Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina sa-mi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
parauseanu
Imi cer scuze pentru subiectul naiv, dar as dori s-mi dati un sfat pentru viitoarea mea masina.

Dorinte: securitate; fiabilitate; spatiu, consum redus, pret max. pana in 11 000 Euro.

Ce imi recomandati ?
DRAGOS
pai..depinde mult daca vrei neaparat noua.

Noua nu ai decat vreo 2-3 variante:

1. logan prestige 1,5 dci 85 cp. la 11 mii ai 4 airbaguri, ABS(deci securitate ok, nu cea mai buna, dar ok) Ac, 4 geamuri el, etc si poate cel important, un consum foarte mic. (cam 6-7 in oras si 4,5-5 in afara la mers alert). La fiabilitate e ok. A mea (1,5 dci 65 de cai) are 100 k km si n-am avut probleme majore, ceva becuri si un tambur blocat dupa o groapa luata in forta. garantie 3 ani.
2 kia cee'd lx base. Aici trebuie sa urci pana aproape de 12 mii. Motor benzina, 1.4-109 cp, deci ceva mai gurmand. Are in plus fata de logan airbaguri cortina si sistem audio mai performant (6 boxe,mp3 comenzi pe volan fata de 4 boxe, tot cu mp3 dar fara comenzi pe volan la logan). Dar are un mare minus in reglajul scaunui soferului(fara reglaj pe inaltime si lombar, in timp ce la logan ai ambele posibilitati). Aici ar fi o garantie de 7 ani, dar e cu dus si intors. Este doar 5 ani totala, restul de 2 fiind doar la motor si cutie, plus de asta costurile de service sunt mai mari ca la Dacia.
3...ar mai fi cateva, dar care au fiecare mici neajunsuri (spatiu,dotari etc.)

daca accepti si Sh oferta este foarte mare. Poti alege aproape orice (compacte, medii, dotate, diesel, etc..bani sa fie smile.gif)

Bafta! thumbsup.gif

EDIT. Am intrat pe site-ul dacia si se pare ca m-am inselat. Pretul loganului este tot 11700, ca la cee'd.
T u d o r
Subscriu la ce a zis Dragos mai sus. Logan dci full, daca nu se incadreaza motorul de 85 cai, atunci cel de 70.

C'eed e mai scumpa la intretinere (depinde de dealer, dar oricum e semnificativ mai scumpa) si motorul de 110 cai al Kia e mai gurmand fata de cel diesel. Acum, trebuie luata in considerare si distanta in km pe care o parcurgi pe an, iar daca e mai mica, atunci un motor pe benzina e ok.

C'eed e mai "masina" decat Loganul, fara discutie, dar depinde si daca ti-l poti permite, ma refer la costurile de dupa achizitie. Daca nu ti-l poti permite, mergi fara grija pe Dacia. Si poti sa o iei la pret foasrte bun, nu neaparat diesel si full. Ma gandesc ca daca nu ai pretentii sportive merge si un Laureate Plus, 1.4 MPI, la pret imbatabil.
florin55503
in afara de cele 2 masini propuse de colegii forumisti nu prea exista variante care sa aiba spatiul dotarile si puterea lor. de cele mai multe ori sunt masini de genul polo happy cu motor de 60 cp fara abs. din motoarelede 1.2 doar cel de opel e mai ok.

in ceea ce priveste un sh variantele sunt destul de multe.

fata de logan intretinerea la kia e mult mai scumpa. loganul consuma foarte putin si e destul de fasnet. reglajul pe orizontala la logan e doar o gluma si nu te poti baza pe el. vei sta tot ca in camion. kia e mult mai confortabila si pare o masina mai solida. nu imi place schimbatorul care e destul de imprecis si ai impresia ca agata de fiecare data. in rest numai de bine. intretinerea va fi cel putin dubla fata de logan
Daniumfcv
Salut

Kia C'eed .. un lx best la 11 800 .. 109 cp si 7.5% urban.. 6 airbag , comenzi pe volan si multe multe altele.. vezi pe site-ul oficial
Peugeot 206 .. benzina si motorina .. acum este si intr-o varianta sedan
Skoda Fabia .. Vw Polo ambele nu stiu ce dotari sau motorizari dar stiu sigur ca intra si din aceste modele in pret
Fiat Altea .. nu stiu ce dotari si motorizari dar vezi pagina oficiala
Renault Clio Symbol .. in toate variantele de echipare si motorizare .. mai slabut dotata ca si Dacia..
Hyundai Accent cu un 1.4 benzina , ac , airbag , inchidere .. fara abs
Dacia Logan .. cam in toate variantele de motorizare si echipare


Aceasta este si ordinea in care ti le recomand in ce priveste calitatea ( din unghiul meu subiectiv ) .. cu mentiunea ca intretinerea kia si hyundai este foarte mare .. daca la opel / skoda te costa revizia 4-500 Ron la kia / hyundai te va costa 7 - 800 Ron.

Numai bine,
xamez
QUOTE(Daniumfcv @ Jan 20 2008, 12:15 AM) *
Salut

Kia C'eed .. un lx best la 11 800 .. 109 cp si 7.5% urban.. 6 airbag , comenzi pe volan si multe multe altele.. vezi pe site-ul oficial
Peugeot 206 .. benzina si motorina .. acum este si intr-o varianta sedan
Skoda Fabia .. Vw Polo ambele nu stiu ce dotari sau motorizari dar stiu sigur ca intra si din aceste modele in pret
Fiat Altea .. nu stiu ce dotari si motorizari dar vezi pagina oficiala
Renault Clio Symbol .. in toate variantele de echipare si motorizare .. mai slabut dotata ca si Dacia..
Hyundai Accent cu un 1.4 benzina , ac , airbag , inchidere .. fara abs
Dacia Logan .. cam in toate variantele de motorizare si echipare


Aceasta este si ordinea in care ti le recomand in ce priveste calitatea ( din unghiul meu subiectiv ) .. cu mentiunea ca intretinerea kia si hyundai este foarte mare .. daca la opel / skoda te costa revizia 4-500 Ron la kia / hyundai te va costa 7 - 800 Ron.

Numai bine,

propun opel astra clasic 1.4 benzina cu ac si airbag 90 hp

T u d o r
Nimic n-o face pe Astra Classic comparabila cu Ceed, nici macar pretul. La banii astia e imbatabila Kia, atat ca dotari cat si ca motorizare si garantie.
Henry90720
Kia c'eed pare cea mai corecta alegere. Totusi, ... deocamdata sunt destul de putine lucruri de spus despre ea in privinta comportarii in timp. Am mari dubii si in ceea ce priveste intretinerea si serviciile oferita in garantie. Accentul nu straluceste la fiabilitate ... si doar e fratele mai mic ale c'eed-ului, nu?
Daniumfcv
CITAT( T u d o r @ Jan 22 2008, 07:00 PM) *
Nimic n-o face pe Astra Classic comparabila cu Ceed, nici macar pretul. La banii astia e imbatabila Kia, atat ca dotari cat si ca motorizare si garantie.



Are dretate.Astra este undeva la mijlocul drumului intre C'eed si Logan, cel putin asta din 2006 care se fabrica in Polonia.

Dar il poti vedea si pe astra.. 11 400 .. Ac , ABS, EBD, electrice fata, og el. incalzite, inchidere central telecom,airbaguri frontale , 1.4 l 90 cp , 8% urban

Ps: dintre toate masinile la 11 000 , trecand ca C'eed ajunge la 11 800 .. ai cele mai multe dotari la masina asta.Ca sa nu vb ca ai un motor de consuma 7.6 urban si care nu te face de ras pe autostrada sau la drum lung avand 109 cp.

Numai bine,
M A R I A N
Pe la 11000 iti poti lua si o Toyota Yaris care e ideala pentru oras (daca esti "pasionat" pot sa-ti spun ca poti cara chiar si un corp de biblioteca/combina frigorifica/televizor mare etc biggrin.gif ) si in afara localitatii daca merg 3 persoane+bagaje (daca merg 4 sau 5 persoane este loc doar de bagaje de mana sau de bagaje pentru o saptamana la mare biggrin.gif ).
Iar la capitolul fiabilitate si rezistenta la drumurile si benzina autohtona...nu mai comentez ca iar imi sar altii in cap blush.gif
Daniumfcv
CITAT(M A R I A N @ Jan 23 2008, 10:18 PM) *
Iar la capitolul fiabilitate si rezistenta la drumurile si benzina autohtona...nu mai comentez ca iar imi sar altii in cap blush.gif



La masinuta asta poti comenta mult insa nu la fiabilitate.Toyota alaturi de Honda si Lexus fac de ceva vreme masini foarte bune si foarte fiabile.Cumva cred ca i-au depasit pe nemti la capitolul asta.

Poate ma injurati daca va zic insa o amica (cu ceva influenta biggrin.gif sa zicem) s-a hotarat sa isi ia masina si a vrut un raspuns sincer care este cea mai buna si mai fiabila masina la ora actuala ( asta se intampla acum un an si jumatate).A fost la toti dealerii si a vazut toate modele iar cand i-a intrebat pe fiecare care este marca care i-o recomanda .. toti au zis "Toyota" ... atat Ford , cat si Citroen , si Peugeot.Asa ca domnisoara are in prezent o Toyota Corolla.

Singurul lucru la Yaris este dimensiunea oarecum redusa in exterior ..3.9 m daca nu ma insel .. si asta nu emana putere , insa are destula personalitate iar eu unul la 185 am avut destul loc in ea la o prezentare.


Numai bine,
M A R I A N
QUOTE(Daniumfcv @ Jan 24 2008, 01:54 AM) *
QUOTE(M A R I A N @ Jan 23 2008, 10:18 PM) *
Iar la capitolul fiabilitate si rezistenta la drumurile si benzina autohtona...nu mai comentez ca iar imi sar altii in cap blush.gif


Singurul lucru la Yaris este dimensiunea oarecum redusa in exterior ..3.9 m daca nu ma insel .. si asta nu emana putere , insa are destula personalitate iar eu unul la 185 am avut destul loc in ea la o prezentare.


Are de fapt 3.75 dar asta n-are nici o importanta.
Ca posesor de Yaris si Corolla Sedan (ultimele modele) iti pot spune ca in Yaris, cu bancheta la maxim in spate si cu spatarul inclinat complet, ai mai mult loc decat in Corolla...
Dupa parerea mea, Corolla e o masina superfiabila, rezistenta si corecta din toate punctele de vedere, in timp ce Yaris este masina perfecta in clasa ei.
xamez
QUOTE(parauseanu @ Dec 4 2007, 09:40 PM) *
Imi cer scuze pentru subiectul naiv, dar as dori s-mi dati un sfat pentru viitoarea mea masina.

Dorinte: securitate; fiabilitate; spatiu, consum redus, pret max. pana in 11 000 Euro.

Ce imi recomandati ?
nu ne mai spui nimik ,ne lasi sa fabulam ?poate ai alte pretentii vrei ceva nou etc
spune ceva .
geely masina chinezeasca pret de exceptie darrrr........................

Bianca81932
In banii astia cred ca poti sa optezi si pt un Suzuki Swift (motorul de 1.3), care e suuper oki smile.gif Si ar mai fi Honda Jazz-ul dar cred ca depaseste putin bugetul (e vreo 13 K DDP-ul)
xamez
QUOTE(Bianca81932 @ Jan 25 2008, 07:51 AM) *
In banii astia cred ca poti sa optezi si pt un Suzuki Swift (motorul de 1.3), care e suuper oki smile.gif Si ar mai fi Honda Jazz-ul dar cred ca depaseste putin bugetul (e vreo 13 K DDP-ul)

cred ca si-a luat masina si nu vrea sa ne spuna mai nimik.
AZAZEL
daca nu poate plati nici un euro in plus peste 11000 atunci optiunea mea cea mai buna ar fi astra classic. daca isi permite sa plateasca un strop mai mult, atunci kia cee'd.

intre accent, logan si astra classic nu as sta o clipa pe ganduri : optiunea ar fi astra classic. masina are dotari super ok iar calitatea fabricatiei este destul de buna . am detinut o astra classic 1.7cdti 80 cp pt 14.000 km

QUOTE(Daniumfcv @ Jan 23 2008, 10:41 AM) *
Astra este undeva la mijlocul drumului intre C'eed si Logan, cel putin asta din 2006 care se fabrica in Polonia.


peste 10 zile ajung la fabrica opel din polonia si as putea sa-mi formez o opinie despre calitatea lucrurilor care se intampla acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.