Help - Search - Members - Calendar
Full Version: salutare..cine ma poate lamuri si pe mine cu un egr la astra 20dti
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
bonjasky
salut!am un astra g din 2001 2.0 dti si am probleme cu egr-ul...imi poate spune cineva se poate repara?sau cat ma costa nou...sau la dezmembrari..ca nu mai rezist cu masina asta...cand ai nevoie nu trage deloc din cauza egr-ului...nici un tractor nu pot sa depasesc...astept un raspuns o zi buna
sili1169
fugi pana la un sevice, il repara pe loc daca au timp si nu este ceva mai grav stricat. de obicei se blocheaza numai.
ionut1410
de se blocheaza se poate debloca de obicei daca nu e prea rau afectata(daca mai tine presiune) dar sa nju testepti la cine stie ce crestere spectaculoasa a a puteri! schimbarea egr duce la un consum mai mic de conbustibil nu la cine stie la ce crestere a puteri ! si eu credem la fel si dupa ce am schimbat egr (la sfatulunui geniu) masina tot nu tragea mam dus la altul si surpriza un furtunas de vacum pierdea pe undeva presiune nu se vedea si voila 10 ron 1 m de furtun fata de 8,5 mil egr!
cristyna
sper ca nu am ajuns prea tarziu...la acest model de masina supapa EGR se curata , dar trebuie desfacut si curatat si capacul admisiei de care este prins EGR-ul si un distantier de sub capac in care se afla clapetele de admisie care sunt comandate de o capsula de vacuum din partea dreapta a motorului...dupa curatire se verifica toate furtunasele de vacuum de la motor la electrovalve sa fie la locul lor... mult noroc thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.