Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante 14'' pentru cz3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
ariciumba
Va salut , in urma cu 5 zile mi-a venit si mie masina , cz3 1.5 sam safety . Dupa cum stiti acest model are jante r16 cu talon 45. Ideea ar fi ca eu am facut rost de cauciucuri de iarna r 14 si efectiv nu stiu unde pot gasi jante pe 14 care sa se potriveasca la cz3 (respectiv 114.3) , evident la mana a doua pt. ca noi sunt foarte scumpe! Va multumesc !
ovidiugm
QUOTE(ariciumba @ Nov 20 2007, 03:57 PM) *
Va salut , in urma cu 5 zile mi-a venit si mie masina , cz3 1.5 sam safety . Dupa cum stiti acest model are jante r16 cu talon 45. Ideea ar fi ca eu am facut rost de cauciucuri de iarna r 14 si efectiv nu stiu unde pot gasi jante pe 14 care sa se potriveasca la cz3 (respectiv 114.3) , evident la mana a doua pt. ca noi sunt foarte scumpe! Va multumesc !

Ai putea sa-i dai un PM colegului nostru de forum si suferinta tongue.gif EmanuelM, care si-a gasit niste jante SH.
(link-ul aici: http://www.masini.ro/forum/content/Mitsubi...ucuri-de-iarna/ postul #10)

In alta ordine de idei, in caz ca ajuta:
1. Am inteles ca se potrivesc si jantele de 114.
2. Matiz-ul e la fel la prezoane, 4/114.3, poate la dezmembrari ai putea sa gasesti mult mai usor jante de Matiz decit sa ceri de Colt si sa se uite aia crucis la tine (dar atentie sa nu fie cumva pe 13").
ariciumba
Mersi mult Ovidiu , cred ca asta ar fi solutia salvatoare ..cea cu Matizul , dar ma indoiesc ca voi gasi jante de Matiz pe 14''. Oricum am sa inerc si varianta asta!
Cat despre EmanuelM am sa incerc, dar omu' a specificat ca a avut noroc...le-a gasit intr-o vulcanizare- deci nu cred ca mai au!
Inca o intrebare: stie cineva ce masini mai au aceste dimensiuni intre prezoane? (114.3 sau 114)
EmanuelM
Pt ariciumba:

Eu am avut norocul sa le gasesc la o vulcanizare in Ploiesti.

Poti sa pui intrebari pe la diferite vulcanizari, ca nu stii de unde sare iepurele. Asa, la firme de SH nu am gasit.

iti urez bafta sa gasesti jentile.
ariciumba
QUOTE(EmanuelM @ Nov 25 2007, 06:23 PM) *
Pt ariciumba:

Eu am avut norocul sa le gasesc la o vulcanizare in Ploiesti.

Poti sa pui intrebari pe la diferite vulcanizari, ca nu stii de unde sare iepurele. Asa, la firme de SH nu am gasit.

iti urez bafta sa gasesti jentile.


Merci , ce pot sa spun..eu nu am avut norocul asta ..am tot intrebat si nu are nimeni. Am patru anvelope Pirelli de iarna pe 14''
aproape noi , pe care le-am luat gratis dar nu am pe ce sa le pun. dry.gif
Laurentiu49280
Salut,

Nu te lasa batut, cauta in continuare ca e pacat de cauciucuri.
Si confortul creste schimband de pe 175/65/14 (pierzi un pic la stabilitate).
O spun din experienta personala, ca tocmai mi-am scimbata rotile pe fata de pe 15 pe 14.

Vezi la fimele care aduc cauciucuri second (ca citeodata vin cu tot cu jante - eu asa am gasit, din pacate, doar doua) sau la dezmembrari.
Insa mai ales la service-urile mari de roti.
Pierzi o zi doua, insa nu se poate sa nu gasesti.
Vezi ca la Colt mai merg si jante de pe ceva modele de Kia, ..., Daewoo (parca Nubira).
Cauta pe configuratorul de la ww.rial.de modele de masini care au distanta intre prezoane de 114.3.
Problema e sa se potriveasca si dimensiunea butucului central (67.1mm parca) (daca e mai mica, se poate lua la strung, sunt meseriasi care fac asta).

Spor si multa bafta.
Laurentiu
ariciumba
Am sa caut in continuare , dar in ritmul asta trece iarna ..in weekendul asta vroiam sa plec la munte dar mi-e tarsa cu cauciucurile pe care le am . Iti poti "rupe gatul " usor cu 205 45 r16. Merci de raspuns
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.