Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ford focus sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
roxana24
am achizitionat un ford focus sedan si mi se pare consumul cam mare adica vreo 12%.vreau sa stiu daca e normal.
motorul e de 1.6,are 100cp.si consuma 12% in ploiesti care a devenit un oras aglomerat ca bucurestiul.daca stiam ma orientam la altceva........
Hoinar
QUOTE(roxana24 @ Nov 15 2007, 02:06 PM) *
am achizitionat un ford focus sedan si mi se pare consumul cam mare adica vreo 12%.vreau sa stiu daca e normal.


Depinde de talpa, de motor, de vreme, de trafic smile.gif.
Focusul unui prieten (tot sedan), motor pe benzina, 1.4 - 80 cp, consuma cca 13% in oras (dupa primii 5000 de km s-a mai linistit, cca 10-11% in oras), dar intr-un oras ca Iasi (care are trafic intens dimineata, iar la pranz e relaxat), daca era la Bucuresti cred ca i-ar fi consumat si mai mult.

ps: bine ai venit pe forum!
CBOPRIS
Asta e consumul real,eu sub 12 nu am coborat nicio data,in Bucuresti,afara este mult inferior ,am coborat si sub 6
Masina e grea si motorul e mic(puturos) eu nu prea sunt multumit(apropii 30.000 cu ea)si ma cam bate un gand de "debarasare" de cei 80 de "caluti",in rest masina e ok.pt ea ii trebuie macar 120cp++++. asta e parerea mea.
roxana24
QUOTE(Hoinar @ Nov 15 2007, 12:18 PM) *
QUOTE(roxana24 @ Nov 15 2007, 02:06 PM) *
am achizitionat un ford focus sedan si mi se pare consumul cam mare adica vreo 12%.vreau sa stiu daca e normal.


Depinde de talpa, de motor, de vreme, de trafic smile.gif.
Focusul unui prieten (tot sedan), motor pe benzina, 1.4 - 80 cp, consuma cca 13% in oras (dupa primii 5000 de km s-a mai linistit, cca 10-11% in oras), dar intr-un oras ca Iasi (care are trafic intens dimineata, iar la pranz e relaxat), daca era la Bucuresti cred ca i-ar fi consumat si mai mult.

ps: bine ai venit pe forum!



ms
DRAGOS
Consumul e absolut ok smile.gif Mai ales in Ploiesti care la orele pranzului are un trafic la fel de tampit si de aglomerat ca Bucurestiul. Dci-ul meu a luat si 8 la un moment dat in ploiesti iar unchiul meu cu avensis 1,6 are frecvent consumuri de 12-13%.

Deci nu trebuie sa te ingrijorezi smile.gif
ToRnada
CITAT(roxana24 @ Nov 15 2007, 02:06 PM) *
am achizitionat un ford focus sedan si mi se pare consumul cam mare adica vreo 12%.vreau sa stiu daca e normal.
motorul e de 1.6,are 100cp.si consuma 12% in ploiesti care a devenit un oras aglomerat ca bucurestiul.daca stiam ma orientam la altceva........


nu te ingrijora
dupa 3-4000 scade consumul, e inca in rodaj la 500, ce vrei
am exact acelasi tip de masina si mie imi lua 11 la inceput in oras (nu unul f. aglomerat) si acum e 8.5
ia in calcul si vremea rece, motorul consuma dublu la relanti pana se incalzeste, adica aprox. 3 min

Respect
ToRnada
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.