Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum focus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
DanySM
Salut! am un focus I din 2002, benzina 1.6 si de vreo o luna mi-a cam "explodat" consumul, a ajuns sa imi consume intre 10 si 11L%. Pana acum consuma maxim 8% -mixtul. Am bagat-o pe un tester si singura eroare ce mi-a dat-o a fost la senzorul de benzina, care stiam ca imi da erori (cand e rezervorul plin se intample sa nu se ridice acul si sa imi ramana aprins becul rosu:) ). Acum stau sa ma gandesc ce sa fac, sunt tot felul de pareri (fiecare cu opinia sa),...m-am gandit sa o mai bag pe un tester, cine stie, poate poate descopera ceva sau sa incerc sa ii bag ceva aditiv pt curatat injectoarele.....ca ma gandesc ca poate alea au ceva:(. Aveti ceva idei?smile.gif
ionut1410
QUOTE(DanySM @ Nov 26 2007, 06:05 PM) *
Salut! am un focus I din 2002, benzina 1.6 si de vreo o luna mi-a cam "explodat" consumul, a ajuns sa imi consume intre 10 si 11L%. Pana acum consuma maxim 8% -mixtul. Am bagat-o pe un tester si singura eroare ce mi-a dat-o a fost la senzorul de benzina, care stiam ca imi da erori (cand e rezervorul plin se intample sa nu se ridice acul si sa imi ramana aprins becul rosu:) ). Acum stau sa ma gandesc ce sa fac, sunt tot felul de pareri (fiecare cu opinia sa),...m-am gandit sa o mai bag pe un tester, cine stie, poate poate descopera ceva sau sa incerc sa ii bag ceva aditiv pt curatat injectoarele.....ca ma gandesc ca poate alea au ceva:(. Aveti ceva idei?smile.gif



POATE SA PARA DE LA EPURATOR!! SAU chiar benzina proasta filtre etc !! ideia e ca 10-11 nu e un consum rau pt oras!
florin55503
la societatea unde sunt proaspat angajat am un focus 2 pe benzina de 1.6. consumul la ora de varf mers cat se poate de "la comsum" cel mai jos a fost 11. dar normal e in jur de 12-13. nu stiu exact cum e traficul in satu mare dar eu zic ca e un consum normal.

o alta chestie.... vezi sa nu schimbi vitezele prea jos.
DanySM
problema e ca acest consum de 10-11% e mixt, nu numai in oras si nu la ore de varf....asta ma nedumereste pe mine, ca avand in vedere conditiile de trafic in care circul chiar nu ar trebui sa ia asa mult
viteza nu o schimb la turatii mici, si eu evit sa imi fie subturat motorul;)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.