut off the pumps. It sounds like the employee who made the error is off the hook, as the owner termed it "an honest mistake" that even she could have made. She's less pleased with the locals who took advantage of the unintentional super-duper sale pricing, whom she chastised for being dishonest.

Pe scurt si pe romaneste...angajatul de la statia de benzina...a uitat sa intre un numar - la pretul benzinei...practic facuind-o de la 3.299 galonul...la 0.329 dolari galonul. De vreo 10 ori mai ieftina. Nebuneala a durat vreo ora si 45 min cind s-a prins politia ca e trafic prea mare la pompe (benzinaria era inchisa) dar puteai cumpara cu cartea de credit.
HalbaSus
Din punct de vedere juridic nu e furt, asta e clar... din punct de vedere moral... e discutabil.
mike.omega
Cum spune si Halba, daca se putea alimenta la pretul asta nu e problema celor care au alimentat. Asa mi s-a intamplat si mie cu o revista. Costa 8 lei revista, in baza lor de date era trecuta cu 7 lei. Am incercat sa-i explic vanzatoarei(tot dintr-o benzinarie) si n-a vrut sa inteleaga ca eu platesc cu 1 leu mai putin smile.gif

In fine.... ideea e ca simtul civic ar fi trebuit sa te opreasca sa alimentezi insa....
drabisan
QUOTE(mike.omega @ Dec 10 2007, 12:48 PM) *
In fine.... ideea e ca simtul civic ar fi trebuit sa te opreasca sa alimentezi insa....


Strict vorbind de accizele monstruoase la combustibili, cel putin cele din Europa...daca as avea ocazia sa alimentez fara sa arunc banii in bugetele alea invizibile, eu as face-o. Nu cred ca ma insel, dar noi toti platim inclusiv TVA la accize. Pai asta e corect?
G e o r g e
moral ilegal , dpv legal e cam legal
Bodi
Eu mi-as lasa cisterna la coada daca s-ar intampla asta.
La cat de moral isi fac astia cu petrolul banii, creca as veni cu petrolierul Biruinta la pompa aia sa alimentez.

LE. Atat timp cat platesti pretul care iti este cerut nu vad unde este imoralitatea sau furtul. te gandesti ca este oferta whistling.gif
Daca vorbeam de lapte praf pentru copii puteam discuta moralitatea problemei dar nu despre petrol.
NGZ
Inainte sa dati raspunsul, v-as recomanda sa va puneti pe locul celui care a introdus pretul gresit.
El va plati TOATA PAGUBA.

Este evident ca pretul este gresit. Pai daca sti ca pretul este gresit si totusi "cumperi", asta nu se cheama ca furi ?
Eu as anunta imediat angajatii benzinariei.
ozz86651
QUOTE
La cat de moral isi fac astia cu petrolul banii, creca as veni cu petrolierul Biruinta la pompa aia sa alimentez.


Uite vezi, d-aia e Romania in kkt, ca e plin de justitiari si robin huzi din astia care se gindesc sa faca dreptate cu propriile miini. Interesant este ca dreptatea asta e mereu in avantajul lor. N-ar strica sa detaliezi putin:
1. ce e imoral la cum fac astia bani din petrol;
2. ce vina are un nenorocit de patron de benzinarie care scoate citiva centi la gallon? Nu se fac averi din benzinarii, si chiar daca s-ar face nu e definitie diferita pentru furt in functie de proprietar.

Eu m-am intors de multe ori la magazin pentru pret facturat incorect si m-am simtit mult mai bine dupa aia decit dintr-un maruntis cistigat din FURT. Si nu ca ma dau eu erou, sint multi care fac asta si imi place sa cred ca e comportament normal. Numai zilele trecute unul a returnat un check gresit scris livrat d ebanca (niste milioane bune) care din pdv legal era al lui.

Acu daca n-as avea benzina si m-as opri acolo, n-as pleca. Am nevoie de benzina, iau benzina, doar nu o sa fac pana. E cu totul altceva insa sa vii special de acasa ca sa furi de la cineva, si daca vii cu cisterna probabil meriti puscarie ca la furt calificat. Asta e ca si cum mi-ai spune ca daca am uitat usa deschisa ai dreptul sa vii sa-mi golesti casa. Sau daca mi-a cazut portofelul pestrada e ok sa-l bagi in buzunar, desi ai vazut cind mi-a cazut... a probabil ca nici eu n-am facut banii atit de moral cum au standardele unii. Furtul insa e ok, nu?

PS: din cite scrie in articol, vinzatorul NU va plati nimic.
20krpm
acu vreo 4 ani, pe vremea (aproape) raposatului kmart, am gasit un combo din ala, filtru si expresso pentru cafea, la un pret foarte bun afisat pe raft - ceva de genul $180 parca. (da era scula adevarata, de vreo $400 altfel.) ne-am invirtit prin magazin, ne-am intors, ne-am mai uitat odata, am comparat eticheta de pe raft cu numarul de produs, ca sa fim siguri... pin la urma am decis sa ne facem hatirul, ispita de a bea din nou cafea ca lumea dimineata era prea mare. cind am ajuns la casa si ne-au scanat cutia - surpriza... pretul afisat de casa de marcat era $2.49. vinzatoarea s-a uitat la noi, ne-a zis ca ceva nu e in regula, a pus mina pe telefon si l-a chemat pe manager. managerul ne-a intrebat unde am gasit produsul, i-am spus, a trimis pe cineva sa scoata produsele de pe raft, dupa care cu mina lui ne-a scanat restul de cumparaturi, inclusiv mashinaria de cafea cu $2.49. evident la sfirsit a glumit cu noi - ceva de genul ca ne-a felicitat pentru alegerea facuta si pentru ca ne-am facut cumparaturile la kmart. nici in ziua de azi nu mi-e rusine ca am luat dracia aia la pretul respectiv.

orice magazin are, in functie de necesitati, de zona in care se afla, etc, un adaos care il protejeaza de greseli de pret, de furturi, de produse scapate pe jos de clienti, samd. la fiecare produs pe care-l cumparam, platim din buzunar toate chestiile astea, chiar daca nu furam, si chiar daca al nostru copil nu desface fiecare cutie frumos colorata de pe un raft numa ca sa vada ce-i inauntru. eu unul n-as avea nici o jena sa-mi umplu rezervorul cu benzina de treij de centi galonul. n-as avea nici o jena sa ma duc pina acasa si sa aduc si masina sotiei si sa-i umplu rezervorul. dar n-as arunca varza din butoi ca sa-l umplu si p-ala, daca asta conteaza.

edit: gra'ma
ozz86651
PAi hai sa-ti zic un secret: banca e asigurata. Daca o fur nu pierde un leu. Societatea de asigurari are toate riscurile deja calculate, si in plus e reasigurata. Ie-te chestie, nimeni nu pierde. E moral sau legal sa sparg o banca? Da mai bine vrei sa-ti dau numarul meu de credit card? Eu nu pierd un leu, visa/amex/whatever au pierderile deja numarate... din banii mei si ai tai la urma urmei. Sau poate iti pui SSN-ul pe internet, ca mare lucru nu pierzi. A, pierde vreo banca... e si? e deja luat in considerare.

Acu e diferenta mare in kmart unde iei un produs cu acodrul managerului (care poti fi sigur ca le-a retras de la raft in spatele tau), ti-ai facut datoria, el a zis ok. Daca zicea nu, nu cred ca te luai la bataie cu el. Dar la benzina NU exista procent de bani calculat la pierderi, sau nu la genul asta de pierderi. Benzina nu se varsa pe jos in mod normal si nici nu-i lipesti codul cu bare gresit. Asta e caz exceptional ca de aia scrie in ziar. Aia nu au anuntat managerul benzinariei cum ai anuntat tu managerul la kmart. Banii aia vin direct din piinea proprietarului (care nu0i asa fantastic de alba cum pare). Cum ti-as lua eu ~1800$ din portofel ca ti l-ai uitat in restaurant.
HalbaSus
ozz, putem vorbi despre moralitatea sau imoralitatea celor care si-au facut plinul cu benzina super-ieftina. Dar furt nu e... iar exemplele date de tine nu sunt corecte (cu portofelul scapat pe jos sau usa de la casa deschisa). Un exemplu mai elocvent ar fi sa-ti pui in fata casei niste telefoane mobile si sa scrii pe un biletel "daca vreti sa luati un telefon mobil puneti 1 $ in cutia postala" dar tu defapt ai vrut sa scrii 10$ dar in graba ai uitat sa treci un 0 dupa 1.
Ca sa fie furt bunul trebuie luat fara consimtamantul proprietarului, ori din moment ce el ti-a pus la indemana un mijloc de a lua acel bun (pompa la care se poate plati cu cardul), nu poate fi vorba de lipsa consimtamantului.... aaah... ca el dorea sa primeasca un alt pret asta e altceva... dar e vina lui ca a gresit pretul.
Desigur nu e un motiv de mandrie ca ti-ai facut plinul ca pe gratis... si cu siguranta cei care si-au facut plinul la toate masinile sunt genul de oameni care merg la 10 magazine sa gaseasca cel mai ieftin sampon chiar daca e unul industrial, toxic si la flacon de 10 litri. Dar nu e furt !
vio
concluzia ... si americanii sunt tot romani dry.gif drive.gif beer.gif
Bodi

@OZZ

Ai putea incepe prin a ataca ideea nu persoana. daca lasam la o parte haiducii citati si faptul ca Romania, pentru tine, este de KK datorita mie si celor ca mine, as dori sa-ti amintesc ca eu imi platesc impozitele si taxele in respectiva Romanie de rahat iar altii fac haiducii cu respectivii bani - ca de exemplu autostrada moralei companii americane Bechtel.
hai sa-ti raspund la interbari:
QUOTE
1. ce e imoral la cum fac astia bani din petrol;

Daca tie ti se pare moral si normal ca o companie care nu produce nici o valoare adaugata sa aiba o marja uriasa de profit...
Ca sa vezi cum se fac aceste profituri poti intelege cate ceva din linkurile de mai jos:(gasesti mii pe google - eu m-am grabit).
http://news.independent.co.uk/world/africa...icle1930130.ece
http://www.waado.org/Environment/OilCompan...risaTurner.html
Poti intelege cate ceva si de aici:
http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0702...ure3/text2.html
Te asigur ca mor mii de oameni acolo pentru marja asta de profit. Si asta este numai una dintre tari.
Sigur, daca vrei pot sa mai caut exemple referitoare la moralitatea companiilor astea.

QUOTE
2. ce vina are un nenorocit de patron de benzinarie care scoate citiva centi la gallon? Nu se fac averi din benzinarii, si chiar daca s-ar face nu e definitie diferita pentru furt in functie de proprietar.


era vorba despre o benzinarie Shell daca nu ma insel nu de un nenorocit de patron de benzinarie - deci "hotul striga hotii " din punctul meu de vedere
faptul ca in Romania noastra de KKt masina nu merge niciodata la fel chiar si dupa ce alimentezi de la aceeasi benzinarie, imi scade capacitatea de a avea mila de sarmanii patroni de benzinarii (poate cei din US sunt ok, nu cunosc)


Nu am acceptat niciodata sa platesc mai putin decat ar fii trebuit pentru ceva, pentru ca m-am gandit ca "amaratul" de vanzator/chelner va trebui sa suporte din propriul buzunar paguba. Ma bucur ca angajatul benzinariei nu a patit nimic (sper ca chiar a fost o graseala si nu ceva de genul "he's fucking my wife so I'm fucking his business").
mike.omega
Mutam in Combat Zone? smile.gif
Bodi
QUOTE(mike.omega @ Dec 11 2007, 08:20 AM) *
Mutam in Combat Zone? smile.gif



Sper ca nu e cazul. Ar trebui sa ne intelegem civilizat si aici...daca nu ne intalnim in parcare la mall ninja.gif
f1anatic
QUOTE(Bodi @ Dec 11 2007, 05:16 AM) *
QUOTE
2. ce vina are un nenorocit de patron de benzinarie care scoate citiva centi la gallon? Nu se fac averi din benzinarii, si chiar daca s-ar face nu e definitie diferita pentru furt in functie de proprietar.


era vorba despre o benzinarie Shell daca nu ma insel nu de un nenorocit de patron de benzinarie - deci "hotul striga hotii " din punctul meu de vedere



Majoritatea benzinariilor apartin cite unui patron, indiferent daca scrie Shell sau OZZ OIL pe firm. Respectiva benzinarie are contract sa vinda produse Shell.

DAR acum citiva ani l-au pensionat pe Boss-ul de la Exxon Mobil Lee Raymond cu cca 140 MIL de dolari. Oricum ai da-o ala a facut bani din petrol iata intreaga si la pensie ne-a mai tras-o (pe la spate, pe unde nu trebuie :-) ) inca o data.

Dupa cum au spus si altii m-as duce si mi-as umple rezervorul, si pe al lui tata si pe al prietenei, poate as suna si amicii...dar NU as goli btoiul de varza. Sint anumite lucruri in viata, care cind ti se ofera posibilitatea - mai ales legala - de a avea un avantaj de pe urma altuia, le voi face fara sa am probleme morale. E ca si cum as merge la ATM (la automatul de bani de la banca) si as pune sa imi dea 100.00 dolari si imi da 6 hirtii de 20. Personal nu mi s-a intimplat niciodata, dar i s-a intimplat unui prieten cu care eram. Eu scoteam bani de la cea de linga usa, el de la cea de linga geam. Norocul lui. Iar acum vreo 6 sapt. am gasit 110 dolari. Linga niste scari. 3 x 20 + 1 x 50. Nu era nici dracula pe acolo. Adica eram eu. Ce probleme morale sa imi fac ? Munca ochiului. Furt ? Nu am bagat mina in buzunar nimanui ! si nici nu am vazut cui i-au picat. Ce sa fac ? sa bat din usa in usa in vecini ..."Bai care ati pierdut o suta" ? Sorry, in ziua aia, pt citeva clipe mi-a zimbit si mie cineva.
Watcher
Am citit pe diagonala cele trei articole. Se refera la poluarea produsa de companii producatoare de petrol nicidecum la vreo chestie facuta de o statie de benzina.
Trebuie sa intelegi cum functioneaza industria, si atasez un articol care descrie dinanuntru treaba asta wink.gif
As vrea sa adaug ca statiile de benzina tip COCO (Company Owned Copany Operated) sunt destul de rare, si in scadere, pentru ca producatorii sa se poata concentra pe core business - productia. Dea ceea chiar daca este branduita Shell, BP, etc, statia este DODO (dealer...)
Adica este o complet alta firma!

Pe tema preturilor la benzina s-a discutat de multe ori, iar in articol repet este demonstrat din interior - cel mai mult din pret il ia STATUL ! asa ca nu mai injurati companiile de pe supply chain...

Bodi
@f1anatic cam asa ma gandeam si eu

@watcher.
Poluarea asta inseamna oameni morti...nu saci de cartofi. Si daca mie trebuie sa-mi fie rusine ca alimentez cu benzina ieftina si ca sunt robin hood (de ce nu Iancu Jianu) si la benzinar ar trebui sa-i fie rusine ca vinde benzina "murdara", cam greu si una si alta:)

Poate ca intr-adevar vorbim de o franciza Shell si in cazul asta nenea patronu a pierdut ceva bani, dar "shit happens". Isi plateste angajatii sa fie atenti, este problema lor si nu a celor care au platit pretul afisat...

Referitor la ce spune articolul citat de tine...imi vine sa plang de mila celor de la exxon mobil et comp. Sigur ca statul ia o mare parte din bani si isi bate joc de ei, dar asta nu inseamna ca "petrolistii" sunt niste ingerasi. Sigur se poate utiliza energie nucleara, putem cumpara masini mai economice, etc.
De exemplu, in Europa pretul crescut al benzinei a determinat orientarea catre masini economice. Acum tot omul conduce o masina de clasa A maxim B...de ce nu scade pretul benzinei asa cum zice in articol? Se investeste masiv in energie nucleara, din romania pana in (sic) Libia. Chiar crezi ca va scadea pretul petrolului? vax

Dar faptul ca unde mor oameni (Irak,Nigeria, Sudan, etc) sunt implicate si companii/interese petroliere iar reciproca este si ea valabila: unde sunt implicate aceste companii mor oameni, este destul de evident si de asta eu unul nu cred in ce spune domnul respectiv decat pana la un punct.

Adica asa cum spune si el "the shareholders must be happy" - si in cazul lor sunt convins ca sunt tare fericiti, nu putem opri lumea in loc pentru cativa exaltati ecologisti dar undeva trebuie sa existe o limita.
Watcher
QUOTE
Poluarea asta inseamna oameni morti...nu saci de cartofi. [...]la benzinar ar trebui sa-i fie rusine ca vinde benzina "murdara", cam greu si una si alta:)

Si tie sa ti fie rusine ca folosesti (cumperi) benzina 'murdara' - acelasi procedeu descris in Blood Diamond - nu mai cumpara daca esti sigur ca sunt niste rai. Of course ca nu merge, asa ca sa nu aratam cu degetul pe ceilalti. Ei produce ceva ce noi cerem, simple as that. Trebuie sa lupte cu diverse vicisitudini si sa isi maximizeze profitul intr-un fel sau altul.

QUOTE
De exemplu, in Europa pretul crescut al benzinei a determinat orientarea catre masini economice. Acum tot omul conduce o masina de clasa A maxim B...de ce nu scade pretul benzinei asa cum zice in articol?

Pai pentru ca in loc de 1 masina mare sunt acum 5 masini mici, pentru ca in china se cumpara petrol din ce in ce mai mult, pentru ca, deci, in total, cererea creste in continuare, mai repede decat poate creste oferta (rezervele de petrol sunt mai greu de exploatat, mai putine, se termina, etc). De aia. thumbsup.gif

f1anatic
Hai sa facem o socotelnitza !

Daca OZZ OIL achizitioneaza benzina la pret de 3 dolari galonul (litru, etc nu conteaza ci unitar sa fie) ((ultimul pret, cu cisterna de la Shell in curte) si o vinde cu 3.10 galonul...el scoate 10 centi la galon ? Da ?

Daca fiecare sofer isi pune 10 galoane (eu spre ex. pun 12-14 o data) iar daca am minivanul 20+ la un plin...si are in medie 20 de masini pe ora (deschis 24 de ore) (zic ca dimineata si seara, la orele de virf se mai trezeste cite un gura casca ca nu are benzina. Iar in zona unde traiesc eu, 20 de masini pe ora e conservativ. Poate 20 de masini la 10 min e mai realistic. Dar hai, ca noaptea sta degeaba si nu sint clienti).

10 gallons/car x 20 cars /hr x 24 hr x 0.1 dollars / gallon = 480 dolari pe zi.
480 dollars/day x 30 days = 14400 / month

Din care plateste 4400 la doi angajati (2000 pe luna) ca acum nu e nici munca intelectuala nici grea...sincer sa fim. O fi periculoasa...dar de aia au safe-uri si sticle anti-glontz etc. Ramin 10,000. Sa zicem ca intretinerea pompelor il mai curata de 2000 pe luna. Ramine cu 7000 pe luna. Hai ca mai pierde 2000 in alte costuri ceea ce este o estimare babana.

Eu unul zic ca proprietarul statiei baga cinstit macar 5000 pe luna din benzina numai. Si asta considerind trafic la pompe modest - 20 de masini pe ora. Pai am o benzinarie linga casa care are norocul sa fie si linga autostrada. Aia au preturi cu cca 20-30 de centi la galon mai mari decit BP-ul care este la 3 mile departare dar care nu e la autostrada. Si nu pot sa cred ca ala da mai mult pe benzina cost de achizitie. Probabil da chiar mai putin pt ca are volum la vinzare mai mult. Si benzinaria aia este MEREU plina. Una peste alta, cred ca un functie de locatie si trafic, se poate cistiga usor 5-20 centi la galon. Iar 5000 pe luna este suficient pentru un trai super decent. Ca sa nu mai spunem ca el cistiga si din cafea, gogosi, red bull, masline, cola si mai stiu eu ce vinde in magazin. Daca ciupeste de la fiecare produs 1-3 centi peste costul de achizitionare, banuiesc ca fiecare benzinarie aduce un venit de minim 7000 pe luna si probabil spre 20,000 pe luna unui "Owner". Da, mai sint si investitii capitale, mai se strica o pompa, mai schimb un rezervor subteran (hai ca nu o faci prea des...poate 1 data la 5-10 ani) dar prin calculul meu sumar eu zic ca sint bani cistigati la pompa pe spinarea mea si nu trebuie sa ii plingem pe comerciantii de benzina.

(Benzinaria aia de linga casa...vorbeam cu un angajat, un Indian, se pare ca Bossul are 16 benzinarii in Chicagoland. Si Bossul conduce Porsche Cayenne Turbo).


Bodi
QUOTE
Trebuie sa lupte cu diverse vicisitudini si sa isi maximizeze profitul intr-un fel sau altul.


Blood Diamond = sad but true
Atat timp cat nu ma pot decide sa vand masina si sa imi cumpar bicicleta, sunt si eu implicat in acest joc, dar intre mine si ala care a dat drumul la titei in apa potabila a unui trib care inca traieste in neolitic pentru a-i determina sa se mutepe vesnicele plaiuri ale vanatoarei cred ca exista o mica diferenta de vina.
Eu zic ca trebuie sa existe o limita pana unde se poate merge cu aceasta maximizare a profitului in dauna fiintelor umane.
Putem paria ca pretul nu va scadea chiar daca China va inceta prin miracol sa cumpere petrol.


QUOTE
Hai sa facem o socotelnitza !


Cred ca za boss face uneori mult mai multi bani din vanzarile aditionale decat din combustibili. Ma refer la "shop-ul", cafeneaua sau restaurantul din incinta benzinariei.


Watcher
Guys, what the hell, profitul e un lucru bun, este motorul economiei, este ceea ce face sa existe economie...

QUOTE
dar prin calculul meu sumar eu zic ca sint bani cistigati la pompa pe spinarea mea si nu trebuie sa ii plingem pe comerciantii de benzina.

Dar la Walmart nu castiga bani pe spinarea noastra? Dar Microsoft ? Dar AT&T ? Dar e vreo companie car enu castiga bani pe spinarea clientului? Dar spitalele nu fac profit?

De banii aia nu iti ofera nimic? Faptul ca iti aduce benzina aproape de casa nu are nici o valoare ? Si ca gasesti la benzinarie mancare, prezervative, bautura si ulei pretty much 24/7?
20krpm
rolleyes.gif buna atitudine... stau si-i numar centii din profit si dupa aia il gratulez pe lenineshte, "da-l in ... ca si-asa face o gramada de bani". sa iau de la cineva cu gindul asta, nu, asta nu e o chestie care sa-mi faca cinste. daca benzinariile n-ar face nici un profit, nimeni n-ar intra in business-ul asta, iar io n-as avea masina, ci probabil tramvai. nu-mi convine ca anumite business-uri sa nu faca profit. nu-mi convine sa nu sustin cu donatii pe cei care scriu free software, pentru ca nu vreau ca intr-o zi sa-si bage picioarele sau sa moara de foame. samd.
HalbaSus
Eu nu inteleg de ce se discuta doar despre moralitatea celor care au pus sau ar fi pus benzina super-ieftina in rezervoare. De ce nu se discuta incompetenta vanzatorului care nu s-a uitat ca pompa afiseaza 0.39 in loc de 3.99... desigur e o eroare care se putea intampla oricui dar asta nu inseamna ca ea nu trebuie sanctionata. Daca greselile nu ar fi sanctionate societatea nu ar mai evolua.
Watcher
Halba, raspunsul la intrebarea ta e foarte simplu smile.gif :
pentru ca toata lumea e de acord ca a fost o dovada de incompetenta din partea vanzatorului smile.gif pe cand pe partea moralitatii vezi k exista diferente de opinie.
Dany_s
sunt in mare parte de acord cu F1natic.

Nu consider ca e furt atata timp cat asta era pretul afisat. Normal, nu m-as da peste cap sa umplu cisterne, butiaie sau alte alea doar ca sa i-au cat mai multa benzina, dar as face plinul si as zice si prietenilor/familiei sa mearga sa-l faca, atat. Legal nu e furt, asta e clar. Moral...e discutabil.

Calculul facut de el vis-a-vis de castigul propietarilor de benzinarii nu cred ca era in idea ca "uita ba cat castiga, nu-i problema sa-i furam" ci mai mult ca un raspuns la argumentul lui Ozz ca bietzii propietari de benzinarii sunt amarati si asa si nu e frumos sa le luam din venitul lor deja mic. Eu mai curand as plange de mila celor care lucreaza in benzinarii ca si casieri si m-as mira foarte tare sa castige 2000$/luna in mana. De obicei jobu asta e platit cu salariul minim sau putin peste. Eu insumi am lucrat intr-o benzinarie cand eram in liceu si asta era salariu, cel minim pe economie si presupun ca in US e la fel, deci mai mult de vreo 1200-1300/luna nu cred ca au in timp ce propietarul castiga probabil minim 10(probabil cam 20).
f1anatic
QUOTE(Dany_s @ Dec 11 2007, 11:16 AM) *
Calculul facut de el vis-a-vis de castigul propietarilor de benzinarii nu cred ca era in idea ca "uita ba cat castiga, nu-i problema sa-i furam" ci mai mult ca un raspuns la argumentul lui Ozz ca bietzii propietari de benzinarii sunt amarati si asa si nu e frumos sa le luam din venitul lor deja mic.



Thank You. Nu e un calcul haiduceste...ci mai degraba ...hai sa nu ii compatimim pe amaritii aia.
ozz86651
@Halba, F1: Domle, aici e caz clar. Nu e ca si cum ai gasit 100$ pe strada si nu stii cui i-a cazut, ci e ca si cum ai vazut un om care a scapat 100 pe strada, te duci dupa el si i-i dai inapoi. Cum mi-au facut si mie foarte multi, cum am facut si eu altora si cum sint sigur ca faceti si voi. Nu e ca si cum magazinul a facturat pretul gresit, ci e ca si cum o amarita de vinzatoare ti-a dat restul gresit si a strecurat o bancnota mare intre marunti. Nu mergeti inapoi sa-i dati bancnota? Nu e Kmart, e magazinul vencinului si vinzatoarea de pe strada ta. E la fel?
Nu-i furt, evident. Dar e foarte indoielnic din pdv moral. Hai sa spunem ca nu e rau, dar sigur nu e bine, si pe mine parintii m-au invatat sa fac lururi bune, nu SA NU fac lucruri rele. E o diferenta.

@Bodi: Despre rautatea nemasurata a companiilor petroliere stim cu totii. Ele sint responsabile pentru tot raul de pe lume. Ele scot petrol, ele il ard. Opa, ia stai. Ele nu il ard, ni-l dau noua. Stii cine e Shell? E ciinele nostru pe care il trimitem sa le ia alora petrolul in numele nostru, sa-l bagam in rezervoare. E ca si cum ai angaja pe unul sa-ti aduca un obiect, stii ca ala in drum va omori 2-3 pentru acel obiect si va mitui altii, STII. Dar vai, vai prin ce mijloace imorale o face, si ce bine ma simt e care am asteptat, moral, la caldurica, sa vina obiectul la mine. Si ce scandal ii fac, si ce-l arat cu degetul.
Dar pina la urma care ar fi aceste mijloace? Crezi ca petrolul sare pe tine din pamint? Stii ce greu se scoate, ce greu se rafineaza, ce greu se trasporta? Cu ce investitii? Stii la citi li se da de munca? Stii citi nigerieni sefi de trib se imbogatesc? Ce vrei, sa vina shell sa le elimine coruptia alora din tara? De ce nu-si fac legi cu privire la poluare, de ce nu-i amendeaza? In ce lume traiti fratilor? Du-te tu sa faci afaceri in Nigeria si spune-mi cum iti merge daca nu platesti spaga la sefii locali... esti afara din tara intr-o saptamina. Mijloacele alea imorale sint impuse de tara in cauza. In Canada deja parca nu mai lucreaza asa imoral, de ce?
TU esti vinovat pentru tot ce fac companiile petroliere, ei sint mesajerul, trasportorul. Ei lucreaza pentru tine, TU cumperi. Si atunci cum imi spui mie povesti de moralitatea alora?
Miine poimiine o sa urlam, ca vai ce porci e companiile autoi ca fac masini poluante. EI, nu noi ca mergem cu ele. EI, nu noi ca cumparam SUVuri. Nu noi ca cumparam motoare V8 daca ne permitem. EI. Mereu ei. Noi n-avem responsabilitati. Uitam ca tot ce fac EI fac la comdna si drinta NOASTRA.
Fanatic, asa ca e porc directorul ala cind tu ti-ai adus masina la 300CP? Da, e vina lui, evident. Daca vrei sa faci ceva, mergi domle cu Toyota Yaris, cu bicla, cu metroul, pe jos, mergi numai strictul necesar cu masina, nu te duce la piste. Cind colo tu ii pui bani in mina si il trimiti dupa petrol, oriunde, oricum, la orice pret, numai sa-l aduca. Si dupa aia iti capul in miini si zici "vai, dar nu vroiam asa... nu stiam ca e asa...".

Oricum e besides the point, aici e vorba de benzinarie cu patron ca toate benzinariile. Scrie si in articol. Stii citi bani face un patron din ala? Din benzina se acopera cheltuielile si de fapt toti banii vin numai de la chioscul aferent. Daca te pune dracu sa ai si o scurgere, un rezervor cu probleme, nu mai iesi din procese si ajungi falimentar.

QUOTE
Eu mai curand as plange de mila celor care lucreaza in benzinarii ca si casieri si m-as mira foarte tare sa castige 2000$/luna in mana. De obicei jobu asta e platit cu salariul minim sau putin peste. Eu insumi am lucrat intr-o benzinarie cand eram in liceu si asta era salariu, cel minim pe economie si presupun ca in US e la fel, deci mai mult de vreo 1200-1300/luna nu cred ca au in timp ce propietarul castiga probabil minim 10(probabil cam 20).



Una la mina, eu nu cred ca poti sa-ti justifici actiunile pe principiul ca "am luat de la ala care are si n-a facut bani cinstiti". Asta e judo moral/logic ca sa ti se para in ochii tai ca esti ok.
Doi la mina, pai daca e asa misto sa fii proprietar de benzinarie, de ce nu esti si tu unul din ei? De ce una si nu vreo 10? A, pai n-o fi nici asa usor, nici ieftin, nici fara riscuri. O trebui sa-ti pui casa gaj la banca si sa o risti. O trebui sa fii foarte atent ce se intimpla cu rezervoarele alea si cite luni dureaza o reparatie la ele si cite cheltuieli bagi in procese. Or trebui o groaza de bani.
Cit despe cei care lucreaza acolo, de ce i-as plinge? Calificare 0. Munca la indemina oricui. Nici nu e vreun efort fantastic, nu-i ca-n mina. Pe ce baza sa fie platiti mai mult? E raport cerere oferta, mai sint 10 la usa care asteapta. Asta e viata in capitalism. Pai daca faceai o groaza de bani atunci, ce motiv mai aveai sa te duci la facultate?
ozz86651
QUOTE
Hai sa facem o socotelnitza !


Socoelnita e proasta, iti spun eu. Din benzina nu se fac bani, numa din tigari si coca cola. Nu se moare de foame, dar nu se fac averi, decit daca ai mai multe benzinarii. SI ce ar trebui, sa mearga in piedere? Daca ai sa te uiti pe la tara, in foarte multe benzinarii muncesc chiar proprietarii si numai a oameni bigati nu arata.
Oricum sint sigur ca si tu o sa-ti scoti banii pe spatele cuiva. Si pun pariu ca o sa ceri cu nerusinare maximul de salaru posibil si pun pariu ca o sa faci bani (o multime, nu putini) exact din suferita umana. Este? Adica daca vrei sa o luam cu comunisme, I can strike back. Ce fel de republican esti tu, anyway? smile.gif
Bodi
QUOTE
Stii cine e Shell? E ciinele nostru pe care il trimitem sa le ia alora petrolul in numele nostru, sa-l bagam in rezervoare.

Cainele meu nu face 36 miliarde dolari profit anual...Repet, sunt companii care nu produc valoare adaugata.

QUOTE
Ce vrei, sa vina shell sa le elimine coruptia alora din tara?


Cel care da mita si cel care ia sunt la fel de vinovati.
Siemens are acum probleme uriase din cauza unor contracte pentru care a dat mita, de ce nu auzim nimic de gigantii petrolului?

QUOTE
TU esti vinovat pentru tot ce fac companiile petroliere, ei sint mesajerul, trasportorul. Ei lucreaza pentru tine, TU cumperi. Si atunci cum imi spui mie povesti de moralitatea alora?


Chiar nu intelegi ca shell in loc de 36 miliarde de dolari poate sa faca profit de 20 de miliarde fara sa omoare oameni? Si atunci mainile mele vor fi curate si eu nu voi fii vinovat? Ce e atat de greu de inteles aici?
M-am saturat de rahaturile astea neo socialiste ale noului val de corectitudine politica: eu sunt de vina pentru tot, ca sunt alb, ca mor negrii de foame, ca au fost sute de ani de sclavie, ca sunt homofob, ca platesc un euro pe litrul de benzina si pentru banii astia mai si mor vreo cativa fraieri prin jungla sau prin irak, etc etc. Inventam o vina colectiva ca sa distragem atentia de la adevaratii vinovati.
Daca eu as plati 20-30 eurocenti/litru atunci, da, m-as simti vinovat. Daca la acest pret shell ar avea un profit de 2-3 miliarde de dolari ar insemna ca suntem parteneri de suferinta si de crima. Daca statul ar lua numai 2 centi din banii astia si nu ar avea cu ce sa-mi construiasca autostrazi prin licitatii adevarate nici n-as mai iesi din casa de rusine. Dar stii bine ca nu-i asa.
Platesc pentru un serviciu si pot avea pretentia ca respectivul serviciu sa-mi fie asigurat in mod curat. Nu este imposibil.

QUOTE
Uitam ca tot ce fac EI fac la comdna si drinta NOASTRA.


Asta este ca si cu televiziunea, "dam manele si morti la tv ca asta vrea publicul sa vada". Noi suntem nevinovati, grobianul cu telecomanda este de vina. Da' pe bouleanu' respectiv nu-l educa nimeni?
Este partial adevarat ca cererea determina oferta, dar de multe ori oferta modeleaza cererea.
Nu este DORINTA mea sa moara oameni pentru benzina pe care o consum eu si pretul platit ma indreptateste sa am pretentia asta.



Alex-F1
Io cred ca toti cei care au alimentat si-au pus cel putin in gand intrebarea: "cum naiba de e asa mic pretul?", dar nimeni n-a gandit cu voce tare.....io nu cred ca ma puteam abtine sa nu intreb care-i shmenu de-i asa mic pretul (ceva combustibil "cu defecte"?), moment in care aventura lua sfarsit!!! Ce s-a-ntamplat e, dupa mine, o dovada ca, fie ea America, viata totusi e grea cel putin pt. oamenii de rand, asa ca o mica "afacere" de asta nu strica din cand in cand. N-o fi platit bietul vanzator paguba, dar nici pupat pe frunte cu cred c-a fost! Iar socotelnitza lui bro o fi valabila acolo, dar la noi va spun din surse sigure ca nu e nici pe departe valabila! Si btw vorba lui Ozz, din marfa din shop se face mult mai mult profit decat din combustibil, asta tot in Ro!!! O alta varianta putea sa fi fost: iti umpleai rezervorul, apoi sesizai managerul statiei, care, baiat de baiat fiind, ti-ar fi oferit chiar cadou plinul, in ideea ca, daca tu nu ziceai nimic, gaura ar fi fost mult mai mare pana se prindeau ei.....cam ceva de genu: pierzi un portofel cu 1000 de Euro, iar gasitorul ti-l aduce cu toti banii in el....nu-i dai si lui 100 de Euro? Io i-as da....mai bine raman cu 900 decat sa stiu ca puteam f. bine sa raman cu zero! Acuma ca el nu vrea sa accepte nici suta aia, e alta poveste....dar nu prea cred sa mai fie multi de astia in ziua de azi....
Watcher
QUOTE
Chiar nu intelegi ca shell in loc de 36 miliarde de dolari poate sa faca profit de 20 de miliarde fara sa omoare oameni? Si atunci mainile mele vor fi curate si eu nu voi fii vinovat? Ce e atat de greu de inteles aici?

You must be kidding, right?
Mai citeste odata articolul pe care l-am postat, exact aceasta idee o demonteaza.
2 la mana, ce companie putea sa faca 36 miliarde profit si sa nu simti ca e ceva putred? Adica daca compania Y facea profit 36mld ii laudai sau ii criticai?

Daca cumva raspunzi ca ii criticai, e foarte rau. Pentru ca ilustreaza de ce nu e bine in romania, rusianea de a fi romana, de ce sa emigrezi si toate topicurile alea: pentru ca la noi daca faci bani SIGUR furi. Trebuie sa faci bani dar numai tu, ca NUMAI tu esti cinstit. Si aia care fac mai multi ca tine sigur sunt necurati.

Cam ca si cu condusul: toti care merg mai incet sunt niste natafleti si toti care merg mai repede sunt niste inconstienti...

Treaba asta cu 'sarac si cinstit' este una dintre cele mai mari nenorociri pe care ne-a lasat-o comunismul si Iliescu iar acum minunatul presedinte o perpetueaza.

QUOTE
Repet, sunt companii care nu produc valoare adaugata

Pai exemplul lui ozz e perfect: du-te si extrage petrol din pamantul nigerian, fa benzina din el (acasa in pivnita) si bag-o in rezervor, ca sa poti emrge maine la servici din nou.
Cum nu creaza valoare adaugata??

Si 3 la mana, PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU , statia din poveste NU ESTE SHELL, NU este DETINUTA de SHELL, doar cumpara de la ei si vinde mai departe., deci argumentul (oricum nefericit) ca Shell face profit mare nu are ce sa caute in povestea unui om care are o benzinarie si care are un angajat care a facut o greseala.

guerilla
QUOTE(HalbaSus @ Dec 10 2007, 08:26 AM) *
Din punct de vedere juridic nu e furt, asta e clar... din punct de vedere moral... e discutabil.


halba, esti sigur?? io sint sigur ca e usor de demonstrat ca datorita faptului ca diferenta era notabila, era clar o eroare de soft (sau alta natura) iar cumparatorii stiau foarte bine ca nu este decat o greseala acel pret la carburant, fapt ce-i pune in culpa - stiau ca sigur e o eroare dar au profitat de ea. e ca aia cu gasitul unui portofel plin de bani si insusirea acestuia in loc sa-l declari gasit.
in definitiv nu-mi pasa, si eu as fi alimentat, pentru ca am boala pe astia din petrol si pe stat (daca nu stiati accizele la carburant reprezinta peste 80% din pretul la pompa - daca te costa 10ron/l, 8ron se duc la stat)
Dany_s
QUOTE(guerilla @ Dec 12 2007, 12:14 PM) *
QUOTE(HalbaSus @ Dec 10 2007, 08:26 AM) *
Din punct de vedere juridic nu e furt, asta e clar... din punct de vedere moral... e discutabil.


halba, esti sigur?? io sint sigur ca e usor de demonstrat ca datorita faptului ca diferenta era notabila, era clar o eroare de soft (sau alta natura) iar cumparatorii stiau foarte bine ca nu este decat o greseala acel pret la carburant, fapt ce-i pune in culpa - stiau ca sigur e o eroare dar au profitat de ea. e ca aia cu gasitul unui portofel plin de bani si insusirea acestuia in loc sa-l declari gasit.



intr-un astfel de proces ar iesi invingatori cumparatorii. Chiar daca era clar eroare, e eroarea celor de la benzinaria respectiva care nu e problema cumparatorilor. Ei au cumparat cu pretul afisat si atat , mai departe nu e vina sau problema lor.
HalbaSus
Sunt absolut 100% sigur ca nu e furt !
De cand e problema mea (ca si client) ca vanzatorul pune un pret gresit. Procesul de vanzare cumparare are 2 etape: oferta si acceptarea ofertei. Benzinaria a afisat oferta (0.39$ galonul) cumparatorul a acceptat-o... despre ce furt sa fie vorba ? Ca vanzatorul a afisat un pret gresit e problema lui.

De altfel cred ca topicul a derapat in alte ape... profitul benzinariei, poluarea cauzata de petrol, vinovatia companiilor petroliere, etc... in cazul de fata aceste lucruri sunt la fel de relevante ca si numele de fata al sotiei patronului benzinariei.

Ideea e simpla, vanzatorul afiseaza un pret gresit... cumperi sau nu ?
Eu as cumpara. Nu as cumpara in cantitati industriale doar pentru ca e super-ieftin, dar as fi umplut si eu rezervorul.
De ce ? In primul rand pentru ca nu imi pasa foarte mult de profitul sau pierderea patronului benzinariei. Nu mi-ar fi pasat nici daca afisa pretul corect si facea profit, nu imi pasa nici daca afiseaza pretul gresit si iese in pierdere. Probabil nici lui nu ii pasa ca masina mea consuma mult sau putin, ca la fel ma taxeaza. E problema mea daca masina mea consuma mult sau putin e problema lui daca afiseaza un pret mic sau mare.
Watcher
Eu daca vad un pret dinasta ma gandesc ca e teapa nu ca e greseala.
Nici unul din voi nu s-ar teme ca pune apa in loc de benzina?
20krpm
QUOTE(Watcher @ Dec 12 2007, 01:31 PM) *
Eu daca vad un pret dinasta ma gandesc ca e teapa nu ca e greseala.
Nici unul din voi nu s-ar teme ca pune apa in loc de benzina?

daca mi-ar vinde-o la pretu asta pe internet, da, m-as gindi. dar atita vreme cit n-are cum sa-si ia benzinaria-n spate si sa dispara, cred ca nu m-as gindi ca ma tzapuieste cu buna stiinta si pe mine si pe ailalti 10-20-50 care stau la coada-n spatele meu. iti dai seama ce-ar iesi. a, inca o chestie... in aceeasi masura in care m-as gindi ca e pret gresit, m-as gindi si ca benzinaria si-a schimbat proprietarul, si ca pentru o zi au un promo puternic. in oricare dintre cazuri, in semn de apreciere, as continua sa cumpar de la benzinaria respectiva de cite ori as avea ocazia.
ozz86651
QUOTE
Repet, sunt companii care nu produc valoare adaugata.


Definitia ta de valoarea adaugata e absolut suspecta. Producatorii de masini iau minereu din pamint cu cheltuieli si eforturi mari, il trasporta la uzina, il fac metal, il prelucreaza si fac masini. Companiile petroliere iau petrol din pamint cu cheltuieli si eforturi mari, il trasporta, il rafineaza (alt proces complicat) si obtin din el produsul finit, benzina, pe care ti-o transpota in benzinarie. Fac ce face absolut toata industria care produce bunuri tangibile. Iau un produs de undeva din natura (extragere), il transporta, il prelucreaza (rafinare), il trasporta din nou. Eu cred ca parerea ta e ca bagi deshtu in pamint si iese benzina, o bagi in galeata si o duci la masina. Nu e asa.
Cit despre profituri, nu o sa pretind ca e o industrie care functioneaza perfect pentru ca din pacate e oligopol. La starea asta s-a ajuns fix din cauza ca numai putini pot scoate petrolul asta din pamint, pe de o parte, deci firme petroliere nu apar ca ciupercile dupa ploaie, si pe de alta parte din faptul ca nimeni din lantul asta nu e interesat de scaderea preturilor. Parerea mea e ca o industrie de genul asta ar trebui reglementata si supravegheata mai din scurt decit e acum. De aici insa pina la a spune ca sint imorali deci hai sa fur de la ei, e mare distanta.

QUOTE
hiar nu intelegi ca shell in loc de 36 miliarde de dolari poate sa faca profit de 20 de miliarde fara sa omoare oameni?


Asta cu omoritul oamenilor e, pina la proba contrarie, o mica poveste cu aroma politica si senzationalista.

QUOTE
Cel care da mita si cel care ia sunt la fel de vinovati.


Legal, moral? Legal poate. Moral.. hmm. Pe principiul asta toata Romania e vinovata (ma indoiesc ca nu ai dat mita niciodata intr-un fel sau altul), cind de fapt problema e la ala care cere. Cind te-oi opera de ceva si dai peste un doctor care iti cere mita si tu esti intre viata si moarte, spune-i lui mutu ca tu esti la fel de vinovat ca si el. Ala in tara lui e arbitru, el impune regulile, compania petroliera joaca dupa regulile lui. Daca Romania e corupta, toate companiile venite aici o sa joace dupa regulile interne. Daca Elvetia nu e, aceleasi companii nici nu o sa se gindeasca sa dea mita.
vio
CITAT(ozz86651 @ Dec 13 2007, 12:03 AM) *
[Producatorii de masini iau minereu din pamint cu cheltuieli si eforturi mari, il trasporta la uzina, il fac metal, il prelucreaza si fac masini....



da exemplu de producatori auto care detin cariere de minereu si de combinate de fact otzel din care ei fac tanla si fac mashina... in productia petroliera exista asa ceva ... acu serios io nu am nimic cu tine ozz , chiar esti un tip simpatic , dar pe bune parca esti Russel Crow in American Gangster sau " Fecioara Maria " tu chiar crezi ca exista loc pe planeta asta unde totul sa fie ideal ???!!!!! ce te faci daca ipotetic in SF s-ar umple de romani ?? !!! sau totzi ar incepe sa greseaca preturile .... ai pleca !!! asta e a fost greseala nu se poate considera furt , cel putin in Romania asa este .
oricum daca ar vrea proprietarul benzinariei , ar putea sa incerce un proces daca are camere de supraveghere video impotriva celor care au cumparat benzina la pretul ala pt rea credeintza sau un motiv dinasta mai ciudat .. dar cred ca slabe shanse pt el ..




ozz86651
Cine zice domle de ideal? Pe mine ma termina justificarea hotiei pe principiul "ei e imorali" sau "si ei fura". Motive de genul "nu-i frumos da e legal" le inteleg, da macar sa nu dam vina pe altii si sa nu ajunga sa ni se para o fapta buna.

Daca Bodi zicea "domle iau de la petrolist o cisterna si o impart la saraci" as fi zis ca e visator, nu as fi fost de acord... dar ar fi fost cu totul altceva decit "domnle vin eu si iau cu cisterna ca ei sint imorali si capitalisti salbatici". Pentru ca aici vad ipocrizie: combatem capitalismul salbatic numai cind e in interesul altora, pentru interesul nostru e ok. Ca ala face nus ce in Nigeria e urit, ca noi aplicam aceleasi metode ale capitalismului salbatic in avatjaul nostru e absolut ok.

Ma ingrijoareaza flexibilitatea asta morala care seamana putin cu onoarea hotilor, ca si aia sint uneori oameni de onoare intre ei. Daca vecinul Gicu care are magazin in colt imi vinde un produs la pret de 10X mai ieftin, ii zic ba Gicu vezi ca ai facturat gresit. Ca daca nu-i zic sint un porc nu-i asa? Sint sigur ca aici sintem toti de acord.
Daca insa pe ala care greseste nu il cunosc, sau mai rau, e un afacerist din asta veros, un porc de multinational, un gigant international, acolo e ok... ba mai mult, ma umflu in piele ca am facut o fapta buna si am spoliat exploatatoru in avantajul meu. Ca si cum exploatatoru ala daca vrea sa-si recupereze paguba nu tot de la oameni ca noi o face, deci e un fel de a fura distribuit de la clienti. Ca si cum exploataoru ala in cazul in care merge prost, nu distruge destinele a mii de oameni. Mii de oameni carora le da de munca, mii de oameni care au investit in actiuni si carora le dispar pensiile si economiile de o viata. Impotriva cui luptam, companiile sint publice in majoritate? Ti se pare oribil profitul, cine te pune sa nu participi la el cumparind actiuni?

PS: editat din motive de graba la scris.
vio
ai raspuns corect wink.gif beer.gif bravo smile.gif
OCTAN_95
Caz asemanator, oarecum, am patit si eu.
Am comandat 4 bujii, iridium, ca momentul cand am comandat mi-au spus pretul de 80 RON/buc.
A venit marfa, merg sa o ridic si la magazin mi se cere sa platesc 8 Ron/bucata, i-am atras atentia persoanei, a insistat ca este corect pretul ei, nu am avut altceva de facut decat sa platesc atat cat au cerut.
Am procedat gresit?
f1anatic
QUOTE(Ovidiudinutm @ Dec 12 2007, 11:50 PM) *
Caz asemanator, oarecum, am patit si eu.
Am comandat 4 bujii, iridium, ca momentul cand am comandat mi-au spus pretul de 80 RON/buc.
A venit marfa, merg sa o ridic si la magazin mi se cere sa platesc 8 Ron/bucata, i-am atras atentia persoanei, a insistat ca este corect pretul ei, nu am avut altceva de facut decat sa platesc atat cat au cerut.
Am procedat gresit?



FRate da chiar ai procedat corect. La 80 de roni adica... 32 dolari bucata ala e furt pe fata. Cum adica sa dai 130 de dolari pe 4 bujii ? Esti cu capu ? Uite coalea aia te trageau in piept, vinzatoarea te-a salvat. La vreo 10-15 (max) dolari de bucata mai zic da. Dar 32 dolari bucata, poate doar alea de Formula Unu sa coste atit.

Vezi, si mai avem lupi moralisti printre noi care insista ca furturile morale (nu juridice) sint un prim exemplu al decadentei societatii...Nimic gresit in analiza lor...dar de ce sa fim noi exemple de corectitudine cind toti aialalti in jurul nostru ne tzepuiesc ? Cui ii place sa mearga la paguba ?
vio
CITAT(f1anatic @ Dec 13 2007, 03:25 PM) *
CITAT(Ovidiudinutm @ Dec 12 2007, 11:50 PM) *
Caz asemanator, oarecum, am patit si eu.
Am comandat 4 bujii, iridium, ca momentul cand am comandat mi-au spus pretul de 80 RON/buc.
A venit marfa, merg sa o ridic si la magazin mi se cere sa platesc 8 Ron/bucata, i-am atras atentia persoanei, a insistat ca este corect pretul ei, nu am avut altceva de facut decat sa platesc atat cat au cerut.
Am procedat gresit?



FRate da chiar ai procedat corect. La 80 de roni adica... 32 dolari bucata ala e furt pe fata. Cum adica sa dai 130 de dolari pe 4 bujii ? Esti cu capu ? Uite coalea aia te trageau in piept, vinzatoarea te-a salvat. La vreo 10-15 (max) dolari de bucata mai zic da. Dar 32 dolari bucata, poate doar alea de Formula Unu sa coste atit.

Vezi, si mai avem lupi moralisti printre noi care insista ca furturile morale (nu juridice) sint un prim exemplu al decadentei societatii...Nimic gresit in analiza lor...dar de ce sa fim noi exemple de corectitudine cind toti aialalti in jurul nostru ne tzepuiesc ? Cui ii place sa mearga la paguba ?



f1natic are dreptate Ovi .. 80 ron bucata este o bujie denso iridium power ca banui ca dinalea sia comandat ... 32 de euroi sunt cele de serie normale . am cautat si io mai eftin si in europe pe siteuri si la noi si mai jos de 65 Ron nu am gasit
f1anatic
QUOTE(vio @ Dec 13 2007, 07:44 AM) *
f1natic are dreptate Ovi .. 80 ron bucata este o bujie denso iridium power ca banui ca dinalea sia comandat ... 32 de euroi sunt cele de serie normale . am cautat si io mai eftin si in europe pe siteuri si la noi si mai jos de 65 Ron nu am gasit


La voi se practica violul intelectual in stil mare.

http://www.vividracing.com/catalog/denso-i...04-p-37012.html

Cum oameni buni sa dai atitia bani pe o singura bujie ? Io inteleg ca sint mai scumpe acolo...dar palaria mea...cumparati-le din State si va costa transportul 10 dolari si le luati la 10 dolari bucata...nu la 30 de euro bucata.

Deci cu atit mai mult. Nu va indemn la furt. Dar va indemn, frati romani de peste Atlantic, ca macar sa va faceti temele si sa nu va mai lasati jecmaniti de catre comerciantii avari.
Dany_s
Bujiile normale costa cam 5$ SI pot sa va spun ca la en-gros (de unde cumpara magazinele de piese auto) ele sunt cam 3$ bucata. Probabil ca en-grosurile le cumpara cu vreo 2 $ bucata de la producatori.

Alea iridium costa cam 7-8$ la engros, 10-12 in magazin. Tin minte ca atunci cand am schimbat bujiile la vechiul Lexus am pus din astea si mecanicul m-a facturat 15$/bujia si mi s-a parut enorm. 30 euro e de-a dreptul hilar.
Watcher
@cei de peste ocean: inetlegeti va rog ca traiti intr-o complet alta lume.
Preturile la ORICE sunt MULT mai mici in US. Am mai vorbit despre pretul la masini in sine, acum uite piesele de schimb, la fel e la calculatoare, la fel e la obiective pt aparate foto, etc. Asta e diferenta in general, nu e doar ca unii sunt mai hoti (cei care vindeau bujiile lui Ovidiu) -
ozz86651
QUOTE
sa platesc 8 Ron/bucata, i-am atras atentia persoanei, a insistat ca este corect pretul ei,


Esentialul este acolo: i-ai atras atentia. E suficient ca sa te simti bine si ai facut tot ce e necesar, din partea mea.

Cit despre pretul la bujii, eu am trecut prin socurile astea acum mult timp... Primele bujii luate in USA prin 2002 m-au costat 1.5$ bucata (standard fara iridium etc) de la wallmart sau pepboys nu mai stiu, si toate alea normale erau pina in 2$ bucata. I-am spus unui prieten in Romania, nu m-a crezut. Alea cu iridium sint cum spune F1anatic, desi daca cauti neaparat gasesti si mai scumpe (nu si mai eficiente). De asemnea conteaza unde le cumperi, la service sint mult mai scumpe ca la supermarket, de vreo 2 ori macar.

Acelasi lucru cu pretul la ulei.. Imi spuneau prietenii de nus cite sute de mii litrul si nus cite milioane schimbul (nu mai spun de preturile la revizii, absolut halucinante). Uleiul aici costa 1$ sfertul de galon care e aproape 1L (0.9xxL). Asta e uleiul normal. Uleiul sintetic gen Mobil 1, Penzoil etc e 4.XX$ sfertul. Un bidon de 5 sferturi (cam cit un plin) e vreo 18$. Un schimb de ulei sintetic la walmart costa 30$ iar unul de ulei normal 15$. Sa-l fac acasa ma costa ~20$ uleiul (18$ + 8% TVA), 5-7$ filtrul de ulei, deci de o suma sub 5$ mai imi trebuie cheie de filtru si tava, fac mizerie, pute, ma murdaresc pe miini, fac cancer smile.gif, stric haine, si vin inapoi la walmart sau alt loc sa dau uleiul uzat ca n-am voie sa-l arunc nicaieri. Pretul asta nu e unic, [preturi asemanatoare, poate 2-3$ mai mari, se gasesc la mai toate serviceurile normale.
Pe de alta parte schimbul de ulei (nesintetic) la dealer e 40-50$ ca deh, e dealer, cica verifica o lista intreaga de chestii (asa zic ei).
Exista uleiuri sintetice scumpe, pe la 8-10$ sfertul de genul Redline, Amsoil parca. Nu stiu daca merita, n-am incercat ca-s mai greu de gasit.

Preturile astea sint ceva mai vechi ca de o vreme nu le-am mai verificat dar prea diferite nu pot fi.
vio
alooo gata cu off topicul sau va dan BAN, DOllar sau Euro la cei care bat campii .eii .... ninja.gif
Alex-F1
Vio, io ma multumesc si cu RON....

QUOTE(Dany_s @ Dec 13 2007, 11:30 AM) *
15$/bujia si mi s-a parut enorm. 30 euro e de-a dreptul hilar


Hilar, ne-hilar, that's Romania dude.... teehee.gif Pai nu e Romania tara in care toate se scumpesc in perioadele in care orice tara cat de cat civilizata face reduceri....si inca ce reduceri? Comerciantii nostri sunt lacomi pana-n maduva oaselor, merg pe principiul: "daca e de castigat, atunci castig sa fie frate, mult si greu"!!! Pai in care tara, de 8 Martie s-ar scumpi florile cum se intampla la noi? In nici una....dimpotriva, s-ar ieftini, dar noi suntem mai smecheri....anul asta de ex. s-au vandut ca painea calda si buchete care atingeau 100 ron.....io cred ca si un american s-ar gandi de 2 ori daca sa dea sau nu 42$ pe un buchet de flori, fie asta si numai o data pe an, este?....la noi dureaza de niste ani moda (si va mai dura) cand daruim sa impresionam cu ceva cat mai mult/mare, cat mai scump si calitativ daca se poate....faza cu "gestul conteaza" e de moda veche! Am cumparat din Germania un sapun lichid la bidonas cu 0.89 Euro, iar de aici l-am cumparat cu 1.62 Euro....produse IDENTICE....am comparat bidonasele si etichetele.....identice pana la ultima litera! Deci cu bujia de 30$ in loc de 15 de ce n-ar fi ok?....e cat se poate de ok....furt? da de unde....afaceri bine gandite frate.....

P.S.: Mi-am amintit acuma de-o maxima tare: "un barbat va plati 5$ pe un produs de 10$ de care are nevoie; o femeie va plati 10$ pe un produs de 5$ de care n-are nevoie"....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.