Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Autostrada Soarelui, in randul lumii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mike.omega
QUOTE
Autostrada Soarelui a facut astazi un pas spre iesirea din intuneric. Are in final un sistem de comunicatii functional, adica panouri de avertizare, si peste 50 de telefoane de urgenta. Traficul e monitorizat cu ajutorul a patru senzori amplasati in carosabil, si cu ajutorul unor camere de luat vederi.


link

Trecand peste faptul ca pe marea noastra autostrada ti-e frica sa opresti la asa zisele toalete sau gasesti animale moarte sau tot felul de "vehicule" care nu au ce cauta pe o autostrada, pe mine ma intereseaza daca astia o sa aplice metoda "DN 1".
Adica, prin camerele astea de monitorizare vor putea da si amenzi? Pentru ca zau! Mori de plictiseala la 130kmph pe 80% din A2 ninja.gif

PS: tot cu ocazia asta l-am vazut pe ministrul Berceanu la tembelizor promitand ca pana in Mai 2008 o sa avem si benzinarii pe A2, nu prea imi vine sa cred dar mai stii.... unsure.gif
drabisan
QUOTE(mike.omega @ Dec 6 2007, 07:44 PM) *
QUOTE
Autostrada Soarelui a facut astazi un pas spre iesirea din intuneric. Are in final un sistem de comunicatii functional, adica panouri de avertizare, si peste 50 de telefoane de urgenta. Traficul e monitorizat cu ajutorul a patru senzori amplasati in carosabil, si cu ajutorul unor camere de luat vederi.


link

Trecand peste faptul ca pe marea noastra autostrada ti-e frica sa opresti la asa zisele toalete sau gasesti animale moarte sau tot felul de "vehicule" care nu au ce cauta pe o autostrada, pe mine ma intereseaza daca astia o sa aplice metoda "DN 1".
Adica, prin camerele astea de monitorizare vor putea da si amenzi? Pentru ca zau! Mori de plictiseala la 130kmph pe 80% din A2 ninja.gif

PS: tot cu ocazia asta l-am vazut pe ministrul Berceanu la tembelizor promitand ca pana in Mai 2008 o sa avem si benzinarii pe A2, nu prea imi vine sa cred dar mai stii.... unsure.gif


Sper sa nu, dar nu mai e mult pina acolo. Stii bine cum e pe afara...
Personal nu as fi foarte impotriva, dar sa-i sanctioneze si pe idiotii de merg constant cu mai putin de 130 de banda 2-a, fara sa fie in depasire.

PS la PS: Berceanu nu mai e ministru la transporturi de prin iarna trecuta. Orban ii zice lu' asta. Nu-l comentez ca nu stiu sa vorbesc civilizat despre el si as lua ban.
guerilla
drabisane, zi din prima: mooooooooUE Orbaneee, du-te si tralalala la chitara ta si lasa-ne.
astia din mediul transporturilor l-au declarat cel mai prost ministru de resort, ever. asa ca daca ar muri maine, nu l-ar plange nimeni.
bai ce naiba avem numa incompetenti la ministeru asta.... basescu... orban...berceanu. unu si unu.
mike.omega
Scuze pentru confuzia facuta insa va dati seama ce mult imi pasa cine mai e ministru daca am gresit numele... rolleyes.gif

Revenind la "problema" mea. Nu am nimic impotriva camerelor insa nu cred ca asta era prioritatea pe A2. Iar panourile care imi spun ca e ud pe jos sau ca e ceata, daca nu pomenesc si la ce km al autostrazii se intampla asta sunt nefolositoare dry.gif

Dupa mine mult mai necesar ar fi sa amenajeze toaletele alea infecte(care din ele or fi deschise....), sa scoata mai repede la licitatie loturile de pamant pentru benzinarii si sa nu ne tranteasca taxe noua ci alora de ofera servicii ca de-ati stii de cate ori as fi oprit pentru o sticla de suc sau ceva de mancare....
A K U
S-ar putea ca guristul ala nesuferit de Orban (ce diferenta intre el si fra'su) sa fie inlocuit cu un ministru PSD whistling.gif din cauza ca s-a suparat sefu' lui de la guvernul asta de carnati pe el, ceva cu autostrada Bechtel care ne costa fo 7 meleoarde de euro in loc de 2. Cel putin asa zic unii mai informati de la Catavencu. Nu ca ar face altii ceva, ca asta-i blestemul nostru, noi suntem oameni de treaba, da' ne dam dupa conducatori rolleyes.gif
Cipp
QUOTE(guerilla @ Dec 6 2007, 08:25 PM) *
bai ce naiba avem numa incompetenti la ministeru asta.... basescu... orban...berceanu. unu si unu.

De acord! Dar ca Dobre nu cred sa fie fost vre-unul... Mai tineti minte cum statea el in benzinaria de la Podu Izvor in noaptea de 1 ianuarie si verifica rovignetele? Asta da moaca de gestionar la Antrepriza 14 din Bragadiru...
Referitor la Autostrada Soarelui - mai bine ar face ceva dom Ministru cu glas de privighecioara ca incet incet o sa se transforme in drum comunal autostrada asta - dispar panourile, gardurile, in curand o sa faem slalom printre iepuri si vulpi cu 130 la ora, atunci sa vezi ce "plictiseala" o sa fie...
vio
exista un proiect propus de Politia romana , dar inca nu sa aprobat ... sa speram ca o sa ramana acolo sau va fi dat la gunoi .. camere de monitorizare vor fi mai ales la nodurile rutiere .


si iti spun i ce e functional 2 tabele dinalea mari pe care scrie reduceti viteza , frecvent polei , conduceti cu grija bla bla ... serviciul CFR nuash cum va ureaza si va umple de respect
adi.mitrea
Poate că mulți dintre noi au mers deja pe A2 și au văzut cum stă treaba. Prin primăvară Tatulici a făcut o emisiune, într-un weekend, despre A2, în care au fost invitați, printre alții, miniștri și foști miniștri ai transporturilor. Atunci am aflat că marele dispecerat al autostrăzii a rămas cu un singur om care îl păzește de hoții care deja furaseră, la momentul respectiv, cablurile de la camerele de luat vederi, cablurile care alimentau panourile infotrafic, precum și panourile antiorbire. Poate că între timp au mai dispărut și parapeți de protecție și ceva asfalt.

Înțeleg că asta este o nouă investiție de care se va alege praful în 1-2-3 ani...

Nu știu dacă pe DN 1 mai sunt funcționale camerele alea sau câte mai funcționează din totalul celor instalate inițial, dar am eu așa o vagă impresie că infrastructura modernă este lăsată în plata domnului imediat după darea în folosință și uite așa se alege praful... ninja.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.