Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Punto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
MariuSICA
Salut ,

sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cunoscatori ; vreau sa-mi cumpar un Fiat Punto 1.2 benzina ( dispun de max 5000 E ) ... as vreau sa stiu cateva pareri despre aceasta masina ... la aceeasi bani ,pot sa-mi iau o masina mai buna ?

....... ma poate ajuta cineva sa cumpar aceasta masina ?




vicusnovus
QUOTE(MariuSICA @ Nov 17 2007, 03:07 PM) *
Salut ,

sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cunoscatori ; vreau sa-mi cumpar un Fiat Punto 1.2 benzina ( dispun de max 5000 E ) ... as vreau sa stiu cateva pareri despre aceasta masina ... la aceeasi bani ,pot sa-mi iau o masina mai buna ?

....... ma poate ajuta cineva sa cumpar aceasta masina ?



si eu am aceeasi dilema ... punto sau corsa - max 5500 eur
luigy_cap
QUOTE(vicusnovus @ Nov 29 2007, 07:02 AM) *
QUOTE(MariuSICA @ Nov 17 2007, 03:07 PM) *
Salut ,

sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cunoscatori ; vreau sa-mi cumpar un Fiat Punto 1.2 benzina ( dispun de max 5000 E ) ... as vreau sa stiu cateva pareri despre aceasta masina ... la aceeasi bani ,pot sa-mi iau o masina mai buna ?

....... ma poate ajuta cineva sa cumpar aceasta masina ?



si eu am aceeasi dilema ... punto sau corsa - max 5500 eur

uitati am un punto din 2001 1,2 8v
pot sa va zic ca sunt f multumit de el i-am montat instalatie gpl si nici nu simt cat consuma e mult mai bun ca un opel matiz chiar nou
tractorulM
Am un prieten cu un Corsa luat pe la banii astia si e foarte nemultumit de consum.
Si eu as merge tot pe Punto dar ce-i drept e drept sunt mai multe masini germane pe piata si ai de unde sa alegi.
dispecerattractari
QUOTE (MariuSICA @ Nov 17 2007, 03:07 PM) *
Salut ,

sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cunoscatori ; vreau sa-mi cumpar un Fiat Punto 1.2 benzina ( dispun de max 5000 E ) ... as vreau sa stiu cateva pareri despre aceasta masina ... la aceeasi bani ,pot sa-mi iau o masina mai buna ?

....... ma poate ajuta cineva sa cumpar aceasta masina ?



Daca te straduiesti, la 5000 euro iti iei ceva mai tare. Daca chiar vrei un punto, 1.2 benzinar de 2001 (euro 4), iti vand eu unul - impecabil, tuning de Germania.
dispecerattractari
QUOTE (tractorulM @ Jan 11 2008, 08:56 AM) *
Am un prieten cu un Corsa luat pe la banii astia si e foarte nemultumit de consum.
Si eu as merge tot pe Punto dar ce-i drept e drept sunt mai multe masini germane pe piata si ai de unde sa alegi.


Intre Punto si Corsa din aceeasi generatie, macar pana in 2004, clar as lua Punto. Am unul de 1.2 si sunt foarte multumit de el. Prin oras consuma cam 8, cu roate de 15" - 185, tobe sport de la "mama lor" din germania, si spoiler fata si spate stil tuning (care cam opun rezistenta la inaintare). Dar in afara... am facut un drum Timisoara-Focsani-Timisoara si am fost uimit cand mi-a scos un 5.8l / 100km.
Am vecin cu un Corsa... pe care l-am remorcat de 2 ori in 6 luni. De ambele dati a ramas prin oras, fara sa poata face nimic ca s-o urneasca din loc.
cobramax
Salut!! sant nou pe aici...Am si eu un Fiat Punto din 2002 motor de 1,2 cu 3 usi si sant foarte multumit de el....L-am luat la 80000 si il am de 1an si 2 luni in acest timp am schimbat consumabilele (ulei,filtre,pompa de apa si cureaua) si am mai avut probleme cu toba pe care am schimbat-o...deci e o masina buna
mircea 79
salut,
si eu sunt nou.
am un punto din 2001, 1.2, 16v cu cutie automata. am o problema la ea: imi da eroare "treapta introdusa neplauzibil" pe care am scos-o de mai multe ori, dar ea tot apare din senin. imi poate spune cineva cate ceva despre ea? daca ati mai intalnit va rog sa-mi scrieti. multumesc
chyrylus
Salut. Si eu sunt nou aici si ca aproape toata lumea am si eu o problema cu fiat-ul meu(2001, 1.2, benzina). Am fost la un test cu el deoarece nu mai are putere, adica mai mult de 80 km/h si 3000 de r/m nu mai merge. Cei de la Fiat Bacau mi-au spus ca e centrala de injectie si ca trebuie schimbata, datorita apei din benzina, smile.gif))) asta e Romania. Sa mai confruntat cineva dintre voi cu aceasta problema? E adevarat ca trebuie inlocuita cu una noua, cica daca se pune alta putin uzata nu ar citi codul cheii. Ptr cel cu becul galben din bord care se tot aprinde, am un prieten cu fiat stilo si la el aceiasi problema, a fost la service dar l-au rezolvat, cica ar fi facut o setare cand l-au conectat la computer si nu se mai aprinde dupa placul lui. Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Va multumesc.
babaur21
este adevarat ca unele fiat-uri din 2000-2003 au avut niste probleme de soft, si au cam picat calculatoarele de injectie.
dar se gasesc pe undeva pe la 300-600 euro, daca nu, mai exista o solutie mai simpla, dezmembrari ... calc+contact si chei. si atunci nu mai exista nici o problema. si se rezolva cu maxim 150 euro. nu am avut pb si sper sa nu am. m-am interesat preventiv!
malin34426
mircea, te pot ajuta eu. vb pe mp , cauta-ma, scrie exact seria de caroserie. cat despre calc de 1,2 8v, cele cu dua bobine au o problema de final pe una din bobine. exista o reprogr de soft data de fiat care cica ar preveni problema , dar constatarea mea este ca de fapt in timp au inlocuit finalul cu unul mai rezistent. Ca masina este oarecum OK, fiabila indeajuns dar, nu se compara la dotari, comoditate, mentinere caroserie, stabilitate electronica cu Corsa. la Corsa recomand !,2 si nu 1,0.
lanconeli
Problema masini este de la calculatoru l de injectie se poate rezolava prin reparatia acestuia.Scrie la denko_center@yahoo.com seria de caroserie si motorizarea sau Tel 0722702828.Repar orce calc de injectie pt.gama FIAT
marianzamfir

Salut ,

sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cunoscatori ;
am si eu un fiat punto din 2000 si am probleme cu servo-directia, trag foarte foarte greu de volan nu stiu ce sa-i fac..........daca a mai avut cineva probleme asa, l-as ruga sa-mi spuna cum a rezolvat-o .
multumesc
dan_sorin2001
Salutare la toata lumea !

Am cumparat si eu un punto 1.2,3 usi dar nu stiu ce motorizare are pt ca e second hand si nu am primit nici un fel de detalii tehnice la el.E din dec 2001, si vreau sa stiu cum pot sa-mi dau seama daca e Actual sau Dynamic, si daca e de 60 sau 80 cp?
utilizator_237744
E o masina foarte buna. Nu o sa-ti para rau. Bine, depinde si cat ai dat. rolleyes.gif
ciobario
Buna !
am cumparat si eu un fiat punto si dupa ce sa umblat pe la baterie se cere codu de la casetofon , cum am vazut p forom sunteti care se pricep la decodat daca ma poate ajuta cineva...modelu; BLAUPUNKT BP937227221511 , fiat punto LOW 7649372316 , E1 021426 VA MULTUMESC MULT !
Parioru
este o masina deosebita isi merita banii consum mic e ok
mardaregeorgel
Salut,sunt nou pe site,doar ce am achizitionat si eu un fiat punto motot 1200 benzina din 1999 si as avea urmatoarele probleme ,daca putiti sa imi dati niste sfaturi:
1-geamul de la sofer nu merge,si cel din dreapta trebuie sa apas ceva mai tare
2-A/C propietarul a spus ca nu are freon,cum imi dau seama daca merge pentru a nu il incarca degeaba in caz ca e defect sau altceva?Multumesc
tasian
Am un clantanit la volan cand merg pe drum pietruit. Masina are 160.000 km. Banuiesc ca trebuie sa fie de la caseta de directie. Oare trebuie schimbata cu totul, sau caseta are bucse care pot fi inlocuite? Stiu ca mai este o bucsa la volan la imbinarea cu caseta. Va rog sa ma ajutaži daca stiti. Multumesc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.