Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat 500 este Car of the Year 2008 in Europa
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Laurentiu_007
Surpriza pt Fiat si o mare deceptie pentru Ford Mondeo, Mazda 2, Kia CeeĀ“d, Peugeot 308 si celelalte finaliste.
La Torino au inceput pregatirile pentru sarbatorirea neasteptatului succes al grupului Fiat. Iata ca din anul 1990 incoace grupul Fiat a reusit sa " smulga " juriului marele trofeu european " Car of the Year " de cinci ori. Castigatorii sunt : Fiat Punto ( 1995), Fiat Bravo ( 1996), Alfa Romeo 156 ( 1998 ), Alfa Romeo 147 ( 2001 ), Fiat Panda ( 2004 ) si Fiat 500 ( 2008).

Eu ma intreb cum poate o asemenea buburuza sa fie aleasa cea mai tare masina din Europa? Sincer mi se pare o aberatie.

James Kilowatt
N-ar fi prima.... ce a avut original sau nemaivazut masina anului de anul trecut? smile.gif In afara ca-i "omogena", ca sa citez juriul?
Asta macar e ecologica, e chestia care da bine acum biggrin.gif
guerilla
eu chiar cred ca a meritat premiul. e o iesire din cenusiul masinilor actuale. este un tip de masina pe care as vrea sa-l vad tot mai mult in orasele supraaglomerate, are un design cald, echipare decenta, diversitate incredibil de mare, ce poti sa iti doresti mai mult in aceasta clasa?
Paul46623
Masina anului trecut a fost Ford S-Max. Un minivan.

Au avut ceva pacate sa-si spele aia/alea din juriu.

Si da, consider ca buburuza 500 isi merita premiul cu prisosinta.
mike.omega
Criteriile de acordare a titlului sunt foarte multe si desi inca nu le-am inteles pe toate, ma bucur pentru Fiat, e un mare plus la capitolul imagine thumbsup.gif
Cipp
A castigat mijlocul de locomotie ideal al vremurilor noastre!
florin55503
QUOTE(Cipp @ Nov 16 2007, 10:36 AM) *
A castigat mijlocul de locomotie ideal al vremurilor noastre!



perfect de acord.

a castigat o masina frumoasa, cu stil, cu istorie si mai ales o masina foarte utila in viata de zi cu zi. aduica o masina care indeplineste cu brio scopul pt care a fost creata.
ValiR
Si mie mi se pare una dintre cele mai reusite masini din ultima vreme.
Design-ul e reusit atat la exterior cat si la interior(iese din banal), are motorizari moderne(in caz ca nu stiati
exista un motor in studiu pentru 500 in care supapele sunt actionate electromagnetic si nu de arborele cu came, solutie
care pe viitor e posibil sa fie folosita la scara larga, dar ramane de vazut).
De asemenea reprezinta si un fenomen, ca sa ii spun asa, si personal cred ca remake-ul Fiat 500 e mai reusit decat remake-ul VW Beetle.
Numarul de cereri depasteste binisor capacitatea de productie Fiat.
Iar la capitolul fiabilitate, consider ca Fiat a inceput sa stea mai bine, poate chiar mai bine decat unele marci cu pretentii.

Si nu inteleg de ce in concursul masinanr1 nu a intrat si Fiat 500... in fine, fiecare isi face concursul lui..
info : http://en.wikipedia.org/wiki/Camless
Laurentiu_007
Sunt de parere ca Masina Anului nu trebuie sa fie doar frumoasa, ci si practica. Iar cel mai mare neajuns la aceste masini mici este spatiul interior. Acesta este motivul pentru care eu pariez pe 308. Pe langa faptul ca ofera spatiu mai mare, ca poate face fata mai bine traficului extraurban, este si mai sigura. Nu vreau sa imi imaginez un accident intre un A8 de exemplu si Fiat 500. Cu toata structura de rezistenta si ranforsarile pe care masinuta le are, nu cred ca ar face fata. Nu vreau sa intelegeti ca sunt impotriva Fiat-ului 500. Dimpotriva, e o bijuterie de masina si imi place f mult(nu credeam ca voi ajunge vreodata sa imi placa un Fiat biggrin.gif ). Ideea e ca nu mi se pare normal sa castige o asemenea masina acest titlu.
Cipp
Daca poti tu sa parchezi un 308 pe D. Ghica sau pe Boteanu lunea la ora 9 eu iti dau o bere...
ncristi
Groaznica masina...
Nu-mi place de loc.

Au incercat ce a incercat chrysler cu pt cuiser si W cu broscuta...ar fi bine ca fiat sa aiba mai mult succes.
Probabail ca babalacii or sa stea la coada trezindu-le amintiri.
James Kilowatt
Care erau contacanditatele?

Fiat 500 vine macar cu ceva nou in auto, chiar daca supapele electromagnetice se folosesc la motociclete din 1900 toamna...
ValiR
Sa nu uitam ca se poate.
Noul Mini a fost o masina bine primita si Fiat 500 deocamdata are perspective bune.
Ca o paranteza : mai ramane Citroen sa reediteze 2CV-ul si Renault 4CV-ul.
Mercedes deja se gandeste la un nou model Gullwing smile.gif

Si oricum, Peugeot 308 a ocupat locul 7, deci departe de lider.

http://www.caroftheyear.org/pages/cars_can...s08/Lista08.htm

si http://www.caroftheyear.org/pages/Voting08.htm#

Si eu zic ca o privire la http://www.fiat500.com/eng/ si acolo la video configurator nu strica.

Si merita vazut testul Fifth Gear : http://www.youtube.com/watch?v=b-zLhIL9FEY
marius68582
CITAT(Laurentiu_007 @ Nov 15 2007, 03:59 PM) *
Eu ma intreb cum poate o asemenea buburuza sa fie aleasa cea mai tare masina din Europa? Sincer mi se pare o aberatie.


tu ai da premiul asta dupa marimea masinii ?? laugh.gif
Cipp
Avand in vedere ca e masina pentru femei, eu zic ca marimea n-ar trebui sa conteze teehee.gif In alta ordine de idei, sa vezi ce frumusica e in realitate!
ozz86651
Io-s foarte sceptic la masini din astea ecologice. Sint sigur ca fabricatul unei masini consuma enorm de multa energie. Mai bine o masina practica care consuma ceva mai mult, dar e una singura, decit una "de oras" care e a doua sau a 3a masina.
Laurentiu_007
Marius, ideea era ca o astfel de masina NU ofera suficient spatiu interior si are portbagajul mic.Masina care este aleasa Masina anului ar trebui sa ofere un echilibru cat mai bun intre mai multe criterii, printre care si dimensiunile interioare(care au influenta asupra confortului, de exemplu).
marius68582
Incearca sa privesti problema prin ochii LOR,a speciei numita europeni,din moment ce tot EI aleg masina anului in Europa.Poate ca pentru NOI sunt primordiale un un portbagaj de 4369 de litri sau un interior capabil sa o primesca si pe mama soacra si pe socra neveste-mii,pe cand in Vest primeaza alte atribute.Si oricum,din ce am observat eu,EI premiaza mai mult ca orice spiritul novator sau o idee fresh.
ValiR
QUOTE(Laurentiu_007 @ Nov 26 2007, 10:25 PM) *
Marius, ideea era ca o astfel de masina NU ofera suficient spatiu interior si are portbagajul mic.Masina care este aleasa Masina anului ar trebui sa ofere un echilibru cat mai bun intre mai multe criterii, printre care si dimensiunile interioare(care au influenta asupra confortului, de exemplu).


Intr-unul din linkurile date de mine mai sus e tabelul cu punctajul.
Adica aici http://www.caroftheyear.org/pages/Voting08.htm#
Si daca dai click in stanga sus(in tabelul rosu) poti citi cum a judecat fiecare si sa vezi ce pareri au avut despre masinile candidate.
marius68582
Datorita cererii mari,Fiat 500 se va fabrica si in Sicilia

Fabrica se ocupa in momentul de fata cu asamblarea Ypsilonului,dar datorita cererii neasteptat de mari (chiar si pentru FIAT) din partea pietii europene pentru masina anului 2008, se are in vederea construirea unei noi linii de productie in uzina deja existenta din Sudul Italiei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.