Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema grava sistem audio!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
didiboy
In primul rand salut tuturor!! sunt nou pe aici si tot odata de azi sunt fericitul posesor al unui Ford Focus

Masina:Ford Focus,1.6-16v benzina, cod motor FYDD-Zetec , an fabricatie 2001 adus din Germania.E superb!!! sunt foarte incantat!!
PROBLEMA: Nu mai merge sistemul audio!(6000CD RDS E.O.N). Eu nu stiam cum se memoreaza posturile de radio si un prieten care a venit sa vada masina mi-a zis: "e simplu!alegi frecventa care o vrei si tii apasata tasta care-o vrei "
Asa a facut dar din momentul cand a tinut apasat tasta 1 s-a dus tot!
In ce sens: display-ul afiseaza niste caractere total aiurea,in boxe se aude doar un fasait(ca un radio pe langa frecventa),butonul de volum e mort,nu mai ia CD inauntru.mentionez ca a mers totul foarte bine pana sa tina prietenu' meu apasat(vreo 4-5 secunde)tasta 1.
M-am gandit sa-i fac un RESET scotand borna de la baterie dar nu am codul de la el nu stiu unde ar putea fii.am o gramada de acte incusiv cartea de la sist.audio dar nu gasesc nimic. Nu stiu ce sa fac! chiar asa sa moara!!! sa se fii stricat dintrodata???

Daca tot sunt aici puteti sa-mi recomandati ce ulei sa folosesc la motorul asta? la cati km se schimba distributia si cam cat costa? Kitul + manopera.
As vrea sa-i fac niste teste -o diagnoza - poate. sunt din Timisoara. unde sa merg cu ea ?

Va multumesc .
leo91348
Uita-te bine in cartea de la cd. trebuie sa aiba cosul lipit intr-o ferestra pe verso copertii.De asemanea este lipit pe cd in lateral, dar asta inseamna sa-l scoti din locas.
Iti recomand ulei Aral sau mobil 1 , tip 5w40 Curelele se schimba la 125 mii Cost , inclusiv role aprox 800lei
S-auzim de bine !
gabi08emm
Sal ma gandesc ca so fi blocat ..ai putea incerca sa scoti borna de la baterie.neaparat treb sa fie pe carticica ai audio yo am vreo 3 coduri nush ces cu ele nu am testat nici unu(treb sa fie neaparat codu ) ulei mobil 1 ..yo am tdi cam la 9 mi il schimb nu papa nik cu cureaua de distributie nush ce sa zic yo la 60000 ...ma gandesc ca e diferena dintre varianta disel si benzina... pai vino TM -AR yo iam dat 150 spre TM ai unde biggrin.gif:D ... Ceau numa bine
leo91348
QUOTE(leo91348 @ Jan 13 2008, 05:44 AM) *
QUOTE(didiboy @ Nov 25 2007, 04:53 PM) *
In primul rand salut tuturor!! sunt nou pe aici si tot odata de azi sunt fericitul posesor al unui Ford Focus

Masina:Ford Focus,1.6-16v benzina, cod motor FYDD-Zetec , an fabricatie 2001 adus din Germania.E superb!!! sunt foarte incantat!!
PROBLEMA: Nu mai merge sistemul audio!(6000CD RDS E.O.N). Eu nu stiam cum se memoreaza posturile de radio si un prieten care a venit sa vada masina mi-a zis: "e simplu!alegi frecventa care o vrei si tii apasata tasta care-o vrei "
Asa a facut dar din momentul cand a tinut apasat tasta 1 s-a dus tot!
In ce sens: display-ul afiseaza niste caractere total aiurea,in boxe se aude doar un fasait(ca un radio pe langa frecventa),butonul de volum e mort,nu mai ia CD inauntru.mentionez ca a mers totul foarte bine pana sa tina prietenu' meu apasat(vreo 4-5 secunde)tasta 1.
M-am gandit sa-i fac un RESET scotand borna de la baterie dar nu am codul de la el nu stiu unde ar putea fii.am o gramada de acte incusiv cartea de la sist.audio dar nu gasesc nimic. Nu stiu ce sa fac! chiar asa sa moara!!! sa se fii stricat dintrodata???

Daca tot sunt aici puteti sa-mi recomandati ce ulei sa folosesc la motorul asta? la cati km se schimba distributia si cam cat costa? Kitul + manopera.
As vrea sa-i fac niste teste -o diagnoza - poate. sunt din Timisoara. unde sa merg cu ea ?

Va multumesc .




AM UITAT,
Incearca mai intai sa vezi contactele de la fata detasabila (aia cu tastele de la 2 la 5) pt ca si eu am patit cam asa ceva si am curatat contactele si apoi a mers ok. In leg cu memeorarea posturilor, asa se procedeaza: alegi postul cu seek si il memorezi prin apasarea timp de cateva secunde, pana cand scade putin volumul si apoi isi revine,
pe o tasta de la 1 la 6,

In leg cu schimbul distributiei, in carte scrie ca se schimba la 125 mii.Nu te grabi la 60 pt ca nu are rost sa dai banii aiurea, si nici nu se vor rupe curelele, garantat
Bafta, si s-auzim de bine
andon_acm
prietenul tau nu a facut nimica gresit si nu tre sa fii supartat pe el, sistemul tau audio e gresit mai bine te-ai consulta cu un electronist...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.