Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 1 vs. Megane 2 sedan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Bmw
As vrea sa aflu parerile voastre pro si contra celor 2 masini fiindca probabil stiti ca cele 2 sunt comparabile ca pret , motor ...s.a.m.d.
Dar poate cel mai important ca nr de vehicule vandute in Romania.
De ceva ani incoace megane 1 a fost pe locul 1 la clasa compacta ca vanzari iar in anul inlocuirii generatiei 2003 a trecut octavia pe locul 1.
In 2004 se pare ca megane 2 se intoarce sa-si revendice locul1.
As vrea si opinii pe baza calitatii fabricatiei (megane2 se fabrica in turcia)
a motoarelor (in special 1.9 tdi oct. si 1.5dci meg.) si o comparatie pe general de la posesori sau admiratori.
DORU
Parerea mea nu poate fi una foarte obiectiva, intrucat sunt posesorul unei Skoda Octavia...de fapt sunt la a 2-a Octavia, prima a fost 1.9 TDI iar actuala este 1.8 TI. In plus conduc Skoda (cam toate modelele) din 1996.
Oricum, desi cred ca ti-ai dat seama ca as alege oricand Skoda in locul Renault, iti spun impresia mea despre cele 2 masini.
Intai Renault: imi place sincer caroseria lui Megane II Limuzina. Poate pt prima data in ultimii 10 ani imi place un design de Renault. Insa aprecierea se opreste aici. Made in Turkey este un dezavantaj al calitatii in favoarea pretului. Apoi vine motorul; desi frantuzesc, este dpdv al performantelor si consumului sub cel german, caci Octavia I are motoare VW si Audi (cel pe benzina de 1.8T). Daca iei in calcul variantele TDI de 90, 101, 110 si 130 CP, atunci performantele sunt peste cele ale lui Renault, indiferent de putere (65, 80, 120 CP), mai putin poate in cazul "batranului" 90CP.
Acum Skoda: este un model fiabil (am mers ceva km), defecte minore sau putine, desigur conteaza din ce lot face parte masina, uneori ai ghinion, insa eu nu l-am avut. Nici macar o pana de cauciuc nu am avut !
Daca esti pe cale sa faci o alegere, atunci iti recomand un drive test. DAR, ATENTIE, masina de test este "hartanita", impresia este relativa!!
Un ultim sfat: Second-hand - pretul la revanzare este departea Octaviei I, se vand bine TDI-urile...Megane II abia a luat startul anul trecut.
Gociu75
La Skoda, cel putin pt Europa de est, sunt cu motoare de conceptie Volkswagen, dar facute in Cehia. Daca vrei cu motor Volkswagen adevarat trebuie sa iei din Vest. In plus Megan 2 este o masina de conceptie noua, pe cand Skoda este cam imbatranita moral. De aceea as alege Megan
V l a d
am un megane 2 si sunt super multumit. E la fel de adevarat ca e pe benzina, dar nu vad de ce cel pe motorina ar fii mai prost. Am mers si cu Octavia si inca as alege meganul... Merg pe Megane
stefan_ieu
Din cate am inteles eu Vlad, tu ai un Megane hb. Si asta (din cate stiu) e facut in Franta. O idee in comparatia asta era si faptul ca sedan-ul era facut in Turcia.
Ideea e ca la pret Renault-ul da mai multe optionale la un pret putin mai mic decat Octavia (cam 1000-1500E). Daca ar fi facut in Franta, as opta si eu pentru Megane. Asa, cred ca prefer Octavia.
V l a d
hb-ul e fabricat in Spania, dar nu conteaza asta, mari diferente intre cel fabricat in Turcia si cel din Spania nu sunt. Cunosc oameni care au megane 1 sedan (turcia) si nu au nici o problema cu el.
Lord
ca fapt informativ fabrica din turcia a castigat nu stu' ce premiu ca fiind cea mai moderna fabrica a grupului renault

dintre octavia si megane as alege megane fara nici un regret, motorul de 1.5dci e excelent iar daca ai bani de 1.9 dci nici nu-ti mai trebuie altceva smile.gif

octavia e fumata ... si plus nu mi-a placut niciodata bordul ei
Iulian HondaFan
Vlad vezi ca va scartie site-ul.
tocmai am scris o replica la subiect si am pierdut mesajul.

calitatea unui produs nu depinde in general de locul de fabricatie si o uzina noua ca cea din Turcia s-ar putea sa fie mai eficienta decat una veche din Franta sau Spania.

conteaza conceptia produsului in sine, a tehnologiilor de fabricatie si a organizarii fluxului de productie si deciziile astea se iau in Franta sau Germania.

Nea Costel si nea Hans or Jean or Xavier care dau la saiba sunt aceeasi si au cam aceeasi pregatire. Nea Costel este insa mult mai prost platit si cateodata poate fi chiar mai bine preegatit pentru ca nu are multe optiuni de slujba asa cum ar avea Hans daca ar fi mai bazat decat este.

toti producatorii auto isi muta manufactura in Europa de Est, China sau Mexic pentru ca e mai rentabil. cercetarea si conceptia produselor, partea cea mai importanta, se face in tarile postindustriale.

Eu locuiesc aici in Indiana intr-o zona cu trei mari uzine auto: singura uzina de transmisii Chrysler din lume, sediul mondial al firmei Delphi ( fosta Delco si cei care si-au reparat Dacia in trecut stiu ce e delco) care este principalul furnizor de componente elctronice pentru GM dar si furnizor petru Toyota, Ford, VAG, daimler-Chrysler si singura uzina de ansamblare a Subaru din America de nord. Fiind medic stiu ca toate cele trei uzine au probleme cu o semnificativa proportie din angajati care sunt betivi, narcomani sau doar chiulangii si in cautare de scutiri medicale, petru ca asta este ce fac zi de zi. Sunt sigur ca oamenii sunt la fel peste tot si ca Made in USA nu este neaparat mai bun decat Made in China.

exemplu: Delco avea cateva mii de angajati in productie aici, au mai ramas cateva sute care vor fi concediati in curand. slujbele s-au mutat in China. in schimb acum aici sunt cateva mii de angajati in cercetare-dezvoltare, majoritatea subingineri sau ingineri. salariile aici 35-80000$ pe an. salariile in China 4-7000$. Profitul si controlul au ramas aici, pe sistemele Delco scrie in Made in China si sunt mai bune si mai performante, pentru ca sunt recent dezvoltate, decat cele pe care scria Made in USA

Daca Megane este mai ieftin si ofera mai mult asta trebuie sa fie alegerea, dar depinde de ce vrei. Unele motoare VAG sunt insa mai bune, dar Megane 2 este o masina mai recenta si mai avansata tehnologic decat Golf IV pe care este bazata Octavia. Skoda ca marca cu vana groasa VW nu cred ca este mai proasta decat Renault. Cehii au traditie industriala care dateaza din aceeasi perioada ca si a francezilor sau nemtilor si cu infuzia de tehnologie VW pot concura fara pobleme.

cred ca trebuie sa te informezi despre tehnologie, fiabilitatea sistemelor care te intereseaza la masina ta si a masinii ca intreg, bazat pe studii de calitatea produsului care se fac in Vest prin sondaje in randul consumatorilor. Nu cred ca Turcia sau Cehia au ceva de a face cu asta.

Si nu uitati sa cititi in detaliu contractele de garantie ca asta este asigurarea ta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.