Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor pentru un COLT nou
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
i2c
Salutare! Taman vineri am primit un Colt 5 usi 1.3 Invite Glamour gray. Masinuta e prima personala si a doua la condus, dupa Dacia batraneasca a lui tata. Am si facut un traseu Bucuresti-Constanta-Bucuresti, a fost parfum, consum mediu 6%, ce s-o mai lungesc: e foarte OK pentru mine.
Problema este ca duminica seara, in parcare la Cora, m-am ales cu lampa spate stanga "indoita" pe o zona de 10x10 cm. Deocamdata am doftoricit-o cu ceva sa nu intre apasi praful. Intrebarea mea ar fi: stie cineva vreun cod dupa care sa caut pe Internet si eventual sa cumpar acea lampa? Nu de alta dar decat sa ajung la service, as prefera s-o schimb eu. Asadar, stie cineva vreun cod, sau vreun site de unde se pot achizitiona piese?
serabian_r
QUOTE(i2c @ Nov 26 2007, 07:31 PM) *
Salutare! Taman vineri am primit un Colt 5 usi 1.3 Invite Glamour gray. Masinuta e prima personala si a doua la condus, dupa Dacia batraneasca a lui tata. Am si facut un traseu Bucuresti-Constanta-Bucuresti, a fost parfum, consum mediu 6%, ce s-o mai lungesc: e foarte OK pentru mine.
Problema este ca duminica seara, in parcare la Cora, m-am ales cu lampa spate stanga "indoita" pe o zona de 10x10 cm. Deocamdata am doftoricit-o cu ceva sa nu intre apasi praful. Intrebarea mea ar fi: stie cineva vreun cod dupa care sa caut pe Internet si eventual sa cumpar acea lampa? Nu de alta dar decat sa ajung la service, as prefera s-o schimb eu. Asadar, stie cineva vreun cod, sau vreun site de unde se pot achizitiona piese?



nu ai asigurare CASCO?
Andrei_Iasi
da de ce nu te duci la service?
ca doar ca sa iti schimbe lampa(doar plasticul exterior presupun) nu cred ca dureaza. sa iti comanda eie piesa si dupa ai ate duci sa ti-o monteze. cat poa sa dureze ..15 min max.

numai bine
guerilla
nu cumva ai dat cu spatele si ai pocnit si alta masina din parcare? de asta nu vrei tu sa ajungi in service? pentru ca aia te-ar intreba de dovada de la politie. hmmmm.
i2c
QUOTE(guerilla @ Nov 27 2007, 03:54 PM) *
nu cumva ai dat cu spatele si ai pocnit si alta masina din parcare? de asta nu vrei tu sa ajungi in service? pentru ca aia te-ar intreba de dovada de la politie. hmmmm.



tongue.gif hehehe!

Din fericire (ma rog, din nefericire) nu s-a intamplat deloc asa, ci invers, iar urme de "infractor" nici gand. Singurul lucru care ma face sa ezit sa merg la service e ca trebuie sa pierd timpul mergand la politie sa declar incidentul, apoi sa ajung la agentul constatator ( si asta raspunde si la intrebarea daca am casco--am, la generalli), apoi sa fac programare la sevice si tot asa. In plus, pentru ca nu exista decontare directa cu generalli ar trebui sa platesc eu piesa si apoi sa merg cu factura la asigurator. Tot in plus, generalli are o franciza de 100 eur. Si tot in plus, pe forum se plang cativa ca cei de la service ar fi "putin" neatenti.
In concluzie, ma gandeam ca piesa poate costa in jur de 100-150 euro, pe care as fi dispus sa-i dau pentru a nu mai pierde atata timp. Fireste ca daca nu voi gasi voi face tot ce am descris mai sus(politie, asigurator, etc).

Oricum, multumesc tuturor pentru bunavointa si, daca cineva are totusi vreo idee, il rog sa scrie.

guerilla
teoretic orice dealer de piese de schimb (pe baza codului de sasiu si a altor informatii) iti poate furniza aceasta piesa (firme ca autonet, alpadrino si asa mai departe)
si nu trebuie sa te duci la dealerul de la care ai luat masina ca sa iti schimbe o astfel de piesa. te poti adresa oricarui service ce are decontare directa cu generali thumbsup.gif desi fransiza aia iti cam taie chefu de a apela la casco pt atata lucru.
i2c
QUOTE(guerilla @ Nov 27 2007, 10:41 PM) *
teoretic orice dealer de piese de schimb (pe baza codului de sasiu si a altor informatii) iti poate furniza aceasta piesa (firme ca autonet, alpadrino si asa mai departe)
si nu trebuie sa te duci la dealerul de la care ai luat masina ca sa iti schimbe o astfel de piesa. te poti adresa oricarui service ce are decontare directa cu generali thumbsup.gif desi fransiza aia iti cam taie chefu de a apela la casco pt atata lucru.


multumesc pentru informatii. am trecut azi pe la alpadrino si am incercat cu tipul de-acolo sa dam de un cod, dar conform seriei de sasiu masina mea figureaza ca si "colt 2007" si nu avea nici un cod de piesa disponibil in baza de date. tipul a zis ca, daca ii pot procura codul piesei, o poate aduce.
Eu am apucat sa lipesc peste spartura o bucata de plastic transparent, destul de grosut, ocazie cu care am demontat lampa si am fotografiat toate seriile si codurile ce apar pe ea. O sa le atasez aici, poate se prinde cineva care ar fi codul si-mi spune si mie.
guerilla
tu ai colt cu facelift nu? nu cumva stopurile sint la fel? biggrin.gif din cate stiam modificarile sunt doar la faruri (mai negre) si la interior. verifica te rog, ca e posibil ca sa ai aceleasi stopuri ca si versiunea "veche".
eventual du-te la magazin cu printuri dupa pozele postate de tine. ei ar trebui sa te lamureasca.
i2c
Face parte din asa-zisa "generatia 2007 facelift", dar este versiunea Invite, care este identica cu cea veche la exterior ( versiunea SAM are faruri si lampi spate negre). Am sa incerc sa duc codurile la AlPadrino, poate se prind ei care e codul. Daca nu, rog pe oricine are un Colt 5 usi, versiune 2004, sa identifice vreunul din codurile din imaginile din postul anterior.
Bogdan104277
Ce ai pus tu pe acolo sunt numere de omologare a stopului sau marcaje de reciclare, nici vorba de cod de piesa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.