Help - Search - Members - Calendar
Full Version: citroen c3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen > C2/C3
veronica_p
CITROEN C3 PROTEJEAZA VIATA.
Un miracol ! sau...Fica mea conduce un Citroen C3, din pacate ignora afisajuj vitezei atunci cind apasa pe acceleratie. Intr-o seara, ploua usor, pe carosabil era noroi, viteza 90-100 ( recunoaste ea). Derapeaza, iese de pe carosabil intra cu fata intr-o borna Km, pe care o scoate din pamant, plonjeaza, face o rotatie in aer, aterizeaza pe coltul dreapta spate de unde revine pe patru roti in pozitia opusa directiei de deplasare initiala. Din toate astea iese cu o zgarietura minuscula pe frunte, si citeva mici vanatai. Noroc, miracol orice ar fi fost i-a salvat viata. Nu sunt prea mare cunoscatoare, dar imi permit sa trag o concluzie. Chiar daca este o masina de fetite, micuta si fara prea mari pretentii, CITROEN C3 PROTEJEAZA VIATA.
mike.omega
Cu tot respectul, daca s-ar fi intalnit cu un stalp sau copac acum nu ai fi mai zis de bine de masina.
T u d o r
Adevar grait-ai, Mike! Masina te poate proteja de multe, asa fac mai toate masinile moderne, dar din pacate defectul se gaseste de cele mai multe ori in piesa dintre volan si scaun. whistling.gif
Veronica, poate fiica ta o fi invatat ceva din peripetia asta, anume sa nu mai confunde soseaua cu un circuit de viteza si pe ea cu un pilot de curse. E pacat ca atatia tineri nu pricep ca viata e importanta, atat pentru ei cat si pentru cei din jurul lor. Si ca ulciorul nu merge de multe ori la apa...

Da-mi voie sa ma bucur si eu ca fiica ta a scapat nevatamata, din tot sufletul. thumbsup.gif
liviu81555
am vazut un C1 care s-a rostogolit la cca 130km/h pe autostrada, condus tot de o domnisoara, care nu a primit avarie totala de la casco ptr ca ,,,, in afara de schimbarea capotei, barii fata un far , geam stg spate si vopsire usi dr, care erau doar putin zgariate, nu avea mare lucru, driver-u nu a avut decat o ameteala zdravana, a pardon si au sarit aribag-urile + limitatorul de sarcina de la centura soferului!!!

ptr cine nu stie , C1 are celula de siguranta ,,, tot habitaclul este protejat in cazul unei rasturnari, + ca dotare standard ABS-EBD(antiblocking brake sistem--electronic braking distribution) , CBC (curbing brake control) si in cazul meu si ESP(electronic stability program) toate acestea ajuta <<piesa dintre volan si scaun >> in caz grav de inconstienta , sau in cazuri la fel de grave de nestiinta!!!!
succes si drum bun!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.