Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio/Fabia/C3/Corsa - as vrea un sfat obiectiv de la voi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
roxana28416
vreau sa cumpar o masina noua - maxim 12000 TTI. am vazut renault clio bicorp 1.5dci 65 sau 80 cp, fabia benzina 1.2i 64 cp, c3 sx1.4hdi, opel corsa cosmo 1.3 dt common rail ( dar care sare un pic de target)...ce ma sfatuiti?
alex20
Fabia cred ca ar fi cel mai indicat,mai ales ca are amprenta Vw pe ea
G e o r g e
clio 1.5 dci bicorps 80cp . are forta si consum nemaipomenit biggrin.gif aia e masina care o vreau eu pt mine biggrin.gif


fabia are un draq amprenta VW :evil: este mica, inghesuita si scumpa .
costa optionalele de te dau pe spate sad.gif

ar mai fi yaris 1.3 VVT-i :cheers:
roxana28416
da. george, si mie-mi place yarisu'....numa ca nu are portbagaj deloc...si eu nu vreau masina numai pentru o ras, ci si pentru vacante, unde mai pun si copilu....
dar crezi ca e mai buna miscarea cu cio bicorp decat un opel corsa sau citroen?
cristianc
1. Opel
2. Renault
3. VW Polo
G e o r g e
pai toate astea sunt din clasa mica .


vezi ca la opel gasesti astra I break la vrep 12000TTI la oferta biggrin.gif si-a luat o cunostiinta. are ABS AC manual cass si servo. si cam atat .
tibi28442
incearca un golf 4 la second hand...e bun
G e o r g e
eu zic masina noua ! doar dc nu ai vreun chilipir de la vreo cunostiinta .
roxana28416
pentru tibi: nu vreau masina SH. m-am lecuit!
pentru george: asa este, sunt din clasa mica - dar toate au un pic de portbagaj (C3ul il are chir ok) dar yarisul nu are ....
ASTRA? credeam ca sare de suma asta. Eu nu vreau prea multe dotari - vreau ABS, A/C, airbag....cam asta ar fi minim. De la ce dealer e oferta cu astra?
Mie mi-a placut tare corsa, e ok pentru cerintele noastre...dar e 13k (e adevarat ca are ceva optionale) ar merita banii...
daca ar fi sa alegeti intre c3 si corsa (ambele diesel) ce ati alege voi?
sau sa raman la renault?
G e o r g e
corsa 1.7 CDTI sau CLIO 1.5 dci.

intre astea 2 as lua corsa de 100cp biggrin.gif :cheers:

este oferta speciala . iti da minim de dotari dar la un super pret de 12000 TTI. este 1.6 ECOTEC benzina 101 cp motorul.

are ABS AC 2xairbag servo cred ca si geamuri pe fata. asta a fost acum o luna oferta la DI BAS nu stiu dc mai este de actualitate dar merita .

este vorba de ASTRA I CARAVAN
roxana28416
george, vad ca optezi penru opel....
am sa ma duc la dibas sa vad ce oferte au, ieri am fost doar la ereabus.
dar de ce nu un citroen? ce zici contra? am inteles ca sunt pe platforma de peugeot.
Mie peugeot-ul imi place tare...dar sare peste targetul meu, din pacate...
de fapt recunosc ca sunt tare nedumerita...nu stiu ce sa aleg intre opel (care e clar masina nemteasca), si citroen au renault clio bicorp...
ce sfaturi imi dati?
in principiu, nu vreau sa cumpar o masina doar ca sa ma aflu in treaba si sa am ce vinde...
Iulian HondaFan
opel nu e chiar masina nemteasca. au o groaza de componente GM, dar e posibil ca pe masinile mici ( sub Astra ) continutul de conceptie germana sa fie mai mare.

as face o lista cu masinile care intra in buget, apoi le-as cerceta datele tehnice, apoi m-as uita la studiile de calitate pentru modelul respectiv si apoi as alege.

din punct de vedere economic ar fi mai rentabil sa iei o masina second hand de 1-2 ani cu pret initial mai mare dar din clasa superioara sau top of the line in clasa in care te uiti acum. pacat ca dealerii din romania nu ofera masini second hand certified si ca tara e plina de escroci.

verifica si oferta hyundai, kia, nissan si honda.
G e o r g e
poti verifica nissan si honda dar nu ai ce . jazz si micra , dar micra e clasa micro iar jazz este prea scumpa sad.gif

kia si huyndai : lasa-ne , lasa-ne ... :bounce:
Iulian HondaFan
micra este construita pe aceesi platforma cu clio asa ca ar trebui sa fie o tara mai mare.
hyundai si kia ofera un raport calitate pret foarte bun, desi, sunt de acord ca de regula asta se realizeaza cu un pret mic si o calitate mai slaba. totusi masinile sunt fiabile pe termen lung, au garantie foarte generoasa. E drept ca vei conduce o masina mai shaky dar toate avatajele au pretul lor.
Iulian HondaFan
verifica tiscali.com/motoring.
au o groaza de reviewuri pentru toate aceste modele si cat am verificat eu pentru masinile care sunt comune aici in State si acolo parerile sunt la unison.
G e o r g e
ia fi cinstit si spune : dintre un opel si un hyundai ce ai lua?

sau dintre un reanult sau o kia ?
Iulian HondaFan
daca as fi pe buget limitat nu m-as gandi sa nu iau hyundai sau kia doar pentru ca asa se cheama. cred ca trebuie sa te uiti la ce se ofera in pretul respectiv. coreenii au avut probleme de calitate, dar acum au urcat in top cel putin aici in State inaintea unor nume consacrate. au uzine foarte eficiente si pot oferi calitate comparabila la preturi mai mici. concernul hyundai/kia este in expansiune, foarte profitabil in vreme ce opel lucreaza in pierdere de 4-5 ani si a adus la exasperare GM-ul care trebuie sa-i acopere gaurile, iar renault este abia pe linia de plutire financiar ( noroc ca au cumparat nissan-ul care este acum cea mai eficienta si profitabil producator auto din lume). tehnologic vorbind hyundai a primit ok si fonduri de la daimler-chrysler sa le dezvolte noua generatie de motoare pentru chrysler.
nu zic ca opel corsa sau renault clio ar fi mai proaste decat accentul. chestia este ca accent ar fi mai spatios decat ele, are un motor diesel decent si costa mai putin. nu o sa te lase in drum si, daca il tii 5 ani sau peste, ai transportatie decenta la un pret imbatabil.
eu cred ca fiecare trebuie sa stie ce vrea de la o masina si dupa aceea sa aleaga ce doreste.
nevasta-mea a tinut un accent 2001 1.6l 107cp pe benzina, cumparat nou cu 10.500 USD vreme de 2 ani, nu am avut nici o problema vreme de 58000km. L-am dat pentru ca am vrut ceva mai fun to drive si i-am pasat civicul meu nevestei. am pierdut bani pe el pentru ca l-am vandut repede si valoarea reziduala este mica, dar avea garantie de 160000km(100000mile), AC, CD cu 6 boxe mai bun decat cel de pe Civic, geamuri electrice la 4 usi, oglinzi electrice si incalzite, airbaguri frontale. consumul era sub al civicului la performante mai slabe, handlingul modest dar predictabil si ii lipseau ABS-urile iar cauciucurile erau mici si inguste ( dar cred ca sunt peste ce ofera clio sau corsa).
Apoi in Romania ai Loganul asta nou care ofera un pachet decent la un pret imbatabil, nu stiu daca au vreo garantie la el dar se incadreaza in buget si ai tehnologie Renault. Not bad.
G e o r g e
tot nu mi-ai raspuns :

ai 12 000 Euro

ai de ales intre corsa 1.7 CDTI clio 1.5 dCi, accent 1.5 D, rio (nu sh ce mototrizare )

rio este ceva mai mare, nu prea mare.

opelul este in crestere ! tocmai ca a fost cu un picior in groapa. noua astra a detronat golful la vanzari peste tot in europa ! :cheers:

corsa va suferi o transformare prin 2005-2006 .

clio este o masina f bine cunoscuta romanilor si la un pret super . ai tot ce vrei la 12 000 : diesel destul de nervos pt masina asta (80 cp pt 1 tona), ABS AFU , CD , climatizare automata, geamuri electrice fata, samd ...

si NU PIERDE LA REVANZARE la fel de mult ca o KIA sau HYUNDAI
Mircea5
pana acum cea mai buna oferta e la astra classic II. e si dotata, e si ieftina si cel mai tare e k e noua
roxana28416
in primul rand, multumumesc pentru informatii si sfaturi la toti!
e adevarat ca la un moment dat a intrat in calcule si hyundai accent, dar nu prea mi-a placut interiorul tare "plasticos" si ...nu stiu...un feeling nashpa... plus ca nu are de nici un fel posibilitatea de a pune airbag pasager, ceea ce mi s-a parut o prostie! nu ca am bushi noi masinile ( ca pana acu nu am avut parte de asa ceva), dar ca idee...

si tot nu stiu ce sa fac...

corsa pe care l-am vazut la 1.3 DT m-a pus pe ganduri, mai ales ca are optionale mishtocutze....
dar nu am auzit nici o parere de Citroen C3?????? Ce e cu el?

iar, asa cum am scris, renault-ul e ok, e cel mai ieftin, dar chiar nu stiu cum se comporta in timp...
G e o r g e
daca nu ai auzit pareri inseamna ca nu merita . eu nu-l consider alternativa , cum de altfel nu consider alternative nici hyundai si nici KIA.

desi C3 este peste suratele coreene.
Iulian HondaFan
nu am vazut nici o astra noua cu pret total sub 13000 euro. dac stiti ziceti-mi si mie unde sa ma uit ( pe net vorbind) daca se exista asta ar fi prima alegere.

raspunzand lui george:

n-am preturile exacte cu dotari (preturile de pe site-ul vostru sunt alandala, corsa 1.7 td de 75cp club de 5 usi e 23000 euro), dar chiar daca ar fi 13000 euro pentru o masina scoasa in 2000 si cu motorul asta nu cred ca e o afacere buna in comparatie cu celelalte 2.

accentul diesel nu are preturile pentru dotari optionale dar costa 8500 euro,

Clio symbol 1.5 dci expression sedan e 10100 euro dar n-are ABS in pretul asta. daca crezi ca financiar poti upgrada la ceva mai bun in 2-3 ani: go for it! mai meserias e bicorpul dar pare mult prea scump doar pentru ca motorul e setat la 80cp in loc de doar 65. 65cp o sa fie dureros de incet.

daca Accentul ar putea fi luat sub 10000euro cu ABS si echipamentul la nivel cu clio, ar fi prima mea alegere mai ales daca ofera si in Romania macar 100000km garantie si te hotarasti sa o tii cel putin 5 ani.
G e o r g e
la hyundai garantia de 5 ani este doar la motor si cutie . restul ciu-ciu. o revizie este cam 10-12 mil adica cat una la impreza! daca exista vreun termen de comparatie intre cele 2 . :evil:

o revizie la clio este cam 3 mil MAXIM ! cred ca este o diferenta.

la corsa : ac si oglinzi electrice gratis pana la 30 iunie.
1,3DTi 70CP 3 usi 11.799 5 usi 12.189
www.opeldibas.ro
la clio 5 usi (1.5 dci 80cp) : Pret cu toate taxele incluse
12.606 Euro
are ABS AC radio cass samd .
www.renault.ro
roxana28416
iulian, te intzeleg intr-un fel ca sustii hyundai-ul, dar asa cum am mai zis, nu mi-a inspirat incredere.

in ceea ce priveste preturi, nu v-am zis, dar cam la acelasi nivel de dotari, cel mai bun pret e la renault bicorp 1.5dci 80 cp chiar! dupa care vine citroen C3 si dupa el corsa. Diferenta intre renault si corsa este de 1500 euroi si de o diferenta de motorizare ( corsa e 1.3 70 cp) dar inside, corsa le bate pe toate!

prost e ca ar trebui sa ma hotarasc destul de repede ( ca renault-ul nu mai tine pretul decat pana la sfarsitul lui iunie cica!)
Iulian HondaFan
c3 nu suna rau dar e mai scump decat clio si nu cred ca ofera nimic mult in plus.
alegerea ar fi usor de daca pui totul pe hartie si faci un punctaj pentru chestiile care te intereseaza si jos de tot pretul. care masina iti face mai multe puncte pe aceeasi bani aia este.
accenturile aici au airbaguri frontale pentru amandoi ocupantii locurilor din fata. daca il busesti sa stii ca se zobeste usor ( nevasta-mea l-a proptit in fundul unui lexus: reparatii 4000$ accentul platiti de asigurare, o vopsea pe bara din spate la lexus). crash testingul este marginal.
clio insa este clar mai sigur.
Iulian HondaFan
la preturile astea du-te si ia clio.
nu am incredere in corsa mai ales ca modelul a fost lansat cu 1an sau mai bine inaintea lui clio, iar tehnologia renault este superioara.


pentru george pe 2003 iti pot trimite pe email un document cu vanzarile pe 2003 in UE. golful este pe locul1 494.832buc ( si e un an cand au facut schimbarea de generatie, cand de obicei vanzarile sunt mai jos), astra ( opel si vauxhall) este pe locul 9 cu 350.015 buc. ma indoiesc ca va depasi golful, dar mai vorbim in ianuarie cand se scot cifrele finale.
megane poate sa sara peste stacheta. megane cu scenic impreuna ar fi depasit golful si touranul insa.
daca ai alte surse cu vanzari pe anul acesta pe UE da-mi un email la inefliu@hotmail.com
G e o r g e
am citit clasamentul pe primele 4 luni intr-o revista. din pacate nu stiu care ca le citesc pe toate si nu mai tin minte in care ce citesc. dar o sa caut dc le gasesc.

dar pe bune , golful V fusese detronat de noua astra .
Iulian HondaFan
dupa preturi se poate spune ca renault are trecere la guvernul romaniei, si pot oferi cele mai bune preturi. in UK corsa are avantaj la preturi.
Sebastian27003
Roxana, dupa mine o masina in primul rind trebuie sa se suprapuna gusturilor tale privind aspectul ei. Intr-o masina trebuie sa te urci si sa o conduci cu placere. Masinile germane (mai putin OPEL) si cele suedeze au avut o continuitate in design de aceea aspectul lor parca-ti amintesc traditia, iar cind conduci o astfel de masina ai impresia ca si tu parca te identifici cu istoria lor.

Eu consider ca un motor in jurul a 70 CP este suficient pentru o masina din clasa mica caondusa in majoritatea timpului in oras. Stabilind acest aspect ti-as recomanda CITROEN C3 ( un clasic renascut si din aceasta cauza un succes), FABIA CONFORT 1.2 HTP sau PEUGEOT 206.

Ca dotari si spatiu portbagaj, in banii de care dispui tu CITROEN si FABIA ar sta cel mai bine. Ca preturi de intretinere FABIA este cea mai ieftina. Alegerea optionalelor este in functie de necesitati.

Ce am scris mai sus este doar o alta modalitate de a vedea lucrurile. Decizia iti apartine.
Happy_Maker
Iulian, fara suparare dar mai informeaza-te inainte de a posta lucruri false pe forum. Raportat la vechea generatie, intr-adevar Golful 4 a fost lider. Din pacate pt VW conservatorismul exagerat si calitatea mai slaba a materialelor din interior au facut ca Golful 5 sa nu mai repete povestea. Vanzarile sunt cu mult sub estimari, au recunoscut-o chiar ei. Cat priveste noul lider pe calsa compacta, deocamdata este Renault Megane2, dar numai deocamdata.
Astra 3 a depasit in 3 luni estimarile de vanzari pentru tot anul, asa ca, va fi o batalie interesanta. Parerea mea (subiectiva ce-i drept), este ca Opel va lua coroana invingatorului.
Vom vedea...
Valentin27405
Roxana,

probabil mai mult incurca raspunsul meu, dar ai luat in considerare un Chevrolet (ma rog, DaeWoo, dar la noi nu se vinde sub denumirea asta ca sa nu se confunde cu ce iese de la Craiova) Kalos? Chestie de gust, dar arata mai bine decat Clio sau C3 (ultima cu siguranta masina pentru doamne).

Sotia are un Kalos 1.4l 16V luat acum doua luni si, sincer, imi place si mie sa-l conduc. Are A/C, portbagaj marisor si airbag-uri laterale, jenti aluminiu - asta la varianta cea mai scumpa, care este cam 8,200 EUR, fara taxe, deci ia-o in leasing. Poti sa mai renunti la dotari si sa prinzi ceva pe la 7,000.

Masina este foarte sprintena, si cum am avut un Cielo timp de 6 ani la care n-am schimbat decat un amortizor si capetele de bara, mizez in continuare pe fiabilitatea masinilor sud-coreene.
TheCube
QUOTE(roxana28416)
vreau sa cumpar o masina noua - maxim 12000 TTI. am vazut renault clio bicorp 1.5dci 65 sau 80 cp, fabia benzina 1.2i 64 cp, c3 sx1.4hdi, opel corsa cosmo 1.3 dt common rail ( dar care sare un pic de target)...ce ma sfatuiti?


La Clio Bicorp au reducere pentru masinile de pe stoc:
- 850 EUR(CIP) la modelul 1.5DCi 80CP
- 950 EUR(CIP) la 1.5 DCi 65CP

Eu, dupa ce am studiat aceleasi oferta si am avut de ales intre cam aceleasi masini, am ales Clio. Mai mult nu zic. Fiecare cu alegerea lui.

Multa bafta!!!
roxana28416
valentin: merci mult de sfat. l-am avut la un moment dat in vedere, chiar am facut si un drive test. nu zic ca nu mi-a placut, dar arata cam cheap inside...si, cinstita sa fiu, neavand prea multe referinte, l-am scos din calcul.

the cube: deci ti-ai luat masina....cand ai luat-o? si eu tind catre modelul asta, dar corsa-mi face tare cu ochiul. plus ca renaultu' cica mai tine promotia asta pa pe 30 iunie, si nu cred ca ma pot incadra, mai ales ca vreau sa o iau cu finantare (leasing sau credit). Apropo, tu ai luat-o cu banii jos?
TheCube
Masina am luat-o vineri. Masinile de pe stoc cred ca nu au data limita. Promotia la ele tine pana la epuizarea stocului. Eu am rezolvat f. repede, pentru ca am dat de niste oameni de treaba la concesionar.

Ca finantare am ales credit si, dupa cum iti spuneam, am rezolvat f. repede. De al depunerea actelor, in 5 zile am avut masina. Dar asta doar pentru ca am dat de oameni care m-au ajutat. Daca vrei, iti trimit un PM cu detalii despre banca si concesionarul cu care am lucrat.
roxana28416
the cube: merci mult de tot. da ma intereseaza!
madalina
Roxana, cauta C3 pe forum ca mai sunt cel putin doua subiecte si nu vei gasi lucruri bune!

Intre masinile pe care le vrei tu, eu as alege clio de 80CP deoarece are un consum excelent si nu este chiar lenes! Din punct de vedere al interiorului, Corsa iti da impresia de calitate spre deosebire de masinile frantzesti care par subtirele, dar corsa 1.3 e mai lenesa decat clio de 80CP!

Inteleg ca vrei neaparat diesel.

La corsa pe care o am eu (1.4) am avut 2 probleme: nu a avut scut si la 20 000 km a trebuit sa-i schimb timonierul (sau timoniera, poate ma lamureste si pe mine cineva care este denumirea corecta a piesei caci fiecare ii spune altfel) si acum 3 zile cred ca a aparut pe undeva un scurt ca nu merge nici proiectorul, nici lampa de ceata pe dreapta!
admin
Madalina..cred ca se cheama timonerie :!: ..trust me ca am terminat marina si stiu ce zic laugh.gif
Daniel28344
parerea mea este sa urmaresti evolutia opel astra clasic (adica modelul vechi) ca am inteles ca inca se mai fabrica si se vinde mai ieftin
sigur vei gasi o oferta mai buna decit corsa
cum spunea cineva vineri la intilnire: nu se scrie nimic despre cit de buna este o masina sau alta.
toata lumea se trezeste sa spuna ceva doar cind a avut vreo problema
asa ca fii atenta. si vino la intilnire
Iulian HondaFan
mi-a placut discutia asta ca exercitiu de logica.

too much hearsay information that is actually junk information, though.

uita-te la cifre si pune ceea ce te intereseaza pe tine in balanta.
ce e mai important pentru tine: comfort?, acceleratie?, handling?, interior?, fiabilitate? si apoi vezi daca bugetul iti permite costurile atat de achizitionare cat si de operare ale vehiculului ce ti se potriveste.

si cauta surse de informatie verificate: sunt site-uri cu informatie bazata pe studii de piata si opinie de experti.
de ex. fiabilitatea unui produs nu o poti judeca bazat pe cineva care apare cu un defect pe forum.
mai relevant este sa stii cate si ce defecte exista la 100 sau 1000 de masini care sunt in circulatie de cativa ani din modelul respectiv.

de aia exista oferta variata pentru ca sunt gusturi si posibilitati diferite. un consumator inteligent este cel bine informat.

bafta si minte limpede.
roxana28416
merci mult tuturor!
madalina: nu vreau meaparat diesel, dar corsa cosmo la care era promotie era numai diesel...altfel, nu-mi sta in gat benzina, dar sa fie o mashinuta cu un consum acceptabil. din cate am inteles, mai toate (daca nu toate) opelurile nu au scut!
in cursa a ramas deocamdata totusi corsa si bicorpu'.
e adevarat ca astra clasic are un pret bunicel acum, a intrat si el in calculele mele, dar pe benzina ( ca varianta diesel sare mult peste banii mei!)...inca ma mai gandesc.
daca as face un efort mai marishor (financiar), as putea o corolla in varianta cea mai slaba (si motor si echipare)....dar nu stiu daca merita sa-mi pun pielea la saramura....
ce vreau eo de la masina? sa fie fiabila, sa piarda cat mai putin in timp ca si valoare, sa nu inceapa sa cada plastice sau alte accesorii, ...., si nu in ultimul rand, sa ma simt bine cu ea.
iulian, poti sa-mi dai si mie cateva link-uri cu studii?
Alecs
Roxana, hai sa-ti spun si parerea mea.. vad ca esti nehotarata.
Zici ca ai 12k .. ei bine, cu 500 euro va luati si tu si sotul tau si copilul tau cate o bicicleta si scapati de necaz... costuri foarte mici de intretinere, unde mai pui ca nu consuma nici benzina, consumabile ieftine deci go4it! Vezi ce dealer iti alegi caci sincer nu prea am incredere in cei de la First Bike.. plasticuri ieftine si 'ne-fiabile'.
Cu restul banilor iti gasesti un broker competent si joci la bursa..

Parerea mea.. :thumbup:
TheCube
QUOTE(roxana28416)
daca as face un efort mai marishor (financiar), as putea o corolla in varianta cea mai slaba (si motor si echipare)....dar nu stiu daca merita sa-mi pun pielea la saramura....

Recunosc etapele prin care am trecut si eu. Opel Corsa sau Clio Bicorp versus Megane II Sedan. Am ales varianta in care nu ma strang de gat prea tare si acum imi pare bine de alegere. Nu c-ar fi bicorpul supermasina, dar eu sunt f. multumit deocamdata.
stefan_ieu
Si eu sunt de parere ca daca nu te tine buzunarul nu e bine sa te arunci la masini mai scumpe, chiar daca sunt mai fiabile. Orice masina, daca te porti frumos cu ea, are sanse sa nu se strice prea des, asa ca vei avea o mai mare satisfactie cand la rata nu dai 1/2 din salariu. Plus ca si asigurarea e mai mare.
Sunt si masini scumpe care se strica si sunt si masini ieftine care nu se strica. Cum ti-e norocul. A nu se intelege de aici ca e aceiasi pobabiltate de a se strica pentru un Renault si pentru un BMW. Nu. Doar ca, oricare dintre astea doua pot fi considerate masini bune, daca le folosesti in limitele fiecareia...
calin...
am si eu parere . cred ca la oara actuala C3 arata cel mai bine din clasa ei si e cea mai feminina. Dpv calitate nu spun ca e buna sau nu, ci doar ca imparte platforma , motorul si solutiile tehnice cu Peugeot 206. las specialistii sa se exprime. eu am o parere f. buna despre femeile din C3-uri. consider ca sunt de bun gust. alegerea e a ta. succes
G e o r g e
a zis ca e masina de familie , asa ca ce parere ai de barbatii in C3 ?
roxana28416
bine punctat!
Iulian HondaFan
uita-te pe:
www.tiscali.co.uk/motoring

am tras sfoara in italia la cineva care a facut research inainte sa isi ia masina anul trecut si a gasit aceste site-uri europene. eu nu am sapat acolo ca nu mi-am cumparat masina acolo. multe chestii sunt comune daca vorbim de marcile care sunt si aici si acolo.
cand aud de ele ti le trimit.

eu am cercetat cateva luni inainte sa imi cumpar golful si civicul si de atunci tin ochii pe ce se intampla pentru ca am realizat ca imi face placere sa chibitez. tin insa sa ma informez cat pot de bine inainte.
calin...
QUOTE(G e o r g e)
a zis ca e masina de familie , asa ca ce parere ai de barbatii in C3 ?


am uitat ca e singura masina a familiei. sincer am o parere proasta despre barbatii care merg in masinile enumerate aici. poate exceptie face clio si o masina despre care nu cred ca s-a vorbit aici: vw Polo
Iulian HondaFan
daca intr-adevar parerea ta despre oameni (fie ei barbati sau femei) depinde de masinile pe care le conduc, atunci s-ar putea ca parerea cipului de pe civicul meu sa conteze mai mult pentru mine decat parerea matale.
roxana28416
merci iulian pentru link.
acum ma gandesc tare mult la o astra clasic II .... desi pe de o parte nu-mi place ca ar fi sa achizitionez un model inlocuit...
ca bani, cred ca merita! 10400 cip (fara audio si fara volan reglabil/piele, fara proiectoare de ceata; in rest are cam de toate)
pot opta intre corsa full 1.3 dti si astra asta 1.6 16v....
voi ce parere aveti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.