Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nu de alta...dar ninge afara...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
florin g

Super, am patit-o si eu exact la fel acum doua sapt la Poiana Brasov. Ce sa-i faci, au si cauciucurile de iarna meritul lor. Cine nu credea ca sunt necesare, sa priveasca si sa ia aminte....
mike.omega
Era o vorba... "inainte ca rusu!"
Astia din al 2-lea filmulet nu stiu sa mearga si inapoi? dry.gif

PS: e bine de ei ca au zapada totusi...
f1anatic
QUOTE(mike.omega @ Dec 2 2007, 01:20 AM) *
Era o vorba... "inainte ca rusu!"
Astia din al 2-lea filmulet nu stiu sa mearga si inapoi? dry.gif

PS: e bine de ei ca au zapada totusi...



Si eu care credeam ca ai sa spui ca al doilea video arata foarte clar superioritatea sistemului quattro de pe Audi - cele 2 roti infipte in zapada (dreapta) patineaza iar cele pe stinga care ar putea sa aiba tractiune daca s-ar invirti (ca ar ajunge la asfalt)...well alea stau degeaba.
mike.omega
Tocmai asta e problema. Pe gheata sau zapada situatiile pot fi atat de diferite incat pana si sistemele astea destepte awd(subaru included) pot da gres.
Eu am vazut la TV cum un offroader se infunda in zapada afanata desi avea MT-uri. Si-a pus omu lanturi si era ca o balerina prin zapada smile.gif
Bogdan104277
Situatia se rezolva, cred, daca apasa si un pic pe pedala de frana. In felul asta forta si celelalte roti sa se invarte. rolleyes.gif
f1anatic
QUOTE(Bogdan104277 @ Dec 2 2007, 03:27 PM) *
Situatia se rezolva, cred, daca apasa si un pic pe pedala de frana. In felul asta forta si celelalte roti sa se invarte. rolleyes.gif



No asta-i baiul. Ca ieste sistieme cari folosiesti frinili ca sa retransmita putoarea de la o roata spri altili !
george73315
Scuzati ignoranta:allroad si quatro e acelasi lucru?Daca da cum e cu clipu in care Allroad mere cel mai departe prin zapada?
mike.omega
Allroad este un model de la Audi, mai exact A6 combi, inaltat si pregatit de semioffroad smile.gif
Iar quattro este un sistem de tractiune integrala, dezvoltat si patentat de Audi wink.gif
Bogdan104277
Pai in clipu' ala sunt cateva lucruri pe carele unii nu le stie, asta ca sa fim la nivelu' corespunzator... whistling.gif
In primul rand neshte acarete de calitate, adica neste gume de iarna din cele mai bune, dupa aia o presiune ceva mai mica in caucioace, dupa aia "unu" la volan, care le are cu mersu' pe zapezi, nu venit de la ecuator. teehee.gif
Si in plus, probabil ultima versiune de sistem quatro cu un Haldex de generatia a treia si neste autoblocante pe punti, nu diferentiale deschise si ielectronice care sa franeze cate o roata vagaboanta... rolleyes.gif

Quatro ala este cu un torsen pe central si face distributie de cuplu fata spate, da' masina se afla exact in situatia in care acest lucru nu ajuta de loc.. rolleyes.gif rolleyes.gif

Ca sa mergi cu masina mai trebuie sa si te pricepi.... nu numai sa ai agregat corespunzator; chiar si dotat cu agregatu' care trebuie si sa stii foarte bine ce sa faci poti nimeri odata si o data intr-o situatie de exceptie in care sa n-ai esire.
Cam asta e...
george73315
inca odata ,A6 3.0quatro si Allroad au acelasi sistem de tractiune?Adica si Allroad-ul patea la fel?
mike.omega
Da smile.gif
Cat timp nu se intampla ce a scris Bogdan biggrin.gif
Dany_s
Nu stiu in Bucuresti, sau la Chicago dar luni dimineatza cand am iesit afara am gasit asta:


-poza 5 era dupa vreo 15 minute de dezapezit.

Intr-o noapte s-au acumulat aprox 35 cm de zapada dupa care a continuat sa ninga non-stop pana azi dimineatza, dar mult mai putin intens. Sunt inca artere importante unde banda de parcare insa nu e dezapezita (si astia sunt in mod normal foarte rapizi si bine pregatitit)

A venit cam pe neasteptate treaba asta, sunt ani buni de cand n-am mai avut o furtuna de zapada serioasa inainte de inceputul lui ianuarie! Nici n-am inca cauciucurile de iarna instalate biggrin.gif blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.