Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce cantitate de ulei trebuie la Ford Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
GEORGE105338
Am un Ford Mondeo 2000cm3, 85kw, 115 kp. La achizitie, printre altele, i-am schimbat uleiul. In cartea tehnica pe care o am scrie ca trebuie sa-i pun 6,5l. Mie nu mi-au intrat decit 5 l. Am crezut ca nu am lasat eu destul timp sa se scurga cel vechi. Acum am schimbat iar si tot 5 litri mi-au intrat. Stie cineva ce cantitate trebue ?
CezarCDP

In al meu intra fix 6 litrii.... de fiecare data huh.gif
GEORGE105338
QUOTE(CezarCDP @ Nov 19 2007, 08:24 AM) *
In al meu intra fix 6 litrii.... de fiecare data huh.gif

Diferenta este de un litru. Destul de mult si nu-mi explic fenomenul. Poate sa ma lamureasca cineva de unde apare aceasta diferenta?
83ked
Salut ! Ce an este masina si ce tip de conbustibil ? Eu am 1800 cm / 85kw / 115 cp / benzina si uleiul necesar cu filtru cu tot este de 4,25 l !
83ked
Si inca ceva ! Ai mare grija cu cantitatea de ulei pentru ca poti avaria catalizatorul si ceva semeringuri mai ales pe cel de palier !
GEORGE105338
QUOTE(83ked @ Nov 20 2007, 10:36 AM) *
Salut ! Ce an este masina si ce tip de conbustibil ? Eu am 1800 cm / 85kw / 115 cp / benzina si uleiul necesar cu filtru cu tot este de 4,25 l !

Buna! Masina este din 2001 si este pe motorina. Motorul este de 2000TDI. Explicatiile pe care le am ar fi:
1. In motor s-au format multe gome (motor murdar)
2. Joja nu indica corect. Mentionez ca martorul de ulei nu se aprinde si nici nu pilpie.
3. Aceasta ar fi cantitatea normala.
Pentru a nu strica ceva , am rugat sa ma ajute cineva pentru a gasi cantitatea exacta de ulei necesara acestui motor.
Multumesc mult.
danmatyas
in motorul asta intra 6 litri. iti zic sigur ca am schimbat de vreo 4 ori pana acum uleiul. Sa nu pui prea mult ca distrugi catalizatorul, dar nici prea putin nu-i face bine. 5w-30 specificatia.
CezarCDP
QUOTE(GEORGE105338 @ Nov 21 2007, 06:35 AM) *
QUOTE(83ked @ Nov 20 2007, 10:36 AM) *
Salut ! Ce an este masina si ce tip de conbustibil ? Eu am 1800 cm / 85kw / 115 cp / benzina si uleiul necesar cu filtru cu tot este de 4,25 l !

Buna! Masina este din 2001 si este pe motorina. Motorul este de 2000TDI. Explicatiile pe care le am ar fi:
1. In motor s-au format multe gome (motor murdar)
2. Joja nu indica corect. Mentionez ca martorul de ulei nu se aprinde si nici nu pilpie.
3. Aceasta ar fi cantitatea normala.
Pentru a nu strica ceva , am rugat sa ma ajute cineva pentru a gasi cantitatea exacta de ulei necesara acestui motor.
Multumesc mult.



Cand i-ai schimbat uleiul i-ai schimbat si filtrul ? Din cate stiu eu intra cam 1 litru de ulei si in filtru... sau nu ?! huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.