Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema urgenta!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
EXO27
Buna ziua! Citesc de ceva vreme acesti forum si m-am decis sa ma inscriu in sfarsit tinaind cont ca in curand voi deveni si eu Skodist.Tocmai aici e problema...
Am dat comanda de o Skoda Octavia 2 1.6 MPI Elegance pe data de 08.08.2007 la dealerul Open service din Iasi. In contract scrie termen de livrare 13 saptamani, am fost assigurat mereu ca va veni in termen dar iata ca au trecut 15 saptamani si nici urma de ea. Sun eu ingrijorat la ei si domnu de la vanzari imi zice ca stiti masina dvs se produce in sapt 19-25!!!!!!Trebuia sa vina de pe 7 nov si ea inca nici nu e produsa...bineinteles ca vreo 5 sec niic nu am putut spune ceva ...soc teribil....iar cireasa de pe tort: "Noi zicem ca ar putea fi la dvs. in jur de 7 dec" Adica la 4 luni de la comanda! Mi se pare chiar nesimitire...mi s-a zis ca acel contract e facut in defavoarea clientului dar de aici si pana a intarzia cu cel putin 0 luna livrarea e cale lunga...
Am citit tot aici pe forum ca unui client care a facut comanda pe 23 aug masina i-a sosit dupa 3 luni (danone e n ickul cred)...e vorba tot despre Octavia 2? Vi s-a intamplat si dvs, sa va intarzie masina cu 1 luna dupa o asteptare crancena de 3 luni? Totul pe banii deja virati in contul uzinei...vreo 16 500 euro?? Efectiv nu am cuvinte...nici nu stiu cum as putea sa rezolv situatia(vreun discount ceva)...
Astept pareri de la "patiti" si nu numai(Doru)...Multumesc!
DORU
Imi pare sincer rau ca iti intarzie masina. Ce pot sa-ti spun este ca fabrica este cea care are "puterea" de a intarzia sau nu fabricarea unei masini. Crede-ma ca nu esti singurul in acest caz. Si aici dealer-ul nu are nici o vina. Tot ce poti face este sa astepti sosirea ei...poti renunta la ea platind o penalizare sau rabzi sa vina. Imi pare rau...dar totul depinde de fabrica. Sa auzim de bine, totusi !
Hoinar
Doru, eu sunt de acord cu tine pe tema asta, dar totusi, dealerul are un contract semnat cu omul, contract care nu este respectat. Inteleg sa fi fost vorba de ceva verbal, ca asa sunt oamenii, schimbatori, dar totusi...chiar sa nu-ti fie respectat contractul si sa nu poti face nimic? nu e exagerat?

Daca masina e luata pe persoana fizica, atunci cred ca OPC te poate ajuta (macar sa-i preseze pe dealeri sa caute alte solutii pt tine...).
DORU
O solutie ar fi sa ceri unn discount suplimentar in astfel de situatii...nu ma refer la bani, ci la un produs (alarma, senzori parcare, un R-CD mai destept, etc). Asta se poate face, dar e bine sa stiti ca dealer-ul nu are nici o vina ca masina intarzie...
EXO27
Da, Doru, eu inteleg ca dealerul nu are nicio vina...cel putin direct, dar nici eu nu am. Sa merg de 3 luni cu transportul in comun de cel putin 2 ori pe zi e deranjant ,mai ales cand ma gandesc ca daca mai puneam 700 euro aveam o jetta de pe stoc cu dotari relativ similare. Mi-am asumat termenul de 3 luni, adica pana la venirea frigului dar nu mai mult. Daca stiam ca se face decembrie si eu tot pe jos merg se schimbau datele problemei.Tot ce vroiam era ca sa se respecte termenul maxim o sapt intaziere. Le-as cere un discount la un kit RS pentru spate(spoiler ,eleron ceva).Sau sunt prea scumpe?
Cu OPC nu are sens sa ma bag deoarece pana intervin ei masina va fi deja sosita. Oricum sunt f dezamagit de promtitudinea uzinei. Stiu ca au comenzi dar sa spuna d ela inceput ca dureaza 4 luni...si atunci sa vezi schimbare de optiuni la clienti...
iris_anca82
salut EXO27
si eu am dat comanda luna trecuta si mi-au scris in contract 15 saptamani de asteptare, aceeasi masina ca a ta, aceeasi motorizare.la noi la Focsani ajunge abia dupa ce se duce la Ivas Galati, ca astia de aici apartin de Galati, sediul fiind nou.asa ca mi-au zis ca masina mea se va fabrica in a 3 sapt din ianuarie deci am sa o primesc la incep lunii februarie,asta daca se tin ei de cuvant. sa-i facem deh, am vrut skoda, ASTEPTAM.rabdarea e o virtute thumbsup.gif eu si daca as fi vrut alta masina nu cred ca imi luam.imi place skoda fffffffffffffffffffffff tare.
si eu am facut sesizare la ei referitor la aceasta asteptare.le-am zis exact ceea ce am citit aici pe forum si am primit o alarma de 160 euro bonus pt asteptare thumbsup.gif informatiile de aici de pe forum m-au ajutat foarte mult.
lasa ca timpul trece.uite mai scriem o parere, mai vb cu cate cineva, mai da o fuga la Skoda si stai prin vreo masina 10 min, mai primim un sfat.......si uite asa trece timpul.succes! beer.gif
EXO27
Multumesc iris anca de incurajari. Eu sunt un tip foarte calm si rabdator chiar 3 luni nu stiu cum au trecut ca nu prea m-am preocupat..degeaba m-as fi agitat ca oricum mai repede nu venea.Insa cand se intarzie atata oricine ar deveni nervos...cum vad o Octavia pe strada cum imi amintesc iar de intarziere...dar ii voi suna saptamana viitoare si le voi cere ceva...nu se poate asa. Cum sunt capabili s aincaseze banii pt uzina asa trebuie si sa raspunda pt aceasta. Ma consolez ca pana la urma tot va veni...o si vad neagra cu jantele argintii sclipitoare:))
EXO27
Uitasem de un amanunt interesant...sa fiu cinstit pana la capat trebuie sa recunosc ca vopseaua metalizata am primit-o gratis pentru ca am luat varianta Elegance( la Trend parca dadeau proiectoare ceata)...sau asta e doar o masca pentru intarziere stiind ca li se vor urca clientii in cap...hmm de gandit...si eu care credeam ca sunt bun negociator
daddy0307
mie mi se pare totul foarte simplu... e un contract semnat... penalitati in caz de intarziere la livrare... reclamatie la opc e binevenita sau daca vrei sa mergi mai departe dai in judecata... doar ca dureaza... oricum poti merge la ei sa le spui cu datul in judecata... in contract nu stiu exact ce scrie la intarzieri in livrare. de ex la bmw i s-a intamplat cuiva sa ii vina masina cu intarziere de 5 zile si i s-a pus la dispozitie pe toata aceasta durata o masina de la ei asemanatoare cu cea comandata... asta dupa ce a avut timp de 2 zile inainte de a comanda maisna o masina de testdrive. ar trebui si cei de la skoda sa puna la dispozitie o masina mai ales ca au destule de test drive. omu isi face planurile pt respectiva data si o una in plus e totusi cam mult.. ar trebui sa plateasca sau sa compenseze cu ceva in valoare de cam 1 000 euro.
desi eu nu inteleg de ce la acesta ora mai asteapta cineva 3 luni dupa o masina noua... cand in germania din 2007 luna 4 -6 se gasesc masini cam cu pana la 2000 euro mai ieftine decat aici si o iei in cateva zile. dar probabil ideea ca e noua.. desi sa merg cu autobuzul in asteptarea masinii deja platita mi se pare cam...
DORU
EXO, discount-ul vopselei metalizate este important (365 euro). Kit-ul RS il poti propune ca negociere. Asteapta-te si la alte oferte. Important este ca cel care face discount-ul in final este cons vanzari, poate cel mai putin vinovat de intarzierea masinii. Deci cere-i ceva inplus insa fii rezonabil. Numai bine !
EXO27
M-am gandit sa le cer evacuare cromata pentru teava de asapament si covoroase interioaraee de cauciuc (daca au asa ceva).Altceva ma roade insa acum...mi s-a zis ca de la curtici ajunge in maxim o saptamana. E adevarat acest termen sau iar incearca sa ma "abureasca"?Numai sa aud ca ar fi in Curtici...
DORU
Da, ajunge in maxim 3 zile lucratoare. Dar prelivrarea si livrarea duc perioada la maxim 5 zile (rezonabil, crede-ma).
EXO27
Am fost azi personal la dealer si mi-au zis ca cel tarziu lunea viitoare am masina.Sa ii auda DUmnezeu!! In plus am mai primit un set de covorase pentru interior...tot e mai bine decat nimic.Bineinteles ca m-am lafait 5 min intr-o Octavia expusa cu piele...superb..am mai studiat o data detaliile si imi place tot mai mult....finisare spatii de depozitare tot....
EXO27
Citind ieri pe un alt forum de masini dedicat VAG observ cu stupoare ca exista persoane care au dat comanda pentru Octavia 2 mult dupa mine (la 1, 2 sau chiar 3 saptamani) si masina le-a sosit.Cum este posibil asa ceva? Eventual poate Doru are niste explicatii...se face vreo "discriminare" intre orase? Sau Doamne fereste! a patit masina mea ceva pe drum si dealerul ascunde acest fapt? Intreb daca au mai fost astfel de cazuri?
DORU
Depinde f mult de dotarile pe care le alegi - in fct de asta masina se fabria mai repede sau nu ! Deci este posibil ceea ce ai citit. In plus, conteaza si motorizarea. Asa ca fii pe pace, nimeni nu-ti vrea raul... thumbsup.gif
Serban66387
Ciudat gasesc eu ca trebuie sa dai toti banii la inceput si apoi sa astepti 3 - 4 luni... Normal ar fi, la semnarea contractului, sa platesti cel mult un mic avans si restul la livrare. Cum se poate sa platesti sume intre 10000 si 20-30000 sau chiar mai mult in avans si firma sa stea cateva luni cu banii tai in banca fara sa fi facut nimic pentru ei??? Eu am dat banii, in totalitate, la livrarea masinii (in Germania). Am avut si eu de asteptat vreo 6 saptamani, dar daca nu respectau termenul nu puteam face NIMIC - termenul fiind dat in contract ca "aproximativ"...
DORU
Si in RO se procedeaza la fel, avans minim 20% si restul la final.
Serban66387
E... atunci e OK.

Numai ca omul a zis asa:
QUOTE(EXO27 @ Nov 22 2007, 05:47 AM) *
Totul pe banii deja virati in contul uzinei...vreo 16 500 euro??

si d-aia m-am revoltat...
whistling.gif
DORU
Ciudat, nu este o practica uzuala acest lucru...
EXO27
Da...eu am vrut sa virez toti banii sa imi iau de grija...si sincer bine am facut deoarece acum a "explodat" euro...ma costa cu vreo 70 de mil in plus masina....
Am fost azi la ei am vorbit personal cu directoru de vanzari (care era spasit) si care mi-a aratat nu stiu ce grafice si tabele cu productia si ce le revine lor si in fine...cert este ca nu am obtinut nicii un discount si ca masina imi va sosi intre 3 si 7 dec.Asta este m-am resemnat deocamdata...faza nostima e ca directorul mi-a proimis ca daca masina nu ajunge la mine pana pe 7 pe urma imi va da sa port masina lui de serviciu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.