Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Detalii Reparatie in Service
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Dokken
La nici o luna dupa ce am luat masina, am deja prima "bucurie". Nu are rost sa trec imprejurarile in care s-a produs pentru ca imi fac iar nervi.

La o prima constatare in service (B&S Motors), avariile sunt:
- aripa fata stanga -> se inlocuieste + vopsit;
- usa fata stanga -> se inlocuieste + vopsit (aici mentionez ca usa se inchide/incuie; geamul, oglinda, plasticele din interior, macaraua electrica, etc. nu sunt avariate);
- tot la usa, se mai schimba o balama;
- usa stanga spate - o mica zgarietura + o portiune mica unde e tabla foarte putin indoita -> se repara + vopsit
- janta fata stanga - putin zgariata -> se inlocuieste
- muchia pragului in zona usii din fata stanga indoita (si fisurata) pe o portiune de 5-6cm -> se repara; din ce am inteles se va taia si se va inlocui o portiune din prag.

Doresc sa stiu daca trebuie sa ma ingrijorez la aceste avarii, daca reparatiile se pot efectua usor, astfel incat la sfarsit, masina sa arate precum arata inaintea accidentului. Se poate intampla sa nu pice muchie pe muchie? Eu unul, imi fac griji cu acel prag...

Cei de la service-ul B&S lucreaza atent? Isi fac treaba bine?

Masina trebuie sa o duc in service saptamana viitoare, si mi s-a spus ca in 3-4 zile e gata.

Va multumesc!
marioos
n-ai de ce sa-ti faci griji - din ce avarii ai si un service mediocru ar trebui sa-ti faca masina ca noua, avand in vedere ca multe piese se vor inlocui; daca nu se potrivesc muchie pe muchie, poti sa faci un usor scandal

eu m-as ingrijora mai tare pentru trenul de rulare pe stanga fata, imediat ce janta a fost atinsa sunt sanse ca sa se fi dereglat unghiul sau sa fi afectat chiar directia; sa-i intrebi pe cei de la BS daca au verificat asta cand ridici masina

imi pare rau de incidentul tau :/
Dokken
QUOTE(marioos @ Nov 27 2007, 07:55 PM) *
eu m-as ingrijora mai tare pentru trenul de rulare pe stanga fata, imediat ce janta a fost atinsa sunt sanse ca sa se fi dereglat unghiul sau sa fi afectat chiar directia; sa-i intrebi pe cei de la BS daca au verificat asta cand ridici masina


Cu masina am mai circulat de la accident in jur de 150km. Nu am observat sa fie probleme cu directia, sa vad ca trage in stanga sau in dreapta. Janta e doar putin zgariata (vreo 3-4cm), pe muchia exterioara, dinspre anvelopa. Oricum, multumesc pentru sfat; ii voi ruga pe cei de la service sa verifice acest lucru.
marioos
QUOTE(Dokken @ Nov 27 2007, 06:13 PM) *
Cu masina am mai circulat de la accident in jur de 150km. Nu am observat sa fie probleme cu directia, sa vad ca trage in stanga sau in dreapta. Janta e doar putin zgariata (vreo 3-4cm), pe muchia exterioara, dinspre anvelopa. Oricum, multumesc pentru sfat; ii voi ruga pe cei de la service sa verifice acest lucru.

o deviere de doar 1-2 grade a unghiului provoaca uzura prematura a pneului si e pacat sa circuli asa... bafta
Tengeu
Acuma partea optimsta: am avut cam aceleasi pagube ca tine. Masina a fost reparat impecabil (nu se vede absolut nimic - nici cea mai mica urma, pana si imbinarile au dimensiuni egale cu cele de pe partea neafectata). S-a verificat geometria pentru ca aveam janta julita. Nu a fost nici o problema. Masina nu a fost reparata la B&S, insa asta ar trebui sa-ti creasca sansele, eu am reparat-o, la service-ul skoda. Bafta la reparatii!
Dokken
Astazi trebuia sa duc masina in service, si vineri sa fie gata. Dupa toata nebunia din oras si de pe centura, la 10.00 eram la ei.
Dupa doua saptamani, inca nu le-au venit piesele!! Cica abia pe joi sau vineri sa le vina transportul, sa in zilele acelea sa ii sun sa intreb daca au piesele, si abia atunci sa duc masina..
Faza tare este ca i-am si sunat Joia trecuta si mi-au zis ca e ok, sa duc astazi masina. Puteau macar de atunci sa imi spuna ca nu au piesele, si nu sa ma duc azi ca prostul!
O totala lipsa de neprofesionalism!
Lucian107416
QUOTE(Dokken @ Dec 3 2007, 05:20 AM) *
Astazi trebuia sa duc masina in service, si vineri sa fie gata. Dupa toata nebunia din oras si de pe centura, la 10.00 eram la ei.
Dupa doua saptamani, inca nu le-au venit piesele!! Cica abia pe joi sau vineri sa le vina transportul, sa in zilele acelea sa ii sun sa intreb daca au piesele, si abia atunci sa duc masina..
Faza tare este ca i-am si sunat Joia trecuta si mi-au zis ca e ok, sa duc astazi masina. Puteau macar de atunci sa imi spuna ca nu au piesele, si nu sa ma duc azi ca prostul!
O totala lipsa de neprofesionalism!

Am avut si eu masina la reparat de 2 ori. Prima data masca fata( banal), dar a 2-a oara a fost vorba de masca fata, radiator, compresor AC, aripi fata etc. Nu am avut nici cea mai mica problema la B&S. Au facut constatarea, m-au programat la reparatie( cei drept peste 3 saptamani ca aveau programul incarcat), iar in momentul in care am dus masina aveau toate piesele si reparatia a durat 4 zile, cat a fost prognozat de la inceput.
Dupa cele doua experiente, calificativul meu este maxim pentru servicii. Ce mi se pare deranjant insa este ca nu au stocuri de piese, pe de o parte de inteles daca te gandesti la preturile practicate( constituirea si administrarea unor stocuri costa, si asta va avea reflectare directa in buzunarul clientului) si volumul relativ mic de vanzari in comparatie cu alti importatori auto(Renault, Skoda etc.). Asta face ca daca ai un accident mai serios si nu se mai poate circula cu masina( nu a fost cazul meu) aceasta sa stea imobilizata peste o luna de zile.
PS. daca puteti circula cu masina, nu o duceti in service pana nu aveti confirmarea ca au ajuns piesele!!!!!!
Dokken
Nu am mai scris aici..
Am dus masina intr-o zi de luni, si mi s-a spus ca tocmai peste o saptamana (tot Luni) o sa fie gata, desi, daca nu sunt si alte complicatii (si nu au fost) o sa fie gata chiar mai devreme, vineri adica. Nu a fost gata nici vineri, nici luni ce a urmat, nici marti, ci tocmai miercuri! Alt lucru a fost ca mereu mi se spunea ca o sa fiu sunat intr-o jumatate de ora maxim sa mi se spuna starea in care se afla masina, cand e gata, daca au trimis devizul la asigurator, etc, si niciodata nu sunau inapoi! Tot eu trebuia sa revin cu telefon la ei dupa cateva ore, iar atunci mi se spunea ca au incercat sa ma sune dar aveam telefonul oprit (nici gand de asa ceva!).

Lucrarea a fost facuta bine, nu se observa nimic. Din acest punct de vedere, nu am ce reprosa..

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.