Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie Focus 1,6 sau 1,8 tdci
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
ciprian75
Buna tuturor,
Ma bate gandul sa achizitionez un Focus Tdci de 109 sau 115 HP din 2006 sau cel mult 2005.
Am observat pe mobile.de ca pretul (fara tva) la o asemenea masina in varianta de baza (Trend parca) este undeva pe la 9k-11k euro.
Am vazut multe cu Esp, pilot, dar in marja asta de pret nu prea am gasit cu clima, cotiera si jante aliaj. Nu stiu cat de utila este cotiera...
Ma intereseaza consumul, fiabilitatea(in special a motoarelor) si care ar fi cel mai des intalnite probleme.
Ma mira faptul ca am vazut foarte masini relativi noi si cu putini km la vanzare in Germania si ma intreb de ce?sad.gif
Sincer, daca modelul e ok asi fi foarte tentat.
In paralel ma gandesc si la o Kia Ceed, dar la pretul asta nu-mi pot permite decat cel mult motorul de 1,4 109 HP varianta LX Best( pe care nu se poate pune ESP si nici scaun reglabil).
Am inteles ca variantele pe benzina de la Ford sunt mari amatoare de benzina tongue.gif si de asta m-am oprit la diese.
In ceea ce priveste tinuta de drum si stabilitatea am inteles ca sunt de invidiat ceea ce este un argument in plus pentru mine. Dar si la Ceed suspensia spate e multilink si are o tinuta f buna( are fratele meu si am testat-o destul de multi km).
Inclin mai mult spre motorul de 109 Hp(1,6) din cauza costurilor de intretinere si a consumului.
Astept opinii, multumesc.
acata

ford Focus fara discutie nu imi zi acuma ca mari bani faci de la diferentza de consum important este sa nu te lase in drum sau sa iti faca probleme sa fie buna
Eu am ales benzina pt ca are demaraj mai bun dar in primul rand datorita calitatii proaste a motorinelor de la noi. diferentza de bani de la carburant o dai la service
oricum acuma depinde si cat mergi eu fac max 15 -20k /an

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.