Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizie iarna
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
combat2k
Salutare!

am o intrebare: cam care sunt chestiile normale pe care sa le cer la o revizie de A4 TDI ? De verificat/schimbat/completat?

Eu ma gandisem la : frane, placute frane, suspensii, lichid frana, freon, curele distributie/alternator, filtre motorina/polen, schimbat ulei... care mai sunt?

pe la turbina ce pot sa verific? stiu ca am nevoie de o curatare a turbinei ca a inceput sa scoata oleaca fum albastru....

reglaj de faruri pe unde se poate face? aveti idee de un centru care face chestia asta?

Mai sugerati-mi ce as mai putea sa verific ....

Merci mult.
Flav
De obicei la revizie normala iti schimba uleiul in primul rand. Dupa care masina e pusa pe tester si in functie de rezultatul de acolo se pot schimba multe. Acum depinde foarte mult despre ce revizie e vorba. E una de 10 000km, una de 100 000km.
combat2k
QUOTE(Flav @ Dec 10 2007, 09:35 AM) *
De obicei la revizie normala iti schimba uleiul in primul rand. Dupa care masina e pusa pe tester si in functie de rezultatul de acolo se pot schimba multe. Acum depinde foarte mult despre ce revizie e vorba. E una de 10 000km, una de 100 000km.


sunt la 200.000 km smile.gif deci, as vrea de mai multe... biggrin.gif
Flav
La 200 000 km, pai sa le luam in ordine:

1. cele uzuale care se schimba la o revizie obisnuita sau se pot schimba:
- uleiul, filtrele (de ulei, motorina, aer, polen), lichid racire, freon
- placute de frana

2. Ce s-ar putea gasi la o verificare amanuntita:
- amortizoare, capete de bara, brate, bucse burdufuri ( in fine ce exista la roti, nu stiu exact nu sunt mecanic)
- bujii
- eventualii senzori

3. Cele care se schimb la un numar mare de km:
- distributie ( curele, role intinzatoare, pompa de apa, amortizor) - la motoarele PD (pompe duse) pana2004 se schimba la 90 000 km la cele dupa 2004 la 120 000km
- curea aer conditionat
- injectoare (curatare sau inlocuire) - cu toate ca unul costa foarte mult eu gasisem pentru masina care am avut-o A6 la vreo 460 euro/buc

4. cele care n-ai vrea sa se strice
- turbina
- ambreiaj
- binenteles motor ( insa asta se strica destul de greu)


Nu-mi mai vine nimic in minte acum
combat2k
Merci de lista, sunt suficiente wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.