Help - Search - Members - Calendar
Full Version: frane audi A4 1995
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
mihai1983
atunci knd pun o frana brusca sau mai ales knd dau cu spatele si pun frana, incepe pedala de frana sa trepideze si sa scoata un zgomot. Am crezut k sunt placutele de frana si bineinteles le-am schimbat, fiind foarte uzate. Acum parca franeaza mai bine dar pedala face tot acelasi zgomot si trepideaza. Dak ma puteti ajuta sa imi spuneti cauza va multumesc anticipat!!
ionut1410
de ABS ai auzit?
Flav
De obicei asa se intampla cand intra ABS in functiune. Pedala trepideza facand zgomot.
mihai1983
Am auzit bineinteles de abs dar nu stiam k asa functioneaza(sa trepideze pedala). Va multumesc pt raspunsuri
Hoinar
QUOTE(mihai1983 @ Nov 26 2007, 12:34 PM) *
Am auzit bineinteles de abs dar nu stiam k asa functioneaza(sa trepideze pedala). Va multumesc pt raspunsuri


Ti-as sugera sa-ti schimbi cauciucurile...abs-ul n-ar trebui sa intre asa des cum spui tu..In mod normal el intra doar cand iti pierzi aderenta..iar daca drumul nu-i ud, cu nisip/pamant/pietricele ... n-ar trebui sa intre abs-ul asa usor.
mihai1983
da ar fii vreo problema daca intra abs-ul asa des, pot aparea ceva probleme in timp?
ionut1410
QUOTE(mihai1983 @ Nov 26 2007, 07:53 PM) *
da ar fii vreo problema daca intra abs-ul asa des, pot aparea ceva probleme in timp?



POI DEPIUNDE CE INSEMNA DES!!EL MORMAL INTRA IN MOMENTUL IN CARE ROATA A RUPT ADERENTA CU SOLUL !!

MAI PE ROMANESTE LA FRANARI VIOLENTE!!SI ED CTE ORI PIERZI ADERENTA ABS INTRA!
quattro18t
Aceeasi problema o am si eu.. mi-am luat de 3 luni un a4, si cand pun frana ca sa ma opresc (la viteza f mica) incepe sa faca un zgomot ca si cum s-ar "rupe" pedala.. Socul nu e la fel de mare ca si aunci cand intra abs-ul .. se misca ~2 mm pedala.. trepideaza, si face un zgomot ciudat.. ce ar putea avea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.