Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tinichigerie/vopsitorie in zona Resita-Timisoara
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
James Kilowatt
Am si eu nevoie de un sfat. Stie cineva un tinichigiu si vopsitor bun in zona Resita-Timisoara?
Acum cateva zile s-a produs o intalnire de gradul 3 intre mine si un camionist.... doi cascati, mai pe romaneste.
Rezultatul e vizibil mai jos.




Sa fi vazut ce sifonat a iesit ala biggrin.gif

Intrebarea e: Poate fi reparat sau trebuie doar inlocuit?
Daca se poate repara, cine e capabil s-o faca in decembrie in zona Semenicului?
Daca trebuie inlocuit, am sperante sa gasesc piesa in Ro? Modelul nu a fost comercializat la noi...

PS
Profesionistii ma pot contacta pe privat, pentru a nu se considera reclama
Mariustom
Îmi pare rãu, James, pt ce ai pãþit sad.gif
Voi întreba mâine la lucru, în Timiºoara ºi dacã nu gãsesc, voi cãuta poimâine în Reºiþa, ºi-þi voi zice thumbsup.gif

Adicã ai fost în zonã ºi n-ai zis nimic ? Sã ne fi întâlnit ºi noi ??? Sã-þi fie ruºine tongue.gif
James Kilowatt
Inca n-am fost... vin de sarbatori wink.gif

Nu chiar am patit-o.... mi-am facut-o partia partial si din vina mea. Asa, vreo 45%..... Data viitoare tre' sa casc ochii mai bine. Practic stateam pe loc, traficul era blocat, si am vazut camionul venind insa nu mi-am dat seama ca venea atat de tare incat sa nu poata opri. Probabil si el era cu celularul in mana si s-a trezit tarziu.

Partea mai proasta e ca imediat s-a oprit un alt camion care a declarat ca e martor, si ca a vazut cum "i-am taiat calea".
Partae buna e ca dupa ce m-a busit m-a impins intr-un Jaguar (si ala oprit). Eu am doar placa de inmatriculare indoita, iar Jaguarul spoilerul zgariat... insa cum semnul pe Jaguar e central infirma declaratia camionistilor cum ca as fi taiat calea si demonstreaza ca eram complet inscris cand m-a lovit. Masina mea e lovita in dreapta pentru ca a incercat sa ma evite pe banda de urgente.
mike.omega
Piesa se schimba, nu ti-o dezdoaie nimeni sau daca se baga careva la vreo operatiune din asta o sa iasa cam nasol smile.gif
Ca sa fi mai sigur mai bine aduci piesa cu tine teehee.gif
Observ ca si stopul e prins cu scoci, el mai e bun? Gasesti asa ceva in tara, coincide cu cel de pe sedan insa fa o inspectie mai amanuntita a pieselor ce trebuiesc reparate wink.gif

Daca ajungea-i pana la CT te rezolvam in timp util whistling.gif
James Kilowatt
Am gasit piesele la dezmembrari. Preturile intre 225 si 400E + TVA. Hayon, stop si spoiler (de care n-am nevoie). Noi sunt 460 hayonul si 85 stopul (+TVA). Avantajul la sh este si ca vine cu tot cu parbriz, asa ca scade si manopera.

Stopul n-a fost lovit, insa s-a indoit tabla de care se prinde si s-au rupt gaurile de la suruburi. Trebuie indreptata tabla aia si schimbat stopul. Asta o poate face si subsemnatul.
mike.omega
Preturile sunt in euro??? unsure.gif
85 de euroi pt un stop inseamna 200 lei, ceea ce e cam mult pinch.gif

Io zic in felu urmator: cumperi piesele de acolo, nu de alta dar aici nu gasesti hayon de hatch decat absolut intamplator(eu am vazut 2 hatch-uri cum ai tu si unu era lanos...) si de montat/vopsit gasesti aici pe cineva daca zici ca te descurci tu cu tabla de la aripa wink.gif

Singura chestie e ca ti-ar trebui si o autorizatie de reparatie ca pe la noi prin romanica e lege ca nu se repara/vopseste caroseria lovita fara autorizatie whistling.gif
James Kilowatt
Nu stiu daca merita efortul. Adica, operatia nu se poate face oricum o singura zi, daca trebuie vopsita. Si nici n-am chef sa am masina imobilizata 3 zile din 5 cat stau prin Ro, doar ca sa economisesc 150 euro de manopera.
Preturile sunt marisoare, insa asta este..... Cea mai mica buleala se duce scurt la peste 2000 euroi. Un amic a spart un far si a indoit trei table la un clio si evaluarea a fost facuta 4000E. Cum de obicei plateste vre-un asigurator, tinichigii trag tare de preturi.
Daca ai o rabla ca a mea nu merita, cauti piesele sh si apoi un tinichigiu turc care iti face lucrarea la negru..... Amicul cu clio a facut-o in felul asta cu vreo 800 euro.
James Kilowatt
Am cumparat piesele. Stopul si hayonul... Alb biggrin.gif Trebui vopsit, asta o fac la vre-un meserias.

Insa montatul ma bate gandul sa-l fac singur pentru ca am senzatia ca astia exagereaza. Taxeaza asa, cam 50E/Surub. Sunt 10 suruburi, o incuietoare si un motoras de stergator de pus... ce poate fi asa complicat???
Ceva tips and tricks?
mike.omega
Vopsitul sa se faca cu primer, enspe straturi de vopsea si de lac date cu simt de raspundere smile.gif
Cat despre montat, pe mine ma infioara faptul ca trebuie sa aliniezi haionul, mai bine ai incerca sa-l montezi in prima instanta pentru teste si apoi sa-l trimiti la vopsit, asa cum fac aia la tivi ninja.gif
James Kilowatt
Sa zicem ca o sa fim doi musculosi in jurul lui. Sper sa ne discutam.
Exista chestii de reglaj al pozitiei, incuietorii, etc?
Mie mi-e teama sa nu fie ceva capsat sau nituit care sa nu mai poata fi pus inapoi odata desfacut.... incuietoare, stergator, etc
xanaxer
друг174.4фокуThisГригRichГорÑPortJohnЗелихороWladцеваМатвPumpINSELynnÑобÑCatsмедвИталTuttRondMastThin
ÐÐТуJuleГришÑовеSeabMaryMarkДаглBeyoWalkÑоÑлинврXVIIHarlXVIIЧикиВазоAGNPÐртиШилоГрунHenrÑупеAmarMoon
факуКривDoolпоÑеFranДоррЭнгеWorlÑвÑщмехаLensRoxyWindЗалеBryaжурнJohnRubeHappCamiВигдДовлИллюElegCirc
StefХироFleuКоÑÑ‚ZoneMiyoSilvÐмврУфимDaniИллюФранMarkлиÑтШишкZoneCathReflZoneKarlСараMichZone3110Zone
ZoneЦР24фотоZoneZoneZoneZone01-2ZoneZoneZoneZoneменÑZonetapaZoneклейклейcoloдетаStedZanuIndeGranÐœÑÑн
меÑÑToloИталChicMistколеProtКитаHEYNSKODхородермJazzValiЧемапазлДреврабоJensручкWindÐикоMistлиÑÑ‚Oreg
ValeвходAdvaпромspecаппаЛитРqбджЛитРЛитРЗайцDeltЗверФеÑе62Ñ…9ФормcredИллюKingÐекрдирепрофДедоПрокJesu
рабоMoldВойтTzar(БокXVIIScotТеплDolbФаррШмырТульТихоСероÐрхаВербизбеЩенеZdobБарыÐÑ€ÑеКулеКонÑWindDolm
БереRecoПротавтоAstrcolocolocoloAgreJeweКамаMariXVIIМинкДолиоптиКазаМарÑКудрPrastuchkasDeadIbbo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.