Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Import germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
DRAGOS
Dupa cum scrie si-n titlu, m-ar interesa sa aflu, daca stie cineva, ce acte imi trebuie si ce pasi trebuie sa urmez exact pentru a aduce o masina din Germania.

Multumesc smile.gif
Cristi2
poi conteaza daca o cumperi pe persoana fizica sau juridica.
presupun ca fizica.

de preferat, un dealer va sti ce are de facut.
-factura/contract de vanzare-cumparare
-actele masinii (Brief - cica sint masini care au 2, unul vechi si unul nou)
-te duci la consiliul local sau cum ii zice si acolo masina se radiaza, iti face actele provizorii si iti atribuie un numar. cu certitudine, langa astia se afla o firma care face numere si asigurari=RCA. numerele se pot face pana la 3 luni, de obicei sa merge pe o luna ca sa ai timp sa termini in romania restul actelor.
-daca masina nu are TUV, tre sa-i faci un TUV de export (verificare tehnica)
cam atat.
DRAGOS
Multumesc! smile.gif daca masina are garantie de fabrica se transfera garantia la dealerul din Romania sau ramane, daca am probleme, sa ma duc in germania? biggrin.gif
RUE
QUOTE(DRAGOS @ Nov 18 2007, 11:51 PM) *
Multumesc! smile.gif daca masina are garantie de fabrica se transfera garantia la dealerul din Romania sau ramane, daca am probleme, sa ma duc in germania? biggrin.gif



daca in carte scrie si Romania.
george73315
Masinile de pe mobile.de au majoritatea TUV? sau ce sa inteleg din numerele valabile ptr ungaria sau austria valabile pana in 2008,desi masina e din De?Si ce inseamna ca se recupereaza tva-ul,se da jos la ei si il pun la loc la noi,cum se procedeaza?
In general la preturile alea din site cat ar mai costa taxele,asigurarile,inspectia tehnica la ei,-pe scurt cat se mai adauga la pret inafara de taxa de prima inmatriculare(care aud la tv ca se va ridica la presiunea UE).
va multumesc.///numai de bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.