Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi iau o skoda II - va rog pareri !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
CezarCDP

Sunt nou pe forum si nu prea stiu sa butonez, asa ca daca-mi spuneti sa caut prin forum pentru a gasi raspunsuri m-ati terminat.

Deci, am de ales intre Octavia II 1.9 si 105 cai si cea de 2.0 140 cai. Ii rog pe cei care au aceste variante sau au avut ocazia sa le compare sa-si dea cu parerea (asta pt ca nu am gasit nicaieri unde sa fac un test drive cu cea de 2.0 si 140 cai).

Se merita diferenta de aprox. 2000 Euro dintre cele doua variante ? Daca as alege varianta de 1.9 si 105 cai as putea sa-i fac ulterior o crestere de putere (am inteles ca se poate face numai din calculator) ? Pana la ce valoare se poate urca fara ca motorul sa aiba de suferit ?

Diferenta de consum este foarte mare intre cele doua variante ?

Va multumesc pentru raspunsuri !
daddy0307
pai or te gandesti la consum or vrei putere.... smile.gif diferenta e cam de 0.5-0.7 l. mie mi se pare mult 2 000 euro in plus pt 35 cp. intr-adevar trage foarte bine cea de 140, dar nici cu 105 nu mi-e rusine deloc. dar decat sa o iei de 105 si sa incepi sa faci cip si mai stiu eu ce la motor mai bine ia de 140 cp daca tot ai bani.
cornel111050
nu am avut ocazia sa merg cu 2.0 dar de o luna si jumatate conduc 1.9 tdi 105 cp si pot sa-ti spun ca se comporta excelent din toate punctele de vedere eu zic ca de cei 2000 de euro poti sa mai pui ceva pe ea(la dotari ma refer) sau pur si simplu ii tii de motorina rolleyes.gif asta e parerea mea nu stiu daca e si cea obiectiva.oricum sigur e ca ai de ales intre doua bune pe o masina traznet.oricare ar fi alegerea nu ai cum s-o dai in bara.bafta multa si inarmeazate cu rabdare din momentul in care dai comanda
ionut1410
turbinele la moatoarele de 2.0 mai au unele probleme ! indicat ar fi 1,9!
CezarCDP
Multumesc de raspunsuri
magellan
personal, te sfatuiesc sa mergi pe varianta 1.9 TDI... este motorul cel mai bun pt masina asta, la raportul consum-putere. motoarele de 2.0 sunt mai slabutze, consuma mai mult si mananca ulei. la 10000 km va trebui sa completezi nivelul de ulei. la a mea am ajuns la 15000 km fara nicio interventie in motor... cea mai indicata alegere e 1.9 varianta elegance, cu cateva dotari.... are tot ce iti poti dori de la o masina... mult succes....
lok30
am si eu o octavia 2....1.6 mpi 102cp.sa duce
consumu e nitelus mai mare decat la tdi
dar sunt mai ieftina piesele laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.