Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comparatie mai ciudata: Kia Cee'd vs... Suzuki Swift
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Stefan80241
Inainte de toate, cunosc faptul ca sunt masini din clase diferite, poate chiar pentru targeturi diferite de varste, bla bla. Totusi in intentia mea de a achizitiona o masina noua si ieftina, oscilez intre aceste doua modele. Fiecare are avantajele ei.

Avantaje din punctul meu de vedere pentru swift ar fi design-ul o idee mai exclusivist, performantele sportive mai ridicate si senzatia pe care ti-o lasa cand o "pilotezi".

In favoarea Cee'd-ului as pune consumul mai scazut (din declaratiile oficiale, diferenta este de 1 litru la suta, insa din ce am observat, Swiftul iti cere sa o turezi, deci se pot scoate chiar diferente mai mari).

Asta in linii mari. Mai sunt diferente mai putin importante din pct meu de vedere, gen garantia la Ceed (insa Suzuki sunt masini fiabile, deci nu ma deranjeaza), climatronic la Swift (fata de AC la Cee'd - ma refer la varianta BEST desigur), etc...

Mentionez ca masina va fi condusa 90% prin Bucuresti...
Tarabostes
Desi pozitia la volan mie mi s-a parut mai misto in Ceed, cred ca daca as fi singur ( adica fara copil) si as merge preponderent urban as opta pentru Swift, mai ales daca la aceeasi bani il iei cu un motor mai puternic sau ceva mai multe dotari. Cred ca ar trebui sa vezi exact si ce ofera fiecare ca motor si elemente de securitate in bugetul alocat.
florin55503
swiftul e o masina foarte ok, cu un design in tendite, dar cu o pozitie destul de incomoda la condus(fiind una destul de inalta). pe de alta parte doar pt mers in oras o astfel de poztie e mai recomandata pt ca ofera o vizibilitate buna desi e mai obositoare.. eu as alege ceedul chiar daca nu e atat fitos, pt ca e mai spatios, mult mai confortabil si pana la urma mult mai comod, avnd si un portbagaj incapator
Stefan80241
Dar daca se adauga in discutie si un Clio Exception cu dotari mai de toate?
Paul105855
Pentru traficul din Bucuresti cred ca Swift-ul ar fi o alegere mai buna. Acuma daca masina va fi folosita de toti membrii familiei sau daca ai nevoie de o bagajiera (ceva mai) mare datele se schimba. Renault-ul l-as exclude din alegere. Numai cand ma gandesc la garantia extinsa, care mi se pare o gainarie, parca nu vreau sa mai aud de asemena constructori. Practic platesti in avans niste potentiale reparatii si te minti frumos ca ai trei sau patru ani garantie.
Stefan80241
Masina va merge in general cu un om, maxim 2 in ea. 3 in situatii exceptionale. Bagaje n-o sa pun prea multe, nu-s genul care sa-si ia o tona de chestii cand pleaca in concediu.

Cat despre Clio, o dau in ma-sa de garantie extinsa, totusi asta nu elimina faptul ca acest Clio se pare a fi o masina reusita, dovada locurile fruntase ocupate mai mereu in diverse clasamente si topuri ale revistelor/emisiunilor de specialitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.