Help - Search - Members - Calendar
Full Version: nu scade in turatie la schimbarea vitezelor !!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Constantinescu25549
Salut !
Am o problema cu Mondeo-ul meu TDci de 130HP

La schimbarea vitezelor, cand apas ambreajul (2 din 5 datzi), turatia nu scade la turatia de relantiu, ci la 2000 rot/min sau la 1500rot/min.....sta un pic acolo....apoi mai scade pe la 1100rot/min...sta acolo un pic, dupa care scade la 750 - turatia de relantiu. Asta se intampla daca nu ridic piciorul de pe ambreaj.

Ce se intampla de fapt cand conduc si ridic piciorul de pe ambreaj la schimbarea treptelorde viteza, e ca in loc sa creasca turatia de la 750 la 1500-2000 dupa ce las ambreajul, ea coboara de la 2000 spre 1500 ceea ce face ca masina sara un pic inainte. E foarte bine daca conduci sportiv dar e deranjant daca conduci relaxat sa tot primesti cate un picior in fund de la masina.

Am fost cu ea la reprezentanta si au pus-o pe tester, am fost in drive-test dar nu a dat nici un fel de eroare. Mi-au spus sa astept pana masina va face tot timpul asa, si sa revin sa incercam sa depistam care e problema.

Daca cineva s-a mai intalnit cu asa ceva, va rog sa ma ajutati sa omoram inamicul din motorul meu. verymad.gif

Multumesc anticipat !
ionut1410
poi as inclina spre ambreiaj sau aceleratia electronica!
solver
Poti sa incerci o resetare a calculatorului.
Trebuie sa deconectezi bateria pentru 10 min. E indicat ca inainte sa deconectezi bateria sa fie motorul cald (e util ca sa nu fie necesar sa lungesti pasul 1 si sa poti continua cu 2)
Dupa reconectarea bateriei urmezi pasii de mai jos:
Resetare (invatare) calculator.

1. Start and run the engine at idle for three minutes.

2. When the engine reaches normal operating temperature, increase the engine speed to 1200 rpm and maintain for approximately two minutes.

3. Drive the vehicle for approximately five miles/eight kilometers of varied driving.

Constantinescu25549
Gata !!!! Am rezolvat-o !
La reprezentanta Ford Lyon au gasit senzorul de la ambreaj defect. Il schimba maine si sper sa se rezolve problema.
Mi-au spus deasemenea ca mi-au schimbat soft-ul calculatorului cu unul mai performant. Nu stiu exact ce inseamna asta dar masina merge tot la fel.
Nota 10 la Ford Lyon ca imi repara tot pe garantie internationala !
Tare, nu ?
Constantinescu25549
Gata !
S-a schimbat senzorul si totul e ok !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.