Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care pe care?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sweetpayn
Care pe care? (liniutza si "circuit")
Fiat Punto 1.2 (60 cai) Vs Dacia Logan 1.6(90 cai)


Rog pe cei informati cu experinta sa dea "verdictul".(HP, greutate, cuplu, directie) Orice informatie adevarata e bine venita.Va multumesc anticipat thumbsup.gif si astept cu nerabdare rasp. voastre rolleyes.gif
f1anatic
Aici nu toleram cursele ad-hoc, liniutzele etc. Nici macar "virtuale". Cred ca mai bine mergi pe celalalt site.
f1anatic
Tu de ce nu cauti info astea ? Daca ai puterea...cred ca gasesti si cuplul undeva ? Precum si greutatea. Apoi etajarea treptelor de viteza.

Presupunind acelasi sofer, tot ce am nevoie este sa ma uit la curbele graficelor de pe dinamometru. Conteaza foarte mult la ce turatie se ating valorile maxime precum si aria (suprafata) cuprinsa sub curbele de putere/cuplu. Am vazut la viata mea suficiente "dyno queens" care arata 600 de cai putere ...atinsi la 4500 rpm si linia rosie de 7000. Arata ca un munte...cu un virf...dupa care scade. Putere maxima aproape dubla ca a mea...realitatea arata ca in uz de zi cu zi, masina aia este chiar insuportabila.

In rest, ca sa fim sinceri...pe un circuit, aia 30 de cp nu sint cine stie ce. Un pilot dibace se descurca si cu -30 cp.

Cifrele absolute prezinta prea putin din intreaga poza.
ozz86651
Nu-s 30CP, sint 50%.
HalbaSus
La accelerare in linie dreapta loganul are un avantaj imens... dupa cum zicea ozz, e vorba de +50% cai putere...
Pe circuit... depinde... depinde in primul rand ce fel de circuit este, daca e un circuit de karting (adica ingust, scurt si cu multe curbe) s-ar putea sa fie avantajat fiatul care e ceva mai mic si mai usor. Pe un circuit "normal" pentru masini tot loganul castiga...
mike.omega
Nu asta este scopul acestui forum!
Topic closed!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.